Rozwój dziecka – 12. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka – 12. miesiąc życia

Pierwszy rok życia z nowym domownikiem właśnie dobiega końca. Dwunasty miesiąc to okres wzmagania się ruchliwości dziecka i kolejnych skoków rozwojowych. Jakich? Na co powinien być przygotowany każdy rodzic i co może niepokoić w rozwoju 12-miesięczniaka?

Roczne dzieci są bardzo ruchliwe i dość mocno samodzielne. Większość dzieci chodzi lub zaczyna stawiać pierwsze kroki. Rozumie polecenia, co nie znaczy, że ma ochotę je wypełniać. Przez możliwość samodzielnego poruszania się dziecko zaczyna oddalać się coraz bardziej od rodziców. Potrafi samo przykucnąć i się podnieść. Niektóre dzieci potrafią wchodzić po schodach. Ruch dłoni i paluszków jest bardzo precyzyjny, ale nadal poznawanie świata odbywa się też przez język i buzię. U dziecka pojawiają się kolejne ząbki, dolne i górne pierwsze trzonowce.

Waga i wzrost w 12. miesiącu życia

Dziewczynki, choć są drobniejsze od chłopców, na ogół w wieku 12 miesięcy ważą 10-11 kg przy wzroście 75-80 cm. Obwód głowy to 47 cm. Przyrosty masy ciała kształtują się na poziomie 9 g na dobę. W celu sprawdzenia i kontroli synchronicznego wzrastania dziecka warto posłużyć się siatkami centylowymi. Prawidłowo rozwijające się dziecko powinno mieścić się w 50. centylu.

Co się zmienia w 12. miesiącu życia?

Dziecko potrafi przejść kilka kroków samodzielnie, ale nadal pewnie czuje się przy meblach. Dzieci są bardzo ruchliwe i pełne energii. Jeśli są zmęczone, potrafią być mocno marudne. Warto zadbać o stałe pory drzemek i pilnować rytmu dnia i nocy. Rozwój nadal jest nieharmonijny, co oznacza, że jeśli dziecko uczy się chodzić, to rozwój mowy chwilowo jest spowolniony. Ważne, aby dziecko doskonaliło poszczególne umiejętności i osiągało kolejne etapy rozwoju.

12-miesięczny malec powoli akceptuje dalszych członków rodziny i może zostać z babcią czy ciocią pod nieobecność rodziców. Mamy po roku urlopu macierzyńskiego często wracają do pracy, a dzieci są gotowe, aby w dzień przebywać pod opieką innej osoby.

Powiązane produkty

Jak wspierać rozwój w 12. miesiącu życia

Warto inwestować w rozwój intelektualny dziecka, opowiadając mu o jego własnym ciele i o świecie. Czytanie bajeczek powinno być codziennym rytuałem. Rodzice kilkujęzyczni mogą zauważyć, że dziecko „miesza” języki i tworzy swój własny. Z czasem wszystko się unormuje i potomek będzie biegle posługiwać się językami poznanymi w dzieciństwie. Dziecko powinno uczestniczyć w spotkaniach z rówieśnikami, uczyć się dzielić zabawkami, czekać na swoją kolej, obcować z drugim małym człowiekiem.

Co może jeść 12. miesięczne dziecko?

Dziecko powinno jeść wszystko, co osoba dorosła, z wyłączeniem produktów szkodliwych (fast food, alkohol, niskiej jakości produkty, produkty potencjalnie zagrożone: surowe mięso czy jajka). Jeśli roczne dziecko dostanie łyżeczkę do ręki, w szybkim czasie nauczy się jeść samodzielnie. Korzystnie na rozwój wpływa wspólne jedzenie posiłków z rodzicami przy stole. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia należy utrzymać karmienie piersią do pierwszego roku życia i dłużej podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających.

W 12. miesiącu życia dziecko ssie pierś coraz rzadziej, ponieważ w ciągu dnia ma dużo zajęć i aktywności, pokarmy stałe są coraz bardziej atrakcyjne, a pierś zostaje na wieczór i na noc, gdy trzeba się wyciszyć i odpocząć od codziennych wyzwań.

Co może zaniepokoić w 12. miesiącu życia?

Jeśli dziecko nie komunikuje się z rodzicem i z osobami bliskimi, nie wypowiada żadnej głoski i prostego wyrazu, rodzice mogą być zaniepokojeni. Rozwój ruchowy w 12. miesiącu życia dziecka powinien być przynajmniej na poziomie raczkowania, przemieszczania się w obrębie niewielkich odległości. Dziecko, które nie je posiłków uzupełniających w wieku 12 miesięcy, może mieć niedobory witaminowe i mikroelementowe, a także nieprawidłowe przyrosty masy ciała. Każda nagła zmiana zachowania dziecka również powinna wzmóc w rodzicach czujność i skłonić do konsultacji.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij