Pakiet onkologiczny dopiero za rok?
Katarzyna Szulik

Pakiet onkologiczny dopiero za rok?

Posłowie dołączyli do ekspertów apelujących o przesunięcie wejścia w życie pakietu onkologicznego. Propozycję rocznego lub co najmniej półrocznego vacatio legis na obradach komisji zdrowia przedstawił prof. Jacek Jassem, współautor polskiego Cancer Planu.

Apel profesora poparli inni eksperci obecni na posiedzeniu komisji, reprezentujący Naczelną Radę Lekarską, Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Porozumienie Zielonogórskie. W ich opinii wprowadzenie pakietu już z początkiem roku wywoła chaos, ponieważ części rozwiązań nie uda się wdrożyć od razu. Profesor Jassem przekonywał, że na zmiany wciąż nieprzygotowani są lekarze pierwszego kontaktu, których szkolenia są prowadzone szybko i niestarannie. Dodatkowo, NFZ wciąż nie opracowało systemu elektronicznego, który miałby sprawdzać, czy lekarze prawidłowo wystawiają karty i kierują na badania, co ma być podstawą do ustalenia ich dofinansowania. W grę wchodzi również potencjalny problem z brakiem wystarczającej ilości sprzętu, żeby przeprowadzić zlecone badania w terminie, który zgodnie z zapisami pakietu nie może przekroczyć 9 tygodni.

Apel prof. Jassema jak na razie pozostaje w sferze propozycji, ponieważ komisja nie podjęła żadnej decyzji w tej sprawie. Jej przewodniczący Tomasz Latos z PiS zaznaczył, że szanse na wprowadzenie vacatio legis są niewielkie, ponieważ ten pomysł musiałby zostać poddany do obrady sejmu do piątku i wprowadzony na drodze szybkiej nowelizacji, na co w jego mniemaniu nie będzie zgody wśród rządzących.

Jasnej deklaracji w tej kwestii unikała wiceprzewodnicząca komisji z PO, Beata Małecka-Libera. Przyznała jedynie, że sprawa jest bardzo trudna, również ze względu na brak informacji ze strony ministra zdrowia Bartosza Łukowicza, który mógłby rozwiać ewentualne wątpliwości, jednak konsekwentnie milczy. Na obradach komisji pojawili się tylko jego zastępcy, dlatego członkowie zarządzili przerwę w posiedzeniu do chwili przybycia szefa resortu.

Źródło: Rynekzdrowia.pl/Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij