Rozwój dziecka – 7. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka – 7. miesiąc życia

Przed wami kolejny etap intensywnego rozwoju waszego maluszka. Jest to czas, kiedy dzieci coraz bardziej rozszerzają jadłospis, zaczynają się przemieszczać, a świat wyjątkowo je intryguje. Na co zwrócić uwagę w tym okresie?

Pokarm mamy nadal stanowi dla siedmiomiesięcznego dziecka podstawę diety. Rodzice powinni zachęcać malucha do smakowania i próbowania nowych produktów. Dzieci najlepiej uczą się przez naśladownictwo, więc rodzice powinni mieć kolorowo i różnorodnie na talerzu, aby dawać dobre wzorce dziecku – sposób odżywiania zdrowej rodziny powinien być zróżnicowany, bogaty w warzywa i owoce, mięso i ryby, produkty zbożowe, ale przede wszystkim powinny być to produkty wysokiej jakości.

Jeśli rodzice nie spożywają mięsa bądź produktów pochodzenia zwierzęcego, powinni liczyć się z tym, że dziecko powtarza ich zachowania, w związku z czym, jeśli dorośli nie jedzą „kurczaka”, ono też nie będzie go jadło. Trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy podać dziecku mięso. Warto podjąć wtedy próbę podania mięsa lub pozwolić na podawanie produktów pochodzenia zwierzęcego np. przez babcię czy osoby bliskie.

Wzrost i waga dziecka w 7. miesiącu życia

Dzieci przybierają 12-13 g na dobę, przy czym te karmione piersią mogą przybierać znacznie więcej, nie ma górnej granicy przyrostów. Dzieci karmione wyłącznie piersią wyglądają zwykle okazale, a fałdki na rączkach i nóżkach mogą sugerować nadwagę. Jednak według badań naukowych dzieci karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca i dalej do roku (oraz dłużej) mają niższe ryzyko otyłości w wieku późniejszym niż dzieci karmione mieszankami sztucznymi.

Większość dzieci w 7. miesiącu podwaja swoją masę urodzeniową przy długości ciała średnio 65 cm. W okresie wzmożonego rozwoju i coraz silniejszego eksplorowania świata dzieci mogą przybierać nieharmonijnie i zgłaszać się do piersi dużo częściej niż w poprzednich miesiącach. Dni mogą być przeznaczone na aktywności i sporadyczne przystawianie do piersi, jednak w nocy będą uzupełniać braki, przebywając znacznie dłużej przy piersi.

Co się zmienia w 7. miesiącu życia?

Dzieci w tym wieku powinny stabilnie trzymać główkę, większość aktywności odbywa się na brzuszku. Dziecko powoli zaczyna pełzać, niektóre maluchy potrafią unieść tułów i energicznie poruszać ciałem, ale bez przemieszczania się. Obracanie z brzuszka na plecy i odwrotnie zaczyna być coraz bardziej płynne. Twarz jest pełna emocji, dziecko śmieje się, gaworzy, ale może być też smutne lub złe. Reaguje na osoby bliskie, wyciąga rączki ku ramionom rodzica. Może w tym czasie pojawić się lęk separacyjny, dzieci mogą być bardzo silnie związane z mamą i niechętnie przebywać bez towarzystwa.

Mogą pojawić się pierwsze ząbki, dolne jedynki. Proces wyrzynania ząbków bywa bolesny dla dziecka, warto wspomagać się maściami i kremami łagodzącymi. Czasem dzieci przy ząbkowaniu są marudne, mają podwyższoną temperaturę ciała. Doraźnie można zastosować lek obniżający temperaturę ciała, ale jeśli stan utrzymuje się przez trzy dni lub gwałtownie się nasila trzeba skonsultować się z pediatrą.

Polecane dla Ciebie

Jak wspierać rozwój maluszka w 7. miesiącu?

Warto wspierać rozwój dziecka poprzez włączanie go do życia rodzinnego. Jeśli dziecko już siedzi samodzielnie, można sadzać je podczas posiłku przy stole wraz z rodzicami. Dziecko uczy się zachowań, obserwuje rodziców. Poznaje zasady panujące w życiu rodzinnym. Do dziecka należy mówić całymi zdaniami, nie seplenić ani nie używać nagminnie zdrobnień. Jeśli np. cały czas powtarzamy słowo „nie”: „nie rusz”, „nie dotykaj”, „nie rób tak”, „nie wolno”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości dziecko często będzie nam odmawiać. W 7. miesiącu życia obowiązkowe są szczepienia przeciw WZW typu B, jest to trzecia dawka tej szczepionki.

Co może jeść dziecko w 7. miesiącu życia?

Dziecko w siódmym miesiącu powinno kontynuować przygodę ze smakowaniem pokarmów. Wprowadzanie warzyw jako pierwszych posiłków stałych jest dobrą metodą, ponieważ dziecko zna tylko słodki smak mleka matczynego, dlatego też warzywa o innym smaku będą dobrą alternatywą. Warto dziecku podawać warzywa do rączki bez sugerowania strony.

Bardzo rozwijającą metodą jest wprowadzanie posiłków uzupełniających sposobem BLW. BLW, czyli Baby-Led Weaning („bobas lubi wybór”), polega na samodzielnym smakowaniu pokarmów przez dziecko. Rodzice omijają etap karmienia łyżeczką pokarmami zmiksowanymi o konsystencji papki.

Dziecko w tej metodzie powinno samodzielnie i stabilnie siedzieć. Początkowo dziecko je rękami i smakuje pokarmy, z czasem uczy się używania sztućców. W czasie posiłków dziecko poznaje pokarmy nie tylko językiem czy ustami, ale też całą buzią. Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i pogodzić się z faktem, że ich potomek będzie brudził siebie i swoje otoczenie. Na początkowym etapie BLW jest „zabawą jedzeniem”, ale bardzo szybko staje się metodą pobierania pokarmu. Jest to bardzo stymulująca metoda, dziecko używa języka do przeżuwania pokarmów półstałych i stałych, co wpływa korzystnie na rozwój mowy.

Co może zaniepokoić w 7. miesiącu życia?

Stany niepokojące u dziecka to nagła zmiana zachowania, kiedy dziecko robi się apatyczne lub nadmiernie pobudzone. Jeśli maluch nie przybiera na masie ciała prawidłowo, będąc tylko na piersi, należy rozszerzać dynamiczniej dietę o produkty uzupełniające. Warto kontrolować badania morfologiczne i wykonywać badanie ogólne moczu. Zwrócić uwagę rodziców powinno, jeśli dziecko nie potrafi chwytać, nie trzyma w rączkach lekkich przedmiotów, nie koordynuje pracy rąk. Dziecko, które nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie jest komunikatywne, powinno być skonsultowane z fizjoterapeutą bądź pediatrą.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij