Apteczka samochodowa i apteczka pierwszej pomocy na wyjazdy turystyczne- jakie powinna mieć wyposażenie?
Anna Posmykiewicz

Apteczka samochodowa i apteczka pierwszej pomocy na wyjazdy turystyczne- jakie powinna mieć wyposażenie?

Każdy z nas, wybierając się w podróż, bez względu na to czy będzie to wycieczka krótka czy dojazd na miejsce zajmie nam więcej czasu, powinien zawsze zabierać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, dzięki której będziemy mogli udzielić tej pomocy zarówno członkom naszej rodziny, jak i innym poszkodowanym osobom, które akurat spotkamy w czasie naszego wyjazdu. Dlatego też wyjeżdżając gdziekolwiek powinniśmy zawsze mieć w samochodzie apteczkę samochodową, zaś w bagażu apteczkę pierwszej pomocy, z której będziemy mogli skorzystać już na miejscu.

Jakie zatem wyposażenie powinna mieć apteczka samochodowa?

Wyposażenie apteczki samochodowej powinno obejmować przede wszystkim różnego rodzaju środki opatrunkowe. Dlatego też w skład wyposażenia apteczki samochodowej zawsze powinny wchodzić opatrunki gazowe, jak również kompresy i chusty opatrunkowe. Najlepiej, aby każdy z tych rodzajów opatrunków znajdował się na wyposażeniu apteczki samochodowej w większej ilości i miał różne rozmiary, tak, aby można było z nich skorzystać przy różnej wielkości ranach czy innego rodzaju uszkodzeniach ciała. Ponadto, w wyposażeniu apteczki samochodowej musi znajdować się też zestaw plastrów o różnych wymiarach oraz przylepiec na rolce, dzięki któremu będzie można przykleić do skóry większy opatrunek. W wyposażeniu apteczki samochodowej musi też znajdować się chusta trójkątna, dzięki której można opatrzyć miedzy innymi uraz kończyny górnej oraz opaski elastyczne o różnych rozmiarach. Dodatkowo, w apteczce samochodowej muszą znajdować się nożyczki, dzięki którym będzie można przygotować opatrunek pożądanej przez nas wielkości. W apteczce samochodowej niezbędne są też rękawiczki winylowe lub lateksowe, które powinno się zawsze zakładać przed przystąpieniem do udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy, będę nas one bowiem chroniły przed ewentualnym zarażeniem się różnymi chorobami przenoszonymi przez krew (nigdy bowiem nie wiadomo czy osoba, której udzielamy pomocy, nie jest na coś chora).

W wyposażeniu apteczki samochodowej musi też znajdować się koc ratunkowy (folia termiczna) dzięki któremu można okryć poszkodowanego- chcąc zapewnić poszkodowanemu ciepło folie termiczną kładziemy srebrną stroną do ciała pacjenta i odwrotnie- chcąc schłodzić poszkodowanego srebrną stronę folii termicznej układamy na zewnątrz.

Ponadto, w wyposażeniu apteczki samochodowej powinien też znajdować się ustnik do sztucznego oddychania oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych. Takie wyposażenie apteczki samochodowej powinno w zupełności wystarczyć, aby udzielić pomocy poszkodowanym, których spotkamy w czasie podroży. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet najlepiej wyposażana apteczka samochodowa nie zastąpi niestety opanowania, spokoju, a przede wszystkim wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy. Dlatego też każdy z nas powinien co roku odbywać krótkie szkolenie, na którym będzie się uczył i przypominał sobie nabyte już wcześniej umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. W czasie wypadku drogowego często bowiem od naszej reakcji zależy to czy uda się uratować poszkodowanego. 

Jakie natomiast wyposażenie powinna mieć turystyczna apteczka pierwszej pomocy? 

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy powinna mieć praktycznie takie samo wyposażenie jak apteczka samochodowa. W turystycznej apteczce pierwszej pomocy powinny zatem znajdować się środki opatrunkowe, plastry, przylepiec, chusta trójkątna, opaski elastyczne, rękawiczki winylowe lub lateksowe, nożyczki, folia termiczna oraz ustnik do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcją i wykazem telefonów alarmowych. Także apteczka górska pierwszej pomocy powinna zawierać takie samo wyposażenie. Trochę jednak inne wyposażenie powinna zawierać apteczka na wyjazd, jednak nie ta, którą zabiera się ze sobą na wyprawy, tylko ta, którą trzyma się w hotelu lub schronisku.

Co powinno znajdować się w takiej apteczce przygotowanej na wyjazd?

W apteczce na wyjazd powinny znajdować się najbardziej niezbędne leki, które możemy podać sobie lub naszym dzieciom, jeszcze przed wizytą u lekarza. Dlatego też w apteczce na wyjazd powinny znajdować się przede wszystkim środki działajcie przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno leki zawierające jako substancje czynną ibuprofen, jak i paracetamol. Środki te można wykorzystać zarówno w czasie gorączki, jak i w sytuacji, kiedy dojdzie do jakiegoś  urazu, będą one bowiem działać przeciwbólowo.

Ponadto, w  apteczce na wyjazd powinny znajdować się też środki dezynfekujące, zwłaszcza, jeśli wyjeżdżamy z dziećmi. W ich przypadku bowiem nietrudno o zadrapanie czy skaleczenie, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy większą cześć wolnego czasu spędzają biegając na dworze. Ponadto, w apteczce na wyjazd powinny też znaleźć się preparaty, które można wykorzystać w sytuacji, kiedy boli gardło. Mogą być to zarówno różnego rodzaju spraye, które lubią stosować zwłaszcza dzieci, jak i rożnego rodzaju pastylki do ssania. W wyposażaniu  apteczki na wyjazd muszą też znajdować się środki, które uchronią nas przed komarami i kleszczami, są to różnego rodzaju spraye, których powinniśmy zawsze używać przed wycieczką do lasu czy na łąkę. Jeśli jednak już dojdzie do ukąszenia nas przez komara czy też innego owada, co doprowadzi do powstania odczynu alergicznego po ukąszeniu, warto zastosować jakiś żel lub krem, który złagodzi obrzęk i uczucie swędzenia i pieczenia- takie środki także zawsze powinny znajdować się w apteczce turystycznej. W apteczce turystycznej zawsze też powinny znajdować się krople do nosa, które uratują nas w sytuacji, kiedy na wyjeździe dopadnie nas katar. Powinny być to zarówno krople udrożniające nos, jak i woda morska w sprayu, dzięki której łatwo można wypłukiwać z nosa zalegającą w nim wydzielinę. Na wyjazd zawsze też należy dorzucić do apteczki turystycznej środki przeciwalergiczne oraz syropy- zarówno na kaszel mokry, jak i na kaszel suchy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij