Problemy trawienne - kobieta zgięta z bólu
Ewelina Sochacka

Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

Choroba Parkinsona – krótka charakterystyka

Choroba Parkinsona (ang. Parkinson's disease, PD) jest drugą najczęściej występującą chorobą neurodegeneracyjną związaną z wiekiem, dotykającą około 3% populacji w wieku 65 lat i do 5% osób w wieku powyżej 85 lat. W jej przebiegu dochodzi do degeneracji neuronów dopaminergicznych istoty czarnej mózgu (odpowiada ona m.in. za koordynację ruchów mimowolnych i za ruchy szybkie) oraz do występowania ciał Lewy’ego (nieprawidłowych agregatów białek) w neuronach. Choroba Parkinsona dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn, jednak u kobiet obserwuje się większą śmiertelność i szybszy postęp choroby. Ponadto pacjentki wykazują nieco inne objawy, widoczna jest też różnica w odpowiedzi na leczenie farmakologiczne w porównaniu z mężczyznami.

Przyczyny choroby Parkinsona nie są w pełni poznane. Około 10–20% pacjentów jest nosicielami chorobotwórczych mutacji genetycznych, w pozostałych przypadkach za rozwój schorzenia odpowiadają najczęściej czynniki środowiskowe (np. kontakt z niektórymi toksynami, takimi jak pestycydy i herbicydy, może zwiększać ryzyko wystąpienia schorzenia).

Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. W tym celu stosuje się preparaty zwiększające poziom dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, leki przeciwdepresyjne, zabiegi rehabilitacyjne. W zaawansowanych postaciach choroby konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne (implantacja neurostymulatora).

Wczesne objawy choroby Parkinsona – problemy trawienne

Wczesne objawy choroby Parkinsona nie są charakterystyczne i mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi – są to m.in. zaburzenia węchu, zaburzenia snu, zawroty głowy, obniżony nastrój, nietrzymanie moczu. Co istotne, symptomy mogą pojawiać się nawet kilka lat przed wystąpieniem objawów ruchowych.

Badania naukowe pokazują również, że kłopoty żołądkowo-jelitowe mogą być wczesnymi symptomami PD. Analizy sugerują, że ich występowanie wiąże się z wyższym ryzykiem późniejszego otrzymania właściwej diagnozy (objawy te są nierzadko bagatelizowane zarówno przez samych pacjentów, jak i specjalistów).

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego związane z chorobą Parkinsona to:

Najnowsze badanie przeprowadzone w Belgii i opublikowane w czasopiśmie „Gut” pokazuje, że gastropareza, dysfagia i zaparcia są związane z ponad dwukrotnie zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona, natomiast IBS – z ryzykiem wyższym o 17%. Badacze nie stwierdzili natomiast, aby choroby zapalne jelit (IBD), w tym choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wiązały się ze zwiększonym prawdopodobieństwem zdiagnozowania choroby Parkinsona.

Powiązane produkty

Inne objawy choroby Parkinsona

Po okresie prodromalnym choroby, czyli wczesnej postaci schorzenia, gdy objawy są subtelne i nieswoiste, następuje faza, w której pojawiają się symptomy bardziej nasilone i charakterystyczne. Do objawów ruchowych choroby Parkinsona zalicza się:

  • drżenie rąk (najpierw jednej kończyny, następnie obydwu), szczególnie w spoczynku,
  • sztywność mięśni utrudniającą swobodne poruszanie się,
  • bradykinezję (spowolnienie ruchów, co sprawia, że chory ma trudności z rozpoczęciem i utrzymaniem ruchu),
  • stopniowe zanikanie mimiki twarzy,
  • zaburzenia koordynacji i równowagi,
  • trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy, niestabilność.

Pojawiają się także: zaburzenia psychiczne, ślinotok, nadmierna potliwość, mikrografia, otępienie.

  1. B. Konings i in., Gastrointestinal syndromes preceding a diagnosis of Parkinson’s disease: testing Braak’s hypothesis using a nationwide database for comparison with Alzheimer’s disease and cerebrovascular diseases, [online] https://gut.bmj.com/content/early/2023/07/12/gutjnl-2023-329685 [dostęp:] 09.09.2023.
  2. S. Cerri i in., Parkinson’s Disease in Women and Men: What’s the Difference?, „Journal of Parkinson’s Disease” 2019, s. 501–515.
  3. J. M. Beitz, Parkinson's disease: a review, „Frontiers in Bioscience-Scholar” 2014, nr 6(1), s. 65–74.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij