Rozwój dziecka – 11. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka – 11. miesiąc życia

11-miesięczne niemowlę coraz odważniejszym „krokiem” wchodzi w życie. Zaczynają się pierwsze próby określenia własnych granic. Jest to kolejny miesiąc intensywnych zmian. Na co zwrócić uwagę?

Dziecko jest już bardzo samodzielne i niezwykle sprawne. Zaczyna komunikować się z rodzicami i z otaczającym światem. Nadal jednak ramiona rodziców są najbezpieczniejszym miejscem. Dziecko zazwyczaj potrafi pokazać w książeczce przedmioty, o które pyta dorosły, rozpoznaje zwierzątka, niektóre dzieci potrafią naśladować odgłosy. Maluchy są bardzo sprytne i chwila nieuwagi może się skończyć wielkim bałaganem. Mimo iż producenci prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych zabawek, to kuchnia i kuchenne akcesoria są fantastycznym placem zabaw. Czasem wystarczy łyżka i pokrywka od garnka, aby maluch zajął się zabawą na dłuższy czas.

Waga i wzrost w 11. miesiącu życia

11-miesięczna dziewczynka waży 9-9,5 kg, chłopiec ok. 10 kg. Przyrosty dobowe to średnio 9 g na dobę. Głowa dziecka rośnie ok. 0,5 cm na miesiąc, a długość ciała zwiększa się o mniej więcej 1 cm na miesiąc.

Co się zmienia w 11. miesiącu życia?

Maluchy są radosne i pełne energii. Poznają zakamarki mieszkania i pozornie dobrze zabezpieczone miejsca są dostępne dla ciekawskich rączek. Dzieci uwielbiają wszelaką elektronikę. Poznają świat przez naśladowanie rodziców, dlatego jeśli rodzic nie rozstaje się z telefonem, oznacza to dla malucha rzecz absolutnie potrzebną do zdobycia i poznania. Dziecko potrafi sięgnąć po zabawkę, którą upuściło, ale jeszcze jest na tyle nieporadne, że wstanie z przykucnięcia to spora trudność. Czworakowanie nadal stanowi główny sposób poruszania. Dzięki takiemu poruszaniu się dziecko kształtuje sobie również funkcjonalność i ruchomość nadgarstka.

Maluch rozumie proste polecenia, potrafi wskazać przedmioty, orientuje się we własnym ciele. Mowa zaczyna być coraz bardziej zrozumiała i często pojawia się słowo: „nie”. Rodzice powinni być czujni, ponieważ dziecko sprawdza ich granice, bada emocje i próbuje ustawić hierarchię w rodzinie pod swoje potrzeby. Konstruktywna dyscyplina i konsekwencja rodzica znacznie ułatwią młodemu człowiekowi start w dalsze życie.

Polecane dla Ciebie

Jak wspierać rozwój 11-miesięcznego dziecka?

Zaczynają się pierwsze próby chodzenia. Dziecko podciąga się w łóżeczku, potrafi przemieszczać się przy meblach. Stojąc, przy asekuracji własnych rąk, potrafi skakać, ale bez odrywania stóp, i energicznie się ruszać, co stanowi początek chodzenia. Nie należy dziecka poganiać ani przyspieszać. Rozwój motoryczny powinien następować w odpowiednim czasie, kiedy dziecko uzyska odpowiednie kompetencje.

Szkodliwe dla narządu ruchu jest stawianie dziecka na nóżki, prowadzenie za rączki czy pod pachy, jeśli dziecko samo nie chodzi. Chodziki nie są wskazane – ortopedzi ostrzegają, że dziecko powinno zacząć chodzić samo, bez pomocy osób dorosłych i sprzętów.

Co może jeść 11-miesięczne dziecko?

Dziecko 11-miesięczne samodzielnie trzyma w rączce produkty. Może jeść chrupki, ciasteczka czy owoce bez pomocy innych. Regularny tryb pokarmów uzupełniających uczy dziecko prawidłowych zachowań prozdrowotnych i doskonale reguluje układ pokarmowy. Według zaleceń gastrologów dziecko w wieku 11 miesięcy powinno jeść wszystko (produkty zdrowe i wysokiej jakości), o ile nie wykazuje oznak nietolerancji. Pokarm z piersi nadal jest wartościowy i stanowi mniejszą część zapotrzebowania żywieniowego.

Co może zaniepokoić w 11. miesiącu?

Jeśli dziecko nie wydaje z siebie żadnych dźwięków lub pojedyncze głoski, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Niepokojące jest również to, jeśli maluch rozwijał się prawidłowo i nagle rodzice zauważyli zahamowanie rozwoju. Dziecko, które nie reaguje na swoje imię, jest bardzo spokojne i przez większość czasu smutne, wymaga wsparcia. Dzieci, które nie potrafią przyjmować pokarmów innych niż płynne, ponieważ krztuszą się czy mają odruch wymiotny, powinny być skonsultowane przez neurologopedę. Objawami chorobowymi są energiczne i nerwowe pociąganie za uszy lub krzyk i płacz przy zassaniu piersi w pierwszych chwilach, co może świadczyć o zapaleniu ucha, a także np. płacz podczas oddawania moczu, co sugeruje zakażenie układu moczowego. Jeśli dziecko wpada na różne przedmioty, ma problemy z chwytaniem, może mieć zaburzenia widzenia.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij