Rozwój dziecka — 5. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka — 5. miesiąc życia

Dzieci pięciomiesięczne są bardzo aktywne i ciekawe świata. Rodzice nie mogą zostawiać malucha bez opieki, ponieważ dziecko umie już przekręcić się z brzuszka na plecki. Potrafi się turlać i powoli przemieszczać.

infografika rozówj 5 miesiecznego dziecka

5. miesiącu życia rozwój intelektualny postępuje bardzo dynamicznie. Dziecko potrafi odpowiadać gaworzeniem, uśmiecha się do rodziców. Po mimice twarzy rozpoznaje nastrój rodzica. Badania nad rozwojem psychiki dzieci udowodniły, że wolą one subtelne twarze kobiet niż męskie, co nie znaczy, że dziecko pięciomiesięczne nie akceptuje mężczyzn. Twarz dziecka jest bardzo ekspresyjna, pojawiają się grymasy. Maluszek doskonale rozpoznaje osoby bliskie i niechętnie idzie na ręce do osób nieznanych.

infografika szczepiania 5 miesięcznego dziecka

5. miesiąc życia to czas kolejnych szczepień. W 5.–6. miesiącu życia, po 6–8 tygodniach od poprzedniego szczepienia, przypada szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi  —  jest to trzecia dawka szczepienia podstawowego. Kolejnymi szczepieniami podstawowymi są: ochrona przeciw inwazyjnym zakażeniom Haemophilusinfluenzae typu b — HiB (trzecia dawka) i przeciw poliomyelitis (druga dawka). Rodzice, którzy wybrali szczepienie z użyciem szczepionki wysokoskojarzonej DTaP–IPV–Hib muszą pamiętać, że w 5. miesiącu życia dziecka przypada trzecia dawka szczepienia.

Waga i wzrost w 5. miesiącu życia

infografika pokarm 5 miesięcznego dziecka

Dziecko nadal pobiera wyłącznie pokarm mamy. W okresie wzmożonych upałów dzieci mogą żądać piersi bardzo często i na krótko, w celu zaspokojenia pragnienia. Nadal dziecko może przystawiać się w nocy. Przyrosty masy ciała to ok. 15 g na dobę, czyli ok. 100 g na tydzień.

Jak wspierać rozwój dziecka w 5. miesiącu życia?

infografika dziecko zmienia pozycje

Dzieci przez swój dynamiczny rozwój ruchowy są coraz bardziej aktywne i ruchliwe. Najbezpieczniej zostawiać maluszka na podłodze  —  na macie czy materacu. Zabawki typu grzechotki powinno się zmieniać co kilka dni, aby dziecku się nie znudziły. Jeśli dziecko zostawiamy w leżaczku czy huśtawce, powinno być zawsze przypięte. Warto czytać zalecenia producentów dotyczące przedziałów wiekowych dla danych zabawek oraz atestów bezpieczeństwa. Dziecko powinno często leżeć na brzuszku, aby wzmacniać mięśnie rąk, barków i szyi. Początkiem raczkowania jest unoszenie i energiczne wymachiwanie nóżkami i rączkami w pozycji na brzuszku.

Powiązane produkty

Umiejętności w 5. miesiącu życia

Dziecko pewniej trzyma zabawki w dłoni. Potrafi przekładać je z jednej do drugiej rączki. Grzechotki powinny być lekkie, w intensywnych kolorach. Jeśli proponujemy lalki czy pluszaki, ich buzie powinny być wyraźne i o subtelnych rysach.

Podając zabawkę dziecku, nie sugerujmy stron  —  ani lewej, ani prawej. Dziecko samo powinno określić swoja stronę dominującą. Warto stymulować rozwój dziecka poprzez oddziaływanie na kilka zmysłów jednocześnie. Zabawki mogą wydawać dźwięki, świecić, mieć przeróżne faktury, ale najważniejsze, aby były ciekawe i różnorodne — należy uważać, aby nie „przebodźcować” maluszka, dziecko jest wtedy nadmiernie pobudzone, rozdrażnione, płaczliwe.

Dziecko potrafi chwytać i poprowadzić przedmiot do buzi. Siedzi niepewnie, niestabilnie. Nie należy sadzać dziecka, jeśli samo nie wykazuje takiej umiejętności. Dzieci są bardzo ciekawe otaczającego świata, więc w ramionach rodziców będą chciały przebywać tylko w pozycji półsiedzącej buzią do otoczenia.

Co może zaniepokoić w 5. miesiącu życia?

Jeśli dziecko nie osiąga kolejnych umiejętności, takich jak przewracanie się z brzuszka na plecy, jest apatyczne i smutne, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie chwyta zabawek, wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty.

Istotne są też nagłe zmiany zachowania u dziecka. Każdy niepokojący objaw chorobowy, jak temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, wydzielina z noska i obniżenie nastroju, powinny skłonić rodziców do wizyty w przychodni.

 

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij