Rozwój dziecka – 10. miesiąc życia
Dlaczego 10-miesięczne dziecko może częściej niż wcześniej budzić się w nocy? Co nowego możemy zaobserwować u malucha w tym czasie? Czym się zaniepokoić, a co stanowi normę? Oto ważne informacje na temat rozwoju 10-miesięcznego brzdąca.
Dziecko 10-miesięczne porusza się i poznaje świat wszystkimi zmysłami. Dotyka, wkłada do buzi i smakuje, patrzy i analizuje. Potrafi już raczkować i staje się na tyle niezależne, że samo zaczyna organizować sobie zabawę. Aktywność z zabawką początkowo jest krótka, lecz samodzielna. Dziecko rozpoznaje mimikę twarzy rodziców, nadal z większym entuzjazmem reaguje na mamę. Potrafi reagować na krótkie i proste polecenia. Maluch chętnie włącza się do rozmowy, ale odpowiada pojedynczymi sylabami. Niektóre mamy około dziesiątego miesiąca mogą usłyszeć pierwsze „mama”. Ogólnie dzieci w tym wieku są pogodne i radosne, bardzo ciekawe świata. Zdarzają się chwilowe niedyspozycje, na ogół jednak są one uwarunkowane przeziębieniami bądź ząbkowaniem.
Waga i wzrost w 10. miesiącu życia
Dziewczynki przybierają nieznacznie wolniej i są drobniejsze niż chłopcy. Średnio dzieci przybierają ok. 9 g na dobę, chłopcy ważą ok. 10 kg a dziewczynki ok. 9 kg przy wzroście 75-76 cm.
Co się zmienia w 10. miesiącu życia?
Pokarm mamy stanowi zapotrzebowanie energetyczne w 50 procentach, dziecko potrzebuje dziennie około 310 kcal z posiłków uzupełniających. Zazwyczaj dziecko otrzymuje 4 posiłki uzupełniające, a resztę pokarmu przyjmuje z piersi. Noce, dotychczas spokojne, mogą być zakłócone przez częstą chęć ssania piersi. Sen dziecka w wieku 10. miesięcy może być bardziej „rozregulowany” niż wcześniej, co zwykle wynika z licznych atrakcji i emocji doświadczanych w dzień, jak również z ząbkowania. W czasie pory jesienno-zimowej pojawiają się infekcje u dziecka, które też będą sprzyjać częstszemu domaganiu się piersi.
Jak wspierać rozwój 10-miesięcznego dziecka?
Dziecko rozwija umiejętności społeczne. Potrafi wchodzić w interakcje z rówieśnikiem. Zabawy są bardzo krótkie i głównie polegają na zabieraniu sobie nawzajem zabawek. Maluchy lubią głośne dźwięki, potrafią uderzać zabawką o zabawkę, ale umieją też rozpoznać szept czy przysłuchiwać się cichym dźwiękom.
Co może jeść 10-miesięczne dziecko?
Rozszerzanie diety w 10. miesiącu nadal opiera się o zróżnicowane posiłki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ważny jest nabiał i produkty potencjalnie alergizujące.
Produkty wprowadza się pojedynczo w odstępach kilkudniowych. Ustabilizowanie pór posiłków i ich regularność są bardzo ważne. Dziecko może odmówić spożycia danego posiłku, może zjeść bardzo mało lub ograniczać się do kilku ulubionych produktów. Dobrym nawykiem jest uczenie picia wody z kubka „niekapka” lub przez słomkę.
Co może zaniepokoić w 10. miesiącu życia?
Niepokojąca zawsze jest nagła zmiana zachowania. Dziecko, które jest wyobcowane i nie nawiązuje kontaktu z najbliższymi, izoluje się lub jest nad wyraz spokojne, bawi się samo, cały czas tymi samymi zabawkami, nie uśmiecha się, nie wokalizuje potrzeb i nastrojów – to zdecydowanie sygnały alarmujące. Jeśli rozwój ruchowy jest niesymetryczny lub dziecko nie osiąga kolejnych umiejętności, jak np. samodzielnie siadanie, przewracanie się z plecków na brzuszek i odwrotnie, raczkowanie, należy skonsultować się ze specjalistą i jak najszybciej wspomagać zaburzony rozwój.