Rozwój dziecka – 8. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka – 8. miesiąc życia

Twój maluch najprawdopodobniej potrafi już samodzielnie zjeść kawałek warzywa lub owocu, coraz śmielej się bawi i interesuje otoczeniem. A to oznacza, że należy zachować większą niż wcześniej czujność. Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat tego etapu rozwoju dziecka.

Kolejny miesiąc bardzo dynamicznego rozwoju ruchowego. Dziecko doskonali umiejętności ruchowe, pewnie siedzi, zaczyna pełzać lub czworakować. Z racji zmiany pozycji z leżącej na siedzącą, czyli bliżej pionowej, głoski są bardziej dźwięczne, głos coraz donośniejszy. Ruch ręki robi się bardzo precyzyjny, niektóre dzieci powoli kształtują chwyt z użyciem odstawionego kciuka. Dzieci w 8. miesiącu życia rozwijają zachowania społeczne. W grupie ludzi dziecko potrafi rozpoznać osoby bliskie, częściej jest nieufne wobec obcych osób. Rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny są bardzo intensywne, choć bywają nieharmonijne. Niektóre dzieci zaczynają chodzić w 8. miesiącu, ale funkcje poznawcze czy głoski dopiero się kształtują.

Waga i wzrost w 8. miesiącu

Chłopcy powinni ważyć 8,5-9 kg, a dziewczynki około 8 kg. Przyrosty dobowe nie są tak dynamiczne jak w pierwszym półroczu – dobowo dzieci przybierają około 10 g, co średnio daje około 70 g na tydzień. Dziewczynki mierzą mniej więcej 70 cm, przy obwodzie główki 44 cm, a chłopcy mają ok. 73 cm długości, a ich główki 45 cm obwodu.

Co się zmienia w 8. miesiącu życia?

Dziecko dzięki umiejętności trzymania w rączce potrafi samodzielnie zjeść warzywo lub owoc, mimo że zdarza się zakrztuszenie, maluch zazwyczaj potrafi odkaszlnąć i wypluć za duży kawałek pożywienia. Dziecko sygnalizuje swoje zadowolenie lub złość głośnymi okrzykami, zwraca na siebie uwagę. Chętnie wchodzi w interakcje z rodzicami, gaworzy, powtarza proste gesty jak machanie czy klaskanie. Jeśli dziecko nie czworakuje, to z pewnością potrafi się czołgać niczym wytrawny żołnierz. Niektóre maluchy zaczynają podciągać się przy meblach lub w łóżeczku do pozycji stojącej.

Polecane dla Ciebie

Jak wspierać rozwój w 8. miesiącu życia?

Dzieci uczą się przez obserwację świata i rodziców. Powinno się mówić do dziecka pełnymi zdaniami, wyraźnie i zrozumiale, czytać książeczki i opowiadać, co znajduje się na obrazkach. Dziecko poznaje rytm głosu podczas czytania, uczy się cierpliwości. Poznawanie świata to też dotyk. Warto pokazywać i pozwalać dziecku dotykać przedmioty zimne i ciepłe, pluszowe i te o twardej fakturze. Jeśli w ciepły dzień na spacerze dziecko chce zbadać kamyk czy listek, rodzice powinni umożliwić rozwój również przez doznania sensoryczne.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko?

Dziecko nadal pobiera pokarm z piersi, co stanowi większą część zapotrzebowania żywieniowego. Rodzice powinni ustalić stałe pory posiłków, aby wprowadzać rytuały dnia. Zachęcać dziecko o stałej porze do śniadania, obiadu czy kolacji, w przerwach między posiłkami warto podawać pierś. Maluchy karmione naturalnie mogą niechętnie przyjmować płyny, ponieważ pierś w znacznym stopniu zaspokaja pragnienie. Pomocne są kubki „niekapki”, które dziecko może samodzielnie trzymać w dłoni. Warto unikać słodkich soków i herbatek z cukrem. Jeśli pojawiły się już ząbki, należy dbać o higienę i uczenie dziecka zachowań służących czystości jamy ustnej. Dziecku zgodnie z zasadą BLW (czyt. więcej: 7. miesiąc życia) można podać krążki lekko podgotowanej marchewki, różyczkę brokułu czy kalafiora w konsystencji al dente. Dzieci w tym wieku nie spożywają dużo pokarmów stałych, nadal są to małe porcje i zaledwie kilka produktów.

Co może zaniepokoić w 8. miesiącu życia?

Dziecko, jeśli otrzyma zbyt duży kawałek jedzenia, może się nim zakrztusić, na ogół maluchy jednak świetnie sobie radzą z kawałkiem jabłuszka czy warzywa, gorzej, gdy są to np. parówki czy małe, drobne słodycze. Dlatego każdy opiekun powinien mieć wiedzę i umiejętności dotyczące zasad pierwszej pomocy. W chwili zagrożenia najważniejsza jest szybka reakcja. Niebezpieczne są też drobne elementy w domu, które może znaleźć pełzające dziecko. Mieszkanie powinno być odpowiednio zabezpieczone przed ciekawskim 8-miesięczniakiem. Kontakty, szafki z detergentami czy nawet kwiatki doniczkowe w zasięgu rączki dziecka mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Mały odkrywca potrafi zejść sam z łóżka czy kanapy, więc rodzice powinni zostawiać na drzemki malucha w zabezpieczonym łóżku, a łóżeczko dziecka powinno być maksymalnie obniżone. Czujność rodzica jest decydująca, bo według badań do wypadków z udziałem dzieci najczęściej dochodzi w domu podczas pobytu opiekunów.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij