Apteczka domowa dla niemowlaka i starszego dziecka – co powinna zawierać?
Katarzyna Gmachowska

Apteczka domowa dla niemowlaka i starszego dziecka – co powinna zawierać?

W każdym domu, w którym są dzieci, zarówno te większe, jak i mniejsze, powinna znajdować się apteczka domowa, a w niej najbardziej niezbędne leki i środki medyczne. Co warto mieć pod ręką? Jak skompletować domową apteczkę dla niemowlaka, a jak dla starszego dziecka? Podpowiadamy.

Prawidłowo wyposażona domowa apteczka może zaoszczędzić stresu w nagłych zdarzeniach i zachorowaniach. Przy kompletowaniu preparatów, które znajdują się w domu, warto kierować się rozsądkiem, biorąc pod uwagę wiek i choroby domowników oraz potencjalne zagrożenia. Nie zaleca się kupowania dużych ilości leków na zapas ze względu na możliwość ich przeterminowania.  

Domowa apteczka dla dzieci – dlaczego warto ją mieć pod ręką? 

Kompletnie wyposażona apteczka domowa jest przydatna zwłaszcza w sytuacjach nagłych zachorowań czy też urazów. Pozwala udzielić natychmiastowej pomocy farmakologicznej np. w przypadku opatrywania rany, ostrego bólu głowy czy nagłej gorączki u dziecka. Posiadanie prawidłowo zaopatrzonej apteczki w domu jest szczególnie przydatne w dni wolne od pracy i święta, kiedy to większość aptek jest zamknięta lub pracuje w trybie dyżurowym. Należy jednak pamiętać, że większość chorób i dolegliwości wymaga konsultacji lekarskiej.  

Przygotowując domową apteczkę, warto znaleźć dla niej stałe miejsce, aby łatwo było znaleźć leki w razie potrzeby. Nie zaleca się przechowywania leków w kuchni i łazience ze względu na podwyższoną temperaturę powietrza oraz wilgoć utrzymującą się w tych pomieszczeniach. Leki należy przechowywać w suchym, nienasłonecznionym miejscu, optymalnie w zamykanej szafce lub pudełku, do których dzieci nie mają dostępu. Leki powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, aby nie popełnić błędu przy ich stosowaniu.  

Apteczka dla niemowlaka – co powinno się w niej znaleźć? 

Przygotowując domową apteczkę dla niemowlaka, należy zaopatrzyć się w: 

  • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla niemowląt (paracetamol, ibuprofen) – najlepiej w formie syropu lub czopków,
  • leki łagodzące objawy przeziębienia u dziecka – leki na katar, aerozol do stosowania w jamie ustnej,  
  • doustne płyny nawadniające – stosowane podczas biegunki zapobiegają odwodnieniu dziecka. W przypadku biegunki u dziecka powinny być zastosowane jak najszybciej. Warto pamiętać, że doustne płyny nawadniające należy podawać dziecku w małych ilościach oraz schłodzone, aby nie pobudzać ośrodka wymiotnego,  
  • preparaty na ukąszenia owadów – żele łagodzące i przeciwświądowe,
  • roztwór soli fizjologicznej do inhalacji,  
  • termometr elektroniczny
  • nebulizator, 
  • środki dezynfekujące, materiały opatrunkowe.  

Polecane dla Ciebie

Apteczka dla starszych dzieci – co skompletować?  

Domowa apteczka dla starszych dzieci powinna zawierać: 

  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy) w formie dostosowanej do wieku (tabletki, syropy, czopki). Tabletki są zalecane dla dzieci po ukończeniu 5. roku życia. Warto pamiętać, że kwas acetylosalicylowy można podawać dzieciom po ukończeniu 12. roku życia, 
  • doustne płyny nawadniające – stosowane w przypadku biegunki lub wymiotów, aby zapobiec odwodnieniu dziecka (dowiedz się, jak rozpoznać odwodnienie u dzieci),
  • leki przeciwalergiczne – przydatne w sytuacji nagłej reakcji alergicznej, np. wysypki, alergicznego nieżytu nosa czy alergicznego zapalenia spojówek.  
  • preparaty łagodzące objawy infekcji zawierające ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy, dekstrometorfan, pseudoefedrynę. Zalecane są w przypadku nasilonego kaszlu, gorączki czy kataru u dziecka,  
  • substancje łagodzące ból gardła u dziecka w formie tabletek lub aerozoli,
  • preparaty stosowane miejscowo na miejsca urazów, stłuczenia i obrzęki – żele lub kremy o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • materiały opatrunkowe i środki do odkażania ran – plastry, bandaże, preparaty dezynfekujące,  
  • substancje łagodzące oparzenia słoneczne i termiczne – np. preparaty z pantenolem,  
  • preparaty stosowane po ukąszeniach owadów – krem z hydrokortyzonem, maści łagodzące świąd,
  • termometr, 
  • inhalator (sprawdź, jaki inhalator wybrać)
  • ciśnieniomierz

Jak prawidłowo przechowywać leki dla dzieci w apteczce?  

Przy prowadzeniu domowej apteczki należy przestrzegać kilku zasad: 

  1. Regularnie przeglądać zawartość apteczki i sprawdzać daty ważności leków.  
  2. W przypadku syropów oraz kropli należy zapisywać na opakowaniu datę ich otwarcia i wyrzucać po upłynięciu kreślonego terminu ich przydatności po użyciu. Przeterminowane leki można zanieść do apteki do specjalnego pojemnika.  
  3. Nie zaleca się kupowania dużych ilości preparatów na zapas.  
  4. Nie należy przechowywać resztek antybiotyków, które są skuteczne tylko przy przeprowadzeniu pełnej kuracji.  
  5. Leki powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach z zachowaną ulotką, na której są informacje o dawkowaniu oraz przeciwwskazaniach. 
  6. Domowa apteczka powinna być wyposażona w preparaty dostosowane do potrzeb domowników.  
  7. Warto zwracać uwagę na skład leków, gdyż preparaty o różnych nazwach handlowych mogą zawierać tę samą substancję czynną. Może prowadzić to do przedawkowania leku i zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i zatruć.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij