Apteczka domowa dla niemowlaka i starszego dziecka – co powinna zawierać?
Katarzyna Gmachowska

Apteczka domowa dla niemowlaka i starszego dziecka – co powinna zawierać?

W każdym domu, w którym są dzieci, zarówno te większe, jak i mniejsze, powinna znajdować się apteczka domowa, a w niej najbardziej niezbędne leki i środki medyczne. Co warto mieć pod ręką? Jak skompletować domową apteczkę dla niemowlaka, a jak dla starszego dziecka? Podpowiadamy.

Prawidłowo wyposażona domowa apteczka może zaoszczędzić stresu w nagłych zdarzeniach i zachorowaniach. Przy kompletowaniu preparatów, które znajdują się w domu, warto kierować się rozsądkiem, biorąc pod uwagę wiek i choroby domowników oraz potencjalne zagrożenia. Nie zaleca się kupowania dużych ilości leków na zapas ze względu na możliwość ich przeterminowania.  

Domowa apteczka dla dzieci – dlaczego warto ją mieć pod ręką? 

Kompletnie wyposażona apteczka domowa jest przydatna zwłaszcza w sytuacjach nagłych zachorowań czy też urazów. Pozwala udzielić natychmiastowej pomocy farmakologicznej np. w przypadku opatrywania rany, ostrego bólu głowy czy nagłej gorączki u dziecka. Posiadanie prawidłowo zaopatrzonej apteczki w domu jest szczególnie przydatne w dni wolne od pracy i święta, kiedy to większość aptek jest zamknięta lub pracuje w trybie dyżurowym. Należy jednak pamiętać, że większość chorób i dolegliwości wymaga konsultacji lekarskiej.  

Przygotowując domową apteczkę, warto znaleźć dla niej stałe miejsce, aby łatwo było znaleźć leki w razie potrzeby. Nie zaleca się przechowywania leków w kuchni i łazience ze względu na podwyższoną temperaturę powietrza oraz wilgoć utrzymującą się w tych pomieszczeniach. Leki należy przechowywać w suchym, nienasłonecznionym miejscu, optymalnie w zamykanej szafce lub pudełku, do których dzieci nie mają dostępu. Leki powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, aby nie popełnić błędu przy ich stosowaniu.  

Apteczka dla niemowlaka – co powinno się w niej znaleźć? 

Przygotowując domową apteczkę dla niemowlaka, należy zaopatrzyć się w: 

  • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla niemowląt (paracetamol, ibuprofen) – najlepiej w formie syropu lub czopków,
  • leki łagodzące objawy przeziębienia u dziecka – leki na katar, aerozol do stosowania w jamie ustnej,  
  • doustne płyny nawadniające – stosowane podczas biegunki zapobiegają odwodnieniu dziecka. W przypadku biegunki u dziecka powinny być zastosowane jak najszybciej. Warto pamiętać, że doustne płyny nawadniające należy podawać dziecku w małych ilościach oraz schłodzone, aby nie pobudzać ośrodka wymiotnego,  
  • preparaty na ukąszenia owadów – żele łagodzące i przeciwświądowe,
  • roztwór soli fizjologicznej do inhalacji,  
  • termometr elektroniczny
  • nebulizator, 
  • środki dezynfekujące, materiały opatrunkowe.  

Powiązane produkty

Apteczka dla starszych dzieci – co skompletować?  

Domowa apteczka dla starszych dzieci powinna zawierać: 

  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy) w formie dostosowanej do wieku (tabletki, syropy, czopki). Tabletki są zalecane dla dzieci po ukończeniu 5. roku życia. Warto pamiętać, że kwas acetylosalicylowy można podawać dzieciom po ukończeniu 12. roku życia, 
  • doustne płyny nawadniające – stosowane w przypadku biegunki lub wymiotów, aby zapobiec odwodnieniu dziecka (dowiedz się, jak rozpoznać odwodnienie u dzieci),
  • leki przeciwalergiczne – przydatne w sytuacji nagłej reakcji alergicznej, np. wysypki, alergicznego nieżytu nosa czy alergicznego zapalenia spojówek.  
  • preparaty łagodzące objawy infekcji zawierające ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy, dekstrometorfan, pseudoefedrynę. Zalecane są w przypadku nasilonego kaszlu, gorączki czy kataru u dziecka,  
  • substancje łagodzące ból gardła u dziecka w formie tabletek lub aerozoli,
  • preparaty stosowane miejscowo na miejsca urazów, stłuczenia i obrzęki – żele lub kremy o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • materiały opatrunkowe i środki do odkażania ran – plastry, bandaże, preparaty dezynfekujące,  
  • substancje łagodzące oparzenia słoneczne i termiczne – np. preparaty z pantenolem,  
  • preparaty stosowane po ukąszeniach owadów – krem z hydrokortyzonem, maści łagodzące świąd,
  • termometr, 
  • inhalator (sprawdź, jaki inhalator wybrać)
  • ciśnieniomierz

Jak prawidłowo przechowywać leki dla dzieci w apteczce?  

Przy prowadzeniu domowej apteczki należy przestrzegać kilku zasad: 

  1. Regularnie przeglądać zawartość apteczki i sprawdzać daty ważności leków.  
  2. W przypadku syropów oraz kropli należy zapisywać na opakowaniu datę ich otwarcia i wyrzucać po upłynięciu kreślonego terminu ich przydatności po użyciu. Przeterminowane leki można zanieść do apteki do specjalnego pojemnika.  
  3. Nie zaleca się kupowania dużych ilości preparatów na zapas.  
  4. Nie należy przechowywać resztek antybiotyków, które są skuteczne tylko przy przeprowadzeniu pełnej kuracji.  
  5. Leki powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach z zachowaną ulotką, na której są informacje o dawkowaniu oraz przeciwwskazaniach. 
  6. Domowa apteczka powinna być wyposażona w preparaty dostosowane do potrzeb domowników.  
  7. Warto zwracać uwagę na skład leków, gdyż preparaty o różnych nazwach handlowych mogą zawierać tę samą substancję czynną. Może prowadzić to do przedawkowania leku i zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i zatruć.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl