25. tydzień ciąży – waga, wygląd i rozwój dziecka, dolegliwości u mamy
Tydzień 25. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 24 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 22 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 25. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 24 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 25. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 25. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 25–tygodniowy płód waży średnio 750 g i ma 33–34 cm długości. W okresie około 25. tygodnia intensywnie rośnie układ nerwowy dziecka, szczególnie ośrodkowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy. Po wykształceniu się obszarów odpowiedzialnych za podstawowe funkcje życiowe intensywnie zaczyna się rozwijać kora mózgowa dziecka. Tworzą się nowe połączenia między neuronami, dziecko odczuwa dotyk, ale też i ból.
Coraz bardziej wyczuwalne przez mamę są okresy snu i czuwania u dziecka. Paradoksalnie często rytm dobowy dziecka jest zupełnie odwrotny niż mamy. Kiedy mama spaceruje, kołysane dziecko zasypia i spokojnie śpi. Natomiast kiedy mama chce spać i leży spokojnie, dziecko zaczyna swoją aktywność i, prężąc się mocno, utrudnia mamie zaśnięcie.
Co słychać u ciężarnej w 25. tygodniu ciąży?
Możesz odczuwać pobolewania w dole brzucha. Spowodowane jest to rośnięciem macicy i pociąganiem więzadeł, na których jest zawieszona. Macica w tym okresie ma średnicę ok. 25 cm.
Mogą się pojawić problemy ze snem. Kobiety, które do tej pory spały całą noc bez przerwy, a rano budziły się z trudem, w czasie ciąży mogą mieć duże problemy ze snem. Budzą się w nocy, kręcą z boku na bok, z trudem usypiając znowu. Budzą się dużo wcześniej niż przed ciążą i wstają z łóżka, ponieważ nie mogą już zasnąć.
Za kłopoty ze snem odpowiadają hormony. Odpowiadają one również za „baby brain”. Zaczynają się problemy z pamięcią, trudności w koncentracji.
Do porodu jeszcze kawał drogi, ale należy dmuchać na zimne. Jeśli wybierasz się gdzieś na miasto, a tym bardziej w dalszą podróż, weź ze sobą dokumenty medyczne dotyczące ciąży (kartę ciąży, oryginalny wynik grupy krwi i inne wyniki badań wykonywanych w ciąży, ewentualnie dokumentację dotyczącą twoich chorób). Od tego momentu lepiej nosić je ze sobą.
Ile wynosi dopuszczalny wzrost wagi w ciąży?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od tego, z jakiego pułapu startujesz. Kobiety z niedowagą (BMI < 18,5) powinny przybrać na wadze w ciąży między 12,5 a 18 kg. Kobiety z masą ciała w normie (BMI 18,5–24,99) powinny przybrać na wadze w ciąży 11,5 do 16 kg. Kobiety z nadwagą (BMI 25–29,99) powinny przybrać na wadze więcej niż 7 kg, ale mniej niż 11,5 kg. Kobiety otyłe (BMI ≥30) w zależności od stopnia otyłości – w przypadku otyłości III stopnia powinien wystąpić spadek masy ciała o mniej więcej 4 kg przy zachowanej, zrównoważonej diecie.
Sprawdź proste sposoby na walkę z bezsennością w ciąży — zajrzyj do artykułu: Bezsenność w ciąży — jak sobie z nią radzić?