Apteczka samochodowa i apteczka pierwszej pomocy na wyjazdy turystyczne- jakie powinna mieć wyposażenie?
Każdy z nas, wybierając się w podróż, bez względu na to czy będzie to wycieczka krótka czy dojazd na miejsce zajmie nam więcej czasu, powinien zawsze zabierać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, dzięki której będziemy mogli udzielić tej pomocy zarówno członkom naszej rodziny, jak i innym poszkodowanym osobom, które akurat spotkamy w czasie naszego wyjazdu. Dlatego też wyjeżdżając gdziekolwiek powinniśmy zawsze mieć w samochodzie apteczkę samochodową, zaś w bagażu apteczkę pierwszej pomocy, z której będziemy mogli skorzystać już na miejscu.
Jakie zatem wyposażenie powinna mieć apteczka samochodowa?
Wyposażenie apteczki samochodowej powinno obejmować przede wszystkim różnego rodzaju środki opatrunkowe. Dlatego też w skład wyposażenia apteczki samochodowej zawsze powinny wchodzić opatrunki gazowe, jak również kompresy i chusty opatrunkowe. Najlepiej, aby każdy z tych rodzajów opatrunków znajdował się na wyposażeniu apteczki samochodowej w większej ilości i miał różne rozmiary, tak, aby można było z nich skorzystać przy różnej wielkości ranach czy innego rodzaju uszkodzeniach ciała. Ponadto, w wyposażeniu apteczki samochodowej musi znajdować się też zestaw plastrów o różnych wymiarach oraz przylepiec na rolce, dzięki któremu będzie można przykleić do skóry większy opatrunek. W wyposażeniu apteczki samochodowej musi też znajdować się chusta trójkątna, dzięki której można opatrzyć miedzy innymi uraz kończyny górnej oraz opaski elastyczne o różnych rozmiarach. Dodatkowo, w apteczce samochodowej muszą znajdować się nożyczki, dzięki którym będzie można przygotować opatrunek pożądanej przez nas wielkości. W apteczce samochodowej niezbędne są też rękawiczki winylowe lub lateksowe, które powinno się zawsze zakładać przed przystąpieniem do udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy, będę nas one bowiem chroniły przed ewentualnym zarażeniem się różnymi chorobami przenoszonymi przez krew (nigdy bowiem nie wiadomo czy osoba, której udzielamy pomocy, nie jest na coś chora).
Ponadto, w wyposażeniu apteczki samochodowej powinien też znajdować się ustnik do sztucznego oddychania oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych. Takie wyposażenie apteczki samochodowej powinno w zupełności wystarczyć, aby udzielić pomocy poszkodowanym, których spotkamy w czasie podroży. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet najlepiej wyposażana apteczka samochodowa nie zastąpi niestety opanowania, spokoju, a przede wszystkim wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy. Dlatego też każdy z nas powinien co roku odbywać krótkie szkolenie, na którym będzie się uczył i przypominał sobie nabyte już wcześniej umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. W czasie wypadku drogowego często bowiem od naszej reakcji zależy to czy uda się uratować poszkodowanego.
Jakie natomiast wyposażenie powinna mieć turystyczna apteczka pierwszej pomocy?
Turystyczna apteczka pierwszej pomocy powinna mieć praktycznie takie samo wyposażenie jak apteczka samochodowa. W turystycznej apteczce pierwszej pomocy powinny zatem znajdować się środki opatrunkowe, plastry, przylepiec, chusta trójkątna, opaski elastyczne, rękawiczki winylowe lub lateksowe, nożyczki, folia termiczna oraz ustnik do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcją i wykazem telefonów alarmowych. Także apteczka górska pierwszej pomocy powinna zawierać takie samo wyposażenie. Trochę jednak inne wyposażenie powinna zawierać apteczka na wyjazd, jednak nie ta, którą zabiera się ze sobą na wyprawy, tylko ta, którą trzyma się w hotelu lub schronisku.
Co powinno znajdować się w takiej apteczce przygotowanej na wyjazd?
W apteczce na wyjazd powinny znajdować się najbardziej niezbędne leki, które możemy podać sobie lub naszym dzieciom, jeszcze przed wizytą u lekarza. Dlatego też w apteczce na wyjazd powinny znajdować się przede wszystkim środki działajcie przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Ponadto, w apteczce na wyjazd powinny znajdować się też środki dezynfekujące, zwłaszcza, jeśli wyjeżdżamy z dziećmi. W ich przypadku bowiem nietrudno o zadrapanie czy skaleczenie, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy większą cześć wolnego czasu spędzają biegając na dworze. Ponadto, w apteczce na wyjazd powinny też znaleźć się preparaty, które można wykorzystać w sytuacji, kiedy boli gardło. Mogą być to zarówno różnego rodzaju spraye, które lubią stosować zwłaszcza dzieci, jak i rożnego rodzaju pastylki do ssania. W wyposażaniu apteczki na wyjazd muszą też znajdować się środki, które uchronią nas przed komarami i kleszczami, są to różnego rodzaju spraye, których powinniśmy zawsze używać przed wycieczką do lasu czy na łąkę. Jeśli jednak już dojdzie do ukąszenia nas przez komara czy też innego owada, co doprowadzi do powstania odczynu alergicznego po ukąszeniu, warto zastosować jakiś żel lub krem, który złagodzi obrzęk i uczucie swędzenia i pieczenia- takie środki także zawsze powinny znajdować się w apteczce turystycznej. W apteczce turystycznej zawsze też powinny znajdować się krople do nosa, które uratują nas w sytuacji, kiedy na wyjeździe dopadnie nas katar. Powinny być to zarówno krople udrożniające nos, jak i woda morska w sprayu, dzięki której łatwo można wypłukiwać z nosa zalegającą w nim wydzielinę. Na wyjazd zawsze też należy dorzucić do apteczki turystycznej środki przeciwalergiczne oraz syropy- zarówno na kaszel mokry, jak i na kaszel suchy.