High Need Baby – kiedy warto udać się do pediatry? Jakie choroby należy wykluczyć u dzieci wymagających?
Katarzyna Makos

High Need Baby – kiedy warto udać się do pediatry? Jakie choroby należy wykluczyć u dzieci wymagających?

High Need Baby to pojęcie stworzone przez Marthę i Williama Searsów, określające dzieci wymagające, których specyficzne zachowanie wynika ze sposobu odbierania przez ich układ nerwowy bodźców z otoczenia. HNB są nadwrażliwe, hiperaktywne, mają wysoką potrzebę bliskości z rodzicem, zarówno podczas zasypiania, jak i aktywności – wymagają niemal nieustannego współtowarzyszenia podczas zabaw. Domagają się częstego karmienia, są płaczliwe, często bywają rozdrażnione i niezadowolone. Zdarza się, że takie zachowanie niemowlęcia nie jest jedynie kwestią temperamentu, a świadczy o chorobie bądź alergii, dlatego też wymaga ono konsultacji z pediatrą.

Co oznacza termin „High Need Baby”? 

High Need Baby oznacza, tłumacząc dosłownie z języka angielskiego, dziecko o wysokich potrzebach. Termin ten stworzyło małżeństwo – pielęgniarka Martha Sears i lekarz William Sears, propagatorzy teorii rodzicielstwa bliskości, prywatnie rodzice ośmiorga dzieci.

Wg obserwacji Searsów, HNB prezentują charakterystyczne cechy i zachowania, które są związane ze specyficznym sposobem funkcjonowania układu nerwowego. „Hajnidy” są nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne, nadaktywne, mają duży temperament. Wyraźnie manifestują swoje potrzeby i reagują dużym płaczem, krzykiem na wszelkie sytuacje, które są dla nich niekomfortowe. Trudno je uspokoić, wymagają stałego, bliskiego kontaktu z opiekunem. 

High Need Baby – jak zachowuje się dziecko wymagające?

High Need Babies (nazywane potocznie „hajnidkami”) odznaczają się tym, że wymagają zwiększonej uwagi rodziców. Domagają się bliskości, noszenia na rękach, przytulania, kołysania, częstego karmienia. HNB mają zazwyczaj trudności z zaśnięciem, często się wybudzają. W ciągu dnia są bardzo aktywne, ruchliwe, ich tryb życia charakteryzuje się dużą zmiennością – ciężko wypracować u nich stałe godziny drzemek, karmień itp. 

Wykazują nadwrażliwość na wszelkie zewnętrzne bodźce. Reagują natychmiastowym, silnym płaczem w przypadku niezadowolenia, strachu, np. w sytuacji pojawienia się głośniejszego dźwięku, nowej, nieznanej osoby. HNB łatwo przebudzają się przy odkładaniu do łóżeczka, często wymagają stałej obecności opiekuna podczas snu.

Polecane dla Ciebie

High Need Baby – charakter czy choroba? Jakie schorzenia należy wykluczyć u wymagającego dziecka?

Płacz dziecka, szczególnie ten nieutulony, przedłużający się, jest dużym zmartwieniem dla każdego rodzica. Pomimo coraz większej znajomości terminu „High Need Babies" nie należy zapominać o jednych z podstawowych przyczyn płaczu małych dzieci, czyli chorobie i bólu. Na pewno niepokojące w zachowaniu malca będzie: brak przyrostu masy ciała, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zwiększona senność, duża męczliwość w trakcie karmienia lub odmowa jedzenia. 

Dowiedz się także, jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe oraz jak rozpoznać obniżone napięcie mięśniowe u dziecka.

High Need Baby a alergie i nietolerancje pokarmowe

U niemowląt najczęstszymi alergenami pokarmowymi są: mleko krowie (jest to tzw. skaza białkowa), jaja, soja, ryby i orzechy. Alergia pokarmowa objawia się najczęściej biegunką, zmianami skórnymi, wymiotami, a w najcięższym przypadku reakcją anafilaktyczną. Dzieci te słabo przybierają na masie, mają większą tendencję do kolek.

Przeczytaj także, jak pomóc dziecku z kolką niemowlęcą.

W przypadku maluchów nietolerancje pokarmowe spotyka się rzadziej niż u starszych osób – nietolerancja laktozy, fruktozy u niemowląt najczęściej jest wtórna, na skutek infekcji przewodu pokarmowego lub innej przyczyny stanu zapalnego jelit. Głównymi objawami są kolkowe bóle brzucha, wzdęcia i zwiększone oddawanie gazów. 

High Need Baby a choroba refluksowa przełyku

Choroba refluksowa przełyku wynika z drażniącego działania cofającej się treści żołądkowej do przełyku wywołującej zmiany zapalne błony śluzowej w przełyku. Dla niemowląt charakterystyczne jest częste ulewanie, spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego, co ostatecznie powoduje zwiększoną tendencję do refluksu.

Jeśli towarzyszą temu niepożądane objawy, takie jak widoczny dyskomfort u dziecka, nadmierny płacz, niechęć do jedzenia, ból w trakcie przełykania, krwawienie z przewodu pokarmowego lub zahamowanie rozwoju, to taki refluks uznaje się za patologiczny i rozpoczyna się diagnostykę w kierunku choroby refleksowej przełyku.

High Need Baby a infekcje

Znakiem rozpoznawczym toczącej się infekcji jest najczęściej gorączka – dziecko jest wtedy rozdrażnione, płaczliwe, ma osłabiony apetyt. Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, w pierwszej kolejności należy wykluczyć zapalenie ucha środkowego i zakażenie układu moczowego. Jednak należy pamiętać, że u małych dzieci, szczególnie noworodków, układ immunologiczny dopiero dojrzewa i nie zawsze reaguje na zakażenie silną reakcją zapalną (której składową jest gorączka).

Takie dzieci najczęściej stają się senne, apatyczne lub przeciwnie – rozdrażnione (z nadwrażliwością na bodźce), wykazują też niechęć do jedzenia, karmienie sprawia im widoczną trudność (zjadają małe porcje, z częstszymi przerwami). Zakażeniom wirusowym często towarzyszą wysypki na skórze. Objawy infekcji występują nagle, rozwijają się najczęściej w przeciągu 1–2 dni.

High Need Baby – z jakimi specjalistami warto się skonsultować? Kiedy udać się do fizjoterapeuty czy psychologa?

W pierwszej kolejności dziecko powinien obejrzeć lekarz pierwszego kontaktu, pediatra. To on najlepiej oceni ogólny stan niemowlęcia i zadecyduje, czy mały pacjent wymaga dalszej diagnostyki i ewentualnych konsultacji z innymi specjalistami (gastroenterologiem, alergologiem itd.).

Warto również udać się do fizjoterapeuty zajmującego się diagnostyką i terapią niemowląt. Oceni on wzorzec ruchowy, udzieli rodzicom wskazówek dotyczących opieki i prawidłowej pielęgnacji oraz ewentualnie zaproponuje dalsze postępowanie. 

Wsparcie psychologiczne w przypadku HNB może okazać się przydatne, w szczególności, jeśli rodzice są wyczerpani opieką nad wymagającym malcem i wpływa to na ich relację z dzieckiem. Pomoże on ocenić, czy zachowanie dziecka może mieć związek z zaburzeniami, np. integracji sensorycznej (SI).

Sprawdź również, jak rozpoznać zaburzenia SI u dziecka.

  1. K. Jakubek–Kipa, A. Kamela, A. Mazur, Niespokojne niemowlę w izbie przyjęć, „Pediatria po Dyplomie” 2013, t. 17, nr 3, s.46-52.
  2. E. Aron, Wysoko wrażliwe dziecko, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2017.
  3. D. M. Zeifmana, I. St James-Roberts, Parenting the crying infant, “Current Opinion in Psychology” 2017, nr 15, s. 149–154.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij