Kobieta w depresji poporodowej przy łóżeczku swojego dziecka
Weronika Babiec

Depresja poporodowa – skąd się bierze? Jak sobie z nią radzić?

Powitanie na świecie nowego członka rodziny wiąże się nie tylko z radością, ale i nowymi, dotąd nieznanymi obowiązkami, które mogą wywołać stres, przeciążenie oraz wiele innych negatywnych emocji. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 5 do 25 proc. kobiet na całym świecie. Co to jest depresja poporodowa? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

  1. Depresja poporodowa – objawy. Kiedy pojawia się depresja po porodzie?
  2. Jakie są objawy depresji poporodowej?
  3. Depresja poporodowa – przyczyny
  4. Depresja poporodowa – leczenie
  5. Jak wspierać kobietę w depresji poporodowej?
  6. Depresja poporodowa a baby blues
  7. Jak długo trwa depresja po porodzie? Czy depresja poporodowa mija?
  8. Czy na depresję poporodową zapadają też mężczyźni?

Depresja poporodowa – objawy. Kiedy pojawia się depresja po porodzie?

Po jakim czasie objawia się depresja poporodowa? Według ICD-10 zaburzenie to występuje u młodych mam w ciągu 6 tygodni, a więc około 42 dni po porodzie. Z kolei zgodnie z DSM-5 symptomy depresji pojawiają się już w ciągu 4 tygodni po porodzie. Większość specjalistów jest jednak zdania, że przypadłość ta może rozwinąć się w ciągu roku po porodzie, a nawet później.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Wśród głównych symptomów wymienia się:

  • obniżenie nastroju,
  • przygnębienie,
  • brak energii i motywacji do działania,
  • brak odczuwania przyjemności z aktywności, które kiedyś sprawiały radość,
  • izolowanie się od innych osób,
  • płaczliwość,
  • problemy z koncentracją uwagi,
  • obniżoną samoocenę, szczególnie jeśli chodzi o widzenie siebie w roli matki.

Zaburzenie to objawia się również w relacji matka-dziecko. Kobieta może wówczas odczuwać poczucie winy i uważać, że jest złą matką, że nie potrafi zajmować się odpowiednio swoim dzieckiem. Ponadto kobietę z depresją poporodową może cechować wysoki poziom lęku o zdrowie lub życie dziecka.

W przebiegu choroby obserwowane są także objawy psychosomatyczne, takie jak bóle głowy, spadek libido, problemy ze snem, wzrost lub spadek masy ciała.

Powiązane produkty

Depresja poporodowa – przyczyny

Przyczyny depresji poporodowej nie zostały do końca poznane. Wpływ na jej rozwój może mieć bowiem wiele zmiennych. Do czynników ryzyka można zaliczyć m.in.:

  • brak wsparcia społecznego,
  • niski status społeczny,
  • problemy finansowe,
  • stany depresyjne w przeszłości,
  • wcześniejsze poronienie lub śmierć dziecka,
  • poród przez cesarskie cięcie,
  • przedwczesny poród,
  • komplikacje w trakcie ciąży/porodu,
  • wysoki poziom lęku w trakcie ciąży,
  • obawy o dziecko i jego stan zdrowia,
  • przeciążenie nowymi obowiązkami (zmęczenie psychiczne i fizyczne),
  • tęsknotę za dawnym trybem życia,
  • lęk przed wejściem w nową rolę.

Depresja poporodowa – leczenie

Wiele osób zastanawia się, czy można wyleczyć depresję poporodową. Jest to jak najbardziej możliwe, a leczenie zależne będzie od indywidualnego przypadku i nasilenia objawów. W cięższych przypadkach zaburzenia psychiatra może zlecić leczenie farmakologiczne, niemniej jednak na efekty farmakoterapii trzeba poczekać kilka tygodni. Leki natomiast dostosowywane są zawsze indywidualnie.

Sprawdź produkty na stres i lęk na DOZ.pl

Współcześnie w większości przypadków psychiatrzy stosują farmakoterapię, która jest bezpieczna i dozwolona podczas karmienia piersią. Za jedną ze skutecznych form leczenia uznawana jest także psychoterapia, głównie psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Niestety, badania pokazują, że tylko ok. 15 proc. kobiet cierpiących z powodu depresji poporodowej szuka wsparcia u specjalistów. Warto jednak wiedzieć, że nieleczona choroba może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji nie tylko dla matki, ale i dla dziecka, dlatego depresja każdorazowo powinna zostać poddana leczeniu.

Jak wspierać kobietę w depresji poporodowej?

Jak pomóc kobiecie w depresji poporodowej? Przede wszystkim ogromną rolę odgrywa realne wsparcie bliskich osób. Warto okazać kobiecie zrozumienie, zaproponować pomoc w szukaniu specjalisty i w codziennych obowiązkach, np. w opiece nad dzieckiem, w sprzątaniu czy w zakupach spożywczych. Co najważniejsze, depresji poporodowej nie można bagatelizować, jest to bowiem choroba śmiertelna, która może doprowadzić do tragedii.

Depresja poporodowa a baby blues

Mówiąc o depresji poporodowej, należy także odróżnić ją od baby blues. Baby blues, a właściwie tzw. smutek poporodowy to stan, który pojawia się u większości kobiet (ok. 85 proc.) w okolicy 3-5 dnia połogu. Baby blues może objawiać się podobnie do depresji, ale jego symptomy będą mniej nasilone. Smutek poporodowy w przeciwieństwie do depresji mija po około 2 tygodniach. Przedłużający się baby blues nie powinien być jednak bagatelizowany, ponieważ jest on czynnikiem rozwoju depresji poporodowej, dlatego w tym okresie również bardzo istotne jest okazanie kobiecie odpowiedniego wsparcia.

Wsparcie bliskich w depresji poporodowej
Młoda matka potrzebuje wsparcia ze strony bliskich – to jeden z kluczowych elementów leczenia zaburzenia nastroju, jakim jest depresja po porodzie

Jak długo trwa depresja po porodzie? Czy depresja poporodowa mija?

Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa to zaburzenie nastroju. Zazwyczaj depresja ma swój początek w ciągu pierwszych tygodni od urodzenia dziecka. Natomiast czas jej trwania zależny będzie od tego, jakie działania zostaną podjęte przez kobietę cierpiącą na depresję, bowiem nieleczona depresja może trwać nawet latami.

Wiele osób zastanawia się, czy depresja mija samoistnie. Warto wiedzieć, że jest to poważna i śmiertelna choroba, dlatego kobieta, która się z nią zmaga, nie powinna być pozostawiona sama sobie. Depresja każdorazowo wymaga wsparcia specjalisty: psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty.

Czy na depresję poporodową zapadają też mężczyźni?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że depresja poporodowa dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. U mężczyzn będzie objawiać się w ten sam sposób, co u kobiet. Oznacza to, że również wymaga ona wsparcia społecznego i specjalistycznego leczenia.

Wśród czynników ryzyka rozwoju męskiej depresji poporodowej wymienia się natomiast strach związany z narodzinami dziecka i wejściem w nową rolę społeczną, brak zatrudnienia, zaburzenia depresyjne, poczucie odtrącenia przez partnerkę, uczucie przeciążenia. Co więcej, jeżeli objawy depresji występują u partnerki, wówczas ryzyko wystąpienia tego zaburzenia nastroju u mężczyzny wynosi ponad 50 proc.

  1. Maliszewska, K., Preis, K. (2014). Terapia depresji poporodowej – aktualny stan wiedzy. Annales Academiae Medicae Gedanensis, 44.
  2. Chrzan-Detkoś, M. i in. (2012). Uwarunkowania i konsekwencje depresji poporodowej. Psychoterapia, 2(161).
  3. Cooper, P. J., Murray, L. (1998). Postnatal depression. BMJ (Clinical research ed.), 316(7148).
  4. Kossakowska, K. (2019). Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 39(3).
  5. Miller, L. J. (2002). Postpartum depression. Journal of the American Medical Association, 287(6).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl