Czy witamina B1 przeciwdziała migrenowym bólom głowy?
Dieta to jeden z obszarów stylu życia, który może wpływać na migrenowe bóle głowy. Naukowcy z Kalifornii sprawdzili właśnie wpływ witamin B1 i B2 na rozwój epizodów migrenowych. Do jakich wniosków udało im się dojść?
Migrenowe bóle głowy mogą być wyniszczające i trudne do leczenia. Naukowcy wciąż pracują nad odkryciem czynników wpływających na rozwój migreny oraz najlepszych sposobów terapii i zapobiegania tym bólom głowy. Ostatnie badania wykazały, że diety bogate w witaminę B1 – tiaminę – wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem migreny.
Wpływ migrenowych bólów głowy
Migrena to stan neurologiczny powodujący silne bóle głowy, które są zwykle zlokalizowane w jednym obszarze głowy. Ból może być intensywny, a ludzie czasami mogą doświadczać innych objawów, takich jak nudności lub wymioty. Migrenowe bóle głowy mogą być związane z określonymi wyzwalaczami, zwanymi czasami triggerami, takimi jak stres lub zmiany hormonalne.
Jak to co jemy, może wpłynąć na rozwinięcie się migreny?
Dieta to jeden z obszarów życia, który może wpływać na migrenowe bóle głowy. Jednak eksperci wciąż pracują nad szczegółami dotyczącymi tego zagadnienia. Konkretne wyzwalacze pokarmowe lub środki zapobiegawcze mogą być różne dla każdej osoby. Według dr. Clifforda Segila – specjalisty neurologa z Providence Saint John’s Health Center w Kalifornii – triggery dietetyczne są powszechne w przypadku migreny. Udowodniono, że wina, sery i kofeina mogą wywołać migrenowy ból głowy. Dodatkowo kofeina może zarówno powodować, jak i łagodzić migreny. Zdarza się, że lekarze proszą pacjentów podczas pierwszej wizyty o to, aby prowadzili dziennik bólu głowy, aby sprawdzić, czy są jakieś substancje, które mogłyby wywołać ból głowy.
Związek między witaminą B1 a migreną
Naukowcy w nowym badaniu przeanalizowali związek między dwiema witaminami z grupy B – tiaminą (witamina B1) i ryboflawiną (witamina B2) – a doświadczaniem silnych bólów głowy lub migren. W swoim badaniu przekrojowym przyjrzeli się danym uczestników z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 1999-2004, uwzględniając ponad 13 000 pacjentów. Spośród wszystkich badanych 2745 doświadczyło silnego bólu głowy lub migreny w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Naukowcy zbadali 24-godzinne spożycie tiaminy i ryboflawiny w diecie, analizując dane zebrane z wywiadów z uczestnikami.
W analizie uwzględniono kilka czynników, w tym wiek uczestników, styl życia, dane demograficzne i choroby współistniejące. Naukowcy poinformowali, że większe ilości tiaminy (B1) w diecie wiązały się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia migreny. Dotyczyło to zwłaszcza kobiet. Nie stwierdzono znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia bólu głowy, które byłoby związane z ryboflawiną (B2).
Dr James Giordano, profesor neurologii i biochemii w Georgetown University Medical Center w Waszyngtonie, który nie brał udziału w badaniu, zwrócił uwagę, że badanie to dostarcza ważnych danych potwierdzających wcześniejsze hipotezy, że czynniki żywieniowe mogą mieć wpływ na wywoływanie migrenowego bólu głowy. Eksperyment ten wykazał także statystycznie istotną rolę tiaminy (witaminy B1) w łagodzeniu migreny. Udowodniono, że tiamina jest szczególnie ważna w regulowaniu poziomów neuroprzekaźnika – serotoniny w mózgu, a to właśnie nieprawidłowości w funkcji serotoniny są bezpośrednio związane z patofizjologią migreny.