×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Australijczycy jako pierwsi przeszczepili martwe serce

Lekarzom ze szpitala St Vincent w Sydney udało się z sukcesem przeszczepić serce, które przestało bić około 20 minut wcześniej. To przełom, ponieważ do tej pory warunkiem powodzenia takiej operacji było pobranie organu od dawcy, u którego zachowano krążenie krwi.

Pionierski przeszczep przeprowadzono przy użyciu specjalistycznego urządzenia znanego jako „heart-in-a-box”, czyli „serce w pudełku”. Do tej pory służyło ono do podnoszenia jakości organów przeznaczonych do transplantacji. Lekarze wykorzystali je do „ożywienia” martwego narządu, który został podgrzany i zanurzony w roztworze zawierającym tlen oraz substancje odżywcze. Płyn zapobiega niszczeniu tkanek i umożliwia reanimację organu już w ciele biorcy.

Do tej pory, zgodnie z nowoczesnymi wskazaniami medycznymi, serce było jedynym narządem, które, by przeszczep mógł się powieść, musiało być pobierane od dawcy, u którego zachowano krążenie krwi – w takiej sytuacji wskazaniem do operacji była śmierć mózgu. Gotowy narząd po wyjęciu z klatki piersiowej trafiał do pojemnika z lodem, gdzie mógł być przechowywany przez nie więcej niż 4 godziny, by zachował pełnię swoich funkcji. Wszystkie inne organy można przeszczepiać po śmierci dawcy.

Operacja w Sydney jest swoistym powrotem do procedur stosowanych przy pierwszych przeszczepach, które zaczęto przeprowadzać około pół wieku temu. W latach 60. XX wieku operacje tego typu również odbywały z wykorzystaniem martwych serc, które zazwyczaj wystarczyło przenieść z sali do sali. Tę metodę trzeba było porzucić, ponieważ dziś sytuacje, w których dawca i biorca przebywają w jednym miejscu są niezwykle rzadkie, a organy często są sprowadzane z bardzo daleka i przy wykorzystaniu śmigłowców, ponieważ żywotność pobranego i umieszczonego w lodzie serca jest bardzo krótka.

Pierwszą pacjentką, która przeszła innowacyjny przeszczep, jest 57-letnia Michelle Griblas chora na wrodzoną niewydolność serca. Operacja odbyła się dwa miesiące temu i zakończyła sukcesem, podobnie jak dwie inne transplantacje przeprowadzone tą samą metodą w szpitalu w Sydney.

Źródło: Focus.pl


Podziel się: