Mężczyzna z migerenowym bólem głowy, siedzi na kanapie ze szklanką wody w dłoni
Arkadiusz Dąbek

Czy witamina B1 przeciwdziała migrenowym bólom głowy?

Dieta to jeden z obszarów stylu życia, który może wpływać na migrenowe bóle głowy. Naukowcy z Kalifornii sprawdzili właśnie wpływ witamin B1 i B2 na rozwój epizodów migrenowych. Do jakich wniosków udało im się dojść?

Migrenowe bóle głowy mogą być wyniszczające i trudne do leczenia. Naukowcy wciąż pracują nad odkryciem czynników wpływających na rozwój migreny oraz najlepszych sposobów terapii i zapobiegania tym bólom głowy. Ostatnie badania wykazały, że diety bogate w witaminę B1 – tiaminę – wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem migreny.

Wpływ migrenowych bólów głowy

Migrena to stan neurologiczny powodujący silne bóle głowy, które są zwykle zlokalizowane w jednym obszarze głowy. Ból może być intensywny, a ludzie czasami mogą doświadczać innych objawów, takich jak nudności lub wymioty. Migrenowe bóle głowy mogą być związane z określonymi wyzwalaczami, zwanymi czasami triggerami, takimi jak stres lub zmiany hormonalne.

Jak to co jemy, może wpłynąć na rozwinięcie się migreny?

Dieta to jeden z obszarów życia, który może wpływać na migrenowe bóle głowy. Jednak eksperci wciąż pracują nad szczegółami dotyczącymi tego zagadnienia. Konkretne wyzwalacze pokarmowe lub środki zapobiegawcze mogą być różne dla każdej osoby. Według dr. Clifforda Segila – specjalisty neurologa z Providence Saint John’s Health Center w Kalifornii – triggery dietetyczne są powszechne w przypadku migreny. Udowodniono, że wina, sery i kofeina mogą wywołać migrenowy ból głowy. Dodatkowo kofeina może zarówno powodować, jak i łagodzić migreny. Zdarza się, że lekarze proszą pacjentów podczas pierwszej wizyty o to, aby prowadzili dziennik bólu głowy, aby sprawdzić, czy są jakieś substancje, które mogłyby wywołać ból głowy.

Osoby, które doświadczają migreny, mogą współpracować ze swoimi lekarzami i innymi specjalistami w celu zidentyfikowania wyzwalaczy bólu głowy. Ponieważ pojawia się coraz więcej danych na temat związku między dietą a migrenowymi bólami głowy, zalecenia kliniczne dotyczące leczenia mogą nadal się zmieniać.

Powiązane produkty

Związek między witaminą B1 a migreną

Naukowcy w nowym badaniu przeanalizowali związek między dwiema witaminami z grupy B – tiaminą (witamina B1) i ryboflawiną (witamina B2) – a doświadczaniem silnych bólów głowy lub migren. W swoim badaniu przekrojowym przyjrzeli się danym uczestników z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 1999-2004, uwzględniając ponad 13 000 pacjentów. Spośród wszystkich badanych 2745 doświadczyło silnego bólu głowy lub migreny w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Naukowcy zbadali 24-godzinne spożycie tiaminy i ryboflawiny w diecie, analizując dane zebrane z wywiadów z uczestnikami.

W analizie uwzględniono kilka czynników, w tym wiek uczestników, styl życia, dane demograficzne i choroby współistniejące. Naukowcy poinformowali, że większe ilości tiaminy (B1) w diecie wiązały się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia migreny. Dotyczyło to zwłaszcza kobiet. Nie stwierdzono znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia bólu głowy, które byłoby związane z ryboflawiną (B2).

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy B2.

Dr James Giordano, profesor neurologii i biochemii w Georgetown University Medical Center w Waszyngtonie, który nie brał udziału w badaniu, zwrócił uwagę, że badanie to dostarcza ważnych danych potwierdzających wcześniejsze hipotezy, że czynniki żywieniowe mogą mieć wpływ na wywoływanie migrenowego bólu głowy. Eksperyment ten wykazał także statystycznie istotną rolę tiaminy (witaminy B1) w łagodzeniu migreny. Udowodniono, że tiamina jest szczególnie ważna w regulowaniu poziomów neuroprzekaźnika – serotoniny w mózgu, a to właśnie nieprawidłowości w funkcji serotoniny są bezpośrednio związane z patofizjologią migreny.

  1. Li D. i in., Dietary intake of thiamine and riboflavin in relation to severe headache or migraine: A cross-sectional survey, „Headache Journal” [online], https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/head.14384 [dostęp:] 6.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij