×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Stetoskop nowej generacji będzie cyfrowy

Naukowcy z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN pracują nad stworzeniem zupełnie nowego typu stetoskopu, umożliwiającego cyfrowe przetwarzanie akustycznych sygnałów pochodzących z ciała.

Zdaniem dr Łukasza Nowaka, który prowadzi badania nad nową technologią, tradycyjne stetoskopy z membraną nie są dostatecznie precyzyjne w przekazywaniu dźwięków, które mogą mieć ogromne znaczenie dla zdiagnozowania pacjenta. Cyfrowa obróbka wydobędzie z nich elementy normalnie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Naukowcy porównują ten proces do edycji zdjęć udoskonalanych dzięki filtrom. Zastosowanie podobnej metody w stosunku do dźwięków pozwoli na ich dokładniejszą analizę.

Pomysł cyfryzacji stetoskopu nie jest nowy, ale polscy naukowcy skupili się na tym, żeby technologia nie wpływała na komfort pracy lekarza. Inne pomysły zakładają konieczność dodatkowej obróbki dźwięków na komputerze, żeby wydobyć ich głębię, natomiast polski stetoskop cyfrowy ma być równie łatwy w użyciu, jak tradycyjny, ponieważ celem badaczy jest jak najlepsze przystosowanie jego działania do możliwości ludzkiego ucha.

Zdaniem dr Nowaka, opracowanie cyfrowego stetoskopu może pomóc w stawianiu bardziej precyzyjnych diagnoz, a co za tym idzie w szybszym rozpoznawaniu schorzeń. Za jego pomocą bada się między innymi szmery sercowe u noworodków, mogące wskazywać wady tego narządu, jednak tylko 40 proc. postawionych w ten sposób diagnoz potwierdza się na dalszym etapie badań. W wielu sytuacjach niedoskonałość stetoskopu uniemożliwia dostrzeżenie problemu. Podstawowym zadaniem akustyków z PAN i lekarzy będzie porozumienie w zakresie dźwięków, które powinien rozpoznawać stetoskop i umiejętność rozpoznania ich źródeł.

Prace nad cyfrowym stetoskopem potrwają trzy lata.

Źródło: Polskie Radio


Podziel się: