Rozwój dziecka – 11. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka – 11. miesiąc życia

11-miesięczne niemowlę coraz odważniejszym „krokiem” wchodzi w życie. Zaczynają się pierwsze próby określenia własnych granic. Jest to kolejny miesiąc intensywnych zmian. Na co zwrócić uwagę?

infografika rozwój dziecka w 11. miesiącu życia

Dziecko jest już bardzo samodzielne i niezwykle sprawne. Zaczyna komunikować się z rodzicami i z otaczającym światem. Nadal jednak ramiona rodziców są najbezpieczniejszym miejscem. Dziecko zazwyczaj potrafi pokazać w książeczce przedmioty, o które pyta dorosły, rozpoznaje zwierzątka, niektóre dzieci potrafią naśladować odgłosy. Maluchy są bardzo sprytne i chwila nieuwagi może się skończyć wielkim bałaganem. Mimo iż producenci prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych zabawek, to kuchnia i kuchenne akcesoria są fantastycznym placem zabaw. Czasem wystarczy łyżka i pokrywka od garnka, aby maluch zajął się zabawą na dłuższy czas.

Waga i wzrost w 11. miesiącu życia

infografika wymiary dziecka w 11. miesiącu życia

11-miesięczna dziewczynka waży 9-9,5 kg, chłopiec ok. 10 kg. Przyrosty dobowe to średnio 9 g na dobę. Głowa dziecka rośnie ok. 0,5 cm na miesiąc, a długość ciała zwiększa się o mniej więcej 1 cm na miesiąc.

Co się zmienia w 11. miesiącu życia?

Maluchy są radosne i pełne energii. Poznają zakamarki mieszkania i pozornie dobrze zabezpieczone miejsca są dostępne dla ciekawskich rączek. Dzieci uwielbiają wszelaką elektronikę. Poznają świat przez naśladowanie rodziców, dlatego jeśli rodzic nie rozstaje się z telefonem, oznacza to dla malucha rzecz absolutnie potrzebną do zdobycia i poznania. Dziecko potrafi sięgnąć po zabawkę, którą upuściło, ale jeszcze jest na tyle nieporadne, że wstanie z przykucnięcia to spora trudność. Czworakowanie nadal stanowi główny sposób poruszania. Dzięki takiemu poruszaniu się dziecko kształtuje sobie również funkcjonalność i ruchomość nadgarstka.

infografika rozwók dziecka w 11. miesiącu życia

Maluch rozumie proste polecenia, potrafi wskazać przedmioty, orientuje się we własnym ciele. Mowa zaczyna być coraz bardziej zrozumiała i często pojawia się słowo: „nie”. Rodzice powinni być czujni, ponieważ dziecko sprawdza ich granice, bada emocje i próbuje ustawić hierarchię w rodzinie pod swoje potrzeby. Konstruktywna dyscyplina i konsekwencja rodzica znacznie ułatwią młodemu człowiekowi start w dalsze życie.

Powiązane produkty

Jak wspierać rozwój 11-miesięcznego dziecka?

infografika nauka chodzenia dziecka w 11. miesiącu życia

Zaczynają się pierwsze próby chodzenia. Dziecko podciąga się w łóżeczku, potrafi przemieszczać się przy meblach. Stojąc, przy asekuracji własnych rąk, potrafi skakać, ale bez odrywania stóp, i energicznie się ruszać, co stanowi początek chodzenia. Nie należy dziecka poganiać ani przyspieszać. Rozwój motoryczny powinien następować w odpowiednim czasie, kiedy dziecko uzyska odpowiednie kompetencje.

Szkodliwe dla narządu ruchu jest stawianie dziecka na nóżki, prowadzenie za rączki czy pod pachy, jeśli dziecko samo nie chodzi. Chodziki nie są wskazane – ortopedzi ostrzegają, że dziecko powinno zacząć chodzić samo, bez pomocy osób dorosłych i sprzętów.

Co może jeść 11-miesięczne dziecko?

infografika dieta dziecka w 11. miesiącu życia

Dziecko 11-miesięczne samodzielnie trzyma w rączce produkty. Może jeść chrupki, ciasteczka czy owoce bez pomocy innych. Regularny tryb pokarmów uzupełniających uczy dziecko prawidłowych zachowań prozdrowotnych i doskonale reguluje układ pokarmowy. Według zaleceń gastrologów dziecko w wieku 11 miesięcy powinno jeść wszystko (produkty zdrowe i wysokiej jakości), o ile nie wykazuje oznak nietolerancji. Pokarm z piersi nadal jest wartościowy i stanowi mniejszą część zapotrzebowania żywieniowego.

Co może zaniepokoić w 11. miesiącu?

Jeśli dziecko nie wydaje z siebie żadnych dźwięków lub pojedyncze głoski, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Niepokojące jest również to, jeśli maluch rozwijał się prawidłowo i nagle rodzice zauważyli zahamowanie rozwoju. Dziecko, które nie reaguje na swoje imię, jest bardzo spokojne i przez większość czasu smutne, wymaga wsparcia. Dzieci, które nie potrafią przyjmować pokarmów innych niż płynne, ponieważ krztuszą się czy mają odruch wymiotny, powinny być skonsultowane przez neurologopedę. Objawami chorobowymi są energiczne i nerwowe pociąganie za uszy lub krzyk i płacz przy zassaniu piersi w pierwszych chwilach, co może świadczyć o zapaleniu ucha, a także np. płacz podczas oddawania moczu, co sugeruje zakażenie układu moczowego. Jeśli dziecko wpada na różne przedmioty, ma problemy z chwytaniem, może mieć zaburzenia widzenia.

 

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl