Problem z potem, czyli jak ujarzmić nadmierne pocenie?
Justyna Wodowska

Problem z potem, czyli jak ujarzmić nadmierne pocenie?

Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję - pomaga naszemu organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza niestety plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Jak temu zaradzić? Ile wspólnego z prawdą ma krążąca w internecie opinia, że zastosowanie antyperspirantu (tzw. „blokera”) zaburza usuwanie z organizmu toksyn i właściwą termoregulację?

O przyczynach słów kilka, czyli dlaczego tak się dzieje?

Takie nadmierne pocenie się (fachowo - hiperhydroza) spowodowane jest nadczynnością gruczołów potowych. Organizm wydziela wówczas ilości potu nieadekwatne do temperatury otoczenia czy podjętego wysiłku fizycznego. W większości przypadków problem ma lokalny charakter (np. obejmuje tylko stopy i pachy). Znana jest jednak również nadpotliwość uogólniona, dotycząca całego ciała. Sprzyjają jej z pewnością otyłość czy okres menopauzy (tzw. zlewne poty). Zwiększona potliwość może też być jednak nieswoistym objawem niektórych poważnych chorób.

Jakie schorzenia należy wykluczyć?

Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernego pocenia wymienia się cukrzycę, nadczynność tarczycy czy zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jak sobie radzić, kiedy wykluczymy powyższe przyczyny? Pamiętajmy, że dezodoranty mają przede wszystkim działanie odświeżające, zwalczające tylko nieprzyjemny dla naszego nosa zapach. Skutecznym środkiem w walce z nadmiernym poceniem są natomiast antyperspiranty zawierające chlorek glinu (Aluminium Chloride) - składnik ograniczający wydzielanie potu.

Jak stosować antyperspiranty z chlorkiem glinu?

Preparatów o takim składzie nie wolno nanosić na świeżo wydepilowaną skórę. Chlorek glinu może bowiem niestety podrażniać. Jeżeli wystąpią zaczerwieniania, silne pieczenie, należy przerwać stosowanie preparatu. Niektóre z antyperspirantów dodatkowo zawierają alkohol, który u osób wrażliwych może potęgować tego typu dolegliwości. Przestrzegajmy też wskazówek odnośnie częstotliwości stosowania tego typu preparatów (na początku codziennie, a potem tylko 2-3 razy w tygodniu). Zmniejszenie wydzielania potu następuje stopniowo, nie można więc niecierpliwie oczekiwać natychmiastowego efektu. Kosmetyki z chlorkiem glinu mogą także przebarwiać ubranie. Po aplikacji odczekajmy więc troszkę, zanim założymy ulubioną bluzkę czy podkoszulek. Nie należy też stosować tego typu środków bezpośrednio przed wyjściem na plażę czy przed wizytą w solarium. W przeciwnym wypadku możemy się „wzbogacić” o nieestetyczne przebarwienia skóry.

Obalmy mit!

Miejscowa aplikacja antyperspirantu nie zaburza termoregulacji, gdyż gruczoły potowe znajdują się na całej powierzchni skóry. Z kolei głównymi narządami sprawującymi pieczę nad odtruwaniem naszego organizmu są nerki i wątroba. Stosowanie antyperspirantów nie ogranicza więc wydalania z organizmu "toksyn". Wspominając o łańcuszku mitów „wyprodukowanych” w internecie należy również dodać, że związki glinu zaaplikowane na zdrową skórę nie wchłaniają się do organizmu.

Jeśli nie chlorek glinu, to co?

W przypadku stóp można zastosować specjalne pudry z metenaminą. Oprócz chlorku glinu i metenaminy mamy do dyspozycji naturalne składniki takie kora dębu czy szałwia. Można np. przygotować wieczorem ziołową kąpiel stóp o takim składzie. Dostępne są również gotowe suplementy diety zawierające wyciągi z szałwii i pachnotki zwyczajnej. W przypadku, kiedy sami nie możemy sobie poradzić z problemem, należy udać się do lekarza dermatologa. Doradzi on odpowiednie postępowanie (do dyspozycji ma środki farmakologiczne wydawane na podstawie recepty lub ostrzykiwanie toksyną botulinową miejsc o nadmiernej potliwości). W niektórych przypadkach pomocne okazują się po prostu leki uspokajające (pocenie uwarunkowane emocjonalnie).

Co jeszcze możemy zrobić, aby zniwelować pocenie?

Warto we własnym zakresie wprowadzić do swojego stylu życia zmiany, które będą sprzyjać regulacji wydzielania potu: skarpetki bawełniane, buty skórzane, a latem najlepiej sandałki. Popracujmy też nad dietą. Nadmierne pocenie się mogą bowiem wzmagać ostro przyprawione potrawy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij