
Przedwczesne odklejenie łożyska w ciąży – przyczyny, objawy i skutki przedwczesnego odklejania się łożyska
Łożysko stanowi tymczasowy narząd ciążowy, wykształcający się z kosmówki (jednej z błon płodowych) ok. 12 tygodnia ciąży. Razem z pępowiną łożysko zapewnia łączność matki i płodu, i umożliwia m.in. odżywianie, dotlenianie, a także usuwanie produktów przemian materii płodu. Zdarza się, że dochodzi do jego przedwczesnego odklejenia w czasie ciąży.
Odklejenie łożyska – co to oznacza?
Fizjologicznie do oddzielenia łożyska od wyściółki macicy dochodzi dopiero w III okresie porodu, (zaraz po wypchnięciu dziecka przez kanał rodny). Jeśli dojdzie do tego przed planowanym terminem porodu i kolejno I i II okresem porodu, mówimy o przedwczesnym oddzielaniu łożyska (łac. ablatio placentae praecox). Dotyczy ono 0,5-1,5% ciąż i może nastąpić w dowolnym momencie jej trwania. Jednak najczęściej zachodzi w trakcie III trymestru, stając się najczęstszą przyczyną krwawień w tym okresie ciąży.
Przyczyny przedwczesnego odklejenia łożyska
Dokładna etiologia zjawiska jest ciągle badana. Wśród czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia wymienia się między innymi:
- palenie tytoniu,
- używanie kokainy podczas ciąży,
- wiek matki >35 lat,
- krótką pępowinę,
- nadciśnienie tętnicze lub stan przedrzucawkowy,
- ciążę mnogą,
- wielorodność,
- mięśniaki macicy,
- wielowodzie,
- brak suplementacji kwasu foliowego przed planowaną ciążą i w trakcie jej trwania,
- przedwczesne oddzielenie łożyska w poprzedniej ciąży,
- przebyty uraz brzucha (np. w wypadku komunikacyjnym),
- nieprawidłowości w budowie macicy.
Zazwyczaj nie da się bezwzględnie zapobiec oderwaniu łożyska, ale jest kilka czynników ryzyka możliwych do uniknięcia, jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków.
Objawy odklejania się łożyska
Przedwczesne odklejanie łożyska objawia się:
- krwawieniem z pochwy (ale nawet w 20% przypadków krwawienie nie występuje),
- bólem brzucha i okolicy lędźwiowej,
- tkliwością lub powtarzającymi się skurczami macicy,
- nieprawidłowym tętnem płodu.
Odrywanie kosmówki może także następować stopniowo. Gdy tak się dzieje, jedynymi objawami mogą być lekkie krwawienie z pochwy (także z przerwami) i zmniejszenie ilości płynu owodniowego.
Wszelkie krwawienia z pochwy w ciąży zgłaszaj swojemu położnikowi! Odklejanie łożyska to niejedyny możliwy powód krwawień, ale tylko wizyta lekarska i badanie dadzą odpowiedź na pytanie o przyczynę tego stanu.
Rozpoznanie odklejającego się łożyska
Krwawienie i ostry ból brzucha w drugiej części ciąży zawsze mogą być objawami przedwczesnego odklejenia łożyska, stąd zawsze występuje konieczność konsultacji specjalistycznej i hospitalizacji z dalszą diagnostyką, monitorowaniem, a nawet decyzją o cesarskim cięciu. Kluczowe znaczenie dla postawienia diagnozy mają badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjentki oraz badanie USG.
Odklejenie łożyska – skutki
Niewielkie częściowe oddzielenie łożyska może pozostać niegroźne w skutkach, jednak jeśli duża powierzchnia bądź całe łożysko oddzieli się od macicy, może stanowić poważne ryzyko. Może skutkować:
zagrożeniami dla matki – wiążą się z utratą krwi, która w ekstremalnie rzadkich przypadkach niesie ryzyko wstrząsu krwotocznego, niewydolności nerek, niewydolności wielonarządowej, zespołu Sheehana, a nawet zgonu. Przy obecnej dobrej dostępności transfuzji krwi śmierć matki jest rzadka, ale nadal wskaźnik zgonów okołoporodowych z tego powodu jest wyższy niż ogólny wskaźnik umieralności ciężarnych,
zagrożeniami dla płodu – wynikają głównie z porodu przedwczesnego i jego konsekwencji dla niedorozwiniętego płodu i niskiej masy urodzeniowej, niedotlenienia okołoporodowego i zgonu okołoporodowego.
Przerwanie łożyska jest główną przyczyną zachorowań matek i umieralności okołoporodowej!
Pacjentki pytają o to, czy przy stwierdzonym częściowym odklejaniu łożyska powinny leżeć. Częściowe oddzielenie zwykle jest wskazaniem do leżenia, unikania wszelkich wysiłków fizycznych i obciążeń. Zawsze słuchaj zaleceń swojego ginekologa-położnika i konsultuj z nim wątpliwości. Opcje terapeutyczne zależą od całego obrazu klinicznego pacjentki, w tym zaawansowania ciąży, nasilenia objawów odklejania się (według czteropunktowej skali), obciążeń matczynych i płodowych. Podczas hospitalizacji prowadzona jest pełna diagnostyka, w tym monitoring KTG, ocena dynamiki stanu i ryzyka ewentualnego zakażenia.
Gdy na podstawie objawów podejrzewasz u siebie przedwczesne odklejanie łożyska, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem lub zgłoś się do izby przyjęć szpitala.