×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Problem z potem, czyli jak ujarzmić nadmierne pocenie?

Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję - pomaga naszemu organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza niestety plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Jak temu zaradzić? Ile wspólnego z prawdą ma krążąca w internecie opinia, że zastosowanie antyperspirantu (tzw. „blokera”) zaburza usuwanie z organizmu toksyn i właściwą termoregulację?

O przyczynach słów kilka, czyli dlaczego tak się dzieje?

Takie nadmierne pocenie się (fachowo - hiperhydroza) spowodowane jest nadczynnością gruczołów potowych. Organizm wydziela wówczas ilości potu nieadekwatne do temperatury otoczenia czy podjętego wysiłku fizycznego. W większości przypadków problem ma lokalny charakter (np. obejmuje tylko stopy i pachy). Znana jest jednak również nadpotliwość uogólniona, dotycząca całego ciała. Sprzyjają jej z pewnością otyłość czy okres menopauzy (tzw. zlewne poty). Zwiększona potliwość może też być jednak nieswoistym objawem niektórych poważnych chorób.

Jakie schorzenia należy wykluczyć?

Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernego pocenia wymienia się cukrzycę, nadczynność tarczycy czy zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jak sobie radzić, kiedy wykluczymy powyższe przyczyny? Pamiętajmy, że dezodoranty mają przede wszystkim działanie odświeżające, zwalczające tylko nieprzyjemny dla naszego nosa zapach. Skutecznym środkiem w walce z nadmiernym poceniem są natomiast antyperspiranty zawierające chlorek glinu (Aluminium Chloride) - składnik ograniczający wydzielanie potu.

Jak stosować antyperspiranty z chlorkiem glinu?

Preparatów o takim składzie nie wolno nanosić na świeżo wydepilowaną skórę. Chlorek glinu może bowiem niestety podrażniać. Jeżeli wystąpią zaczerwieniania, silne pieczenie, należy przerwać stosowanie preparatu. Niektóre z antyperspirantów dodatkowo zawierają alkohol, który u osób wrażliwych może potęgować tego typu dolegliwości. Przestrzegajmy też wskazówek odnośnie częstotliwości stosowania tego typu preparatów (na początku codziennie, a potem tylko 2-3 razy w tygodniu). Zmniejszenie wydzielania potu następuje stopniowo, nie można więc niecierpliwie oczekiwać natychmiastowego efektu. Kosmetyki z chlorkiem glinu mogą także przebarwiać ubranie. Po aplikacji odczekajmy więc troszkę, zanim założymy ulubioną bluzkę czy podkoszulek. Nie należy też stosować tego typu środków bezpośrednio przed wyjściem na plażę czy przed wizytą w solarium. W przeciwnym wypadku możemy się „wzbogacić” o nieestetyczne przebarwienia skóry.

Obalmy mit!

Miejscowa aplikacja antyperspirantu nie zaburza termoregulacji, gdyż gruczoły potowe znajdują się na całej powierzchni skóry. Z kolei głównymi narządami sprawującymi pieczę nad odtruwaniem naszego organizmu są nerki i wątroba. Stosowanie antyperspirantów nie ogranicza więc wydalania z organizmu "toksyn". Wspominając o łańcuszku mitów „wyprodukowanych” w internecie należy również dodać, że związki glinu zaaplikowane na zdrową skórę nie wchłaniają się do organizmu.

Jeśli nie chlorek glinu, to co?

W przypadku stóp można zastosować specjalne pudry z metenaminą. Oprócz chlorku glinu i metenaminy mamy do dyspozycji naturalne składniki takie kora dębu czy szałwia. Można np. przygotować wieczorem ziołową kąpiel stóp o takim składzie. Dostępne są również gotowe suplementy diety zawierające wyciągi z szałwii i pachnotki zwyczajnej. W przypadku, kiedy sami nie możemy sobie poradzić z problemem, należy udać się do lekarza dermatologa. Doradzi on odpowiednie postępowanie (do dyspozycji ma środki farmakologiczne wydawane na podstawie recepty lub ostrzykiwanie toksyną botulinową miejsc o nadmiernej potliwości). W niektórych przypadkach pomocne okazują się po prostu leki uspokajające (pocenie uwarunkowane emocjonalnie).

Co jeszcze możemy zrobić, aby zniwelować pocenie?

Warto we własnym zakresie wprowadzić do swojego stylu życia zmiany, które będą sprzyjać regulacji wydzielania potu: skarpetki bawełniane, buty skórzane, a latem najlepiej sandałki. Popracujmy też nad dietą. Nadmierne pocenie się mogą bowiem wzmagać ostro przyprawione potrawy.


Podziel się: