Rozwój dziecka — 6. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka — 6. miesiąc życia

Pierwsze sześć miesięcy to czas adaptacji i bardzo intensywnego rozwoju dziecka. W tym okresie dziecko rośnie około 2,5 cm, a obwód głowy zmienia się o średnio 1,2 cm. Oto, o czym każdy rodzic powinien wiedzieć, gdy jego maluch kończy pół roku.

Według najnowszych badań, w Polsce do 6. miesiąca życia wyłącznie piersią karmi tylko 14 proc. kobiet. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiej Akademii Pediatrii oraz dyrektywy i standardy opracowane dla Unii Europejskiej mówią, że zaleca się wyłączne karmienie piersią do  6. miesiąca, a następnie kontynuację karmienia piersią niemowląt i małych dzieci, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Stosowanie preparatów do początkowego żywienia niemowląt powinno być ściśle uzasadnione wskazaniami medycznymi.

Dziecko karmione wyłącznie piersią przybiera po 6. miesiącu życia 12–13 g na dobę (84–91 g na tydzień). Średnia waga w tym czasie to ok. 8 kg dla chłopców i ok. 7,5 kg dla dziewczynek.

Wprowadzanie posiłków uzupełniających

Nie wszystkie dzieci są gotowe na wprowadzanie posiłków stałych po 6. miesiącu życia. Należy jednak podejmować systematyczne próby, ponieważ po 6. miesiącu zapasy żelaza zgromadzone przez dziecko zaczynają się powoli kończyć i będzie musiało ono w większym stopniu pobierać je z diety. Podejmując decyzję o wprowadzeniu pokarmów, warto przeanalizować indywidualne potrzeby dziecka.

Pierwszym etapem jest smakowanie. Rodzice mogą podawać i pozwalać na próbowanie niewielkich ilości pokarmów stałych. Przy czym należy pamiętać, że karmienie piersią nadal pokrywa zapotrzebowanie odżywcze i kaloryczne dziecka. Podawanie pokarmów stałych przy jednoczesnym karmieniu piersią, według badań naukowych, zapobiega wystąpieniu alergii i otyłości w przyszłości. Wprowadzanie z opóźnieniem pokarmów potencjalnie alergizujących zwiększa ryzyko alergii pokarmowych i wziewnych w 5. roku życia.

Nowe, stałe pokarmy powinno się podawać po kilka łyżeczek (3–4) dziennie. Dzieci karmione piersią chętniej przyjmują pokarmy stałe o zmiennym smaku, ponieważ miały szansę poznać różne aromaty w mleku matki. Pokarmy stałe powinny mieć konsystencję papki z małymi grudkami, nie powinny być to musy. Można również podawać dziecku kawałki pokarmów stałych do rączki. W pierwszej kolejności podaje się warzywa, potem owoce, produkty bezglutenowe i glutenowe, mięso, jaja, ryby. Dziecko nadal powinno pobierać pokarm z piersi 6–8 razy na dobę.

Jak wspierać rozwój w 6. miesiącu życia?

Dziecko rozwija się dzięki stymulacji mózgu, poprzez poddawanie różnorodnym bodźcom. Warto pobudzać zmysł smaku, wprowadzając maluchowi pokarmy uzupełniające, które mają inną konsystencję, temperaturę, a przede wszystkim inny smak od mleka matki. Dziecko zaczyna przyjmować pokarmy stałe, kiedy „pionizuje” tułów, siedzi w miarę samodzielnie. Zmysł dotyku można połączyć ze zmysłem smaku, dając dziecku posiłki do rączki. Dzięki temu rozwija się zmysł poznawczy, dziecko dotyka, poznaje temperaturę posiłków, ćwiczy precyzję ruchów i koordynację wzrokowo–ruchową. Należy dążyć do rytuałów dnia — stała godzina kąpieli, spaceru i posiłków uzupełniających zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Powiązane produkty

Umiejętności w 6. miesiącu życia

Dziecko doskonali umiejętności koordynacji rąk i nóg, przewraca się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Powoli zaczyna siadać samodzielnie, chwytać przedmioty, palce rąk są coraz bardziej sprawne, dziecko powinno umieć uderzać przedmiotami o siebie nawzajem, jak również odnaleźć upuszczony przedmiot.

Uroczym spostrzeżeniem będzie dla rodziców, gdy zobaczą jak ich maluch odkrył własną stopę i potrafi ssać palec u nogi. Takie zachowanie świadczy o rozwoju i współpracy między mięśniami prostowników i zginaczy. Maluch wykorzystuje też stopy do chwytania przedmiotów. Takie zachowania przyczyniają się do rozwoju stóp i kształtowania ich w celu chodzenia. Stopy są bowiem odpowiedzialne za badanie podłoża i pośredniczenie w dostosowaniu napięcia posturalnego. Maluch w pozycji na brzuchu ma wyprostowane ręce, może próbować pełzać i się przemieszczać, często do tyłu.

Pojawiają się pierwsze reakcje społeczne. Dzieci w tym wieku potrafią dostrzec rówieśnika i próbować wchodzić z nim w reakcję werbalną.

Co powinno zaniepokoić w 6. miesiącu życia?

Niepokój rodziców powinien wzbudzić fakt, że dziecko nie reaguje na własne imię, korzysta tylko z jednej strony ciała (łapie tylko jedną rączką), czy nie chwyta zabawek. Niepokojące jest także, jeśli maluch krótko utrzymuje główkę w czasie leżenia na brzuchu oraz gdy nie umie wyciągnąć ręki, będąc w podporze na brzuchu.

Warto zwrócić również uwagę na symetrię dziecka, które w tym czasie powinno równo się układać, spać w pozycji swobodnej. Powinno również powoli ustępować „zezowanie”.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl