Rozwój dziecka – 7. miesiąc życia
Przed wami kolejny etap intensywnego rozwoju waszego maluszka. Jest to czas, kiedy dzieci coraz bardziej rozszerzają jadłospis, zaczynają się przemieszczać, a świat wyjątkowo je intryguje. Na co zwrócić uwagę w tym okresie?
Pokarm mamy nadal stanowi dla siedmiomiesięcznego dziecka podstawę diety. Rodzice powinni zachęcać malucha do smakowania i próbowania nowych produktów. Dzieci najlepiej uczą się przez naśladownictwo, więc rodzice powinni mieć kolorowo i różnorodnie na talerzu, aby dawać dobre wzorce dziecku – sposób odżywiania zdrowej rodziny powinien być zróżnicowany, bogaty w warzywa i owoce, mięso i ryby, produkty zbożowe, ale przede wszystkim powinny być to produkty wysokiej jakości.
Jeśli rodzice nie spożywają mięsa bądź produktów pochodzenia zwierzęcego, powinni liczyć się z tym, że dziecko powtarza ich zachowania, w związku z czym, jeśli dorośli nie jedzą „kurczaka”, ono też nie będzie go jadło. Trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy podać dziecku mięso. Warto podjąć wtedy próbę podania mięsa lub pozwolić na podawanie produktów pochodzenia zwierzęcego np. przez babcię czy osoby bliskie.
Wzrost i waga dziecka w 7. miesiącu życia
Dzieci przybierają 12-13 g na dobę, przy czym te karmione piersią mogą przybierać znacznie więcej, nie ma górnej granicy przyrostów. Dzieci karmione wyłącznie piersią wyglądają zwykle okazale, a fałdki na rączkach i nóżkach mogą sugerować nadwagę. Jednak według badań naukowych dzieci karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca i dalej do roku (oraz dłużej) mają niższe ryzyko otyłości w wieku późniejszym niż dzieci karmione mieszankami sztucznymi.
Większość dzieci w 7. miesiącu podwaja swoją masę urodzeniową przy długości ciała średnio 65 cm. W okresie wzmożonego rozwoju i coraz silniejszego eksplorowania świata dzieci mogą przybierać nieharmonijnie i zgłaszać się do piersi dużo częściej niż w poprzednich miesiącach. Dni mogą być przeznaczone na aktywności i sporadyczne przystawianie do piersi, jednak w nocy będą uzupełniać braki, przebywając znacznie dłużej przy piersi.
Co się zmienia w 7. miesiącu życia?
Dzieci w tym wieku powinny stabilnie trzymać główkę, większość aktywności odbywa się na brzuszku. Dziecko powoli zaczyna pełzać, niektóre maluchy potrafią unieść tułów i energicznie poruszać ciałem, ale bez przemieszczania się. Obracanie z brzuszka na plecy i odwrotnie zaczyna być coraz bardziej płynne. Twarz jest pełna emocji, dziecko śmieje się, gaworzy, ale może być też smutne lub złe. Reaguje na osoby bliskie, wyciąga rączki ku ramionom rodzica. Może w tym czasie pojawić się lęk separacyjny, dzieci mogą być bardzo silnie związane z mamą i niechętnie przebywać bez towarzystwa.
Mogą pojawić się pierwsze ząbki, dolne jedynki. Proces wyrzynania ząbków bywa bolesny dla dziecka, warto wspomagać się maściami i kremami łagodzącymi. Czasem dzieci przy ząbkowaniu są marudne, mają podwyższoną temperaturę ciała. Doraźnie można zastosować lek obniżający temperaturę ciała, ale jeśli stan utrzymuje się przez trzy dni lub gwałtownie się nasila trzeba skonsultować się z pediatrą.
Jak wspierać rozwój maluszka w 7. miesiącu?
Warto wspierać rozwój dziecka poprzez włączanie go do życia rodzinnego. Jeśli dziecko już siedzi samodzielnie, można sadzać je podczas posiłku przy stole wraz z rodzicami. Dziecko uczy się zachowań, obserwuje rodziców. Poznaje zasady panujące w życiu rodzinnym. Do dziecka należy mówić całymi zdaniami, nie seplenić ani nie używać nagminnie zdrobnień. Jeśli np. cały czas powtarzamy słowo „nie”: „nie rusz”, „nie dotykaj”, „nie rób tak”, „nie wolno”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości dziecko często będzie nam odmawiać. W 7. miesiącu życia obowiązkowe są szczepienia przeciw WZW typu B, jest to trzecia dawka tej szczepionki.
Co może jeść dziecko w 7. miesiącu życia?
Dziecko w siódmym miesiącu powinno kontynuować przygodę ze smakowaniem pokarmów. Wprowadzanie warzyw jako pierwszych posiłków stałych jest dobrą metodą, ponieważ dziecko zna tylko słodki smak mleka matczynego, dlatego też warzywa o innym smaku będą dobrą alternatywą. Warto dziecku podawać warzywa do rączki bez sugerowania strony.
Dziecko w tej metodzie powinno samodzielnie i stabilnie siedzieć. Początkowo dziecko je rękami i smakuje pokarmy, z czasem uczy się używania sztućców. W czasie posiłków dziecko poznaje pokarmy nie tylko językiem czy ustami, ale też całą buzią. Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i pogodzić się z faktem, że ich potomek będzie brudził siebie i swoje otoczenie. Na początkowym etapie BLW jest „zabawą jedzeniem”, ale bardzo szybko staje się metodą pobierania pokarmu. Jest to bardzo stymulująca metoda, dziecko używa języka do przeżuwania pokarmów półstałych i stałych, co wpływa korzystnie na rozwój mowy.
Co może zaniepokoić w 7. miesiącu życia?
Stany niepokojące u dziecka to nagła zmiana zachowania, kiedy dziecko robi się apatyczne lub nadmiernie pobudzone. Jeśli maluch nie przybiera na masie ciała prawidłowo, będąc tylko na piersi, należy rozszerzać dynamiczniej dietę o produkty uzupełniające. Warto kontrolować badania morfologiczne i wykonywać badanie ogólne moczu. Zwrócić uwagę rodziców powinno, jeśli dziecko nie potrafi chwytać, nie trzyma w rączkach lekkich przedmiotów, nie koordynuje pracy rąk. Dziecko, które nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie jest komunikatywne, powinno być skonsultowane z fizjoterapeutą bądź pediatrą.