Po pakiecie onkologicznym może powstać pakiet paliatywno-hospicyjny
Katarzyna Szulik

Po pakiecie onkologicznym może powstać pakiet paliatywno-hospicyjny

Podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapowiedział możliwość powstania kolejnych pakietów medycznych na wzór onkologicznego, dotyczących opieki nad chorymi terminalnie. Warunkiem jest wcześniejsze określenie kryteriów umożliwiających objęcie pacjentów opieką paliatywno-hospicyjną.

Opieka paliatywna i hospicyjna nie została włączona do pakietu onkologicznego ze względu na jej specyfikę. Pakiet onkologiczny dotyczy medycyny naprawczej i ma na celu jak najszybsze rozpoczęcie terapii i w konsekwencji wyleczenie pacjenta.  Opieka paliatywna i hospicyjna dotyczy pacjentów nieuleczalnie chorych, a więc nie rokujących w sprawie wyleczenia i wymagających zupełnie innego podejścia i opieki.

Wiceminister podkreślał również, że nie wszyscy pacjenci onkologiczni są objęci opieką hospicyjną. W przypadku dorosłych ten odsetek wynosi między 70 a 90 proc., natomiast wśród dzieci to jedynie 11 proc. W jego opinii właśnie z tych powodów opieka hospicyjna i paliatywna nie stały się częścią pakietu onkologicznego. Warczyński zapowiedział, że stworzenie pakietów hospicyjnych i paliatywnych jest możliwe w przyszłości, co oznaczałoby nielimitowany dostęp do opieki tego typu, jednak ewentualne decyzje zapadną dopiero po dokonaniu oceny funkcjonowania pakietu onkologicznego.

Na posiedzeniu komisji obecny był również przedstawiciel Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich Maciej Sokołowski, który przekonywał,  że  zapisy ustawy o prawach pacjenta można uznać za podstawę do wprowadzenia nielimitowanych świadczeń dla chorych terminalne. Powołał się na prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta, szczególnie podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. Zauważył również, że prawie wszystkie hospicja są zmuszone przekraczać limity przyjęć, a wyceny świadczeń tej opieki nie zmieniły się od 2009 roku. W odpowiedzi na ten zarzut prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk zapewnił, że nakłady na opiekę paliatywną i hospicyjną stale rosną, a między 2009 a 2013 r. zostały zwiększone z 260 do 352 mln złotych.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij