Kobieta karmiąca swoje dziecko
Barbara Bukowska

Jakie akcesoria są przydatne podczas karmienia piersią?

Karmienie dziecka piersią to jedne z ważniejszych i bez wątpienia pięknych chwil w życiu młodej mamy. Warto się zatem do tego wyzwania dobrze przygotować i wiedzieć, jakie akcesoria mogą się przydać. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Zalecenia te podyktowane są szeregiem korzyści płynących z karmienia piersią, zarówno dla niemowlęcia, jak i matki. Naturalne karmienie pomaga kształtować odporność u nowo narodzonego dziecka, chroni przed rozwojem wielu chorób przewlekłych oraz pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

Co jest potrzebne do karmienia piersią – jakie akcesoria kupić?

Narodziny maluszka to rewolucja w życiu każdej rodziny. Dochodzi wiele nowych obowiązków. Choć tak naprawdę do skutecznego karmienia piersią potrzebna jest mama i dziecko, warto w tym okresie skorzystać z akcesoriów, które sprawią, że proces ten będzie bardziej komfortowy.

Wśród gadżetów do karmienia piersią znajdują się:

 • poduszka (rogal) do karmienia,
 • biustonosz do karmienia,
 • wkładki laktacyjne,
 • nakładki do karmienia,
 • laktator, woreczki lub pojemniki na pokarm, butelka.

Poduszka do karmienia ma kształt rogala (litery C). Pozwala mamie przyjąć wygodną pozycję podczas karmienia piersią. Eliminuje konieczność pochylania się, odciąża kręgosłup i ręce. Poduszka do karmienia umożliwia również prawidłowe ułożenie i przystawienie dziecka do piersi. Jest to jeden z czynników odpowiadających za efektywne ssanie, a tym samym utrzymanie laktacji.

Biustonosz do karmienia ma odpinane miseczki, dzięki którym możliwe jest karmienie piersią bez konieczności zdejmowania bielizny. Decydując się na jego zakup, należy starannie dobrać rozmiar, pamiętając, że piersi w okresie ciąży i laktacji naturalnie się powiększają. Nie należy więc sugerować się rozmiarem noszonym na co dzień. Warto wybierać miękkie biustonosze, wykonane z delikatnych, oddychających materiałów, mając na uwadze, że w tym szczególnym okresie piersi są bardzo wrażliwe na ucisk.

Zobacz na DOZ.pl ofertę akcesoriów laktacyjnych

Nakładki do karmienia nie będą konieczne dla każdej mamy. Uważa się jednak, że mogą pomóc w utrzymaniu karmienia piersią dzieci przedwcześnie urodzonych oraz u mam z wklęsłymi brodawkami, utrudniającymi ich prawidłowe zassanie. Może się jednak zdarzyć, że dziecko przyzwyczajone do nakładek będzie miało trudność z przejściem na samą pierś. Podobnie jak w przypadku innych gadżetów, które maluch bierze do buzi, niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny nakładek (staranne mycie po każdym użyciu, a raz dziennie wyparzenie).

Czasami zachodzi konieczność odciągnięcia pokarmu. Mamie przynosi to ulgę podczas tzw. nawału (gwałtownego zwiększenia ilości produkowanego mleka). Daje też swobodę – dziecko może zostać nakarmione przez innych opiekunów bez konieczności przechodzenia na mleko modyfikowane. Przydatnymi w tych sytuacjach akcesoriami do karmienia niemowląt będą laktator (umożliwia sprawne odciągnięcie pokarmu) oraz pojemniki lub woreczki do przechowywania mleka (w tej postaci pokarm można zamrozić i zużyć w ciągu kilku tygodni). Warto również zaopatrzyć się w butelkę, za pomocą której nakarmimy dziecko odciągniętym mlekiem. Jeśli są to sytuacje okazjonalne, jedna lub dwie butelki w zupełności wystarczą. Więcej akcesoriów, w tym butelek, potrzebnych jest do karmienia mlekiem modyfikowanym.

W okresie wyłącznego karmienia mlekiem niezależnie, czy jest to pokarm mamy, czy mleko modyfikowane, zupełnie nieprzydatnymi akcesoriami będą natomiast foteliki i krzesełka do karmienia. Dziecko może z nich bezpiecznie korzystać dopiero po opanowaniu umiejętności samodzielnego siedzenia, co z reguły przypada na 6–9 miesiąc życia.

W jaki sposób i jak długo stosować wkładki laktacyjne?

Niezwykle praktycznym gadżetem do karmienia piersią są wkładki laktacyjne. Są to okrągłe bądź owalne ochraniacze, które umieszcza się w miseczce biustonosza, aby zabezpieczyć bieliznę przed zabrudzeniem przez wypływające mleko. Do wycieku dochodzi najczęściej podczas karmienia lub odciągania mleka – z piersi, która nie jest aktywnie ssana.

Większość kobiet nosi wkładki przede wszystkim w pierwszych tygodniach laktacji. Począwszy od 3–4 doby po porodzie, produkcja mleka stale zwiększa się, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu maluszka. Po mniej więcej 6 tygodniach laktacja stabilizuje się – mleka powstaje tyle, ile dziecko potrzebuje, tym samym rzadziej zdarzają się niekontrolowane wycieki pokarmu.

Stosowanie wkładki laktacyjnej polega na umieszczeniu jej w biustonosz w taki sposób, aby pokrywała brodawkę sutkową. Należy je regularnie zmieniać. Nie istnieją określone ramy czasowe – należy kontrolować stopień ich nasączenia mlekiem. Dłuższy kontakt skóry z wilgocią może powodować podrażnienia, a przemoczona wkładka jest świetną pożywką do rozwoju bakterii i grzybów. W pierwszych tygodniach laktacji warto przygotować się na zmianę wkładek nawet co 2 godziny w ciągu dnia, nieco rzadziej nocą. Szykując wyprawkę, należy więc uwzględnić ok. 10–12 par wkładek na każdy dzień. Takie ilości nie będą nam jednak potrzebne od pierwszych chwil życia dziecka. Tuż po porodzie laktacja jest jeszcze na tyle słaba, że wycieki pokarmu nie stanowią dużego problemu. Dlatego na pobyt w szpitalu, trwający standardowo 2–3 doby, zaplanujmy nie więcej niż kilka sztuk wkładek.

Wkładki dostępne są w dwóch podstawowych rodzajach: jedno- i wielorazowe. Stosowanie wkładek jednorazowych jest wygodne, zwłaszcza poza domem. Zużytą wkładkę wyrzuca się do śmieci. Większość ma samoprzylepny pasek mocujący do biustonosza. Często występują w wersji dziennej (cieńszej, mniej chłonnej, lepiej wyprofilowanej) i nocnej (grubszej, skuteczniej zabezpieczającej przed wyciekami w pozycji leżącej). Niektóre mogą być nasączone substancjami przeciwzapalnymi i łagodzącymi. Mogą przynieść ulgę podrażnionym brodawkom.

Dostępne są również wkładki wielorazowe – wykonane najczęściej z bawełny lub wiskozy bambusowej. Warstwę bezpośrednio stykającą się ze skórą często tworzy coolmax – materiał dający uczucie chłodu i względnej suchości. Z kolei zewnętrzna powierzchnia jest z reguły wzmocniona materiałem PUL (poliester pokryty paroprzepuszczalną membraną), co stanowi doskonałą ochronę przed przeciekaniem. Wkładki wielorazowe można prać w pralce; pomagają ograniczyć produkcję śmieci i w ujęciu długofalowym są tańszą alternatywą dla wkładek jednorazowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Pomidorowa gorączka u dziecka – co jest przyczyną infekcji i jak szybko się rozprzestrzenia?

  Pomidorowa grypa to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się wśród dzieci w Indiach. Objawy infekcji przypominają te, które obserwuje się przy zakażeniu COVID-19, jednak nie udowodniono związku z tą chorobą. Charakterystycznym objawem są czerwone, bolesne i wraz z rozwojem zakażenia przypominające pomidory pęcherze, które znajdują się na całym ciele. Czy choroba stanowi dla nas zagrożenie? Jak wygląda leczenie tomato flu i jak uchronić dziecko przed zakażeniem?

 • Wyrażenia dźwiękonaśladowcze – czym są i jaki mają wpływ na rozwój mowy dziecka?

  Wyrażenia dźwiękonaśladowcze odgrywają ogromną rolę w procesie kształtowania się mowy dziecka. Uznawane są za etap wstępny pomocny w opanowywaniu mowy werbalnej, dlatego warto przybliżyć, czym są oraz na czym polega ich wpływ na rozwój mowy dziecka.

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

  Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem, aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzorku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij