
Rozwój dziecka – 11. miesiąc życia
11-miesięczne niemowlę coraz odważniejszym „krokiem” wchodzi w życie. Zaczynają się pierwsze próby określenia własnych granic. Jest to kolejny miesiąc intensywnych zmian. Na co zwrócić uwagę?
Dziecko jest już bardzo samodzielne i niezwykle sprawne. Zaczyna komunikować się z rodzicami i z otaczającym światem. Nadal jednak ramiona rodziców są najbezpieczniejszym miejscem. Dziecko zazwyczaj potrafi pokazać w książeczce przedmioty, o które pyta dorosły, rozpoznaje zwierzątka, niektóre dzieci potrafią naśladować odgłosy. Maluchy są bardzo sprytne i chwila nieuwagi może się skończyć wielkim bałaganem. Mimo iż producenci prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych zabawek, to kuchnia i kuchenne akcesoria są fantastycznym placem zabaw. Czasem wystarczy łyżka i pokrywka od garnka, aby maluch zajął się zabawą na dłuższy czas.
Waga i wzrost w 11. miesiącu życia
11-miesięczna dziewczynka waży 9-9,5 kg, chłopiec ok. 10 kg. Przyrosty dobowe to średnio 9 g na dobę. Głowa dziecka rośnie ok. 0,5 cm na miesiąc, a długość ciała zwiększa się o mniej więcej 1 cm na miesiąc.
Co się zmienia w 11. miesiącu życia?
Maluchy są radosne i pełne energii. Poznają zakamarki mieszkania i pozornie dobrze zabezpieczone miejsca są dostępne dla ciekawskich rączek. Dzieci uwielbiają wszelaką elektronikę. Poznają świat przez naśladowanie rodziców, dlatego jeśli rodzic nie rozstaje się z telefonem, oznacza to dla malucha rzecz absolutnie potrzebną do zdobycia i poznania. Dziecko potrafi sięgnąć po zabawkę, którą upuściło, ale jeszcze jest na tyle nieporadne, że wstanie z przykucnięcia to spora trudność. Czworakowanie nadal stanowi główny sposób poruszania. Dzięki takiemu poruszaniu się dziecko kształtuje sobie również funkcjonalność i ruchomość nadgarstka.
Maluch rozumie proste polecenia, potrafi wskazać przedmioty, orientuje się we własnym ciele. Mowa zaczyna być coraz bardziej zrozumiała i często pojawia się słowo: „nie”. Rodzice powinni być czujni, ponieważ dziecko sprawdza ich granice, bada emocje i próbuje ustawić hierarchię w rodzinie pod swoje potrzeby. Konstruktywna dyscyplina i konsekwencja rodzica znacznie ułatwią młodemu człowiekowi start w dalsze życie.
Jak wspierać rozwój 11-miesięcznego dziecka?
Zaczynają się pierwsze próby chodzenia. Dziecko podciąga się w łóżeczku, potrafi przemieszczać się przy meblach. Stojąc, przy asekuracji własnych rąk, potrafi skakać, ale bez odrywania stóp, i energicznie się ruszać, co stanowi początek chodzenia. Nie należy dziecka poganiać ani przyspieszać. Rozwój motoryczny powinien następować w odpowiednim czasie, kiedy dziecko uzyska odpowiednie kompetencje.
Co może jeść 11-miesięczne dziecko?
Dziecko 11-miesięczne samodzielnie trzyma w rączce produkty. Może jeść chrupki, ciasteczka czy owoce bez pomocy innych. Regularny tryb pokarmów uzupełniających uczy dziecko prawidłowych zachowań prozdrowotnych i doskonale reguluje układ pokarmowy. Według zaleceń gastrologów dziecko w wieku 11 miesięcy powinno jeść wszystko (produkty zdrowe i wysokiej jakości), o ile nie wykazuje oznak nietolerancji. Pokarm z piersi nadal jest wartościowy i stanowi mniejszą część zapotrzebowania żywieniowego.
Co może zaniepokoić w 11. miesiącu?
Jeśli dziecko nie wydaje z siebie żadnych dźwięków lub pojedyncze głoski, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Niepokojące jest również to, jeśli maluch rozwijał się prawidłowo i nagle rodzice zauważyli zahamowanie rozwoju. Dziecko, które nie reaguje na swoje imię, jest bardzo spokojne i przez większość czasu smutne, wymaga wsparcia. Dzieci, które nie potrafią przyjmować pokarmów innych niż płynne, ponieważ krztuszą się czy mają odruch wymiotny, powinny być skonsultowane przez neurologopedę. Objawami chorobowymi są energiczne i nerwowe pociąganie za uszy lub krzyk i płacz przy zassaniu piersi w pierwszych chwilach, co może świadczyć o zapaleniu ucha, a także np. płacz podczas oddawania moczu, co sugeruje zakażenie układu moczowego. Jeśli dziecko wpada na różne przedmioty, ma problemy z chwytaniem, może mieć zaburzenia widzenia.