×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Po pakiecie onkologicznym może powstać pakiet paliatywno-hospicyjny

Podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapowiedział możliwość powstania kolejnych pakietów medycznych na wzór onkologicznego, dotyczących opieki nad chorymi terminalnie. Warunkiem jest wcześniejsze określenie kryteriów umożliwiających objęcie pacjentów opieką paliatywno-hospicyjną.

Opieka paliatywna i hospicyjna nie została włączona do pakietu onkologicznego ze względu na jej specyfikę. Pakiet onkologiczny dotyczy medycyny naprawczej i ma na celu jak najszybsze rozpoczęcie terapii i w konsekwencji wyleczenie pacjenta.  Opieka paliatywna i hospicyjna dotyczy pacjentów nieuleczalnie chorych, a więc nie rokujących w sprawie wyleczenia i wymagających zupełnie innego podejścia i opieki.

Wiceminister podkreślał również, że nie wszyscy pacjenci onkologiczni są objęci opieką hospicyjną. W przypadku dorosłych ten odsetek wynosi między 70 a 90 proc., natomiast wśród dzieci to jedynie 11 proc. W jego opinii właśnie z tych powodów opieka hospicyjna i paliatywna nie stały się częścią pakietu onkologicznego. Warczyński zapowiedział, że stworzenie pakietów hospicyjnych i paliatywnych jest możliwe w przyszłości, co oznaczałoby nielimitowany dostęp do opieki tego typu, jednak ewentualne decyzje zapadną dopiero po dokonaniu oceny funkcjonowania pakietu onkologicznego.

Na posiedzeniu komisji obecny był również przedstawiciel Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich Maciej Sokołowski, który przekonywał,  że  zapisy ustawy o prawach pacjenta można uznać za podstawę do wprowadzenia nielimitowanych świadczeń dla chorych terminalne. Powołał się na prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta, szczególnie podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. Zauważył również, że prawie wszystkie hospicja są zmuszone przekraczać limity przyjęć, a wyceny świadczeń tej opieki nie zmieniły się od 2009 roku. W odpowiedzi na ten zarzut prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk zapewnił, że nakłady na opiekę paliatywną i hospicyjną stale rosną, a między 2009 a 2013 r. zostały zwiększone z 260 do 352 mln złotych.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia


Podziel się: