Czy po przyjęciu szczepionki na COVID-19 można się opalać?
Justyna Piekara

Czy po przyjęciu szczepionki na COVID-19 można się opalać?

Lekarze odradzają przebywanie na słońcu tuż po podaniu szczepionki, ale nie jest to powód do rezygnacji z aktywności na świeżym powietrzu. Trzeba jednak zachować rozwagę. W przeciwieństwie do niektórych kategorii leków, takich jak np. antybiotyki, szczepionki przeciw COVID-19 nie zawierają składników fotouczulających.

Skóra osłabiona przez COVID-19 wymaga szczególnej ochrony

Kampania profilaktyczna prowadzona we Włoszech przez Dermopathic Institute of the Immaculate Conception of Rome-Ircss, mająca na celu podniesienie świadomości na temat fotoochrony słonecznej w profilaktyce nowotworów skóry, sprawiła, że zwrócono uwagę na fakt, iż przebycie zakażenia SARS-CoV-2 dodatkowo osłabia skórę. Włoscy lekarze, cytowani przez dziennik „Il Messaggero”, alarmują, że w związku z tym w dobie pandemii jesteśmy bardziej wrażliwi i podatni na rozmaite problemy dermatologiczne. Różne stany chorobowe skóry mogą pojawić się nie tylko podczas trwania infekcji koronawirusowej, ale także po zaszczepieniu. 

Obecnie brakuje naukowych dowodów, które bezpośrednio potwierdzałyby tezę, że ozdrowieńcy i osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 powinny kategorycznie unikać słońca. Generalnie opalanie się i długie przebywanie w nasłonecznieniu podnosi ryzyko odwodnienia, udaru i rozwoju chorób nowotworowych skóry, trzeba więc zachować ostrożność.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski stwierdził, że: „Panujące latem upały nie są przeciwskazaniem do zaszczepienia się przeciwko zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Powinno się zachować wszelkie zasady ostrożności, jak w przypadku każdego innego szczepienia, gdy układ odpornościowy zostaje pobudzony do intensywnego działania, zadbać o nawodnienie organizmu i ograniczyć wysiłek fizyczny”. Ekspert zaleca, aby na wszelki wypadek zrezygnować z kąpieli słonecznych do kilku dni po zaszczepieniu i tym samym nie narażać się na ryzyko wystąpienia dodatkowych objawów, które mogłyby nałożyć się na odczyn poszczepienny.

Jak zadbać o skórę w czasie pandemii?

Luca Fania, dermatolog z kliniki Idi-Farmaceutami w Rzymie, która także patronuje akcji „Smile in the sun”, stwierdził, że w przypadku pacjentów wyleczonych z COVID-19 i zaszczepionych wskazane byłoby odczekanie kilku tygodni przed ekspozycją na słońce. Specjalista sugeruje, aby stopniowo wystawiać się na działanie promieni słonecznych, pamiętać o aplikacji kremów przeciwsłonecznych i zadbać o ogólnoustrojową fotoprotekcję.

Oprócz stosowania kremów z filtrem UV, dermatolodzy, zalecają doustne przyjmowanie specyficznych foto protektorów, takich jak witaminy C i E, polifenole i karotenoidy. Substancje te zwiększają naturalną ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, zapobiegają powstawaniu oparzeń słonecznych, nowotworzeniu i starzeniu się skóry.

Szczepionki przeciw Covid-19 nie są światłoczułe

Wraz z niektórymi lekami do organizmu mogą zostać wprowadzone reaktywne, wrażliwe na słońce cząsteczki chemiczne, które mogą wywoływać i zaostrzać choroby skóry. Objawy kliniczne nadwrażliwości na światło wywołanej lekiem różnią się w zależności od zastosowanego środka fotouczulającego i rodzaju reakcji skórnej. Reakcja może być fototoksyczna lub fotoalergiczna.

Szczepionki przeciwko COVID-19 zawierają naturalnie występujące cząsteczki, które nie są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe.

Powiązane produkty

Objawy dermatologiczne u pacjentów z COVID-19

Objawy dermatologiczne występujące u pacjentów z COVID-19 zostały opisane m.in. w badaniu opublikowanym w „The Lancet Infectious Diseases”. Najczęściej zgłaszanymi symptomami były wykwity odro podobne, pokrzywkowe i grudkowo-płaskonabłonkowe. Często raportowano także wystąpienie sinicy siateczkowatej, tzw. palców COVID-owych, wysypki przypominające ospę wietrzną i stan podobny do odmrożenia. Niektórzy pacjenci skarżyli się na wypadanie włosów.

Większość dermatologicznych objawów COVID-19 ustąpiła w ciągu 20 dni od zakażenia, chociaż niektóre trwały dłużej. Osoby, u których utrzymywały się ponad 60 dni po rozpoznaniu COVID-19 byli określani jako „długodystansowcy”.

  1. Can you sunbathe after the Covid vaccine? What to watch out for, „italy24news.com” [online], https://www.italy24news.com/News/100972.html, [dostęp:] 30.06.2021.
  2. The Sun is dangerous after the VACCINE or if you are sick withcoronavirus, the experts speak, „italy24news.com” [online], https://www.italy24news.com/covid-19/102897.html, [dostęp:] 30.06.2021.
  3. Smile in the sun campaign, lighthouse on vaccinated and recovered from Covid, „newsrnd.com” [online], https://newsrnd.com/life/2021-06-13-smile-in-the-sun-campaign--lighthouse-on-vaccinated-and-recovered-from-covid.B1L3_ZNid.html, [dostęp:] 30.06.2021.
  4. D. E. McMahon, A. E. Gallman, G. J. Hruza, Long COVID in the skin: a registry analysis of COVID-19 dermatological duration, „The Lancet Infectious Diseases” 2021, nr 21(3), [online] doi:10.1016/S1473-3099(20)30986-5, [dostęp:] 30.06.2021.
  5. M. Freeman, 8 ways the coronavirus can affect your skin, from COVID toes, to rashes and hair loss, „theconversation.com”, https://theconversation.com/8-ways-the-coronavirus-can-affect-your-skin-from-covid-toes-to-rashes-and-hair-loss-144483, [dostęp:] 30.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij