×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

Pierwsze stałe posiłki – u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym – można zacząć wprowadzać już po ukończeniu przez nie czwartego miesiąca życia. W przypadku dzieci karmionych mlekiem matki robi się to po ukończeniu szóstego miesiąca życia – chyba, że wcześniej istnieją wyraźne sygnały, które daje samo dziecko, że nie jest już w stanie najeść się mlekiem mamy (wówczas dietę można poszerzać po skończonym czwartym miesiącu życia). 

Jakie posiłki podawać maluszkowi po skończeniu czterech miesięcy życia?

W pierwszej kolejności do diety malucha można zacząć wprowadzać gotowane i miksowane warzywa (najlepiej, aby na początku była to marchew) oraz owoce (np. banan lub jabłko). Najpierw podajemy dziecku jedynie kilka łyżeczek nowego produktu i obserwujemy czy nie będzie bolał go brzuszek oraz czy na skórze nie pojawi się wysypka. Jeśli nie, będzie to znak, że można zwiększyć porcję podawanych nowych produktów, zaś po kilku dniach będzie można podawać dziecku nowe warzywa i owoce (m.in. ziemniak, brokuł, kalafior, morela lub brzoskwinia). Dodatkowo maluch może też zacząć otrzymywać kaszki ryżowe i zbożowe (z początku w bardzo małych ilościach, ponieważ zawierają gluten). 

W tym okresie maluszek zjada mniej więcej pięć posiłków dziennie, chociaż jest to sprawa bardzo indywidualna. Podstawą żywienia dziecka jest mleko, a posiłków podawanych łyżeczką maluch zwykle zjada jeden, ewentualnie dwa.

Jakie posiłki podawać dziecku po skończeniu piątego miesiąca życia?

Po skończonym piątym miesiącu życia można zacząć wprowadzać do diety dziecka zmiksowane mięso oraz ryby. Zazwyczaj na początku jest to kurczak, indyk, królik oraz łosoś. Ponadto do żywienia malucha wprowadza się także jajko oraz deserki stosowne do jego wieku. Nadal jednak podstawą diety dziecka jest mleko, a stałe posiłki stanowią jedynie dodatek i zazwyczaj są to 1-2 posiłki dziennie.

Jakie posiłki podawać dziecku po skończeniu siódmego miesiąca życia?

Od siódmego do dwunastego miesiąca życia maluch znacznie lepiej zaczyna radzić sobie z jedzeniem wszystkich produktów – sprawniej pobiera pokarm ustami z łyżeczki, z coraz większą łatwością idzie mu gryzienie i żucie. W związku z tym można zacząć podawać mu już nie tylko papki, a drobno posiekane mięso, rozgniecione warzywa i owoce czy też pieczywo. 

W tym czasie dziecko nie musi już jeść tylko ugotowanych warzyw i owoców, mogą być one surowe. Dziecku można podawać do ręki inne produkty, doskonale poradzi sobie z ich jedzeniem; będzie potrafiło włożyć je do buzi oraz pogryźć i połknąć.

Metoda BLW – co to takiego i na czym ona polega?

Powyższy schemat można potraktować jako tradycyjny schemat rozszerzania diety u niemowlaka. Niemniej coraz więcej osób zaczyna rozszerzać jadłospis dziecka metodą BLW, czyli „Baby Led Weaning” (polskim odpowiednikiem nazwy metody jest określenie „Bobas Lubi Wybór”), która polega na tym, że nowe produkty nie są wprowadza do diety maluszka za pomocą łyżeczki i nie są to papki, a od razu fragmenty produktów, które maluch bierze do ręki i wkłada do buzi. 

Według osób popierających metodę, powinno zacząć się ją wprowadzać dopiero wtedy, gdy maluch będzie potrafił samodzielnie siedzieć oraz podnieść z talerza produkt i włożyć go do buzi. Można ją wprowadzać mniej więcej po ukończonym przez dziecko szóstym miesiącu życia. Metoda BLW polega na tym, że przed siedzącym dzieckiem rodzice kładą kawałki różnych warzyw, owoców lub innych przekąsek, a ono ma samo ma podjąć decyzję, co ma ochotę w danym momencie zjeść i w jakiej ilości. Metoda ta, według jej twórców, ma spowodować, że dziecko od samego początku będzie potrafiło samodzielnie zdecydować, co lubi, a czego nie lubi jeść. Według BWL maluch ma także szansę szybciej nauczyć się żuć i gryźć. 

Czy metoda BLW jest lepsza od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

Choć metoda BLW ma dużo zwolenników, to jednak dietę dziecka powinno rozszerzać się w tradycyjny sposób. Przede wszystkim podając mu początkowo papki, a potem dopiero rozdrobniony pokarm, w którym stopniowo możemy znaleźć coraz większe kawałeczki różnych produktów. Dzięki temu krok po kroku uczymy dziecko pobierania pokarmu ustami, żucia i gryzienia. W ten sposób minimalizujemy prawie do zera ryzyko groźnego zachłyśnięcia się, co niestety może zdarzyć się przy metodzie BLW, gdzie maluch, który poza ssaniem butelki bądź piersi, nie jadł nigdy wcześniej innych pokarmów, od razu musi poradzić sobie z produktami w postaci większych i stałych fragmentów. Ponadto podając dziecku nowe produkty tradycyjną metodą, zawsze wiemy, ile posiłku nasz maluch zjadł i dzięki temu wiemy też, że na pewno nie będzie głodny.

W przypadku metody BLW rodzic tak naprawdę nigdy nie wie, ile posiłku zjadło dziecko, a ile rozmazało na swojej buzi lub ile spadło na podłogę, w związku z tym – po skończeniu jednego posiłku – dziecko może być za chwilę znowu głodne i proces jedzenia będzie przeciągał się w nieskończoność. Metoda karmienia łyżeczką jest wygodniejsza zarówno dla rodzica (karmienie malucha twa krócej), jak i dla samego dziecka (jedzenie ma podawane do buzi).

Metodę BLW powinno się stosować jako dodatek do tradycyjnego rozszerzania diety dziecka. Dzięki temu, w czasie karmienia łyżeczką, maluch będzie nabierał nowych umiejętności podczas jedzenia, a metoda BLW stanie się dla niego urozmaiceniem, dzięki któremu pozna również nowe smaki, a także doświadczy jedzenia niemal wszystkimi zmysłami. 


Podziel się: