Problemy trawienne - kobieta zgięta z bólu
Ewelina Sochacka

Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

Choroba Parkinsona – krótka charakterystyka

Choroba Parkinsona (ang. Parkinson's disease, PD) jest drugą najczęściej występującą chorobą neurodegeneracyjną związaną z wiekiem, dotykającą około 3% populacji w wieku 65 lat i do 5% osób w wieku powyżej 85 lat. W jej przebiegu dochodzi do degeneracji neuronów dopaminergicznych istoty czarnej mózgu (odpowiada ona m.in. za koordynację ruchów mimowolnych i za ruchy szybkie) oraz do występowania ciał Lewy’ego (nieprawidłowych agregatów białek) w neuronach. Choroba Parkinsona dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn, jednak u kobiet obserwuje się większą śmiertelność i szybszy postęp choroby. Ponadto pacjentki wykazują nieco inne objawy, widoczna jest też różnica w odpowiedzi na leczenie farmakologiczne w porównaniu z mężczyznami.

Przyczyny choroby Parkinsona nie są w pełni poznane. Około 10–20% pacjentów jest nosicielami chorobotwórczych mutacji genetycznych, w pozostałych przypadkach za rozwój schorzenia odpowiadają najczęściej czynniki środowiskowe (np. kontakt z niektórymi toksynami, takimi jak pestycydy i herbicydy, może zwiększać ryzyko wystąpienia schorzenia).

Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. W tym celu stosuje się preparaty zwiększające poziom dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, leki przeciwdepresyjne, zabiegi rehabilitacyjne. W zaawansowanych postaciach choroby konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne (implantacja neurostymulatora).

Wczesne objawy choroby Parkinsona – problemy trawienne

Wczesne objawy choroby Parkinsona nie są charakterystyczne i mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi – są to m.in. zaburzenia węchu, zaburzenia snu, zawroty głowy, obniżony nastrój, nietrzymanie moczu. Co istotne, symptomy mogą pojawiać się nawet kilka lat przed wystąpieniem objawów ruchowych.

Badania naukowe pokazują również, że kłopoty żołądkowo-jelitowe mogą być wczesnymi symptomami PD. Analizy sugerują, że ich występowanie wiąże się z wyższym ryzykiem późniejszego otrzymania właściwej diagnozy (objawy te są nierzadko bagatelizowane zarówno przez samych pacjentów, jak i specjalistów).

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego związane z chorobą Parkinsona to:

Najnowsze badanie przeprowadzone w Belgii i opublikowane w czasopiśmie „Gut” pokazuje, że gastropareza, dysfagia i zaparcia są związane z ponad dwukrotnie zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona, natomiast IBS – z ryzykiem wyższym o 17%. Badacze nie stwierdzili natomiast, aby choroby zapalne jelit (IBD), w tym choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wiązały się ze zwiększonym prawdopodobieństwem zdiagnozowania choroby Parkinsona.

Powiązane produkty

Inne objawy choroby Parkinsona

Po okresie prodromalnym choroby, czyli wczesnej postaci schorzenia, gdy objawy są subtelne i nieswoiste, następuje faza, w której pojawiają się symptomy bardziej nasilone i charakterystyczne. Do objawów ruchowych choroby Parkinsona zalicza się:

  • drżenie rąk (najpierw jednej kończyny, następnie obydwu), szczególnie w spoczynku,
  • sztywność mięśni utrudniającą swobodne poruszanie się,
  • bradykinezję (spowolnienie ruchów, co sprawia, że chory ma trudności z rozpoczęciem i utrzymaniem ruchu),
  • stopniowe zanikanie mimiki twarzy,
  • zaburzenia koordynacji i równowagi,
  • trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy, niestabilność.

Pojawiają się także: zaburzenia psychiczne, ślinotok, nadmierna potliwość, mikrografia, otępienie.

  1. B. Konings i in., Gastrointestinal syndromes preceding a diagnosis of Parkinson’s disease: testing Braak’s hypothesis using a nationwide database for comparison with Alzheimer’s disease and cerebrovascular diseases, [online] https://gut.bmj.com/content/early/2023/07/12/gutjnl-2023-329685 [dostęp:] 09.09.2023.
  2. S. Cerri i in., Parkinson’s Disease in Women and Men: What’s the Difference?, „Journal of Parkinson’s Disease” 2019, s. 501–515.
  3. J. M. Beitz, Parkinson's disease: a review, „Frontiers in Bioscience-Scholar” 2014, nr 6(1), s. 65–74.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl