Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?
Katarzyna Makos

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – co to jest? Ulewanie a wymioty u dziecka

Ulewanie, czyli inaczej regurgitacje, to mimowolne, pozbawione wyraźnego wysiłku ze strony dziecka, cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej, występujące bardzo często u niemowląt w krótkim czasie po karmieniu. Epizody ulewań mogą być bardzo częste i obfite, ale jeśli nie powodują u dziecka dyskomfortu, niepokoju lub nie prowadzą do trudności z karmieniem czy zaburzeniami wzrastania, to uznaje się je za całkowicie fizjologiczne. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza, aby zbadał i ocenił dziecko pod kątem objawów alarmowych, będących wskazaniem do pogłębienia diagnostyki. 

Wymioty różnią się natomiast od ulewań tym, że występują pod wpływem zwiększonego ciśnienia w przewodzie pokarmowym na skutek skurczu żołądka, przepony i mięśni tłoczni brzucha. Zazwyczaj są to duże objętości. Wymioty u niemowlęcia stanowczo wymagają dalszej diagnostyki i wykluczenia takich chorób, jak zwężenie odźwiernika, infekcja (nie tylko przewodu pokarmowego), wzmożone ciśnienie śródczaszkowe i wiele innych.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – przyczyny

Podłożem ulewania u małych dzieci jest niedojrzałość ich przewodu pokarmowego. Wpływ na to ma nieco inna budowa anatomiczna – krótki przełyk, rozwarty tzw. kąt Hisa (kąt między przełykiem a dnem żołądka), zmniejszona pojemność żołądka w stosunku do objętości spożytego pokarmu (dodatkowo opróżnianie żołądka jest wolniejsze przy jego dużym wypełnieniu) oraz zmniejszone napięcie zwieracza dolnego przełyku. 

Powiązane produkty

Sposoby na ulewanie u noworodka i niemowlaka. Ulewanie a właściwe karmienie i odbijanie dziecka po posiłku

Ulewania zazwyczaj ustają u dzieci do 12–18 miesiąca życia – sprzyja temu przyjmowanie częściej pozycji siedzącej niż ma to miejsce u niemowląt. W przypadku, gdy ulewania są bardzo częste lub obfite można zastosować mieszanki zagęszczające pokarm (oznaczone symbolem AR) – jest to najczęściej mączka chleba świętojańskiego lub skrobia ryżowa. Jeśli dziecko zjada jednorazowo duże porcje mleka, to powinno się je zredukować objętościowo na rzecz częstszego karmienia.

Nie należy też przed lub po karmieniu przepajać malucha wodą, wyjątek stanowią takie stany, jak gorączka, wymioty, biegunka. Do regurgitacji może predysponować połykanie powietrza w trakcie jedzenia, dlatego pomocne może być odbijanie dziecka po każdym karmieniu lub zastosowanie antykolkowych smoczków ograniczających połykanie powietrza.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy udać się do lekarza? Jak odróżnić ulewanie od choroby refluksowej?

Nadmierne ulewanie może występować w przypadku alergii pokarmowej. Z racji tego, że najczęstszym alergenem jest białko mleka krowiego, warto zasięgnąć porady lekarza.

Dowiedz się, jak rozpoznać skazę białkową.

Pod jego kontrolą można wprowadzić na 2–4 tygodnie dietę bez białka mleka krowiego u matki karmiącej piersią, a u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym – hydrolizat). Z pewnością konsultacji pediatrycznej będą wymagać dzieci, u których ulewanie stanowi widoczny problem i powoduje u niemowląt dyskomfort, ból w trakcie połykania, prowadzi do zahamowania rozwoju fizycznego, problemów z karmieniem, częstych zakażeń dróg oddechowych. Właśnie takie objawy mogą wskazywać na chorobę refleksową przełyku, czyli zapalenie błony śluzowej na skutek drażnienia przez cofającą się treść żołądkową.

  1. P. Albrecht, M. Dziekiewicz, Ulewanie-praktyczny poradnik, „Pediatra po Dyplomie” 2016, nr 5.
  2. A. Rybak, Wymioty i ulewania, „Pediatria po Dyplomie” 2012, t. 16, nr 1.
  3. F. Indrio, G. Riezzo, F. Raimondi i in., Regurgitation in healthy and non healthy infants, “Italian Journal of Pediatrics” 2009, t. 35, s.39–51.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl