Czy po przyjęciu szczepionki na COVID-19 można się opalać?
Lekarze odradzają przebywanie na słońcu tuż po podaniu szczepionki, ale nie jest to powód do rezygnacji z aktywności na świeżym powietrzu. Trzeba jednak zachować rozwagę. W przeciwieństwie do niektórych kategorii leków, takich jak np. antybiotyki, szczepionki przeciw COVID-19 nie zawierają składników fotouczulających.
Skóra osłabiona przez COVID-19 wymaga szczególnej ochrony
Kampania profilaktyczna prowadzona we Włoszech przez Dermopathic Institute of the Immaculate Conception of Rome-Ircss, mająca na celu podniesienie świadomości na temat fotoochrony słonecznej w profilaktyce nowotworów skóry, sprawiła, że zwrócono uwagę na fakt, iż przebycie zakażenia SARS-CoV-2 dodatkowo osłabia skórę. Włoscy lekarze, cytowani przez dziennik „Il Messaggero”, alarmują, że w związku z tym w dobie pandemii jesteśmy bardziej wrażliwi i podatni na rozmaite problemy dermatologiczne. Różne stany chorobowe skóry mogą pojawić się nie tylko podczas trwania infekcji koronawirusowej, ale także po zaszczepieniu.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski stwierdził, że: „Panujące latem upały nie są przeciwskazaniem do zaszczepienia się przeciwko zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Powinno się zachować wszelkie zasady ostrożności, jak w przypadku każdego innego szczepienia, gdy układ odpornościowy zostaje pobudzony do intensywnego działania, zadbać o nawodnienie organizmu i ograniczyć wysiłek fizyczny”. Ekspert zaleca, aby na wszelki wypadek zrezygnować z kąpieli słonecznych do kilku dni po zaszczepieniu i tym samym nie narażać się na ryzyko wystąpienia dodatkowych objawów, które mogłyby nałożyć się na odczyn poszczepienny.
Jak zadbać o skórę w czasie pandemii?
Luca Fania, dermatolog z kliniki Idi-Farmaceutami w Rzymie, która także patronuje akcji „Smile in the sun”, stwierdził, że w przypadku pacjentów wyleczonych z COVID-19 i zaszczepionych wskazane byłoby odczekanie kilku tygodni przed ekspozycją na słońce. Specjalista sugeruje, aby stopniowo wystawiać się na działanie promieni słonecznych, pamiętać o aplikacji kremów przeciwsłonecznych i zadbać o ogólnoustrojową fotoprotekcję.
Oprócz stosowania kremów z filtrem UV, dermatolodzy, zalecają doustne przyjmowanie specyficznych foto protektorów, takich jak witaminy C i E, polifenole i karotenoidy. Substancje te zwiększają naturalną ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, zapobiegają powstawaniu oparzeń słonecznych, nowotworzeniu i starzeniu się skóry.
Szczepionki przeciw Covid-19 nie są światłoczułe
Wraz z niektórymi lekami do organizmu mogą zostać wprowadzone reaktywne, wrażliwe na słońce cząsteczki chemiczne, które mogą wywoływać i zaostrzać choroby skóry. Objawy kliniczne nadwrażliwości na światło wywołanej lekiem różnią się w zależności od zastosowanego środka fotouczulającego i rodzaju reakcji skórnej. Reakcja może być fototoksyczna lub fotoalergiczna.
Objawy dermatologiczne u pacjentów z COVID-19
Objawy dermatologiczne występujące u pacjentów z COVID-19 zostały opisane m.in. w badaniu opublikowanym w „The Lancet Infectious Diseases”. Najczęściej zgłaszanymi symptomami były wykwity odro podobne, pokrzywkowe i grudkowo-płaskonabłonkowe. Często raportowano także wystąpienie sinicy siateczkowatej, tzw. palców COVID-owych, wysypki przypominające ospę wietrzną i stan podobny do odmrożenia. Niektórzy pacjenci skarżyli się na wypadanie włosów.
Większość dermatologicznych objawów COVID-19 ustąpiła w ciągu 20 dni od zakażenia, chociaż niektóre trwały dłużej. Osoby, u których utrzymywały się ponad 60 dni po rozpoznaniu COVID-19 byli określani jako „długodystansowcy”.