×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Brodawczak skóry - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - brodawczak skóry
Znajdź lekarza Dermatologia i wenerologia
Encyklopedia leków Dermatologia i wenerologia

Skórne typy HPV wywołują:
Brodawki zwykłe- najczęściej są umiejscowione na palcach rąk na wałach paznokciowych czasem pod płytką paznokciową. W przypadku lokalizacji okołopaznokciowej brodawkom z reguły towarzyszy bolesność. Przeważnie początkowo występuje pojedyncza zmiana grudkowa a po kilku tygodniach dochodzi do wysiewu zmian. Mogą się one utrzymywać przez kilkanaście miesięcy i ustępować samoistnie.
Brodawki stóp typu myrmecia są głębokie i bolesne, a zakaźność jest bardzo duża (zakażenia basenowe). Brodawki stóp mozaikowe są bardziej powierzchowne, zlewne i na ogół nie są bolesne.
Brodawki płaskie występują jako płaskie grudki o błyszczącej powierzchni najczęściej na grzbietach rąk i na twarzy ( w okolicy ust, na policzkach i czole). Są liczne i często układają się linijnie w miejscu zadrapania. Nie są bolesne i zwykle ustępują samoistnie. Długotrwałe utrzymywanie się brodawek płaskich świadczy o zmniejszonej odporności.
Epidermodysplasia verruciformis jest szczegóną chorobą wywołaną przez HPV, charakteryzuje się genetyczną podatnością na zakażenie wirusami swoistymi dla tej choroby, w tym onkogennymi typami HPV 5 i HPV 8. Choroba najczęściej występuje rodzinnie, lecz opisano także jej przypadki u pojedynczych niespokrewnionych osób. U chorych pierwsze zmiany skórne pojawiają się we wczesnym dzieciństwie w postaci rozległych brodawek płaskich i wykwitów przypominających łupież pstry. W IV-V dekadzie życia u chorych występują głównie w miejscach eksponowanych na promieniowanie UV- zmiany przednowotworowe i raki kolczystokomórkowe skóry.
Choroba Hecka występuje rzadko: jest związana z zakażeniem HPV13 i HPV32. Zmiany polegają na występowaniu niezapalnych, dużych grudek na błonach śluzowych warg, policzków i języka.