High Need Baby – kiedy warto udać się do pediatry? Jakie choroby należy wykluczyć u dzieci wymagających?
Katarzyna Makos

High Need Baby – kiedy warto udać się do pediatry? Jakie choroby należy wykluczyć u dzieci wymagających?

High Need Baby to pojęcie stworzone przez Marthę i Williama Searsów, określające dzieci wymagające, których specyficzne zachowanie wynika ze sposobu odbierania przez ich układ nerwowy bodźców z otoczenia. HNB są nadwrażliwe, hiperaktywne, mają wysoką potrzebę bliskości z rodzicem, zarówno podczas zasypiania, jak i aktywności  wymagają niemal nieustannego współtowarzyszenia podczas zabaw. Domagają się częstego karmienia, są płaczliwe, często bywają rozdrażnione i niezadowolone. Zdarza się, że takie zachowanie niemowlęcia nie jest jedynie kwestią temperamentu, a świadczy o chorobie bądź alergii, dlatego też wymaga ono konsultacji z pediatrą.

Co oznacza termin „High Need Baby”? 

High Need Baby oznacza, tłumacząc dosłownie z języka angielskiego, dziecko o wysokich potrzebach. Termin ten stworzyło małżeństwo – pielęgniarka Martha Sears i lekarz William Sears, propagatorzy teorii rodzicielstwa bliskości, prywatnie rodzice ośmiorga dzieci.

Wg obserwacji Searsów, HNB prezentują charakterystyczne cechy i zachowania, które są związane ze specyficznym sposobem funkcjonowania układu nerwowego. „Hajnidy” są nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne, nadaktywne, mają duży temperament. Wyraźnie manifestują swoje potrzeby i reagują dużym płaczem, krzykiem na wszelkie sytuacje, które są dla nich niekomfortowe. Trudno je uspokoić, wymagają stałego, bliskiego kontaktu z opiekunem. 

High Need Baby – jak zachowuje się dziecko wymagające?

High Need Babies (nazywane potocznie „hajnidkami”) odznaczają się tym, że wymagają zwiększonej uwagi rodziców. Domagają się bliskości, noszenia na rękach, przytulania, kołysania, częstego karmienia. HNB mają zazwyczaj trudności z zaśnięciem, często się wybudzają. W ciągu dnia są bardzo aktywne, ruchliwe, ich tryb życia charakteryzuje się dużą zmiennością – ciężko wypracować u nich stałe godziny drzemek, karmień itp. 

Wykazują nadwrażliwość na wszelkie zewnętrzne bodźce. Reagują natychmiastowym, silnym płaczem w przypadku niezadowolenia, strachu, np. w sytuacji pojawienia się głośniejszego dźwięku, nowej, nieznanej osoby. HNB łatwo przebudzają się przy odkładaniu do łóżeczka, często wymagają stałej obecności opiekuna podczas snu.

Powiązane produkty

High Need Baby – charakter czy choroba? Jakie schorzenia należy wykluczyć u wymagającego dziecka?

Płacz dziecka, szczególnie ten nieutulony, przedłużający się, jest dużym zmartwieniem dla każdego rodzica. Pomimo coraz większej znajomości terminu „High Need Babies" nie należy zapominać o jednych z podstawowych przyczyn płaczu małych dzieci, czyli chorobie i bólu. Na pewno niepokojące w zachowaniu malca będzie: brak przyrostu masy ciała, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zwiększona senność, duża męczliwość w trakcie karmienia lub odmowa jedzenia. 

Dowiedz się także, jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe oraz jak rozpoznać obniżone napięcie mięśniowe u dziecka.

High Need Baby a alergie i nietolerancje pokarmowe

U niemowląt najczęstszymi alergenami pokarmowymi są: mleko krowie (jest to tzw. skaza białkowa), jaja, soja, ryby i orzechy. Alergia pokarmowa objawia się najczęściej biegunką, zmianami skórnymi, wymiotami, a w najcięższym przypadku reakcją anafilaktyczną. Dzieci te słabo przybierają na masie, mają większą tendencję do kolek.

Przeczytaj także, jak pomóc dziecku z kolką niemowlęcą.

W przypadku maluchów nietolerancje pokarmowe spotyka się rzadziej niż u starszych osób – nietolerancja laktozy, fruktozy u niemowląt najczęściej jest wtórna, na skutek infekcji przewodu pokarmowego lub innej przyczyny stanu zapalnego jelit. Głównymi objawami są kolkowe bóle brzucha, wzdęcia i zwiększone oddawanie gazów. 

High Need Baby a choroba refluksowa przełyku

Choroba refluksowa przełyku wynika z drażniącego działania cofającej się treści żołądkowej do przełyku wywołującej zmiany zapalne błony śluzowej w przełyku. Dla niemowląt charakterystyczne jest częste ulewanie, spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego, co ostatecznie powoduje zwiększoną tendencję do refluksu.

Jeśli towarzyszą temu niepożądane objawy, takie jak widoczny dyskomfort u dziecka, nadmierny płacz, niechęć do jedzenia, ból w trakcie przełykania, krwawienie z przewodu pokarmowego lub zahamowanie rozwoju, to taki refluks uznaje się za patologiczny i rozpoczyna się diagnostykę w kierunku choroby refleksowej przełyku.

High Need Baby a infekcje

Znakiem rozpoznawczym toczącej się infekcji jest najczęściej gorączka – dziecko jest wtedy rozdrażnione, płaczliwe, ma osłabiony apetyt. Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, w pierwszej kolejności należy wykluczyć zapalenie ucha środkowego i zakażenie układu moczowego. Jednak należy pamiętać, że u małych dzieci, szczególnie noworodków, układ immunologiczny dopiero dojrzewa i nie zawsze reaguje na zakażenie silną reakcją zapalną (której składową jest gorączka).

Takie dzieci najczęściej stają się senne, apatyczne lub przeciwnie – rozdrażnione (z nadwrażliwością na bodźce), wykazują też niechęć do jedzenia, karmienie sprawia im widoczną trudność (zjadają małe porcje, z częstszymi przerwami). Zakażeniom wirusowym często towarzyszą wysypki na skórze. Objawy infekcji występują nagle, rozwijają się najczęściej w przeciągu 1–2 dni.

High Need Baby – z jakimi specjalistami warto się skonsultować? Kiedy udać się do fizjoterapeuty czy psychologa?

W pierwszej kolejności dziecko powinien obejrzeć lekarz pierwszego kontaktu, pediatra. To on najlepiej oceni ogólny stan niemowlęcia i zadecyduje, czy mały pacjent wymaga dalszej diagnostyki i ewentualnych konsultacji z innymi specjalistami (gastroenterologiem, alergologiem itd.).

Warto również udać się do fizjoterapeuty zajmującego się diagnostyką i terapią niemowląt. Oceni on wzorzec ruchowy, udzieli rodzicom wskazówek dotyczących opieki i prawidłowej pielęgnacji oraz ewentualnie zaproponuje dalsze postępowanie. 

Wsparcie psychologiczne w przypadku HNB może okazać się przydatne, w szczególności, jeśli rodzice są wyczerpani opieką nad wymagającym malcem i wpływa to na ich relację z dzieckiem. Pomoże on ocenić, czy zachowanie dziecka może mieć związek z zaburzeniami, np. integracji sensorycznej (SI).

Sprawdź również, jak rozpoznać zaburzenia SI u dziecka.

  1. K. Jakubek–Kipa, A. Kamela, A. Mazur, Niespokojne niemowlę w izbie przyjęć, „Pediatria po Dyplomie” 2013, t. 17, nr 3, s.46-52.
  2. E. Aron, Wysoko wrażliwe dziecko, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2017.
  3. D. M. Zeifmana, I. St James-Roberts, Parenting the crying infant, “Current Opinion in Psychology” 2017, nr 15, s. 149–154.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

  • Przechowywanie mleka modyfikowanego i kobiecego. Jak długo może stać mleko, zanim poda się je dziecku?

    Prawidłowe przechowywanie mleka modyfikowanego i kobiecego to jeden z kluczowych elementów dbania o zdrowie niemowlęcia już od pierwszych dni jego życia. Źle przechowywany pokarm może stracić swoje właściwości odżywcze, a nawet stać się niebezpieczny dla dziecka. Sprawdź, jak długo można przechowywać mleko w różnych warunkach i jak unikać najczęstszych błędów.

  • Jak dbać o prawidłową higienę snu dzieci? Podstawowe zasady zdrowego snu dziecka

    Sen w przypadku dzieci jest konieczny do ich prawidłowego rozwoju. Jego jakość wpływa na niemal każdy aspekt funkcjonowania dziecka. Z tego względu tym bardziej niepokojące jest, że według statystyk zaburzenia snu, np. w postaci bezsenności, mogą dotyczyć nawet 20–30% małych dzieci. Jakie są zasady higieny snu dziecka oraz jaka w tym wszystkim jest rola rodziców?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl