×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bielizna promedyczna – Nowy wynalazek Politechniki Łódzkiej

Politechnika Łódzka pracuje nad projektem bielizny promedycznej, która ma wspomóc profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych.

Projekt autorstwa Emilii Frydrysiak 25-letniej doktorantki Wydziału  Biotechnologii i Nauk o Żywności na Politechnice Łódzkiej został nagrodzony na IV edycji konkursu „Innowacja jest kobietą” organizowanego przez Fundację Kobiety Nauki .

Celem projektu jest stworzenie prototypowej bielizny promedycznej, która będzie wspomagać profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Projekt zakłada m.in. wykonanie mikrokapsuł z olejkami eterycznymi (szałwia, rumianek) oraz z sokiem z żurawiny i umieszczenie ich na podłożu tekstylnym. Zwiększyć skuteczność leczenia mają również specjalne wkładki grzejne mające utrzymywać bezpieczną temperaturę w miejscu terapii.

Rozwiązanie zaproponowane przez Emilię Frydrysiak łączy w sobie wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Jak informuje autorka "System grzejny i mikrokapsułki stanowią część ubioru, a bielizna jest wygodna w użytkowaniu oraz nie wymaga specjalistycznej obsługi przez użytkownika".

 Projekt został zgłoszony do opatentowania. Autorka ma nadzieje, że prace nad prototypem bielizny zakończą się najpóźniej w przyszłym roku.


Podziel się: