Kobieta z abulią
Weronika Grzywna

Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?

 

Abulia – objawy

Abulia to stan przejawiający się brakiem motywacji do czegokolwiek. Osoba chora charakteryzuje się niemożnością podjęcia jakichkolwiek działań, nawet prostych, codziennych czynności, takich jak wstanie z łóżka, umycie zębów czy ubranie się.

Pacjenci cierpiący na abulię stopniowo zaczynają wycofywać się z aktywności, które kiedyś sprawiały im przyjemność.

Wśród pozostałych objawów abulii wymienia się:

 • obniżenie aktywności psychoruchowej,
 • problemy z koncentracją, a nawet niemożność utrzymania uwagi,
 • ograniczoną mimikę,
 • spowolnione reakcje emocjonalne,
 • obojętność i bierność,
 • zaburzenia snu,
 • brak zdolności reagowania na bodźce,
 • dużo wolniejsze wypowiadanie słów, a nawet całkowite powstrzymanie się od rozmów z innymi,
 • trudności z podejmowaniem decyzji,
 • wycofywanie się z kontaktów społecznych.

Osoba cierpiąca na abulię jest również obojętna na skutki, jakie niesie za sobą jej bierna i pasywna postawa.

Abulia – przyczyny

Przyczyny abulii mają zróżnicowane podłoże. Abulia może bowiem występować jako odrębna jednostka, jednak najczęściej jest objawem klinicznym niektórych chorób. Abulia występuje m.in. w nerwicy, depresji oraz schizofrenii. Abulia w schizofrenii należy do tzw. objawów negatywnych zaburzenia, które skutkują utratą zdolności do przeżywania i wyrażania emocji. Wówczas zauważane są trzy charakterystyczne objawy: anhedonia, abulia oraz apatia.

Abulia może także wystąpić na skutek:

Objawy abulii często obserwowane są również w przebiegu choroby Parkinsona, Alzheimera oraz w pląsawicy Huntingtona. Ponadto łagodne symptomy abulii występują u osób starszych z zaburzeniami nastroju lub z problemami neurologicznymi.

Dowiedz się, czym jest astenia na DOZ.pl

Powiązane produkty

Abulia a depresja

Abulia stanowi jeden z charakterystycznych objawów depresji. Depresja wiąże się bowiem ze spadkiem nastroju, chęci oraz motywacji. Chory zaczyna mieć trudności z podejmowaniem codziennych aktywności, ma problem ze wstaniem z łóżka, traci motywację do działania, stopniowo traci energię życiową. Abulii może także towarzyszyć anhedonia, czyli stopniowa utrata zdolności do odczuwania przyjemności z wydarzeń, które dla danej osoby były wcześniej radosne.

Brak chęci do podejmowania aktywności, problemy ze wstaniem z łóżka i bierność nie powinny być lekceważone, w szczególności u dzieci. Abulia może wielu osobom kojarzyć się z lenistwem, jednak w rzeczywistości wystąpienie powyżej opisanych objawów może świadczyć o rozwijającej się depresji, która jest poważnym zaburzeniem psychicznym.

Leczenie abulii

Jak leczyć abulię? Leczenie abulii w znacznej mierze zależne będzie od tego, co jest jej przyczyną. Jeżeli abulia jest objawem klinicznym, np. schizofrenii lub depresji, wówczas leczenie opiera się na terapii choroby podstawowej. Niemniej jednak kluczową rolę w odzyskaniu motywacji odgrywa psychoterapia, dzięki której pacjent ma szansę powrócić do normalnego funkcjonowania.

Jak leczyć brak motywacji? Leczenie w tym przypadku jest trudne i czasochłonne, ponieważ wymaga ono zaangażowania pacjenta. Psychoterapia skupia się wówczas na mobilizowaniu chorego do wysiłku poprzez wyznaczanie sobie małych celów i stopniowym zwiększaniu aktywności. Kluczową rolę odgrywa również wsparcie bliskich osób, które powinny motywować i wspierać chorego w wykonywaniu codziennych aktywności.

W cięższych przypadkach abulii stosowane jest także leczenie farmakologiczne, polegające na podaniu leków przeciwdepresyjnych oraz zwiększających motywację u chorego.

 1. Hauser, S. L., Josephson S. A. (2008). Harrison – neurologia w medycynie klinicznej. Wydawnictwo Czelej. Lublin.
 2. Jarema, M. (2016). Psychiatria. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa.
 3. Ghoshal, S. i in. (2011). The neurology of decreased activity: abulia. Reviews in Neurological Diseases, 8(3-4), e55–e67.
 4. D’Souza, G. i in. Recognition and management of abulia in the elderly, dostęp online: https://wchh.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/pnp.178 [dostęp: 22.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij