×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Choroba Hashimoto – co to jest, leczenie i rozpoznanie

Hashimoto - co to za choroba? Jak ją rozpoznać? Czy da się wyleczyć Hashimoto? Na te i inne pytania odpowiada lek. med. Anna Posmykiewicz.

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego, który zbudowany jest z dwóch płatów i cieśni. Zadaniem tarczycy jest produkowanie hormonów: tyroksyny, trójjodotyroniny, jak również kalcytoniny. Prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy warunkuje właściwy metabolizm organizmu, jak również reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Czasami zdarza się, że wydzielanie hormonów tarczycy ulega zaburzeniu, co powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najczęstszymi chorobami tarczycy jest jej niedoczynność i nadczynność, zdarzają się także zapalenia tarczycy.

Co to jest choroba Hashimoto?

Najczęstszym zapaleniem tarczycy jest choroba Hashimoto (inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy). Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że organizm sam produkuje przeciwciała niszczące komórki tarczycy. Pociąga to za sobą poważne konsekwencje: tarczyca w niewłaściwy sposób produkuje hormony, co z kolei przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Choroba Hashimoto może występować razem z innymi chorobami autoimmunologicznymi, np. z chorobą Addisona, reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą typu I. Choroba Hashimoto jest częstsza u kobiet, zazwyczaj występuje w wieku 45-60 lat, stwierdza się też predyspozycje rodzinne.

Do jakich zaburzeń w wydzielaniu hormonów tarczycy dochodzi w przebiegu choroby Hashimoto?

Pojawia się niedoczynność tarczycy, co oznacza, że tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów. Powoduje to szereg objawów u pacjenta. Pacjenci skarżą się z powodu zmęczenia, osłabienia, senności, czemu towarzyszy uczucie zimna. Skóra jest sucha, szorstka, blada, łamią się włosy i paznokcie. Dochodzi do przyrostu masy ciała, pojawiają się zaparcia. Ponadto dochodzi do zwolnienia czynności serca, może dojść do depresji. U kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności. W badaniach laboratoryjnych można często stwierdzić cechy niedokrwistości oraz podwyższony poziom cholesterolu.

Jak można rozpoznać chorobę Hashimoto?

W sytuacji, kiedy u pacjenta występują objawy sugerujące niedoczynność tarczycy, należy w pierwszej kolejności oznaczyć poziom TSH oraz wolnych hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny. Jeśli wyniki badań będą przemawiać za tym, że pacjent cierpi z powodu niedoczynności tarczycy (podwyższony poziom TSH oraz obniżony poziom wolnych hormonów), można pogłębić diagnostykę, zwłaszcza, jeśli w rodzinie stwierdzono wcześniej przypadki choroby Hashimoto. Należy oznaczyć wówczas poziom przeciwciał anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej)-ich poziom jest wtedy podwyższony. Czasami można stwierdzić też podwyższony poziom niespecyficznych przeciwciał antytyreoglobulinowych (przeciwciała anty-TG). Warto wykonać także usg tarczycy, gdzie można stwierdzić powiększenie lub zmniejszenie wymiarów tarczycy.

Leczenie Hashimoto

Jeśli chodzi o leczenie choroby Hashimoto, to nie ma możliwości leczenia samego zapalenia tarczycy, leczy się natomiast niedoczynność tarczycy w przebiegu zapalenia. Stosuje się preparaty hormonów tarczycy-lewotyroksynę. Leki przyjmuje się rano, na czczo, dawka musi być koniecznie ustalona przez lekarza. Zazwyczaj leczenie Hashimoto rozpoczyna się od dawki większej, którą stopniowo można redukować do najmniejszej, skutecznie działającej dawki. Choroby Hashimoto, jak każdej choroby autoimmunologicznej, nie da się do końca wyleczyć, jednak substytucja hormonami tarczycy powoduje, że objawy cofają się i pacjent może cieszyć się pełnią zdrowia.


Podziel się: