Nowatorska operacja żuchwy w Olsztynie
Katarzyna Szulik

Nowatorska operacja żuchwy w Olsztynie

Zastosowanie szablonów chirurgicznych umożliwiło zrekonstruowanie żuchwy 8-letniego chłopca cierpiącego na jej obustronny nowotwór. Lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Olsztynie zastosowali tę metodę po raz pierwszy.

Użycie szablonów, skonstruowanych specjalnie na potrzeby operacji przez techników z Niemiec, umożliwiło uzupełnienie ubytku kości i znacznie skróciło czas trwania operacji, która była kluczowa, by umożliwić chłopcu normalne funkcjonowanie. Żeby stworzenie ich było możliwe, konieczne było przeprowadzenie „testowej” operacji w środowisku komputerowym, która pokazała, jakie fragmenty kości zostaną usunięte. Na tej podstawie technicy przygotowali szablony, dzięki którym możliwe było usunięcie guza i pobranie fragmentów kości do przeszczepu.

Nowa, zdrowa żuchwa

Przy jego żuchwie urósł guz, który systematycznie niszczył tkanki i kości, powodując problemy z jedzeniem i oddychaniem. Operacja polegała na usunięciu guza razem z częścią zainfekowanej żuchwy, a następnie zrekonstruowaniu jej z pomocą wspomnianych szablonów oraz pobranych z podudzia chłopca fragmentów kości strzałkowej razem z naczyniami krwionośnymi. Po wszczepieniu wspomniane naczynia były łączone z szyjnymi pod lupą mikroskopu.

Operacja odbyła się w Olsztynie, ponieważ tutejszy szpital jako jedyny wykonuje mikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcji twarzoczaszki u dzieci. Do tej pory, na tutejszym specjalistycznym oddziale chirurgii głowy i szyi, istniejącym od 2014 roku, wykonano około 20 operacji tego typu. Uczestnik ostatniej spędził na stole operacyjnym 5 godzin, a teraz czeka go pooperacyjna rekonwalescencja.

Czy uda się wybudzić śpiących?

Olsztyn już po raz kolejny w ostatnich dniach jest na ustach wszystkich w związku z wykonywanymi tutaj operacjami.17 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pierwsze w Europie operacje wszczepienia w kręgosłup szyjny elektrody stymulującej pień mózgu, co ma pomóc wybudzić się pacjentom pozostającym w śpiączce. Wśród nich znalazła się Ola Janczarska, córka założycielki fundacji „Akogo?”, która pozostaje w śpiączce od 16 lat.

Innowacyjna metoda wybudzania opracowana przez Japończyków daje szanse odzyskania świadomości w 60 proc. przypadków, choć najlepszych efektów można się spodziewać u pacjentów przebywających w śpiączce nie dłużej niż rok.

Przeprowadzający operację prof. Wojciech Maksymowicz ogłosił, że się udała, jednak na efekty trzeba będzie poczekać przynajmniej miesiąc. Ewa Błaszczyk w rozmowie z Dzień Dobry TVN stwierdziła, że mimo upływu kilku dni zauważyła u córki reakcje, które mogą świadczyć o poprawie, w tym rozluźnienie dotąd mocno ściśniętej lewej ręki.

Poza Olą Janczarską, operacje wszczepienia stymulatora przeszły trzy inne osoby: 20-letnia Sylwia, przebywająca w śpiączce od 2,5 roku, 24-letni Adrian oraz będąca w tym samym wieku Agnieszka, u której efekty operacji były widoczne najszybciej. Jak relacjonuje jej mama, cytowana przez RMF FM, w noc po operacji Agnieszka bardzo się wierciła, próbując zerwać podłączone do niej urządzenia i płakała po raz pierwszy od chwili zapadnięcia w śpiączkę.

Warto podkreślić, że pierwsze, pionierskie w skali Europy operacje zostały przeprowadzone za darmo. Warte 70 tys. złotych stymulatory zostały nieodpłatnie przekazane polskim pacjentom przez produkującą je firmę z Japonii.

Źródło: Rynek zdrowia, RMF FM

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij