Kobieta karmiąca swoje dziecko
Barbara Bukowska

Jakie akcesoria są przydatne podczas karmienia piersią?

Karmienie dziecka piersią to jedne z ważniejszych i bez wątpienia pięknych chwil w życiu młodej mamy. Warto się zatem do tego wyzwania dobrze przygotować i wiedzieć, jakie akcesoria mogą się przydać. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Zalecenia te podyktowane są szeregiem korzyści płynących z karmienia piersią, zarówno dla niemowlęcia, jak i matki. Naturalne karmienie pomaga kształtować odporność u nowo narodzonego dziecka, chroni przed rozwojem wielu chorób przewlekłych oraz pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

Co jest potrzebne do karmienia piersią – jakie akcesoria kupić?

Narodziny maluszka to rewolucja w życiu każdej rodziny. Dochodzi wiele nowych obowiązków. Choć tak naprawdę do skutecznego karmienia piersią potrzebna jest mama i dziecko, warto w tym okresie skorzystać z akcesoriów, które sprawią, że proces ten będzie bardziej komfortowy.

Wśród gadżetów do karmienia piersią znajdują się:

  • poduszka (rogal) do karmienia,
  • biustonosz do karmienia,
  • wkładki laktacyjne,
  • nakładki do karmienia,
  • laktator, woreczki lub pojemniki na pokarm, butelka.

Poduszka do karmienia ma kształt rogala (litery C). Pozwala mamie przyjąć wygodną pozycję podczas karmienia piersią. Eliminuje konieczność pochylania się, odciąża kręgosłup i ręce. Poduszka do karmienia umożliwia również prawidłowe ułożenie i przystawienie dziecka do piersi. Jest to jeden z czynników odpowiadających za efektywne ssanie, a tym samym utrzymanie laktacji.

Biustonosz do karmienia ma odpinane miseczki, dzięki którym możliwe jest karmienie piersią bez konieczności zdejmowania bielizny. Decydując się na jego zakup, należy starannie dobrać rozmiar, pamiętając, że piersi w okresie ciąży i laktacji naturalnie się powiększają. Nie należy więc sugerować się rozmiarem noszonym na co dzień. Warto wybierać miękkie biustonosze, wykonane z delikatnych, oddychających materiałów, mając na uwadze, że w tym szczególnym okresie piersi są bardzo wrażliwe na ucisk.

Zobacz na DOZ.pl ofertę akcesoriów laktacyjnych

Nakładki do karmienia nie będą konieczne dla każdej mamy. Uważa się jednak, że mogą pomóc w utrzymaniu karmienia piersią dzieci przedwcześnie urodzonych oraz u mam z wklęsłymi brodawkami, utrudniającymi ich prawidłowe zassanie. Może się jednak zdarzyć, że dziecko przyzwyczajone do nakładek będzie miało trudność z przejściem na samą pierś. Podobnie jak w przypadku innych gadżetów, które maluch bierze do buzi, niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny nakładek (staranne mycie po każdym użyciu, a raz dziennie wyparzenie).

Czasami zachodzi konieczność odciągnięcia pokarmu. Mamie przynosi to ulgę podczas tzw. nawału (gwałtownego zwiększenia ilości produkowanego mleka). Daje też swobodę – dziecko może zostać nakarmione przez innych opiekunów bez konieczności przechodzenia na mleko modyfikowane. Przydatnymi w tych sytuacjach akcesoriami do karmienia niemowląt będą laktator (umożliwia sprawne odciągnięcie pokarmu) oraz pojemniki lub woreczki do przechowywania mleka (w tej postaci pokarm można zamrozić i zużyć w ciągu kilku tygodni). Warto również zaopatrzyć się w butelkę, za pomocą której nakarmimy dziecko odciągniętym mlekiem. Jeśli są to sytuacje okazjonalne, jedna lub dwie butelki w zupełności wystarczą. Więcej akcesoriów, w tym butelek, potrzebnych jest do karmienia mlekiem modyfikowanym.

W okresie wyłącznego karmienia mlekiem niezależnie, czy jest to pokarm mamy, czy mleko modyfikowane, zupełnie nieprzydatnymi akcesoriami będą natomiast foteliki i krzesełka do karmienia. Dziecko może z nich bezpiecznie korzystać dopiero po opanowaniu umiejętności samodzielnego siedzenia, co z reguły przypada na 6–9 miesiąc życia.

W jaki sposób i jak długo stosować wkładki laktacyjne?

Niezwykle praktycznym gadżetem do karmienia piersią są wkładki laktacyjne. Są to okrągłe bądź owalne ochraniacze, które umieszcza się w miseczce biustonosza, aby zabezpieczyć bieliznę przed zabrudzeniem przez wypływające mleko. Do wycieku dochodzi najczęściej podczas karmienia lub odciągania mleka – z piersi, która nie jest aktywnie ssana.

Większość kobiet nosi wkładki przede wszystkim w pierwszych tygodniach laktacji. Począwszy od 3–4 doby po porodzie, produkcja mleka stale zwiększa się, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu maluszka. Po mniej więcej 6 tygodniach laktacja stabilizuje się – mleka powstaje tyle, ile dziecko potrzebuje, tym samym rzadziej zdarzają się niekontrolowane wycieki pokarmu.

Stosowanie wkładki laktacyjnej polega na umieszczeniu jej w biustonosz w taki sposób, aby pokrywała brodawkę sutkową. Należy je regularnie zmieniać. Nie istnieją określone ramy czasowe – należy kontrolować stopień ich nasączenia mlekiem. Dłuższy kontakt skóry z wilgocią może powodować podrażnienia, a przemoczona wkładka jest świetną pożywką do rozwoju bakterii i grzybów. W pierwszych tygodniach laktacji warto przygotować się na zmianę wkładek nawet co 2 godziny w ciągu dnia, nieco rzadziej nocą. Szykując wyprawkę, należy więc uwzględnić ok. 10–12 par wkładek na każdy dzień. Takie ilości nie będą nam jednak potrzebne od pierwszych chwil życia dziecka. Tuż po porodzie laktacja jest jeszcze na tyle słaba, że wycieki pokarmu nie stanowią dużego problemu. Dlatego na pobyt w szpitalu, trwający standardowo 2–3 doby, zaplanujmy nie więcej niż kilka sztuk wkładek.

Wkładki dostępne są w dwóch podstawowych rodzajach: jedno- i wielorazowe. Stosowanie wkładek jednorazowych jest wygodne, zwłaszcza poza domem. Zużytą wkładkę wyrzuca się do śmieci. Większość ma samoprzylepny pasek mocujący do biustonosza. Często występują w wersji dziennej (cieńszej, mniej chłonnej, lepiej wyprofilowanej) i nocnej (grubszej, skuteczniej zabezpieczającej przed wyciekami w pozycji leżącej). Niektóre mogą być nasączone substancjami przeciwzapalnymi i łagodzącymi. Mogą przynieść ulgę podrażnionym brodawkom.

Dostępne są również wkładki wielorazowe – wykonane najczęściej z bawełny lub wiskozy bambusowej. Warstwę bezpośrednio stykającą się ze skórą często tworzy coolmax – materiał dający uczucie chłodu i względnej suchości. Z kolei zewnętrzna powierzchnia jest z reguły wzmocniona materiałem PUL (poliester pokryty paroprzepuszczalną membraną), co stanowi doskonałą ochronę przed przeciekaniem. Wkładki wielorazowe można prać w pralce; pomagają ograniczyć produkcję śmieci i w ujęciu długofalowym są tańszą alternatywą dla wkładek jednorazowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

    Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij