Drżąca, trzęsąca się ręka unosi szklankę z wodą
Weronika Babiec

Drżenie rąk – przyczyny, sposoby leczenia

Drżenie rąk to powszechnie spotykany problem, który bywa często lekceważony. Jednak fakt występowania tego rodzaju objawu może wskazywać na liczne choroby i poważne problemy natury zdrowotnej. Dlatego, jeśli regularnie obserwujemy u siebie lub osoby bliskiej drżenie rąk, warto zasięgnąć porady lekarskiej i spróbować zdiagnozować przyczynę tego zjawiska.

Drżenie rąk to objaw neurologiczny, który pojawia się u osób w każdym wieku. Trzęsące się ręce mogą być naturalną reakcją organizmu na m.in. stres czy wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Jeżeli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas i negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, mogą być one symptomem rozwijającej się choroby w organizmie.

Od czego trzęsą się ręce? Rodzaje drżenia rąk

Wyróżniane są cztery typy drżenia rąk:

  1. Spoczynkowe – pojawia się, kiedy ręce spoczywają bez ruchu; najczęściej występuje w przebiegu choroby Parkinsona,
  2. Statyczne – pojawia się, gdy pacjent przeciwstawia się sile grawitacji, np. unosi ręce. Drżenie statyczne zazwyczaj występuje jako normalny fizjologiczny objaw, po zażyciu niektórych leków, po odstawieniu alkoholu oraz w zaburzenia wewnątrzwydzielniczych,
  3. Zamiarowe – pojawia się przy wykonywaniu określonej czynności, zamierzonego ruchu. Drżenie zamiarowe może być skutkiem m.in. uszkodzenia móżdżku.
  4. Złożone  zawiera w sobie trzy pozostałe rodzaje drżenia i pojawia się najczęściej jako objawy choroby Wilsona, cukrzycy lub trudności natury psychicznej.

Jakie są przyczyny drżenia rąk?

Trzęsące się ręce przede wszystkim mogą przyjmować postać fizjologiczną. Drżenie rąk po wysiłku spowodowane będzie bowiem treningiem, który nadmiernie obciąża mięśnie i jest normalnym objawem pojawiającym się zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej. Drżenie rąk w młodym wieku, jak i u osób starszych może być również spowodowane stresem. Wówczas współwystępują objawy, takie jak przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, brak apetytu lub wzmożone poczucie głód oraz problemy z koncentracją.

Jako przyczyny drżenia rąk u nastolatków, u dziecka oraz u dorosłych wymienia się również zaburzenia lękowe. Drżenie rąk w młodym wieku może być także spowodowane niedoborem magnezu, nadczynnością tarczycy, chorobami neurologicznymi lub innymi schorzeniami.

Wśród dorosłych często obserwuje się drżenie samoistne, czyli mimowolne i rytmiczne ruchy rąk powiązanych mięśni podczas wykonywania ruchów. Ten rodzaj drżenia rzadko występuje w spoczynku.

Jakie są inne przyczyny drżenia rąk? Wymienić tu można np. przyjmowanie niektórych leków, odstawienie alkoholu, picie zbyt dużej ilości kawy, brak odpowiedniej ilości snu, przemęczenie czy stosowanie środków psychoaktywnych.

Powiązane produkty

Drżenie rąk jako objaw chorobowy

Drżenie rąk w starszym wieku może być objawem choroby Parkinsona. Schorzenie to charakteryzuje się drżeniem jednej strony ciała, a tym samym drżeniem ręki podczas spoczynku. W chorobie Parkinsona czasami zauważalne jest drżenie palców u rąk i kciuka określane jako “kręcenie pigułek”.

Drżenie zarówno rąk, jak i nóg obserwowane jest natomiast w przebiegu pląsawicy Huntingtona. Jednocześnie mogą pojawiać się trudności w połykaniu, zapominanie, niewyraźna mowa i trudności z planowaniem czynności.

Drżenie rąk w młodym wieku między 20. a 40. rokiem życia zaś może wskazywać na stwardnienie rozsiane (SM). Wówczas obserwowane są trudności w mówieniu i połykaniu, zaburzenia słuchu, wypadanie przedmiotów z ręki lub drgawki.

Czym jest drżenie samoistne i w jaki sposób można je leczyć?

Trzęsące się ręce to także jeden z objawów choroby Wilsona, czyli schorzenia uwarunkowanego genetycznie, które polega na gromadzeniu się miedzi w wątrobie, mózgu i w innych tkankach. Choroba Wilsona charakteryzuje się drżeniem rąk spoczynkowym oraz zamiarowym.

Nagłe osłabienie i drżenie rąk z kolei mogą być spowodowane hipoglikemią (niedocukrzeniem), występującą u osób chorujących na cukrzycę. Hipoglikemia cechuje się bowiem zbyt niskim poziomem cukru we krwi i objawia się drżeniem dłoni o charakterze neuropatycznym, zawrotami głowy oraz zaburzeniami równowagi.

Drżenie jednej ręki lub obu może być też wywołane niedoborem niektórych witamin, np. magnezu, wapnia lub potasu. Co ciekawe, czasopismo naukowe “The Lancet” opisało nowe powikłanie neurologiczne u osób chorujących na koronawirusa, jakim jest drżenie rąk po przejściu COVID-19.

Do jakiego lekarza iść z trzęsącymi się rękoma?

Diagnozą drżenia rąk zazwyczaj zajmuje się specjalista neurologii. Rozpoczyna on diagnostykę od dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania neurologicznego. Ponadto specjalista zleca szereg badań laboratoryjnych lub/i obrazowych, które mają na celu poznać przyczynę drżenia rąk i zróżnicować je od innych schorzeń.

Jak leczyć drżenie rąk? Leki na drżenie rąk bez recepty

Leczenia drżenia rąk zależne będzie od jego przyczyny. W przypadku fizjologicznej postaci spowodowanej np. stresem zaleca się stosowanie tabletek na uspokojenie bez recepty zawierających ziołowe substancje. W przypadku niedoborów minerałów i witamin z kolei warto zadbać o ich odpowiednią suplementację.

Jeżeli drżenie rąk występuje w przebiegu choroby, wówczas na podstawie diagnozy sposób leczenia dobiera i dostosowuje lekarz. W większości przypadków zaleca się specjalistyczne leczenie farmakologiczne. Czasami natomiast, m.in. przy drżeniu samoistnym, jeśli żadne środki farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, koniecznością może okazać się leczenie chirurgiczne.

  1. Mazur-Różycka, J., Gajewski, J. (2021). Fizjologiczne drżenie mięśniowe – wpływ wybranych czynników zewnętrznych. Przegląd piśmiennictwa.
  2. Siemiński, M., Nyka, W., Nitka-Siemińska, A. (2007). Drżenie samoistne. Forum Medycyny Rodzinnej" 2007;1(3):250-254.
  3. Sirisena, D., Williams, D. (2009). My Hands Shake: Classification and Treatment of Tremor. Australian Family Physician.
  4. Why are my hands shaking? Causes, is it normal, and remedies. Written by Amanda Barrell. Medical News Today", https://www.medicalnewstoday.com/articles/322195 Dostęp online: 08.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl