Kobieta w stanie astenii
Weronika Grzywna

Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Astenia – czym jest? Objawy

Objawy astenii na pierwszy rzut oka przypominają niejako symptomy chronicznego zmęczenia. Osoba chora nie ma motywacji do podejmowania żadnych aktywności. Już o poranku budzi się zmęczona i nie ma chęci do działania. Nawet jeśli chory niedawno odpoczywał, nadal skarży się na zmęczenie i brak sił oraz motywacji.

Astenii towarzyszy również obniżony nastrój, problemy z koncentracją i ze skupieniem uwagi. Osoba chora ma trudności z podejmowaniem decyzji, staje się powolna i niemal niezdolna do pracy. Dodatkowo traci zdolność do przeżywania uczuć oraz emocji, co przekłada się na pogorszenie kontaktów z innymi osobami. Chory cierpiący na astenię jest bardziej nerwowy. Szybko się denerwuje i może reagować płaczem lub złością.

W przebiegu astenii obserwowane są także objawy somatyczne, m.in. bezsenność, utrata masy ciała, wymioty, kołatanie serca, spadek libido, bóle głowy, zmniejszenie apetytu czy nadmierna potliwość.

Warto również wspomnieć o specyficznym rodzaju astenii, mianowicie astenii nerwowo-krążeniowej, inaczej zespole Da Costy. Jest to zaburzenie psychosomatyczne zaklasyfikowane w ICD-10, które objawia się m.in. bólem w klatce piersiowej, uczuciem niepokoju, dusznościami, zawrotami głowy czy hiperwentylacją. Astenia nerwowo-krążeniowa nie jest jednak powiązana z chorobami kardiologicznymi. Naukowcy wskazują bowiem na to, że ma ona podłoże psychogenne.

Dowiedz się na DOZ.pl, czym jest abulia.

Astenia – przyczyny

Przyczyny astenii są zróżnicowane, niemniej jednak poznanie źródła problemu stanowi klucz do skutecznego leczenia. Astenia może pojawiać się w przebiegu depresji, psychozy, zaburzeń lękowych czy schizofrenii. Wśród pozostałych przyczyn astenii wymienia się m.in.:

 • anoreksję,
 • choroby metaboliczne,
 • niedoczynność tarczycy,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • choroby układu oddechowego,
 • niewydolność nerek,
 • choroby neurologiczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nadużywanie narkotyków lub/i alkoholu.

Astenia może rozwinąć się na skutek niedoborów substancji odżywczych i mikroelementów, z czym mamy do czynienia najczęściej w przypadku niedożywienia spowodowanego zaburzeniami odżywiania. Do rozwoju astenii może także predysponować przewlekła ekspozycja na gorąco, wysoki poziom stresu w życiu codziennym czy też kryzysy życiowe, takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby. Astenia może się pojawić również po lekach, dlatego jakiekolwiek objawy wskazujące na astenię należy skonsultować z lekarzem, który zalecił nam leczenie farmakologiczne.

Co ciekawe, badania wskazują, że na rozwój astenii wpływ może mieć praca w korporacyjnym środowisku biurowym. Nadgodziny, nadmierna ilość obowiązków, presja i stres, konieczność dojazdów do pracy i hałaśliwe środowisko mogą prowadzić do wyczerpania, zmęczenia, a następnie do wypalenia zawodowego.

Astenia może również wystąpić w przebiegu choroby nowotworowej. Wtedy mówimy o zespole kacheksja-anoreksja-astenia, czyli tzw. zespół wyniszczenia nowotworowego. Spowodowany jest on przede wszystkim leczeniem onkologicznym. Wówczas ma miejsce utrata masy ciała, osłabienie i uczucie znużenia, obniżenie odporności i ogólne osłabienie.

Polecane dla Ciebie

Astenia – leczenie

Leczenie astenii w pierwszej kolejności powinno rozpocząć się od znalezienia przyczyny problemu. W tym celu należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci wszelkie niezbędne badania, które pozwolą rozpoznać przyczynę choroby. Kluczową rolę odgrywa wówczas wyeliminowanie czynników predysponujących do astenii i podtrzymujących ją. Dużym wyzwaniem może być także rozróżnienie astenii od przewlekłego zmęczenia spowodowanego np. przemęczeniem.

Leczenie astenii z kolei będzie zależeć od przyczyny problemu. W niektórych przypadkach konieczne może być wdrożenie leków, których celem będzie poprawa nastroju. W leczeniu wykorzystywana jest dodatkowo psychoterapia, która pozwala ustalić priorytety, nowe cele oraz wprowadzić zmiany w codziennym życiu, których zadaniem jest odzyskanie satysfakcji z życia. Kluczową rolę w terapii odgrywają także techniki relaksacyjne, które pozwalają wyciszyć umysł i odprężyć się.

 1. Gorzelińska, L., Łuczak, J. (2000). Zespół wyniszczenia nowotworowego (kacheksja). Brak łaknienia (anoreksja). Nowa Medycyna 1.
 2. Marczyńska, A. (1991). Wyniszczenie w chorobie nowotworowej. Urologia Polska 44, 2.
 3. Bruera, E., MacDonald, N. (1988). Asthenia in patients with advanced cancer. Journal of Pain and Symptom Management 3(1), 9-14.
 4. What to know about asthenia (weakness). Dostęp online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/asthenia-weakness [data: 23.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

  Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom oszusta – na czym polega?

  Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

 • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

  Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

 • Jakie są etapy żałoby?

  Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

 • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

  Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij