Apteczka samochodowa i apteczka pierwszej pomocy na wyjazdy turystyczne- jakie powinna mieć wyposażenie?
Anna Posmykiewicz

Apteczka samochodowa i apteczka pierwszej pomocy na wyjazdy turystyczne- jakie powinna mieć wyposażenie?

Każdy z nas, wybierając się w podróż, bez względu na to czy będzie to wycieczka krótka czy dojazd na miejsce zajmie nam więcej czasu, powinien zawsze zabierać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, dzięki której będziemy mogli udzielić tej pomocy zarówno członkom naszej rodziny, jak i innym poszkodowanym osobom, które akurat spotkamy w czasie naszego wyjazdu. Dlatego też wyjeżdżając gdziekolwiek powinniśmy zawsze mieć w samochodzie apteczkę samochodową, zaś w bagażu apteczkę pierwszej pomocy, z której będziemy mogli skorzystać już na miejscu.

Jakie zatem wyposażenie powinna mieć apteczka samochodowa?

Wyposażenie apteczki samochodowej powinno obejmować przede wszystkim różnego rodzaju środki opatrunkowe. Dlatego też w skład wyposażenia apteczki samochodowej zawsze powinny wchodzić opatrunki gazowe, jak również kompresy i chusty opatrunkowe. Najlepiej, aby każdy z tych rodzajów opatrunków znajdował się na wyposażeniu apteczki samochodowej w większej ilości i miał różne rozmiary, tak, aby można było z nich skorzystać przy różnej wielkości ranach czy innego rodzaju uszkodzeniach ciała. Ponadto, w wyposażeniu apteczki samochodowej musi znajdować się też zestaw plastrów o różnych wymiarach oraz przylepiec na rolce, dzięki któremu będzie można przykleić do skóry większy opatrunek. W wyposażeniu apteczki samochodowej musi też znajdować się chusta trójkątna, dzięki której można opatrzyć miedzy innymi uraz kończyny górnej oraz opaski elastyczne o różnych rozmiarach. Dodatkowo, w apteczce samochodowej muszą znajdować się nożyczki, dzięki którym będzie można przygotować opatrunek pożądanej przez nas wielkości. W apteczce samochodowej niezbędne są też rękawiczki winylowe lub lateksowe, które powinno się zawsze zakładać przed przystąpieniem do udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy, będę nas one bowiem chroniły przed ewentualnym zarażeniem się różnymi chorobami przenoszonymi przez krew (nigdy bowiem nie wiadomo czy osoba, której udzielamy pomocy, nie jest na coś chora).

W wyposażeniu apteczki samochodowej musi też znajdować się koc ratunkowy (folia termiczna) dzięki któremu można okryć poszkodowanego- chcąc zapewnić poszkodowanemu ciepło folie termiczną kładziemy srebrną stroną do ciała pacjenta i odwrotnie- chcąc schłodzić poszkodowanego srebrną stronę folii termicznej układamy na zewnątrz.

Ponadto, w wyposażeniu apteczki samochodowej powinien też znajdować się ustnik do sztucznego oddychania oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych. Takie wyposażenie apteczki samochodowej powinno w zupełności wystarczyć, aby udzielić pomocy poszkodowanym, których spotkamy w czasie podroży. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet najlepiej wyposażana apteczka samochodowa nie zastąpi niestety opanowania, spokoju, a przede wszystkim wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy. Dlatego też każdy z nas powinien co roku odbywać krótkie szkolenie, na którym będzie się uczył i przypominał sobie nabyte już wcześniej umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. W czasie wypadku drogowego często bowiem od naszej reakcji zależy to czy uda się uratować poszkodowanego. 

Jakie natomiast wyposażenie powinna mieć turystyczna apteczka pierwszej pomocy? 

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy powinna mieć praktycznie takie samo wyposażenie jak apteczka samochodowa. W turystycznej apteczce pierwszej pomocy powinny zatem znajdować się środki opatrunkowe, plastry, przylepiec, chusta trójkątna, opaski elastyczne, rękawiczki winylowe lub lateksowe, nożyczki, folia termiczna oraz ustnik do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcją i wykazem telefonów alarmowych. Także apteczka górska pierwszej pomocy powinna zawierać takie samo wyposażenie. Trochę jednak inne wyposażenie powinna zawierać apteczka na wyjazd, jednak nie ta, którą zabiera się ze sobą na wyprawy, tylko ta, którą trzyma się w hotelu lub schronisku.

Powiązane produkty

Co powinno znajdować się w takiej apteczce przygotowanej na wyjazd?

W apteczce na wyjazd powinny znajdować się najbardziej niezbędne leki, które możemy podać sobie lub naszym dzieciom, jeszcze przed wizytą u lekarza. Dlatego też w apteczce na wyjazd powinny znajdować się przede wszystkim środki działajcie przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno leki zawierające jako substancje czynną ibuprofen, jak i paracetamol. Środki te można wykorzystać zarówno w czasie gorączki, jak i w sytuacji, kiedy dojdzie do jakiegoś  urazu, będą one bowiem działać przeciwbólowo.

Ponadto, w  apteczce na wyjazd powinny znajdować się też środki dezynfekujące, zwłaszcza, jeśli wyjeżdżamy z dziećmi. W ich przypadku bowiem nietrudno o zadrapanie czy skaleczenie, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy większą cześć wolnego czasu spędzają biegając na dworze. Ponadto, w apteczce na wyjazd powinny też znaleźć się preparaty, które można wykorzystać w sytuacji, kiedy boli gardło. Mogą być to zarówno różnego rodzaju spraye, które lubią stosować zwłaszcza dzieci, jak i rożnego rodzaju pastylki do ssania. W wyposażaniu  apteczki na wyjazd muszą też znajdować się środki, które uchronią nas przed komarami i kleszczami, są to różnego rodzaju spraye, których powinniśmy zawsze używać przed wycieczką do lasu czy na łąkę. Jeśli jednak już dojdzie do ukąszenia nas przez komara czy też innego owada, co doprowadzi do powstania odczynu alergicznego po ukąszeniu, warto zastosować jakiś żel lub krem, który złagodzi obrzęk i uczucie swędzenia i pieczenia- takie środki także zawsze powinny znajdować się w apteczce turystycznej. W apteczce turystycznej zawsze też powinny znajdować się krople do nosa, które uratują nas w sytuacji, kiedy na wyjeździe dopadnie nas katar. Powinny być to zarówno krople udrożniające nos, jak i woda morska w sprayu, dzięki której łatwo można wypłukiwać z nosa zalegającą w nim wydzielinę. Na wyjazd zawsze też należy dorzucić do apteczki turystycznej środki przeciwalergiczne oraz syropy- zarówno na kaszel mokry, jak i na kaszel suchy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

    EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.