Związki zawarte w chmielu mogą pomóc leczyć niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby
Justyna Piekara

Związki zawarte w chmielu mogą pomóc leczyć niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby

Związki zawarte w chmielu skutecznie łagodzą negatywne skutki diety wysokotłuszczowej. Zbyt duża ilość tłuszczu może prowadzić do stanu zapalnego i niewydolności wątroby. W jaki sposób flawonoid zawarty w chmielu może pomóc złagodzić skutki choroby? Według naukowców z Oregon State University (OSU) terapia z jego zastosowaniem daje bardzo obiecujące wyniki.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – co to jest?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, dlatego często schorzenie to nazywa się cichą chorobą wątroby. Współcześnie, ze względu na szybki styl życia i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ogólna częstość występowania zaburzeń rośnie. Szacuje się, że 25% mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Europy jest dotknięta tym problemem.

W większości przypadków schorzenie towarzyszy otyłości, cukrzycy typu 2 lub insulinooporności. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się też osoby z wysokim ciśnieniem, podwyższonym poziomem trójglicerydów lub tzw. złego cholesterolu LDL. 

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – rodzaje

W zależności od stopnia uszkodzenia komórek wątroby, czyli hepatocytów, wyróżniamy: 

 • NAFLD (ang. non alcoholic fatty liver disease) – stłuszczenie wątroby, bez stanu zapalnego i uszkodzenia wątroby,
 • NASH (ang. non-alcoholic steatohepatitis) – diagnozowane, gdy dochodzi do progresji NAFLD, prowadzi do powstawania trwałych blizn i stwardnienia wątroby, czyli marskości wątroby. Wiąże się z większym ryzykiem rozwinięcia się raka wątrobowo komórkowego. 

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczenie

Wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia może kontrolować lub odwrócić nagromadzenie tłuszczu w wątrobie. Obecnie podstawą klinicznego zarządzania NAFLD jest modyfikacja diety oraz podniesienie poziomu codziennej aktywności fizycznej. Dla tych, którzy mają marskość wątroby z powodu NASH, opcją może być przeszczep wątroby.

Żadne leki nie zostały zatwierdzone do leczenia NAFLD i NASH, choć naukowcy wytrwale badają farmaceutyki, które mogą poprawić te stany, testując działanie kilku nowych leków na cukrzycę oraz przeciwutleniaczy, takich jak witamina E.

Nowe możliwości terapii chorób wątroby

Naukowcy z Oregon State University wykazali, że zawarty w chmielu flawonoid ksanthohumol (XN) i jego uwodorniona postać tetrahydroksanthohumol (TXN) mogą pomóc udaremnić niebezpieczne nagromadzenie tłuszczu w wątrobie, które może prowadzić do stanu zapalnego i niewydolności organu. 

Według Adriana Gombara kierującego badaniem „wyniki sugerują, że antagonizm PPARγ w wątrobie jest logicznym podejściem do zapobiegania i leczenia stłuszczenia wątroby wywołanego dietą i związanych z nimi zaburzeń metabolicznych”.

Jak przebiegało badanie?

W badaniu na zwierzętach 60 myszy zostało losowo przydzielonych do jednej z pięciu grup, w zależności od rodzaju zastosowanej diety – niskotłuszczowa, wysokotłuszczowa, dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem XN, dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem większej ilości XN i dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem TXN.

Działanie związków pochodzących z chmielu okazało się skuteczne w modelach zwierzęcych, jednak przyszłe badania będą musiały ustalić, czy XN i THN będą równie skutecznie działać w przypadku ludzi. TXN okazał się bardziej skuteczny, ale na tym etapie ta właściwość nie jest w pełni zrozumiana. Ponadto pomógł on ustabilizować poziom cukru we krwi. Prawdopodobnie efekt XN był słabszy, ponieważ uległ on metabolizowaniu.

Białko PPARγ kontroluje metabolizm glukozy i przechowywanie kwasów tłuszczowych, a geny, które aktywuje, stymulują tworzenie komórek tłuszczowych z komórek macierzystych. Ksanthohumol i tetrahydroksanthohumol działają jako antagoniści – wiążą się z białkiem i deaktywują jego działanie, czego efektem jest mniej tłuszczu zbierającego się w wątrobie.

 1. L. Abenavoli, L. Boccuto, A. Federico, Diet and non-alcoholic fatty liver disease: The mediterranean way, „International Journal of Environmentalresearch and Public Health” 2019, nr 16 (17).
 2. Nonalcoholic fatty liver disease, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/diagnosis-treatment/drc-20354573, [dostęp:] 25.06.2021.
 3. Nonalcoholic fatty liver disease, „hopkinsmedicine.org” [online], https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/nonalcoholic-fatty-liver-disease, [dostęp:] 25.06.2021.
 4. N. Chalasani, Z. Younossi, J. E. Lavine, The diagnosis and management of nonalcoholic fatty liver disease: practice guidance from the American Association for the Study of Liver Diseases. „Hepatology” 2018, nr 67(1), s. 328–357, [online] doi:10.1002/hep.29367, [dostęp:] 25.06.2021.
 5. Non-alcoholoic fatty liver disease may be treatable with hops compounds, „genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/news/non-alcoholic-fatty-liver-disease-may-be-treatable-with-hops-compounds/, [dostęp:] 25.06.2021.
 6. Compounds derived from hops show promise as treatment for common liver disease, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-06/osu-cdf061421.php, [dostęp:] 25.06.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Mleko z czosnkiem czy napar z imbiru? Przedstawiamy najlepsze napoje na przeziębienie!

  Mleko z czosnkiem i miodem, napój z imbiru, czarny bez, lukrecja, herbata z kurkumą, a może napar z prawoślazu – co i kiedy pić, gdy mamy kaszel, katar, drapie, a także boli gardło? Oto najlepsze napoje na przeziębienie.

 • Wrzody żołądka i dwunastnicy – przyczyny, objawy, badania, leczenie, żywienie i profilaktyka

  Silny ból żołądka głownie na czczo, ale też kilka godzin po posiłku, uczucie palącej zgagi? To mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy. Co powoduje chorobę wrzodową i jakie inne objawy o niej świadczą? Kiedy należy udać się do gastrologa? Jak wygląda diagnostyka i leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy? W jaki sposób można zapobiegać powstaniu choroby wrzodowej? Podpowiadamy. 

 • Hipercholesterolemia – przyczyny, objawy i leczenie. Czy jest groźna?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za ponad kilka milionów zgonów każdego roku w Europie. Profilaktyka tych schorzeń jest istotna dla zdrowia całej populacji i musi obejmować działania na wszystkie czynniki ryzyka. Wśród nich wymienia się redukcję zwiększonego stężenia cholesterolu LDL, który jest częścią hipercholesterolemii. Na czym dokładnie polega to zaburzenia? Jak można je leczyć?  

 • Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega? Wskazania, przebieg, cena

  Fizjoterapia stomatologiczna to zespół działań prowadzonych przez specjalistów z kilku dziedzin (stomatologa, fizjoterapeutę, ortodontę) w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Obejmuje on badania funkcjonalne oraz terapię dysfunkcji układu stomatognatycznego (tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki), którym towarzyszą takie objawy jak: ból żuchwy, bruksizm, bóle głowy i kręgosłupa szyjnego, ból w okolicy uszu, uczucie zatkania ucha. Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy, przyczyny, leczenie

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek to infekcja, która ma najczęściej podłoże bakteryjne. Patogenem wywołującym zakażenie jest zazwyczaj pałeczka okrężnicy, czyli E. coli. Pacjenci, którzy podlegali długotrwałemu cewnikowaniu lub po przebyciu zabiegów na drogach moczowych lub chorujący na cukrzycę, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Jak wygląda leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek, jakie są objawy choroby oraz o czym świadczy nieprzyjemny zapach i mętność moczu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?

  Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli zbiegnięciem się sezonu grypowego i wzrostem liczby przypadków COVID-19. Obawiają się, że taka sytuacja może przytłoczyć już mocno obciążone systemy opieki zdrowotnej. Co może się wydarzyć, gdy równocześnie zaistnieją dwie epidemie? W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia?

 • Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie waginozy bakteryjnej

  Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zmaga się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą pochwy (najczęstszą przyczyną zakażeń są infekcje bakteryjne, chociaż w ostatnich latach coraz większy udział stanowi także czynnik grzybiczy). Podejrzenie infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa w celu dobrania prawidłowego leczenia. 

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o trzeciej dawce szczepionki przeciwko COVID-19

  Według danych Ministerstwa Zdrowia wykonano 36,977 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 19,259 mln obywateli. Kiedy rusza kolejna seria szczepień przeciwko koronawirusowi? Jak przedstawia się aktualny harmonogram podawania trzeciej dawki? Kto będzie mógł zaszczepić się po raz kolejny w najbliższym czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij