Rozwój dziecka — 5. miesiąc życia
Dzieci pięciomiesięczne są bardzo aktywne i ciekawe świata. Rodzice nie mogą zostawiać malucha bez opieki, ponieważ dziecko umie już przekręcić się z brzuszka na plecki. Potrafi się turlać i powoli przemieszczać.
5. miesiącu życia rozwój intelektualny postępuje bardzo dynamicznie. Dziecko potrafi odpowiadać gaworzeniem, uśmiecha się do rodziców. Po mimice twarzy rozpoznaje nastrój rodzica. Badania nad rozwojem psychiki dzieci udowodniły, że wolą one subtelne twarze kobiet niż męskie, co nie znaczy, że dziecko pięciomiesięczne nie akceptuje mężczyzn. Twarz dziecka jest bardzo ekspresyjna, pojawiają się grymasy. Maluszek doskonale rozpoznaje osoby bliskie i niechętnie idzie na ręce do osób nieznanych.
5. miesiąc życia to czas kolejnych szczepień. W 5.–6. miesiącu życia, po 6–8 tygodniach od poprzedniego szczepienia, przypada szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi — jest to trzecia dawka szczepienia podstawowego. Kolejnymi szczepieniami podstawowymi są: ochrona przeciw inwazyjnym zakażeniom Haemophilusinfluenzae typu b — HiB (trzecia dawka) i przeciw poliomyelitis (druga dawka). Rodzice, którzy wybrali szczepienie z użyciem szczepionki wysokoskojarzonej DTaP–IPV–Hib muszą pamiętać, że w 5. miesiącu życia dziecka przypada trzecia dawka szczepienia.
Waga i wzrost w 5. miesiącu życia
Dziecko nadal pobiera wyłącznie pokarm mamy. W okresie wzmożonych upałów dzieci mogą żądać piersi bardzo często i na krótko, w celu zaspokojenia pragnienia. Nadal dziecko może przystawiać się w nocy. Przyrosty masy ciała to ok. 15 g na dobę, czyli ok. 100 g na tydzień.
Jak wspierać rozwój dziecka w 5. miesiącu życia?
Dzieci przez swój dynamiczny rozwój ruchowy są coraz bardziej aktywne i ruchliwe. Najbezpieczniej zostawiać maluszka na podłodze — na macie czy materacu. Zabawki typu grzechotki powinno się zmieniać co kilka dni, aby dziecku się nie znudziły. Jeśli dziecko zostawiamy w leżaczku czy huśtawce, powinno być zawsze przypięte. Warto czytać zalecenia producentów dotyczące przedziałów wiekowych dla danych zabawek oraz atestów bezpieczeństwa. Dziecko powinno często leżeć na brzuszku, aby wzmacniać mięśnie rąk, barków i szyi. Początkiem raczkowania jest unoszenie i energiczne wymachiwanie nóżkami i rączkami w pozycji na brzuszku.
Umiejętności w 5. miesiącu życia
Dziecko pewniej trzyma zabawki w dłoni. Potrafi przekładać je z jednej do drugiej rączki. Grzechotki powinny być lekkie, w intensywnych kolorach. Jeśli proponujemy lalki czy pluszaki, ich buzie powinny być wyraźne i o subtelnych rysach.
Podając zabawkę dziecku, nie sugerujmy stron — ani lewej, ani prawej. Dziecko samo powinno określić swoja stronę dominującą. Warto stymulować rozwój dziecka poprzez oddziaływanie na kilka zmysłów jednocześnie. Zabawki mogą wydawać dźwięki, świecić, mieć przeróżne faktury, ale najważniejsze, aby były ciekawe i różnorodne — należy uważać, aby nie „przebodźcować” maluszka, dziecko jest wtedy nadmiernie pobudzone, rozdrażnione, płaczliwe.
Dziecko potrafi chwytać i poprowadzić przedmiot do buzi. Siedzi niepewnie, niestabilnie. Nie należy sadzać dziecka, jeśli samo nie wykazuje takiej umiejętności. Dzieci są bardzo ciekawe otaczającego świata, więc w ramionach rodziców będą chciały przebywać tylko w pozycji półsiedzącej buzią do otoczenia.
Co może zaniepokoić w 5. miesiącu życia?
Istotne są też nagłe zmiany zachowania u dziecka. Każdy niepokojący objaw chorobowy, jak temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, wydzielina z noska i obniżenie nastroju, powinny skłonić rodziców do wizyty w przychodni.