Kobieta w depresji poporodowej przy łóżeczku swojego dziecka
Weronika Grzywna

Depresja poporodowa – skąd się bierze? Jak sobie z nią radzić?

Powitanie na świecie nowego członka rodziny wiąże się nie tylko z radością, ale i nowymi, dotąd nieznanymi obowiązkami, które mogą wywołać stres, przeciążenie oraz wiele innych negatywnych emocji. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 5 do 25 proc. kobiet na całym świecie. Co to jest depresja poporodowa? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?
 1. Depresja poporodowa – objawy. Kiedy pojawia się depresja po porodzie?
 2. Jakie są objawy depresji poporodowej?
 3. Depresja poporodowa – przyczyny
 4. Depresja poporodowa – leczenie
 5. Jak wspierać kobietę w depresji poporodowej?
 6. Depresja poporodowa a baby blues
 7. Jak długo trwa depresja po porodzie? Czy depresja poporodowa mija?
 8. Czy na depresję poporodową zapadają też mężczyźni?

Depresja poporodowa – objawy. Kiedy pojawia się depresja po porodzie?

Po jakim czasie objawia się depresja poporodowa? Według ICD-10 zaburzenie to występuje u młodych mam w ciągu 6 tygodni, a więc około 42 dni po porodzie. Z kolei zgodnie z DSM-5 symptomy depresji pojawiają się już w ciągu 4 tygodni po porodzie. Większość specjalistów jest jednak zdania, że przypadłość ta może rozwinąć się w ciągu roku po porodzie, a nawet później.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Wśród głównych symptomów wymienia się:

 • obniżenie nastroju,
 • przygnębienie,
 • brak energii i motywacji do działania,
 • brak odczuwania przyjemności z aktywności, które kiedyś sprawiały radość,
 • izolowanie się od innych osób,
 • płaczliwość,
 • problemy z koncentracją uwagi,
 • obniżoną samoocenę, szczególnie jeśli chodzi o widzenie siebie w roli matki.

Zaburzenie to objawia się również w relacji matka-dziecko. Kobieta może wówczas odczuwać poczucie winy i uważać, że jest złą matką, że nie potrafi zajmować się odpowiednio swoim dzieckiem. Ponadto kobietę z depresją poporodową może cechować wysoki poziom lęku o zdrowie lub życie dziecka.

W przebiegu choroby obserwowane są także objawy psychosomatyczne, takie jak bóle głowy, spadek libido, problemy ze snem, wzrost lub spadek masy ciała.

Powiązane produkty

Depresja poporodowa – przyczyny

Przyczyny depresji poporodowej nie zostały do końca poznane. Wpływ na jej rozwój może mieć bowiem wiele zmiennych. Do czynników ryzyka można zaliczyć m.in.:

 • brak wsparcia społecznego,
 • niski status społeczny,
 • problemy finansowe,
 • stany depresyjne w przeszłości,
 • wcześniejsze poronienie lub śmierć dziecka,
 • poród przez cesarskie cięcie,
 • przedwczesny poród,
 • komplikacje w trakcie ciąży/porodu,
 • wysoki poziom lęku w trakcie ciąży,
 • obawy o dziecko i jego stan zdrowia,
 • przeciążenie nowymi obowiązkami (zmęczenie psychiczne i fizyczne),
 • tęsknotę za dawnym trybem życia,
 • lęk przed wejściem w nową rolę.

Depresja poporodowa – leczenie

Wiele osób zastanawia się, czy można wyleczyć depresję poporodową. Jest to jak najbardziej możliwe, a leczenie zależne będzie od indywidualnego przypadku i nasilenia objawów. W cięższych przypadkach zaburzenia psychiatra może zlecić leczenie farmakologiczne, niemniej jednak na efekty farmakoterapii trzeba poczekać kilka tygodni. Leki natomiast dostosowywane są zawsze indywidualnie.

Sprawdź produkty na stres i lęk na DOZ.pl

Współcześnie w większości przypadków psychiatrzy stosują farmakoterapię, która jest bezpieczna i dozwolona podczas karmienia piersią. Za jedną ze skutecznych form leczenia uznawana jest także psychoterapia, głównie psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Niestety, badania pokazują, że tylko ok. 15 proc. kobiet cierpiących z powodu depresji poporodowej szuka wsparcia u specjalistów. Warto jednak wiedzieć, że nieleczona choroba może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji nie tylko dla matki, ale i dla dziecka, dlatego depresja każdorazowo powinna zostać poddana leczeniu.

Jak wspierać kobietę w depresji poporodowej?

Jak pomóc kobiecie w depresji poporodowej? Przede wszystkim ogromną rolę odgrywa realne wsparcie bliskich osób. Warto okazać kobiecie zrozumienie, zaproponować pomoc w szukaniu specjalisty i w codziennych obowiązkach, np. w opiece nad dzieckiem, w sprzątaniu czy w zakupach spożywczych. Co najważniejsze, depresji poporodowej nie można bagatelizować, jest to bowiem choroba śmiertelna, która może doprowadzić do tragedii.

Depresja poporodowa a baby blues

Mówiąc o depresji poporodowej, należy także odróżnić ją od baby blues. Baby blues, a właściwie tzw. smutek poporodowy to stan, który pojawia się u większości kobiet (ok. 85 proc.) w okolicy 3-5 dnia połogu. Baby blues może objawiać się podobnie do depresji, ale jego symptomy będą mniej nasilone. Smutek poporodowy w przeciwieństwie do depresji mija po około 2 tygodniach. Przedłużający się baby blues nie powinien być jednak bagatelizowany, ponieważ jest on czynnikiem rozwoju depresji poporodowej, dlatego w tym okresie również bardzo istotne jest okazanie kobiecie odpowiedniego wsparcia.

Wsparcie bliskich w depresji poporodowej
Młoda matka potrzebuje wsparcia ze strony bliskich – to jeden z kluczowych elementów leczenia zaburzenia nastroju, jakim jest depresja po porodzie

Jak długo trwa depresja po porodzie? Czy depresja poporodowa mija?

Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa to zaburzenie nastroju. Zazwyczaj depresja ma swój początek w ciągu pierwszych tygodni od urodzenia dziecka. Natomiast czas jej trwania zależny będzie od tego, jakie działania zostaną podjęte przez kobietę cierpiącą na depresję, bowiem nieleczona depresja może trwać nawet latami.

Wiele osób zastanawia się, czy depresja mija samoistnie. Warto wiedzieć, że jest to poważna i śmiertelna choroba, dlatego kobieta, która się z nią zmaga, nie powinna być pozostawiona sama sobie. Depresja każdorazowo wymaga wsparcia specjalisty: psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty.

Czy na depresję poporodową zapadają też mężczyźni?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że depresja poporodowa dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. U mężczyzn będzie objawiać się w ten sam sposób, co u kobiet. Oznacza to, że również wymaga ona wsparcia społecznego i specjalistycznego leczenia.

Wśród czynników ryzyka rozwoju męskiej depresji poporodowej wymienia się natomiast strach związany z narodzinami dziecka i wejściem w nową rolę społeczną, brak zatrudnienia, zaburzenia depresyjne, poczucie odtrącenia przez partnerkę, uczucie przeciążenia. Co więcej, jeżeli objawy depresji występują u partnerki, wówczas ryzyko wystąpienia tego zaburzenia nastroju u mężczyzny wynosi ponad 50 proc.

 1. Maliszewska, K., Preis, K. (2014). Terapia depresji poporodowej – aktualny stan wiedzy. Annales Academiae Medicae Gedanensis, 44.
 2. Chrzan-Detkoś, M. i in. (2012). Uwarunkowania i konsekwencje depresji poporodowej. Psychoterapia, 2(161).
 3. Cooper, P. J., Murray, L. (1998). Postnatal depression. BMJ (Clinical research ed.), 316(7148).
 4. Kossakowska, K. (2019). Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 39(3).
 5. Miller, L. J. (2002). Postpartum depression. Journal of the American Medical Association, 287(6).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij