Inozytol (witamina B8) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar
Alicja Świątek

Inozytol (witamina B8) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

Witamina B8 i jej prawidłowy poziom gwarantują właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Inozytol powoduje zwiększenie produkcji substancji przekazujących sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi. Dodatkowo, działając tak, jak leki przeciwdepresyjne powoduje zwiększenie wychwytu zwrotnego serotoniny i kwasu gamma-aminomasłoego, czyli neurotransmiterów. Którą witaminę B8 wybrać i jakie są objawy niedoboru i nadmiaru inozytolu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inozytol jest związkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę oraz wpływa korzystnie na poziom i dystrybucję acetylocholiny. Związki te są neuroprzekaźnikami wpływającymi korzystnie na nastrój i samopoczucie, prawidłową pamięć, funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni. Inozytol uważany jest za pomocny w ograniczeniu objawów uczucia niepokoju oraz napadów paniki. Z tego względu niektórzy badacze wskazują na korzystny wpływ stosowania inozytolu w depresji, stanach niepokoju oraz schizofrenii. Witamina B8 odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy i insuliny oraz wpływa korzystnie na profil lipidowy krwi.

Co to jest inozytol? Rola witaminy B8 w organizmie

Pierwotnie inozytol uznano za składnik niezbędny organizmowi człowieka, którego nie jesteśmy wytworzyć. Z tego względu określono go mianem witaminy B8. W późniejszym czasie udowodniono, że zarówno nerki, jak i wątroba produkują inozytol w ilości 4 g/dobę. Dodatkowo, pod kątem budowy chemicznej, składnik ten zaliczany jest do polioli, czyli związków o właściwościach słodzących, jak erytrytol, ksylitol, i sorbitol. Inozytol wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, a zwłaszcza na przekaźnictwo neurotransmiterów w mózgu, jak serotonina i kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Witamina B8 powoduje zwiększenie produkcji substancji przekazujących sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi oraz działając jak niektóre leki przeciwdepresyjne –  zmniejsza ich wychwyt zwrotny, a także zwiększa wrażliwość receptorów na działanie neuroprzekaźników. Dlatego stosowanie inozytolu jest wskazane w depresji oraz innych zaburzeniach ze strony układu nerwowego. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że witamina B8 może odgrywać znaczącą rolę w obniżaniu wskaźnika insulinooporności. Inozytol zwiększa wrażliwość komórek na insulinę oraz przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi. W innych badaniach wykazano, że inozytol wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz frakcji „LDL” we krwi, a także zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie. Dlatego jego suplementacja może być wskazana u osób z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca, czy hipercholesterolemia. Istnieją także doniesienia o korzystnym wpływie witaminy B8  w zespole policystycznych jajników.

Inozytol – dawkowanie witaminy B8

Zalecana dzienna dawka inozytolu wynosi od 500 do 2000 mg. Jest to ilość stosowana profilaktycznie, wspomagająco na funkcjonowanie organizmu. W przypadku uzupełniania niedoborów inozytolu związanych z przebiegiem chorób, dawki są znacznie większe i stosowane pod kontrolą lekarza. W przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOS) wskazane jest stosowanie do 4000 mg, we wspomaganiu układu nerwowego 1400 – 1600 mg, natomiast w złagodzeniu objawów depresyjnych dawki są kilkukrotnie większe i sięgają nawet 60000 mg. Najkorzystniejsze efekty można uzyskać stosując preparaty z witaminą B8 rano na czczo, bądź w kilku dawkach podzielonych w ciągu dnia, spożywanych pomiędzy posiłkami.

Powiązane produkty

Objawy i skutki niedoboru inozytolu (witaminy B8)

Pomimo że inozytol jest wytwarzany przez organizm człowieka oraz dostarczany wraz z pożywieniem, niekiedy obserwuje się jego niedobory. Obniżony poziom inozytolu występuje czasami u osób spożywających duże ilości wody, powyżej 2,5 litra dziennie, gdyż sprzyja ona jego usuwaniu. Dodatkowo kawa, herbata, antybiotyki i sulfonamidy osłabiają wchłanianie tego składnika. Obniżony poziom inozytolu najczęściej skutkuje upośledzenie funkcjonowania układu nerwowego, w tym zaburzeniami psychicznymi. Osoby, u których występuje niedobór B8, odczuwają niepokój, są bardziej drażliwe, łatwiej popadają w stan zdenerwowania, a nawet doświadczają ataków paniki. Długotrwały obniżony poziom inozytolu jest niekorzystny zwłaszcza dla mężczyzn, ponieważ może doprowadzić do impotencji oraz zaburzeń płodności.

Objawy i skutki nadmiaru witaminy B8

Inozytol spożywany nawet w dużych ilościach uważany jest za substancję bezpieczną i jest dobrze tolerowany przez organizm. Wykazuje niską toksyczność, ponieważ w większości wydalany jest wraz z moczem. Zazwyczaj stosowane dawki, czyli w przedziale 2 – 4 g/dobę przeważnie nie powodowały żadnych działań niepożądanych. Jednakże w bardzo nielicznych przypadkach po spożyciu dużych dawek, zaobserwowano pojawienie się niekorzystnych objawów, w postaci bólów i zawrotów głowy, uczucia zmęczenia oraz zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, jak nudności, biegunki i wymioty. Niepożądane działania z reguły ustępowały po zaprzestaniu suplementacji inozytolu.

Inozytol – jakie są najlepsze źródła witaminy B8?

Niedobór inozytolu jest rzadko obserwowany, ponieważ jest on syntetyzowany w organizmie oraz występuje w wielu składnikach pokarmowych. Bogatymi źródłami inozytolu są świeże warzywa i owoce, zwłaszcza fasola, groszek oraz owoce cytrusowe. Inozytol często stanowi dodatek do napojów energetycznych. Witaminę B8 można znaleźć również w drożdżach, produktach pełnoziarnistych, orzechach oraz kiełkach pszenicy.

Suplementy – którą witaminę B8 wybrać?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów zawierających witaminę B8. Są to produkty wieloskładnikowe, multiwitaminowe oraz zawierające wyłącznie jedną substancję czynną, w postaci inozytolu. Zwiększenie wchłaniania inozytolu występuje podczas jednoczesnego uzupełnienia niedoborów pozostałych witamin z grupy B. Dlatego najczęściej zaleca się stosować witaminą B8 w połączeniach z innymi witaminami tej grupy, w postaci preparatów B-complex. Zwiększenie wchłaniania inozytolu powodują fosfor, cholina oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

  1. A. J. Jakimiuk, i in., The role of inositol deficiency in the etiology of polycystic ovary syndrome disorders, „Journals.viamedica.pl” [online] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/45937, [dostęp:] 07.02.2021 r.
  2. Praca zbiorowa, Witaminy prawda i mity, „biotechnologia.wpt.uni.opole.pl” [online],  http://biotechnologia.wpt.uni.opole.pl/wp-content/uploads/WITAMINY-PRAWDA-I-MITY.pdf, [dostęp:] 07.02.2021 r.
  3. Praca zbiorowa, Inositol, webmd.com [online], https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-299/inositol, [dostęp:] 07.02.2021 r.
  4. Praca zbiorowa, Ćwiczenia laboratoryjne – teoria, „chemia.ug.edu.pl” [online], https://chemia.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-chemia/37048/files/nat3t.pdf, [dostęp:] 07.02.2021 r.
  5. B. Kulczyński, Inozytol, „vitapedia.pl” [online], https://vitapedia.pl/inozytol, [dostęp:] 07.02.2021 r.
  6. D. Różańska i in., Interakcje witamin z grupy B z wybranymi lekami Ośrodkowego Układu Nerwowego, „ptfarm.pl” [online], https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2016/Nr%203/BR%203_2016%20art%2095%20s%20706-710.pdf, [dostęp:] 07.02.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij