×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pakiet onkologiczny dopiero za rok?

Posłowie dołączyli do ekspertów apelujących o przesunięcie wejścia w życie pakietu onkologicznego. Propozycję rocznego lub co najmniej półrocznego vacatio legis na obradach komisji zdrowia przedstawił prof. Jacek Jassem, współautor polskiego Cancer Planu.

Apel profesora poparli inni eksperci obecni na posiedzeniu komisji, reprezentujący Naczelną Radę Lekarską, Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Porozumienie Zielonogórskie. W ich opinii wprowadzenie pakietu już z początkiem roku wywoła chaos, ponieważ części rozwiązań nie uda się wdrożyć od razu. Profesor Jassem przekonywał, że na zmiany wciąż nieprzygotowani są lekarze pierwszego kontaktu, których szkolenia są prowadzone szybko i niestarannie. Dodatkowo, NFZ wciąż nie opracowało systemu elektronicznego, który miałby sprawdzać, czy lekarze prawidłowo wystawiają karty i kierują na badania, co ma być podstawą do ustalenia ich dofinansowania. W grę wchodzi również potencjalny problem z brakiem wystarczającej ilości sprzętu, żeby przeprowadzić zlecone badania w terminie, który zgodnie z zapisami pakietu nie może przekroczyć 9 tygodni.

Apel prof. Jassema jak na razie pozostaje w sferze propozycji, ponieważ komisja nie podjęła żadnej decyzji w tej sprawie. Jej przewodniczący Tomasz Latos z PiS zaznaczył, że szanse na wprowadzenie vacatio legis są niewielkie, ponieważ ten pomysł musiałby zostać poddany do obrady sejmu do piątku i wprowadzony na drodze szybkiej nowelizacji, na co w jego mniemaniu nie będzie zgody wśród rządzących.

Jasnej deklaracji w tej kwestii unikała wiceprzewodnicząca komisji z PO, Beata Małecka-Libera. Przyznała jedynie, że sprawa jest bardzo trudna, również ze względu na brak informacji ze strony ministra zdrowia Bartosza Łukowicza, który mógłby rozwiać ewentualne wątpliwości, jednak konsekwentnie milczy. Na obradach komisji pojawili się tylko jego zastępcy, dlatego członkowie zarządzili przerwę w posiedzeniu do chwili przybycia szefa resortu.

Źródło: Rynekzdrowia.pl/Gazeta Prawna


Podziel się: