Rozwój dziecka – 10. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka – 10. miesiąc życia

Dlaczego 10-miesięczne dziecko może częściej niż wcześniej budzić się w nocy? Co nowego możemy zaobserwować u malucha w tym czasie? Czym się zaniepokoić, a co stanowi normę? Oto ważne informacje na temat rozwoju 10-miesięcznego brzdąca.

infografika rozwój dziecka w 10. miesiącu życia

Dziecko 10-miesięczne porusza się i poznaje świat wszystkimi zmysłami. Dotyka, wkłada do buzi i smakuje, patrzy i analizuje. Potrafi już raczkować i staje się na tyle niezależne, że samo zaczyna organizować sobie zabawę. Aktywność z zabawką początkowo jest krótka, lecz samodzielna. Dziecko rozpoznaje mimikę twarzy rodziców, nadal z większym entuzjazmem reaguje na mamę. Potrafi reagować na krótkie i proste polecenia. Maluch chętnie włącza się do rozmowy, ale odpowiada pojedynczymi sylabami. Niektóre mamy około dziesiątego miesiąca mogą usłyszeć pierwsze „mama”. Ogólnie dzieci w tym wieku są pogodne i radosne, bardzo ciekawe świata. Zdarzają się chwilowe niedyspozycje, na ogół jednak są one uwarunkowane przeziębieniami bądź ząbkowaniem.

Waga i wzrost w 10. miesiącu życia

infografika waga i wzrost dziecka w 10. miesiącu życia

Dziewczynki przybierają nieznacznie wolniej i są drobniejsze niż chłopcy. Średnio dzieci przybierają ok. 9 g na dobę, chłopcy ważą ok. 10 kg a dziewczynki ok. 9 kg przy wzroście 75-76 cm.

Co się zmienia w 10. miesiącu życia?

infografika kryzys nocny dziecka w 10. miesiącu życia

Pokarm mamy stanowi zapotrzebowanie energetyczne w 50 procentach, dziecko potrzebuje dziennie około 310 kcal z posiłków uzupełniających. Zazwyczaj dziecko otrzymuje 4 posiłki uzupełniające, a resztę pokarmu przyjmuje z piersi. Noce, dotychczas spokojne, mogą być zakłócone przez częstą chęć ssania piersi. Sen dziecka w wieku 10. miesięcy może być bardziej „rozregulowany” niż wcześniej, co zwykle wynika z licznych atrakcji i emocji doświadczanych w dzień, jak również z ząbkowania. W czasie pory jesienno-zimowej pojawiają się infekcje u dziecka, które też będą sprzyjać częstszemu domaganiu się piersi.

Powiązane produkty

Jak wspierać rozwój 10-miesięcznego dziecka?

infografika rozwój dziecka w 10. miesiącu życia

Dziecko rozwija umiejętności społeczne. Potrafi wchodzić w interakcje z rówieśnikiem. Zabawy są bardzo krótkie i głównie polegają na zabieraniu sobie nawzajem zabawek. Maluchy lubią głośne dźwięki, potrafią uderzać zabawką o zabawkę, ale umieją też rozpoznać szept czy przysłuchiwać się cichym dźwiękom.

Poznawanie świata wciąż wiąże się z badaniem przedmiotów językiem i smakowaniem, dlatego rodzice nadal powinni być wyjątkowo czujni i pilnować, aby w zasięgu ręki dziecka nie pojawiały się drobne niebezpieczne elementy.

Co może jeść 10-miesięczne dziecko?

infografika jedzenie dziecka w 10. miesiącu życia

Rozszerzanie diety w 10. miesiącu nadal opiera się o zróżnicowane posiłki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ważny jest nabiał i produkty potencjalnie alergizujące.

Objawy alergii manifestują się bólami brzuszka, wykwitami na skórze, zmianami w wyglądzie stolca czy brakiem przyrostów masy ciała. Alergię stwierdza alergolog na podstawie wnikliwej diagnostyki.

Produkty wprowadza się pojedynczo w odstępach kilkudniowych. Ustabilizowanie pór posiłków i ich regularność są bardzo ważne. Dziecko może odmówić spożycia danego posiłku, może zjeść bardzo mało lub ograniczać się do kilku ulubionych produktów. Dobrym nawykiem jest uczenie picia wody z kubka „niekapka” lub przez słomkę.

Co może zaniepokoić w 10. miesiącu życia?

Niepokojąca zawsze jest nagła zmiana zachowania. Dziecko, które jest wyobcowane i nie nawiązuje kontaktu z najbliższymi, izoluje się lub jest nad wyraz spokojne, bawi się samo, cały czas tymi samymi zabawkami, nie uśmiecha się, nie wokalizuje potrzeb i nastrojów – to zdecydowanie sygnały alarmujące. Jeśli rozwój ruchowy jest niesymetryczny lub dziecko nie osiąga kolejnych umiejętności, jak np. samodzielnie siadanie, przewracanie się z plecków na brzuszek i odwrotnie, raczkowanie, należy skonsultować się ze specjalistą i jak najszybciej wspomagać zaburzony rozwój.

 

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl