Narodziny dziecka - Jak się przygotować?
Janina Graczyk

Narodziny dziecka - Jak się przygotować?

Powiększenie rodziny to zwykle ważne i oczekiwane z niecierpliwością wydarzenie. Trzeba się do niego jak najlepiej przygotować się, aby opieka nad noworodkiem i niemowlęciem była sprawna i dobrze zorganizowana, a wspomagające w tej opiece przedmioty i sprzęty były bezpieczne, funkcjonalne, trwałe i estetycznie wykonane.

Zakupy mebli, ubranek zabawek, wózka i innych niezbędnych dla malucha i jego rodziny akcesoriów muszą być przemyślane, również dlatego, że często są niemałym wydatkiem w budżecie rodziny. Zakupy powinny być dostosowane nie tylko do portfela. Zawsze trzeba zastanowić się, co pozostało po starszych dzieciach, bądź co obiecali pożyczyć inni członkowie rodziny lub znajomi.

Na początek ubranka

Ubranka będą potrzebne dziecku już w szpitalu. Mama nie musi ich mieć na oddziale natychmiast po porodzie, o ile będą mogły być dowiezione później. Na początek pokryte jeszcze mazią płodowa dziecko owinięte zostanie w szpitalne ubranko, pieluszki i kołderkę. Ubranka dla dziecka powinny być wykonane z łatwo piorących się, przewiewnych materiałów. Bardzo dobrze spisują się ubranka z bawełny, która jest miękka i miła w dotyku, a także dość łatwo się ją prasuje. Lepiej unikać ostrej wełny, która może wywołać podrażnienia skóry, a nawet alergie szczególnie u dzieci z rodzin, gdzie rodzice lub rodzeństwo cierpią na alergię. Należy zwracać uwagę, by kolory ubranek były trwałe. Nietrwały barwnik również może się stać przyczyną podrażnień delikatnego dziecięcego naskórka. Fason ubranka musi umożliwiać łatwe przebieranie dziecka. Pamiętajmy, że noworodki i niemowlaki, w porównaniu z osobami dorosłymi, mają dość dużą głowę, której początkowo nie potrafią sztywno utrzymywać.

Dlatego wygodne są rozpinane koszulki i bluzeczki, a także kaftaniki. Pajacyki i śpioszki malucha są praktyczne, jeśli mają rozpięcie w kroku, ponieważ łatwiejsza jest wówczas wymiana pieluchy. Specjalne wykrojenie stópki ubranka lub ściągacz wokół kostki umożliwia utrzymywanie się przygiętych i ruchliwych nóżek w nogawkach. Zapięcia ubranek muszą być dobrze przymocowane (bezpieczniejsze są napy niż guziki) i odpowiednio zlokalizowane. Zapięcia na plecach mogą powodować dyskomfort w pozycji leżącej. Dzieci, które chodzą zarówno w domu jak i na podwórku powinny nosić obuwie o elastycznej, lecz twardej podeszwie. W dobrym bucie pięta powinna być sztywna, wkładka specjalnie profilowana, kostki usztywnione. Dzieciom, które nie chodzą i nie stoją nie zakłada się obuwia. Dziecko ma możliwość prawidłowego wykształcania mięśni i łuków stopy, dzięki czemu można zapobiec powstaniu wad stóp jak na przykład płaskostopiu. Nowe ubranka, przed założeniem, dobrze jest wyprać w płatkach mydlanych lub w proszku dla niemowląt.

Jakie pieluszki?

Jeszcze przed urodzeniem się dziecka rodzice powinni podjąć decyzję, czy będą używać pieluch jednorazowych czy tetrowych. Pieluszki tetrowe przydają się nie tylko do przewijania dziecka. Na czystej pieluszce kładziemy dziecko np. po jedzeniu, aby mu się "odbiło". Taka pieluszka powinna być używana jako podkład podczas zabiegów pielęgnacyjnych, a także podczas wizyty u lekarza. Oczywiście o wiele wygodniejsze są pieluszki jednorazowe, choć ich używanie wiąże się z większymi kosztami. Na rynku mamy szeroką gamę pieluszek jednorazowych. Przy zakupie należy brać pod uwagę przede wszystkim wagę dziecka. Stosowanie za małych jak i za dużych pieluch może powodować przeciekanie moczu na ubranko. Mimo zbliżonej masy ciała, jedne maluchy mają większy brzuszek, inne grubsze uda. Pieluszki są różnie profilowane, dzięki czemu łatwiejsze jest dobranie ich w zależności od potrzeb dziecka.

Pieluszki różnią się między sobą rodzajem zapięcia. Praktyczniejsze, lecz także droższe są te, które mają rzepy. Jedna pieluszka nie powinna być dłużej używana niż trzy do pięciu godzin. Młodsze niemowlęta i noworodki częściej brudzą pieluchy, więc wymagają częstszych ich zmian. Na początku zużywają około dziesięciu na dobę. Zbyt rzadkie zmienianie pieluch może wywołać zmiany skórne w okolicy krocza, które czasem prowadzą do nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych, a nawet infekcji układu moczowego. Dla dzieci, które uczą się kontroli oddawania moczu i stolca praktyczne są pieluszki jednorazowe wkładane jak majteczki. Dostępne są także pieluszki do pływania, przydające się, gdy dziecko chodzi na basen.

Powiązane produkty

Jakie kosmetyki

Skóra maluszka jest cieńsza i delikatniejsza niż dorosłego. Niestety jest bardzo skłonna do podrażnień, więc potrzebna jest staranna pielęgnacja. Szczególnej uwagi wymagają okolica krocza i fałdy skórne. Ciało dziecka powinno być myte mydłem dostosowanym do wieku. Skórę owłosioną głowy także można pielęgnować mydłem lub szamponem dla niemowląt. Po przewinięciu, umyciu i dokładnym osuszeniu, okolicę krocza i pośladków najlepiej smarować tłustym kremem lub maścią, co zabezpiecza przed działaniem moczu i kału. Jeśli w tych okolicach pojawiły się odparzenia, poprawę mogą przynieść kremy i maści zawierające cynk. Wśród kosmetyków malucha powinna znaleźć się oliwka niemowlęca, którą można także zastąpić oliwą z oliwek. Natłuszczanie pożądane jest u dzieci, których skóra jest sucha i łuszczy się. Tak zwykle jest u noworodków i dzieci mających skłonności do uczuleń.

Czasem, przy wyjątkowo suchej skórze, można zastosować do kąpieli preparaty natłuszczające i nawilżające. Niektóre z nich zmniejszają także świąd. Oliwka lub tłusty krem stosowane są także do leczenia ciemieniuchy. Skórę malucha należy także zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Latem nie wolno zapominać, aby przed wyjściem na dwór posmarować odkryte części ciała kremem z filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym. Zimą kremy powinny chronić przed mrozem i wiatrem. Przy wyborze środków do pielęgnacji niemowląt należy kierować się tym, aby zawierały w swoim składzie jak najmniej środków zapachowych i były dostosowane do wieku dziecka. Trzeba też pamiętać, że nie mogą być stosowane po upływie terminu ważności. Powinny mieć atest PZH i pozytywną opinię ośrodka badającego artykuły dla dzieci (na przykład Instytutu Matki i Dziecka).

Domowa apteczka

W domowej apteczce powinien się znaleźć 70% spirytus do przemywania okolicy pępka. Potrzebna będzie wata zarówno do toalety pępka jak również krocza i pośladków, jałowe gaziki (ewentualnie płatki kosmetyczne) do mycia oczu. Musi tam znaleźć się także sól fizjologiczna (0,9% chlorek sodu) w małych opakowaniach np. 5 ml. Wykorzystywana jest do przemywania oczu, ale przyda się także w przypadku kataru, kiedy to zakrapla się ją do przewodów nosowych.

Dziecko powinno mieć swój termometr. Może to być zwykły (rtęciowy), którym pomiarów dokonuje się w odbycie lub elektroniczny, wkładany do ucha (jest on droższy ale zdecydowanie wygodniejszy, gdyż pomiar trwa znacznie krócej). Środkiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, jaki powinien się znaleźć w apteczce jest paracetamol w czopkach lub w syropie. Konieczne jest także kupno miarki do odmierzania objętości płynnych leków (może to być także strzykawka). Dobrze, gdyby w wyposażeniu znalazł się jeden z wielu preparatów poprawiających trawienie i łagodzących kolki niemowlęcia np. herbatki lub krople zawierające koper włoski. Woda utleniona lub chusteczki nasączone alkoholem przydadzą się w przypadku zranień i otarć.

Do jedzenia

Najlepszy pokarmem dla dziecka jest mleko matki i dziecko powinno być wyłącznie nim karmione przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy po konsultacji z lekarzem wprowadza się do diety dziecka inne pokarmy. Jeśli dziecko otrzymuje mleko modyfikowane potrzebne będą butelki. Mogą być zarówno szklane jak i plastikowe. Przed sporządzeniem jedzenia należy je każdorazowo umyć i wygotować. Niektóre butelki mogą być sterylizowane w kuchenkach mikrofalowych. W sklepach z niemowlęcymi artykułami dostępne są także sterylizatory nadające się do użytku domowego. Do butelki zwykle dopasowany jest smok. Jeśli dziecko karmione jest piersią i butelką to kształt smoka powinien być taki, aby jedzenie z butelki jak najbardziej przypominało karmienie piersią.

Przed karmieniem, należy sprawdzić stan butelki i smoka, czy nie ma pęknięć, czy jest dokręcona, czy smoczek nie jest zużyty. Jeśli dziecko karmione jest piersią i zaczynamy wprowadzać inne posiłki, lepszym rozwiązaniem jest podawanie ich łyżeczką. Na początek wygodnie jest stosować te wykonane z plastiku, ponieważ są lekkie i nie nagrzewają się pod wpływem cieplejszego jedzenia. Ich krawędzie nie mogą być ostre. Soki i herbatki mogą być także podawane łyżeczką lub z kubeczka z ustnikiem (miękkim przeznaczonym dla młodszych dzieci, a twardym dla starszych). Są także takie kubeczki mające zabezpieczenie przed przypadkowym wylaniem zawartości po odwróceniu dnem do góry. Należy zadbać o to, aby naczynia niemowlęce posiadały stosowne atesty.

Kącik dla maleństwa

W pokoju, gdzie dziecko przebywa powinno być wydzielone miejsce do pielęgnacji niemowlęcia. Na stole lub blacie szafki, jeśli tylko są wystarczająco szerokie, kładzie się kocyk, na niego ceratkę, a na wierzchu pieluchę tetrową lub drugi kocyk. W tak przygotowanym kąciku można położyć dziecko podczas zabiegów higienicznych. Dostępne są także nieprzemakalne, jednorazowe podkłady higieniczne, które doskonale spełniają swoją funkcję w podróży, gdy udajemy się z wizytą, lub do lekarza. Dla noworodków i młodszych niemowląt wystarczająca może być deseczka nakładana na łóżeczko. Do której zwykle można dopasować materacyk. W pobliżu powinna znajdować się półka lub szafka, gdzie można trzymać środki do pielęgnacji maleństwa jak oliwka, krem, waciki, pieluszki. Ważne jest, aby pozostawały one niedostępne dla malucha i nie zagrażały jego bezpieczeństwu.

Wygodnie jest jeśli w pobliżu miejsca do przewijania niemowlaka znajduje się łóżeczko. Jego wymiary powinny być uzależnione od tego, do którego roku życia dziecko ma z niego korzystać. Jeśli do trzech lat to wystarczy łóżeczko wymiarach 120 x 60 cm. Odległość między szczebelkami lub oczkami w siatce winna być taka, by nie mogła się tam zaklinować żadna część ciała dziecka i aby dziecko nie mogło wysunąć się między szczebelkami z łóżeczka. W niektórych łóżeczkach dwa lub trzy szczebelki są przystosowane do wyjęcia. Wtedy po ich usunięciu przez opiekunów powstaje otwór, przez który dziecko w wieku poniemowlęcym może bezpiecznie wyjść. Bardzo wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w większości łóżeczek jest możliwość regulacji wysokości, na której znajduje się spód łóżeczka z materacykiem. Dla noworodków i małych niemowląt ustawia się materacyk na wyższym poziomie, a opuszcza się niżej dla starszego niemowlaka, zanim jeszcze usiądzie lub wstanie.

Który wózek będzie najlepszy?

Kupno wózeczka dziecięcego nie jest łatwą sprawą, gdy w sklepie z dziecięcymi artykułami jest ich kilkanaście lub kilkadziesiąt do wyboru. Wózek powinien być bezpieczny i dziecku musi być w nim wygodnie. Gondola nie może być zbyt krótka, ani zbyt wąska, materiał od zewnątrz musi chronić przed wiatrem i deszczem, od środka powinna być wykonana z bawełny. Na dnie gondoli musi być materac. Praktycznie jest, gdy zarówno materac jak i wewnętrzna część wózeczka mogą być prane. Bardzo ważne jest, by podczas jazdy wózek dobrze amortyzował wstrząsy. Waga wózka ma znaczenie, gdy do mieszkania trzeba go wnosić po schodach lub często musi być wożony w samochodzie lub środkami komunikacji.

Dla osób często podróżujących wygodnie jest, gdy mechanizm składania wózka jest nieskomplikowany, a wymiary po złożeniu pozwalają na jego umieszczenie w bagażniku samochodu. Rozstaw kół ważny jest, jeśli wózek będzie wożony windą. Wejście do windy starego typu, szczególnie posiadającej drzwi wewnętrzne, może być utrudnione, jeżeli jest on zbyt szeroki. Wyjście na spacer często wykorzystywane jest na robienie zakupów. Warto zadbać więc o to, aby kosz w wózku był obszerny, łatwo dostępny, a zakupy nie wysypywały się z niego. Do większości wózków można dodatkowo dokupić śpiworek na zimne dni, torbę zawieszaną na rączce, moskitierę chroniącą przed ukąszeniami owadów czy folię przeciwdeszczową. W Polsce istnieje przepis nakazujący wozić małe dzieci w fotelikach samochodowych.

Dla noworodków i niemowląt najlepsze są foteliki przenośne. Powinny posiadać pięciopunktowe pasy o regulowanej długości i wysokości. Mocuje się je za pomocą samochodowych pasów bezwładnościowych. Instrukcja użytkowania i montowania musi być klarownie napisana. Zawsze należy sprawdzić czy fotelik ma odpowiednie atesty. Przenośne foteliki wyposażone są w rączkę, dzięki której łatwo jest przenieść dziecko do pomieszczenia nawet, gdy uśnie. Czasem mają one dodatkowe akcesoria np. odpinany śpiworek, moskitierę, daszek czy folię przeciwdeszczową.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ziarnica złośliwa – objawy i leczenie

  Stany podgorączkowe, utrata masy ciała, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, świąd skóry - przyczyną tych objawów bywa ziarnica złośliwa, czyli choroba nowotworowa, która w połowie ubiegłego stulecia była wyleczalna zaledwie w 30%. Obecnie, jeśli jest wykryta we wczesnym stadium, w ponad 90% przypadków udaje się ją wyleczyć.

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

  Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij