Rozwój dziecka – 8. miesiąc życia
Twój maluch najprawdopodobniej potrafi już samodzielnie zjeść kawałek warzywa lub owocu, coraz śmielej się bawi i interesuje otoczeniem. A to oznacza, że należy zachować większą niż wcześniej czujność. Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat tego etapu rozwoju dziecka.
Kolejny miesiąc bardzo dynamicznego rozwoju ruchowego. Dziecko doskonali umiejętności ruchowe, pewnie siedzi, zaczyna pełzać lub czworakować. Z racji zmiany pozycji z leżącej na siedzącą, czyli bliżej pionowej, głoski są bardziej dźwięczne, głos coraz donośniejszy. Ruch ręki robi się bardzo precyzyjny, niektóre dzieci powoli kształtują chwyt z użyciem odstawionego kciuka. Dzieci w 8. miesiącu życia rozwijają zachowania społeczne. W grupie ludzi dziecko potrafi rozpoznać osoby bliskie, częściej jest nieufne wobec obcych osób. Rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny są bardzo intensywne, choć bywają nieharmonijne. Niektóre dzieci zaczynają chodzić w 8. miesiącu, ale funkcje poznawcze czy głoski dopiero się kształtują.
Waga i wzrost w 8. miesiącu
Chłopcy powinni ważyć 8,5-9 kg, a dziewczynki około 8 kg. Przyrosty dobowe nie są tak dynamiczne jak w pierwszym półroczu – dobowo dzieci przybierają około 10 g, co średnio daje około 70 g na tydzień. Dziewczynki mierzą mniej więcej 70 cm, przy obwodzie główki 44 cm, a chłopcy mają ok. 73 cm długości, a ich główki 45 cm obwodu.
Co się zmienia w 8. miesiącu życia?
Dziecko dzięki umiejętności trzymania w rączce potrafi samodzielnie zjeść warzywo lub owoc, mimo że zdarza się zakrztuszenie, maluch zazwyczaj potrafi odkaszlnąć i wypluć za duży kawałek pożywienia. Dziecko sygnalizuje swoje zadowolenie lub złość głośnymi okrzykami, zwraca na siebie uwagę. Chętnie wchodzi w interakcje z rodzicami, gaworzy, powtarza proste gesty jak machanie czy klaskanie. Jeśli dziecko nie czworakuje, to z pewnością potrafi się czołgać niczym wytrawny żołnierz. Niektóre maluchy zaczynają podciągać się przy meblach lub w łóżeczku do pozycji stojącej.
Jak wspierać rozwój w 8. miesiącu życia?
Dzieci uczą się przez obserwację świata i rodziców. Powinno się mówić do dziecka pełnymi zdaniami, wyraźnie i zrozumiale, czytać książeczki i opowiadać, co znajduje się na obrazkach. Dziecko poznaje rytm głosu podczas czytania, uczy się cierpliwości. Poznawanie świata to też dotyk. Warto pokazywać i pozwalać dziecku dotykać przedmioty zimne i ciepłe, pluszowe i te o twardej fakturze. Jeśli w ciepły dzień na spacerze dziecko chce zbadać kamyk czy listek, rodzice powinni umożliwić rozwój również przez doznania sensoryczne.
Co może jeść 8-miesięczne dziecko?
Dziecko nadal pobiera pokarm z piersi, co stanowi większą część zapotrzebowania żywieniowego. Rodzice powinni ustalić stałe pory posiłków, aby wprowadzać rytuały dnia. Zachęcać dziecko o stałej porze do śniadania, obiadu czy kolacji, w przerwach między posiłkami warto podawać pierś. Maluchy karmione naturalnie mogą niechętnie przyjmować płyny, ponieważ pierś w znacznym stopniu zaspokaja pragnienie. Pomocne są kubki „niekapki”, które dziecko może samodzielnie trzymać w dłoni. Warto unikać słodkich soków i herbatek z cukrem. Jeśli pojawiły się już ząbki, należy dbać o higienę i uczenie dziecka zachowań służących czystości jamy ustnej. Dziecku zgodnie z zasadą BLW (czyt. więcej: 7. miesiąc życia) można podać krążki lekko podgotowanej marchewki, różyczkę brokułu czy kalafiora w konsystencji al dente. Dzieci w tym wieku nie spożywają dużo pokarmów stałych, nadal są to małe porcje i zaledwie kilka produktów.
Co może zaniepokoić w 8. miesiącu życia?
Dziecko, jeśli otrzyma zbyt duży kawałek jedzenia, może się nim zakrztusić, na ogół maluchy jednak świetnie sobie radzą z kawałkiem jabłuszka czy warzywa, gorzej, gdy są to np. parówki czy małe, drobne słodycze. Dlatego każdy opiekun powinien mieć wiedzę i umiejętności dotyczące zasad pierwszej pomocy. W chwili zagrożenia najważniejsza jest szybka reakcja. Niebezpieczne są też drobne elementy w domu, które może znaleźć pełzające dziecko. Mieszkanie powinno być odpowiednio zabezpieczone przed ciekawskim 8-miesięczniakiem. Kontakty, szafki z detergentami czy nawet kwiatki doniczkowe w zasięgu rączki dziecka mogą być śmiertelnie niebezpieczne.