×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cholesterol LDL - objawy, leczenie i badania

Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) są jedną z frakcji lipoprotein, czyli kompleksów białkowo-lipidowych, które transportują cholesterol we krwi. LDL są uważane za niekorzystne, bo odkładają nadmiar cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, przez co przyczyniają się do twardnienia tętnic (miażdżycy) i choroby niedokrwiennej serca.

Cholesterol zawarty w LDL działa miażdżycotwórczo, dlatego jest często nazywany "złym" cholesterolem. Oznaczenie cholesterolu LDL określa poziom cholesterolu związanego z LDL we krwi. Badanie poziomu cholesterolu LDL jest zlecany jako część tzw. profilu lipidowego (lipidogramu), razem z cholesterolem całkowitym, cholesterolem HDL i triglicerydami.

Narząd: wątroba

Norma: < 2,6 mmol/l (<100mg/dl);
przelicznik 1 mg/dl x 0.026 = 1 mmol/l i odwrotnie 1 mmol/l x 38.67 = 1 mg/dl

Podwyższony poziom LDL wskazuje na zagrożenie chorobą niedokrwienną serca. Jego poziom jest powyżej normy w hipercholesterolemii rodzinnej, żółtaczce mechanicznej, w zespole nerczycowym, w cukrzycy, podczas stosowania takich leków, jak: diuretyki tiazydowe, beta blokery, doustne leki antykoncepcyjne, kortykosterydy.

Poziom cholesterolu LDL obniża się przejściowo w czasie ostrej choroby, bezpośrednio po zawale serca oraz po urazie, z kolei u kobiet w czasie ciąży jego poziom rośnie.