Związki zawarte w chmielu mogą pomóc leczyć niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby
Justyna Piekara

Związki zawarte w chmielu mogą pomóc leczyć niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby

Związki zawarte w chmielu skutecznie łagodzą negatywne skutki diety wysokotłuszczowej. Zbyt duża ilość tłuszczu może prowadzić do stanu zapalnego i niewydolności wątroby. W jaki sposób flawonoid zawarty w chmielu może pomóc złagodzić skutki choroby? Według naukowców z Oregon State University (OSU) terapia z jego zastosowaniem daje bardzo obiecujące wyniki.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – co to jest?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, dlatego często schorzenie to nazywa się cichą chorobą wątroby. Współcześnie, ze względu na szybki styl życia i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ogólna częstość występowania zaburzeń rośnie. Szacuje się, że 25% mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Europy jest dotknięta tym problemem.

W większości przypadków schorzenie towarzyszy otyłości, cukrzycy typu 2 lub insulinooporności. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się też osoby z wysokim ciśnieniem, podwyższonym poziomem trójglicerydów lub tzw. złego cholesterolu LDL. 

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – rodzaje

W zależności od stopnia uszkodzenia komórek wątroby, czyli hepatocytów, wyróżniamy: 

  • NAFLD (ang. non alcoholic fatty liver disease) – stłuszczenie wątroby, bez stanu zapalnego i uszkodzenia wątroby,
  • NASH (ang. non-alcoholic steatohepatitis) – diagnozowane, gdy dochodzi do progresji NAFLD, prowadzi do powstawania trwałych blizn i stwardnienia wątroby, czyli marskości wątroby. Wiąże się z większym ryzykiem rozwinięcia się raka wątrobowo komórkowego. 

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczenie

Wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia może kontrolować lub odwrócić nagromadzenie tłuszczu w wątrobie. Obecnie podstawą klinicznego zarządzania NAFLD jest modyfikacja diety oraz podniesienie poziomu codziennej aktywności fizycznej. Dla tych, którzy mają marskość wątroby z powodu NASH, opcją może być przeszczep wątroby.

Żadne leki nie zostały zatwierdzone do leczenia NAFLD i NASH, choć naukowcy wytrwale badają farmaceutyki, które mogą poprawić te stany, testując działanie kilku nowych leków na cukrzycę oraz przeciwutleniaczy, takich jak witamina E.

Powiązane produkty

Nowe możliwości terapii chorób wątroby

Naukowcy z Oregon State University wykazali, że zawarty w chmielu flawonoid ksanthohumol (XN) i jego uwodorniona postać tetrahydroksanthohumol (TXN) mogą pomóc udaremnić niebezpieczne nagromadzenie tłuszczu w wątrobie, które może prowadzić do stanu zapalnego i niewydolności organu. 

Według Adriana Gombara kierującego badaniem „wyniki sugerują, że antagonizm PPARγ w wątrobie jest logicznym podejściem do zapobiegania i leczenia stłuszczenia wątroby wywołanego dietą i związanych z nimi zaburzeń metabolicznych”.

Jak przebiegało badanie?

W badaniu na zwierzętach 60 myszy zostało losowo przydzielonych do jednej z pięciu grup, w zależności od rodzaju zastosowanej diety – niskotłuszczowa, wysokotłuszczowa, dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem XN, dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem większej ilości XN i dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem TXN.

Działanie związków pochodzących z chmielu okazało się skuteczne w modelach zwierzęcych, jednak przyszłe badania będą musiały ustalić, czy XN i THN będą równie skutecznie działać w przypadku ludzi. TXN okazał się bardziej skuteczny, ale na tym etapie ta właściwość nie jest w pełni zrozumiana. Ponadto pomógł on ustabilizować poziom cukru we krwi. Prawdopodobnie efekt XN był słabszy, ponieważ uległ on metabolizowaniu.

Białko PPARγ kontroluje metabolizm glukozy i przechowywanie kwasów tłuszczowych, a geny, które aktywuje, stymulują tworzenie komórek tłuszczowych z komórek macierzystych. Ksanthohumol i tetrahydroksanthohumol działają jako antagoniści – wiążą się z białkiem i deaktywują jego działanie, czego efektem jest mniej tłuszczu zbierającego się w wątrobie.

  1. L. Abenavoli, L. Boccuto, A. Federico, Diet and non-alcoholic fatty liver disease: The mediterranean way, „International Journal of Environmentalresearch and Public Health” 2019, nr 16 (17).
  2. Nonalcoholic fatty liver disease, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/diagnosis-treatment/drc-20354573, [dostęp:] 25.06.2021.
  3. Nonalcoholic fatty liver disease, „hopkinsmedicine.org” [online], https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/nonalcoholic-fatty-liver-disease, [dostęp:] 25.06.2021.
  4. N. Chalasani, Z. Younossi, J. E. Lavine, The diagnosis and management of nonalcoholic fatty liver disease: practice guidance from the American Association for the Study of Liver Diseases. „Hepatology” 2018, nr 67(1), s. 328–357, [online] doi:10.1002/hep.29367, [dostęp:] 25.06.2021.
  5. Non-alcoholoic fatty liver disease may be treatable with hops compounds, „genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/news/non-alcoholic-fatty-liver-disease-may-be-treatable-with-hops-compounds/, [dostęp:] 25.06.2021.
  6. Compounds derived from hops show promise as treatment for common liver disease, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-06/osu-cdf061421.php, [dostęp:] 25.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij