Drżąca, trzęsąca się ręka unosi szklankę z wodą
Weronika Grzywna

Drżenie rąk – przyczyny, sposoby leczenia

Drżenie rąk to powszechnie spotykany problem, który bywa często lekceważony. Jednak fakt występowania tego rodzaju objawu może wskazywać na liczne choroby i poważne problemy natury zdrowotnej. Dlatego, jeśli regularnie obserwujemy u siebie lub osoby bliskiej drżenie rąk, warto zasięgnąć porady lekarskiej i spróbować zdiagnozować przyczynę tego zjawiska.

Drżenie rąk to objaw neurologiczny, który pojawia się u osób w każdym wieku. Trzęsące się ręce mogą być naturalną reakcją organizmu na m.in. stres czy wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Jeżeli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas i negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, mogą być one symptomem rozwijającej się choroby w organizmie.

Od czego trzęsą się ręce? Rodzaje drżenia rąk

Wyróżniane są cztery typy drżenia rąk:

 1. Spoczynkowe – pojawia się, kiedy ręce spoczywają bez ruchu; najczęściej występuje w przebiegu choroby Parkinsona,
 2. Statyczne – pojawia się, gdy pacjent przeciwstawia się sile grawitacji, np. unosi ręce. Drżenie statyczne zazwyczaj występuje jako normalny fizjologiczny objaw, po zażyciu niektórych leków, po odstawieniu alkoholu oraz w zaburzenia wewnątrzwydzielniczych,
 3. Zamiarowe – pojawia się przy wykonywaniu określonej czynności, zamierzonego ruchu. Drżenie zamiarowe może być skutkiem m.in. uszkodzenia móżdżku.
 4. Złożone  zawiera w sobie trzy pozostałe rodzaje drżenia i pojawia się najczęściej jako objawy choroby Wilsona, cukrzycy lub trudności natury psychicznej.

Jakie są przyczyny drżenia rąk?

Trzęsące się ręce przede wszystkim mogą przyjmować postać fizjologiczną. Drżenie rąk po wysiłku spowodowane będzie bowiem treningiem, który nadmiernie obciąża mięśnie i jest normalnym objawem pojawiającym się zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej. Drżenie rąk w młodym wieku, jak i u osób starszych może być również spowodowane stresem. Wówczas współwystępują objawy, takie jak przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, brak apetytu lub wzmożone poczucie głód oraz problemy z koncentracją.

Jako przyczyny drżenia rąk u nastolatków, u dziecka oraz u dorosłych wymienia się również zaburzenia lękowe. Drżenie rąk w młodym wieku może być także spowodowane niedoborem magnezu, nadczynnością tarczycy, chorobami neurologicznymi lub innymi schorzeniami.

Wśród dorosłych często obserwuje się drżenie samoistne, czyli mimowolne i rytmiczne ruchy rąk powiązanych mięśni podczas wykonywania ruchów. Ten rodzaj drżenia rzadko występuje w spoczynku.

Jakie są inne przyczyny drżenia rąk? Wymienić tu można np. przyjmowanie niektórych leków, odstawienie alkoholu, picie zbyt dużej ilości kawy, brak odpowiedniej ilości snu, przemęczenie czy stosowanie środków psychoaktywnych.

Polecane dla Ciebie

Drżenie rąk jako objaw chorobowy

Drżenie rąk w starszym wieku może być objawem choroby Parkinsona. Schorzenie to charakteryzuje się drżeniem jednej strony ciała, a tym samym drżeniem ręki podczas spoczynku. W chorobie Parkinsona czasami zauważalne jest drżenie palców u rąk i kciuka określane jako “kręcenie pigułek”.

Drżenie zarówno rąk, jak i nóg obserwowane jest natomiast w przebiegu pląsawicy Huntingtona. Jednocześnie mogą pojawiać się trudności w połykaniu, zapominanie, niewyraźna mowa i trudności z planowaniem czynności.

Drżenie rąk w młodym wieku między 20. a 40. rokiem życia zaś może wskazywać na stwardnienie rozsiane (SM). Wówczas obserwowane są trudności w mówieniu i połykaniu, zaburzenia słuchu, wypadanie przedmiotów z ręki lub drgawki.

Czym jest drżenie samoistne i w jaki sposób można je leczyć?

Trzęsące się ręce to także jeden z objawów choroby Wilsona, czyli schorzenia uwarunkowanego genetycznie, które polega na gromadzeniu się miedzi w wątrobie, mózgu i w innych tkankach. Choroba Wilsona charakteryzuje się drżeniem rąk spoczynkowym oraz zamiarowym.

Nagłe osłabienie i drżenie rąk z kolei mogą być spowodowane hipoglikemią (niedocukrzeniem), występującą u osób chorujących na cukrzycę. Hipoglikemia cechuje się bowiem zbyt niskim poziomem cukru we krwi i objawia się drżeniem dłoni o charakterze neuropatycznym, zawrotami głowy oraz zaburzeniami równowagi.

Drżenie jednej ręki lub obu może być też wywołane niedoborem niektórych witamin, np. magnezu, wapnia lub potasu. Co ciekawe, czasopismo naukowe “The Lancet” opisało nowe powikłanie neurologiczne u osób chorujących na koronawirusa, jakim jest drżenie rąk po przejściu COVID-19.

Do jakiego lekarza iść z trzęsącymi się rękoma?

Diagnozą drżenia rąk zazwyczaj zajmuje się specjalista neurologii. Rozpoczyna on diagnostykę od dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania neurologicznego. Ponadto specjalista zleca szereg badań laboratoryjnych lub/i obrazowych, które mają na celu poznać przyczynę drżenia rąk i zróżnicować je od innych schorzeń.

Jak leczyć drżenie rąk? Leki na drżenie rąk bez recepty

Leczenia drżenia rąk zależne będzie od jego przyczyny. W przypadku fizjologicznej postaci spowodowanej np. stresem zaleca się stosowanie tabletek na uspokojenie bez recepty zawierających ziołowe substancje. W przypadku niedoborów minerałów i witamin z kolei warto zadbać o ich odpowiednią suplementację.

Jeżeli drżenie rąk występuje w przebiegu choroby, wówczas na podstawie diagnozy sposób leczenia dobiera i dostosowuje lekarz. W większości przypadków zaleca się specjalistyczne leczenie farmakologiczne. Czasami natomiast, m.in. przy drżeniu samoistnym, jeśli żadne środki farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, koniecznością może okazać się leczenie chirurgiczne.

 1. Mazur-Różycka, J., Gajewski, J. (2021). Fizjologiczne drżenie mięśniowe – wpływ wybranych czynników zewnętrznych. Przegląd piśmiennictwa.
 2. Siemiński, M., Nyka, W., Nitka-Siemińska, A. (2007). Drżenie samoistne. Forum Medycyny Rodzinnej" 2007;1(3):250-254.
 3. Sirisena, D., Williams, D. (2009). My Hands Shake: Classification and Treatment of Tremor. Australian Family Physician.
 4. Why are my hands shaking? Causes, is it normal, and remedies. Written by Amanda Barrell. Medical News Today", https://www.medicalnewstoday.com/articles/322195 Dostęp online: 08.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

  Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

 • Gęsta, lepka krew – przyczyny, objawy, leczenie

  Krew składa się z wyspecjalizowanych komórek, przeciwciał, czynników krzepnięcia i substancji w niej przenoszonych, m.in hormonów, lipidów, białek i glukozy. Stężenie tych składników wpływa na gęstość i lepkość krwi, a równowaga między nimi pozwala na jej poprawne krążenie. Jak rozpoznać zbyt gęstą krew?

 • Mielofibroza – przyczyny, leczenie

  Mielofibroza zaliczana jest do nowotworów szpiku kości, najrzadszych wśród wszystkich chorób mieloproliferacyjnych. Rozwija się długo i podstępnie, początkowo nie dając specyficznych objawów. Jakie są jej symptomy? W jaki sposób leczy się mielofibrozę?

 • Zespół popunkcyjny – na czym polega?

  Zespół popunkcyjny jest następstwem nakłucia lędźwiowego, którego dokonuje się podczas diagnostyki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego. Pomimo że punkcja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, to istnieje jednak ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów utrzymujących się najczęściej od 2 do 3 dni.

 • Wirus Epsteina-Barr (EBV) – objawy i leczenie

  Jednym z członków dużej rodziny wirusów z rodzaju Herpes jest wirus Epsteina-Barr (EBV). Co ciekawe, jest jednym z tych patogenów, które u ludzi występują najczęściej i na ogół nie manifestują się pod postacią specyficznych objawów. Mimo to EBV może przyczynić się do rozwoju poważnej choroby, jaką jest mononukleoza zakaźna.

 • Rak okrężnicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

  Rak okrężnicy jest drugim co do częstości nowotworem oraz drugą przyczyną zgonu w krajach zachodnich, a niestety ilość zachorowań na ten typ raka wciąż rośnie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka lub wczesne wykrycie, które zapewnia wysoką wyleczalność. Pierwsze symptomy raka okrężnicy są nietypowe i zależą od jego lokalizacji. Jak objawia się rak okrężnicy? Jak mu zapobiec?

 • Hemolakria – co powoduje krwawe łzy?

  Hemolakria jest wyjątkowo rzadkim schorzeniem, w związku z tym literatura na jej temat jest ograniczona, a częstość występowania w zależności od określonej płci, rasy lub wieku nie jest znana. Krwawe łzy, choć początkowo szokujące, często są nieszkodliwe i ustępują samoistnie bez powikłań. Niemniej każda osoba, u której pojawi się krwawe łzawienie, powinna zostać poddana dokładnej ocenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij