Jakie akcesoria są przydatne podczas karmienia piersią?
Karmienie dziecka piersią to jedne z ważniejszych i bez wątpienia pięknych chwil w życiu młodej mamy. Warto się zatem do tego wyzwania dobrze przygotować i wiedzieć, jakie akcesoria mogą się przydać.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Zalecenia te podyktowane są szeregiem korzyści płynących z karmienia piersią, zarówno dla niemowlęcia, jak i matki. Naturalne karmienie pomaga kształtować odporność u nowo narodzonego dziecka, chroni przed rozwojem wielu chorób przewlekłych oraz pozytywnie wpływa na rozwój mowy.
Co jest potrzebne do karmienia piersią – jakie akcesoria kupić?
Narodziny maluszka to rewolucja w życiu każdej rodziny. Dochodzi wiele nowych obowiązków. Choć tak naprawdę do skutecznego karmienia piersią potrzebna jest mama i dziecko, warto w tym okresie skorzystać z akcesoriów, które sprawią, że proces ten będzie bardziej komfortowy.
Wśród gadżetów do karmienia piersią znajdują się:
- poduszka (rogal) do karmienia,
- biustonosz do karmienia,
- wkładki laktacyjne,
- nakładki do karmienia,
- laktator, woreczki lub pojemniki na pokarm, butelka.
Poduszka do karmienia ma kształt rogala (litery C). Pozwala mamie przyjąć wygodną pozycję podczas karmienia piersią. Eliminuje konieczność pochylania się, odciąża kręgosłup i ręce. Poduszka do karmienia umożliwia również prawidłowe ułożenie i przystawienie dziecka do piersi. Jest to jeden z czynników odpowiadających za efektywne ssanie, a tym samym utrzymanie laktacji.
Biustonosz do karmienia ma odpinane miseczki, dzięki którym możliwe jest karmienie piersią bez konieczności zdejmowania bielizny. Decydując się na jego zakup, należy starannie dobrać rozmiar, pamiętając, że piersi w okresie ciąży i laktacji naturalnie się powiększają. Nie należy więc sugerować się rozmiarem noszonym na co dzień. Warto wybierać miękkie biustonosze, wykonane z delikatnych, oddychających materiałów, mając na uwadze, że w tym szczególnym okresie piersi są bardzo wrażliwe na ucisk.
Nakładki do karmienia nie będą konieczne dla każdej mamy. Uważa się jednak, że mogą pomóc w utrzymaniu karmienia piersią dzieci przedwcześnie urodzonych oraz u mam z wklęsłymi brodawkami, utrudniającymi ich prawidłowe zassanie. Może się jednak zdarzyć, że dziecko przyzwyczajone do nakładek będzie miało trudność z przejściem na samą pierś. Podobnie jak w przypadku innych gadżetów, które maluch bierze do buzi, niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny nakładek (staranne mycie po każdym użyciu, a raz dziennie wyparzenie).
Czasami zachodzi konieczność odciągnięcia pokarmu. Mamie przynosi to ulgę podczas tzw. nawału (gwałtownego zwiększenia ilości produkowanego mleka). Daje też swobodę – dziecko może zostać nakarmione przez innych opiekunów bez konieczności przechodzenia na mleko modyfikowane. Przydatnymi w tych sytuacjach akcesoriami do karmienia niemowląt będą laktator (umożliwia sprawne odciągnięcie pokarmu) oraz pojemniki lub woreczki do przechowywania mleka (w tej postaci pokarm można zamrozić i zużyć w ciągu kilku tygodni). Warto również zaopatrzyć się w butelkę, za pomocą której nakarmimy dziecko odciągniętym mlekiem. Jeśli są to sytuacje okazjonalne, jedna lub dwie butelki w zupełności wystarczą. Więcej akcesoriów, w tym butelek, potrzebnych jest do karmienia mlekiem modyfikowanym.
W jaki sposób i jak długo stosować wkładki laktacyjne?
Niezwykle praktycznym gadżetem do karmienia piersią są wkładki laktacyjne. Są to okrągłe bądź owalne ochraniacze, które umieszcza się w miseczce biustonosza, aby zabezpieczyć bieliznę przed zabrudzeniem przez wypływające mleko. Do wycieku dochodzi najczęściej podczas karmienia lub odciągania mleka – z piersi, która nie jest aktywnie ssana.
Stosowanie wkładki laktacyjnej polega na umieszczeniu jej w biustonosz w taki sposób, aby pokrywała brodawkę sutkową. Należy je regularnie zmieniać. Nie istnieją określone ramy czasowe – należy kontrolować stopień ich nasączenia mlekiem. Dłuższy kontakt skóry z wilgocią może powodować podrażnienia, a przemoczona wkładka jest świetną pożywką do rozwoju bakterii i grzybów. W pierwszych tygodniach laktacji warto przygotować się na zmianę wkładek nawet co 2 godziny w ciągu dnia, nieco rzadziej nocą. Szykując wyprawkę, należy więc uwzględnić ok. 10–12 par wkładek na każdy dzień. Takie ilości nie będą nam jednak potrzebne od pierwszych chwil życia dziecka. Tuż po porodzie laktacja jest jeszcze na tyle słaba, że wycieki pokarmu nie stanowią dużego problemu. Dlatego na pobyt w szpitalu, trwający standardowo 2–3 doby, zaplanujmy nie więcej niż kilka sztuk wkładek.
Dostępne są również wkładki wielorazowe – wykonane najczęściej z bawełny lub wiskozy bambusowej. Warstwę bezpośrednio stykającą się ze skórą często tworzy coolmax – materiał dający uczucie chłodu i względnej suchości. Z kolei zewnętrzna powierzchnia jest z reguły wzmocniona materiałem PUL (poliester pokryty paroprzepuszczalną membraną), co stanowi doskonałą ochronę przed przeciekaniem. Wkładki wielorazowe można prać w pralce; pomagają ograniczyć produkcję śmieci i w ujęciu długofalowym są tańszą alternatywą dla wkładek jednorazowych.