Rozwój dziecka – 8. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka – 8. miesiąc życia

Twój maluch najprawdopodobniej potrafi już samodzielnie zjeść kawałek warzywa lub owocu, coraz śmielej się bawi i interesuje otoczeniem. A to oznacza, że należy zachować większą niż wcześniej czujność. Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat tego etapu rozwoju dziecka.

Kolejny miesiąc bardzo dynamicznego rozwoju ruchowego. Dziecko doskonali umiejętności ruchowe, pewnie siedzi, zaczyna pełzać lub czworakować. Z racji zmiany pozycji z leżącej na siedzącą, czyli bliżej pionowej, głoski są bardziej dźwięczne, głos coraz donośniejszy. Ruch ręki robi się bardzo precyzyjny, niektóre dzieci powoli kształtują chwyt z użyciem odstawionego kciuka. Dzieci w 8. miesiącu życia rozwijają zachowania społeczne. W grupie ludzi dziecko potrafi rozpoznać osoby bliskie, częściej jest nieufne wobec obcych osób. Rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny są bardzo intensywne, choć bywają nieharmonijne. Niektóre dzieci zaczynają chodzić w 8. miesiącu, ale funkcje poznawcze czy głoski dopiero się kształtują.

Waga i wzrost w 8. miesiącu

Chłopcy powinni ważyć 8,5-9 kg, a dziewczynki około 8 kg. Przyrosty dobowe nie są tak dynamiczne jak w pierwszym półroczu – dobowo dzieci przybierają około 10 g, co średnio daje około 70 g na tydzień. Dziewczynki mierzą mniej więcej 70 cm, przy obwodzie główki 44 cm, a chłopcy mają ok. 73 cm długości, a ich główki 45 cm obwodu.

Co się zmienia w 8. miesiącu życia?

Dziecko dzięki umiejętności trzymania w rączce potrafi samodzielnie zjeść warzywo lub owoc, mimo że zdarza się zakrztuszenie, maluch zazwyczaj potrafi odkaszlnąć i wypluć za duży kawałek pożywienia. Dziecko sygnalizuje swoje zadowolenie lub złość głośnymi okrzykami, zwraca na siebie uwagę. Chętnie wchodzi w interakcje z rodzicami, gaworzy, powtarza proste gesty jak machanie czy klaskanie. Jeśli dziecko nie czworakuje, to z pewnością potrafi się czołgać niczym wytrawny żołnierz. Niektóre maluchy zaczynają podciągać się przy meblach lub w łóżeczku do pozycji stojącej.

Powiązane produkty

Jak wspierać rozwój w 8. miesiącu życia?

Dzieci uczą się przez obserwację świata i rodziców. Powinno się mówić do dziecka pełnymi zdaniami, wyraźnie i zrozumiale, czytać książeczki i opowiadać, co znajduje się na obrazkach. Dziecko poznaje rytm głosu podczas czytania, uczy się cierpliwości. Poznawanie świata to też dotyk. Warto pokazywać i pozwalać dziecku dotykać przedmioty zimne i ciepłe, pluszowe i te o twardej fakturze. Jeśli w ciepły dzień na spacerze dziecko chce zbadać kamyk czy listek, rodzice powinni umożliwić rozwój również przez doznania sensoryczne.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko?

Dziecko nadal pobiera pokarm z piersi, co stanowi większą część zapotrzebowania żywieniowego. Rodzice powinni ustalić stałe pory posiłków, aby wprowadzać rytuały dnia. Zachęcać dziecko o stałej porze do śniadania, obiadu czy kolacji, w przerwach między posiłkami warto podawać pierś. Maluchy karmione naturalnie mogą niechętnie przyjmować płyny, ponieważ pierś w znacznym stopniu zaspokaja pragnienie. Pomocne są kubki „niekapki”, które dziecko może samodzielnie trzymać w dłoni. Warto unikać słodkich soków i herbatek z cukrem. Jeśli pojawiły się już ząbki, należy dbać o higienę i uczenie dziecka zachowań służących czystości jamy ustnej. Dziecku zgodnie z zasadą BLW (czyt. więcej: 7. miesiąc życia) można podać krążki lekko podgotowanej marchewki, różyczkę brokułu czy kalafiora w konsystencji al dente. Dzieci w tym wieku nie spożywają dużo pokarmów stałych, nadal są to małe porcje i zaledwie kilka produktów.

Co może zaniepokoić w 8. miesiącu życia?

Dziecko, jeśli otrzyma zbyt duży kawałek jedzenia, może się nim zakrztusić, na ogół maluchy jednak świetnie sobie radzą z kawałkiem jabłuszka czy warzywa, gorzej, gdy są to np. parówki czy małe, drobne słodycze. Dlatego każdy opiekun powinien mieć wiedzę i umiejętności dotyczące zasad pierwszej pomocy. W chwili zagrożenia najważniejsza jest szybka reakcja. Niebezpieczne są też drobne elementy w domu, które może znaleźć pełzające dziecko. Mieszkanie powinno być odpowiednio zabezpieczone przed ciekawskim 8-miesięczniakiem. Kontakty, szafki z detergentami czy nawet kwiatki doniczkowe w zasięgu rączki dziecka mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Mały odkrywca potrafi zejść sam z łóżka czy kanapy, więc rodzice powinni zostawiać na drzemki malucha w zabezpieczonym łóżku, a łóżeczko dziecka powinno być maksymalnie obniżone. Czujność rodzica jest decydująca, bo według badań do wypadków z udziałem dzieci najczęściej dochodzi w domu podczas pobytu opiekunów.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl