×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pieniądze z akcyzy zasilą Fundusz Zdrowia Publicznego

Do kasy Funduszu, który ma powstać na początku przyszłego roku, trafią wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych, alkoholu oraz gier hazardowych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zadania z zakresu zdrowia publicznego, w tym promocję zdrowia, profilaktykę oraz innowacje.

Zgodnie z ustaleniami rządu, na działalność Funduszu Zdrowia Publicznego przeznaczone zostanie 0,5 proc. wpływów z akcyzy od wyrobów tytoniowych, 1 proc. z akcyzy od wyrobów alkoholowych oraz 3 proc. z wpływów z gier hazardowych objętych monopolem państwa.

Już w przyszłym roku FZP przekaże na działalność statutową 214 milionów złotych, a do 2025 roku w sumie 3,5 miliarda złotych pozyskane z różnych źródeł.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym, który zakłada powstanie FZP, a także rady ds. Zdrowia Publicznego i powołanie pełnomocnika rządu w tej sprawie, znajduje się na etapie konsultacji społecznych.

Celem powołania Funduszu jest „znacząca poprawa sytuacji zdrowotnej” polskiego społeczeństwa  poprzez wspomniane wcześniej zadania. Powołany przy okazji pełnomocnik zyska rangę wiceministra zdrowia powoływanego bezpośrednio przez premiera, a do jego zadań należeć będzie przygotowanie projektu NZP oraz zbieranie informacji i tworzenie raportów na temat kondycji zdrowotnej społeczeństwa. Z kolei Rada ds. Zdrowia Publicznego ma być organem opiniodawczo-doradczym pełnomocnika, a w jej skład wejdą między innymi przedstawiciele prezydenta, ministrów, samorządów oraz środowiska lekarskiego.

Źródło: Polska Times


Podziel się: