Rozmowy ministra zdrowia z lekarzami nie powiodły się
Katarzyna Szulik

Rozmowy ministra zdrowia z lekarzami nie powiodły się

Choć Bartosz Arłukowicz obiecał zwiększenie wydatków na leczenie w poradniach rodzinnych o 800 mln złotych, lekarze uznali podwyżkę za niewystarczającą i zapowiadają, że nie zgodzą się na pakiet onkologiczny w obecnym kształcie. Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego biorący udział w negocjacjach opuścili rozmowy w ich trakcie.

Finansowanie działalności poradni rodzinnych od nowego roku ma wzrosnąć z 5,2 do 6 mld złotych. To przekłada się na zwiększenie stawek za przyjęcia pacjentów z 90 do 136 zł na osobę, czyli wzrost finansowania o ok. 40%. Dodatkowo, lekarze zlecający więcej badań będą mogli liczyć na jeszcze wyższą stawkę od pacjenta.

Te propozycje nie przekonały przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego biorących udział w rozmowach. W ich opinii negocjacje były wyłącznie teoretyczne, ponieważ ministrowie z góry zapowiedzieli, że nie zamierzają ustępować. Z kolei wiceminister zdrowia Sławomir Neumann twierdzi, że stanowisko przedstawicieli porozumienia jest dla nich zaskoczeniem, więc resort będzie się starał przekonywać do podpisywania kontraktów konkretne poradnie.

W opinii lekarzy, 800 zł to duża kwota wyłącznie w teorii, ponieważ w porównaniu z ogromem dodatkowej pracy związanej z wprowadzeniem pakietu onkologicznego podwyżka to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Zwiększenie dopłat za przyjecie pacjentów również nie satysfakcjonuje wszystkich, ponieważ wyklucza dotychczasową możliwość potrojenia stawki za leczenie pacjentów z cukrzycą lub chorobami krążeniowymi. Dodatkowo, NFZ chce obciąć dopłaty za pacjentów, którzy zgodnie z informacjami znajdującymi się w bazie eWUŚ, słynącej z licznych błędów, nie mają prawa do bezpłatnego leczenia.

Generalnie przedstawiciele środowiska medycznego są zdania, że podpisywanie pakietu na nowych zasadach po prostu im się nie opłaca, ponieważ mimo realnego wzrostu nakładów wiąże się z faktycznym obniżeniem stawek i dodatkowymi obostrzeniami formalnymi. W odpowiedzi na ten argument Sławomir Neumann w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przypomina, że w pakiecie nie chodzi o to, by coś się szpitalom opłacało, ale o bezpieczeństwo chorych, więc konfrontowanie wyliczeń finansowych z ich zdrowiem jest nieodpowiedzialne.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij