Kobieta w stanie astenii
Weronika Grzywna

Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Astenia – czym jest? Objawy

Objawy astenii na pierwszy rzut oka przypominają niejako symptomy chronicznego zmęczenia. Osoba chora nie ma motywacji do podejmowania żadnych aktywności. Już o poranku budzi się zmęczona i nie ma chęci do działania. Nawet jeśli chory niedawno odpoczywał, nadal skarży się na zmęczenie i brak sił oraz motywacji.

Astenii towarzyszy również obniżony nastrój, problemy z koncentracją i ze skupieniem uwagi. Osoba chora ma trudności z podejmowaniem decyzji, staje się powolna i niemal niezdolna do pracy. Dodatkowo traci zdolność do przeżywania uczuć oraz emocji, co przekłada się na pogorszenie kontaktów z innymi osobami. Chory cierpiący na astenię jest bardziej nerwowy. Szybko się denerwuje i może reagować płaczem lub złością.

W przebiegu astenii obserwowane są także objawy somatyczne, m.in. bezsenność, utrata masy ciała, wymioty, kołatanie serca, spadek libido, bóle głowy, zmniejszenie apetytu czy nadmierna potliwość.

Warto również wspomnieć o specyficznym rodzaju astenii, mianowicie astenii nerwowo-krążeniowej, inaczej zespole Da Costy. Jest to zaburzenie psychosomatyczne zaklasyfikowane w ICD-10, które objawia się m.in. bólem w klatce piersiowej, uczuciem niepokoju, dusznościami, zawrotami głowy czy hiperwentylacją. Astenia nerwowo-krążeniowa nie jest jednak powiązana z chorobami kardiologicznymi. Naukowcy wskazują bowiem na to, że ma ona podłoże psychogenne.

Dowiedz się na DOZ.pl, czym jest abulia.

Astenia – przyczyny

Przyczyny astenii są zróżnicowane, niemniej jednak poznanie źródła problemu stanowi klucz do skutecznego leczenia. Astenia może pojawiać się w przebiegu depresji, psychozy, zaburzeń lękowych czy schizofrenii. Wśród pozostałych przyczyn astenii wymienia się m.in.:

  • anoreksję,
  • choroby metaboliczne,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby układu oddechowego,
  • niewydolność nerek,
  • choroby neurologiczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadużywanie narkotyków lub/i alkoholu.

Astenia może rozwinąć się na skutek niedoborów substancji odżywczych i mikroelementów, z czym mamy do czynienia najczęściej w przypadku niedożywienia spowodowanego zaburzeniami odżywiania. Do rozwoju astenii może także predysponować przewlekła ekspozycja na gorąco, wysoki poziom stresu w życiu codziennym czy też kryzysy życiowe, takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby. Astenia może się pojawić również po lekach, dlatego jakiekolwiek objawy wskazujące na astenię należy skonsultować z lekarzem, który zalecił nam leczenie farmakologiczne.

Co ciekawe, badania wskazują, że na rozwój astenii wpływ może mieć praca w korporacyjnym środowisku biurowym. Nadgodziny, nadmierna ilość obowiązków, presja i stres, konieczność dojazdów do pracy i hałaśliwe środowisko mogą prowadzić do wyczerpania, zmęczenia, a następnie do wypalenia zawodowego.

Astenia może również wystąpić w przebiegu choroby nowotworowej. Wtedy mówimy o zespole kacheksja-anoreksja-astenia, czyli tzw. zespół wyniszczenia nowotworowego. Spowodowany jest on przede wszystkim leczeniem onkologicznym. Wówczas ma miejsce utrata masy ciała, osłabienie i uczucie znużenia, obniżenie odporności i ogólne osłabienie.

Powiązane produkty

Astenia – leczenie

Leczenie astenii w pierwszej kolejności powinno rozpocząć się od znalezienia przyczyny problemu. W tym celu należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci wszelkie niezbędne badania, które pozwolą rozpoznać przyczynę choroby. Kluczową rolę odgrywa wówczas wyeliminowanie czynników predysponujących do astenii i podtrzymujących ją. Dużym wyzwaniem może być także rozróżnienie astenii od przewlekłego zmęczenia spowodowanego np. przemęczeniem.

Leczenie astenii z kolei będzie zależeć od przyczyny problemu. W niektórych przypadkach konieczne może być wdrożenie leków, których celem będzie poprawa nastroju. W leczeniu wykorzystywana jest dodatkowo psychoterapia, która pozwala ustalić priorytety, nowe cele oraz wprowadzić zmiany w codziennym życiu, których zadaniem jest odzyskanie satysfakcji z życia. Kluczową rolę w terapii odgrywają także techniki relaksacyjne, które pozwalają wyciszyć umysł i odprężyć się.

  1. Gorzelińska, L., Łuczak, J. (2000). Zespół wyniszczenia nowotworowego (kacheksja). Brak łaknienia (anoreksja). Nowa Medycyna 1.
  2. Marczyńska, A. (1991). Wyniszczenie w chorobie nowotworowej. Urologia Polska 44, 2.
  3. Bruera, E., MacDonald, N. (1988). Asthenia in patients with advanced cancer. Journal of Pain and Symptom Management 3(1), 9-14.
  4. What to know about asthenia (weakness). Dostęp online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/asthenia-weakness [data: 23.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij