Drżąca, trzęsąca się ręka unosi szklankę z wodą
Weronika Grzywna

Drżenie rąk – przyczyny, sposoby leczenia

Drżenie rąk to powszechnie spotykany problem, który bywa często lekceważony. Jednak fakt występowania tego rodzaju objawu może wskazywać na liczne choroby i poważne problemy natury zdrowotnej. Dlatego, jeśli regularnie obserwujemy u siebie lub osoby bliskiej drżenie rąk, warto zasięgnąć porady lekarskiej i spróbować zdiagnozować przyczynę tego zjawiska.

Drżenie rąk to objaw neurologiczny, który pojawia się u osób w każdym wieku. Trzęsące się ręce mogą być naturalną reakcją organizmu na m.in. stres czy wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Jeżeli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas i negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, mogą być one symptomem rozwijającej się choroby w organizmie.

Od czego trzęsą się ręce? Rodzaje drżenia rąk

Wyróżniane są cztery typy drżenia rąk:

  1. Spoczynkowe – pojawia się, kiedy ręce spoczywają bez ruchu; najczęściej występuje w przebiegu choroby Parkinsona,
  2. Statyczne – pojawia się, gdy pacjent przeciwstawia się sile grawitacji, np. unosi ręce. Drżenie statyczne zazwyczaj występuje jako normalny fizjologiczny objaw, po zażyciu niektórych leków, po odstawieniu alkoholu oraz w zaburzenia wewnątrzwydzielniczych,
  3. Zamiarowe – pojawia się przy wykonywaniu określonej czynności, zamierzonego ruchu. Drżenie zamiarowe może być skutkiem m.in. uszkodzenia móżdżku.
  4. Złożone  zawiera w sobie trzy pozostałe rodzaje drżenia i pojawia się najczęściej jako objawy choroby Wilsona, cukrzycy lub trudności natury psychicznej.

Jakie są przyczyny drżenia rąk?

Trzęsące się ręce przede wszystkim mogą przyjmować postać fizjologiczną. Drżenie rąk po wysiłku spowodowane będzie bowiem treningiem, który nadmiernie obciąża mięśnie i jest normalnym objawem pojawiającym się zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej. Drżenie rąk w młodym wieku, jak i u osób starszych może być również spowodowane stresem. Wówczas współwystępują objawy, takie jak przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, brak apetytu lub wzmożone poczucie głód oraz problemy z koncentracją.

Jako przyczyny drżenia rąk u nastolatków, u dziecka oraz u dorosłych wymienia się również zaburzenia lękowe. Drżenie rąk w młodym wieku może być także spowodowane niedoborem magnezu, nadczynnością tarczycy, chorobami neurologicznymi lub innymi schorzeniami.

Wśród dorosłych często obserwuje się drżenie samoistne, czyli mimowolne i rytmiczne ruchy rąk powiązanych mięśni podczas wykonywania ruchów. Ten rodzaj drżenia rzadko występuje w spoczynku.

Jakie są inne przyczyny drżenia rąk? Wymienić tu można np. przyjmowanie niektórych leków, odstawienie alkoholu, picie zbyt dużej ilości kawy, brak odpowiedniej ilości snu, przemęczenie czy stosowanie środków psychoaktywnych.

Polecane dla Ciebie

Drżenie rąk jako objaw chorobowy

Drżenie rąk w starszym wieku może być objawem choroby Parkinsona. Schorzenie to charakteryzuje się drżeniem jednej strony ciała, a tym samym drżeniem ręki podczas spoczynku. W chorobie Parkinsona czasami zauważalne jest drżenie palców u rąk i kciuka określane jako “kręcenie pigułek”.

Drżenie zarówno rąk, jak i nóg obserwowane jest natomiast w przebiegu pląsawicy Huntingtona. Jednocześnie mogą pojawiać się trudności w połykaniu, zapominanie, niewyraźna mowa i trudności z planowaniem czynności.

Drżenie rąk w młodym wieku między 20. a 40. rokiem życia zaś może wskazywać na stwardnienie rozsiane (SM). Wówczas obserwowane są trudności w mówieniu i połykaniu, zaburzenia słuchu, wypadanie przedmiotów z ręki lub drgawki.

Czym jest drżenie samoistne i w jaki sposób można je leczyć?

Trzęsące się ręce to także jeden z objawów choroby Wilsona, czyli schorzenia uwarunkowanego genetycznie, które polega na gromadzeniu się miedzi w wątrobie, mózgu i w innych tkankach. Choroba Wilsona charakteryzuje się drżeniem rąk spoczynkowym oraz zamiarowym.

Nagłe osłabienie i drżenie rąk z kolei mogą być spowodowane hipoglikemią (niedocukrzeniem), występującą u osób chorujących na cukrzycę. Hipoglikemia cechuje się bowiem zbyt niskim poziomem cukru we krwi i objawia się drżeniem dłoni o charakterze neuropatycznym, zawrotami głowy oraz zaburzeniami równowagi.

Drżenie jednej ręki lub obu może być też wywołane niedoborem niektórych witamin, np. magnezu, wapnia lub potasu. Co ciekawe, czasopismo naukowe “The Lancet” opisało nowe powikłanie neurologiczne u osób chorujących na koronawirusa, jakim jest drżenie rąk po przejściu COVID-19.

Do jakiego lekarza iść z trzęsącymi się rękoma?

Diagnozą drżenia rąk zazwyczaj zajmuje się specjalista neurologii. Rozpoczyna on diagnostykę od dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania neurologicznego. Ponadto specjalista zleca szereg badań laboratoryjnych lub/i obrazowych, które mają na celu poznać przyczynę drżenia rąk i zróżnicować je od innych schorzeń.

Jak leczyć drżenie rąk? Leki na drżenie rąk bez recepty

Leczenia drżenia rąk zależne będzie od jego przyczyny. W przypadku fizjologicznej postaci spowodowanej np. stresem zaleca się stosowanie tabletek na uspokojenie bez recepty zawierających ziołowe substancje. W przypadku niedoborów minerałów i witamin z kolei warto zadbać o ich odpowiednią suplementację.

Jeżeli drżenie rąk występuje w przebiegu choroby, wówczas na podstawie diagnozy sposób leczenia dobiera i dostosowuje lekarz. W większości przypadków zaleca się specjalistyczne leczenie farmakologiczne. Czasami natomiast, m.in. przy drżeniu samoistnym, jeśli żadne środki farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, koniecznością może okazać się leczenie chirurgiczne.

  1. Mazur-Różycka, J., Gajewski, J. (2021). Fizjologiczne drżenie mięśniowe – wpływ wybranych czynników zewnętrznych. Przegląd piśmiennictwa.
  2. Siemiński, M., Nyka, W., Nitka-Siemińska, A. (2007). Drżenie samoistne. Forum Medycyny Rodzinnej" 2007;1(3):250-254.
  3. Sirisena, D., Williams, D. (2009). My Hands Shake: Classification and Treatment of Tremor. Australian Family Physician.
  4. Why are my hands shaking? Causes, is it normal, and remedies. Written by Amanda Barrell. Medical News Today", https://www.medicalnewstoday.com/articles/322195 Dostęp online: 08.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij