Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?
Katarzyna Makos

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – co to jest? Ulewanie a wymioty u dziecka

Ulewanie, czyli inaczej regurgitacje, to mimowolne, pozbawione wyraźnego wysiłku ze strony dziecka, cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej, występujące bardzo często u niemowląt w krótkim czasie po karmieniu. Epizody ulewań mogą być bardzo częste i obfite, ale jeśli nie powodują u dziecka dyskomfortu, niepokoju lub nie prowadzą do trudności z karmieniem czy zaburzeniami wzrastania, to uznaje się je za całkowicie fizjologiczne. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza, aby zbadał i ocenił dziecko pod kątem objawów alarmowych, będących wskazaniem do pogłębienia diagnostyki. 

Wymioty różnią się natomiast od ulewań tym, że występują pod wpływem zwiększonego ciśnienia w przewodzie pokarmowym na skutek skurczu żołądka, przepony i mięśni tłoczni brzucha. Zazwyczaj są to duże objętości. Wymioty u niemowlęcia stanowczo wymagają dalszej diagnostyki i wykluczenia takich chorób, jak zwężenie odźwiernika, infekcja (nie tylko przewodu pokarmowego), wzmożone ciśnienie śródczaszkowe i wiele innych.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – przyczyny

Podłożem ulewania u małych dzieci jest niedojrzałość ich przewodu pokarmowego. Wpływ na to ma nieco inna budowa anatomiczna – krótki przełyk, rozwarty tzw. kąt Hisa (kąt między przełykiem a dnem żołądka), zmniejszona pojemność żołądka w stosunku do objętości spożytego pokarmu (dodatkowo opróżnianie żołądka jest wolniejsze przy jego dużym wypełnieniu) oraz zmniejszone napięcie zwieracza dolnego przełyku. 

Powiązane produkty

Sposoby na ulewanie u noworodka i niemowlaka. Ulewanie a właściwe karmienie i odbijanie dziecka po posiłku

Ulewania zazwyczaj ustają u dzieci do 12–18 miesiąca życia – sprzyja temu przyjmowanie częściej pozycji siedzącej niż ma to miejsce u niemowląt. W przypadku, gdy ulewania są bardzo częste lub obfite można zastosować mieszanki zagęszczające pokarm (oznaczone symbolem AR) – jest to najczęściej mączka chleba świętojańskiego lub skrobia ryżowa. Jeśli dziecko zjada jednorazowo duże porcje mleka, to powinno się je zredukować objętościowo na rzecz częstszego karmienia.

Nie należy też przed lub po karmieniu przepajać malucha wodą, wyjątek stanowią takie stany, jak gorączka, wymioty, biegunka. Do regurgitacji może predysponować połykanie powietrza w trakcie jedzenia, dlatego pomocne może być odbijanie dziecka po każdym karmieniu lub zastosowanie antykolkowych smoczków ograniczających połykanie powietrza.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy udać się do lekarza? Jak odróżnić ulewanie od choroby refluksowej?

Nadmierne ulewanie może występować w przypadku alergii pokarmowej. Z racji tego, że najczęstszym alergenem jest białko mleka krowiego, warto zasięgnąć porady lekarza.

Dowiedz się, jak rozpoznać skazę białkową.

Pod jego kontrolą można wprowadzić na 2–4 tygodnie dietę bez białka mleka krowiego u matki karmiącej piersią, a u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym – hydrolizat). Z pewnością konsultacji pediatrycznej będą wymagać dzieci, u których ulewanie stanowi widoczny problem i powoduje u niemowląt dyskomfort, ból w trakcie połykania, prowadzi do zahamowania rozwoju fizycznego, problemów z karmieniem, częstych zakażeń dróg oddechowych. Właśnie takie objawy mogą wskazywać na chorobę refleksową przełyku, czyli zapalenie błony śluzowej na skutek drażnienia przez cofającą się treść żołądkową.

  1. P. Albrecht, M. Dziekiewicz, Ulewanie-praktyczny poradnik, „Pediatra po Dyplomie” 2016, nr 5.
  2. A. Rybak, Wymioty i ulewania, „Pediatria po Dyplomie” 2012, t. 16, nr 1.
  3. F. Indrio, G. Riezzo, F. Raimondi i in., Regurgitation in healthy and non healthy infants, “Italian Journal of Pediatrics” 2009, t. 35, s.39–51.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij