×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dowiedz się jakim jesteś typem sportowca!

Warto, by każda osoba uprawiająca sport regularnie określiła typ wysiłku, jaki stosuje podczas ćwiczeń. W tym celu należy porównać wyniki czasowe w przypadku pokonywania dystansu o danej długości lub wykonać biopsję mięśnia.

Wyróżnia się głównie 3 grupy sportowców:

  • wytrzymałościowy - czyli taki, który wytrzymuje małe obciążenia w długim czasie (biegi długodystansowe np. na 4000m),
  • szybkościowy - wytrzymujący duże obciążenia ale w krótszej jednostce czasu (biegi krótkodystansowe, biegi przerywane),
  • szybkościowo-wytrzymałościowy - łączący cechy obu wyżej wymienionych (występuje u osób, które preferują zarówno wysiłki długo-, jak i krótkotrwałe).

Przypisanie się do danej grupy jest bardzo istotne, gdyż właśnie w zależności od tego jaki rodzaj aktywności fizycznej preferujemy, dostosowywana jest przerwa między wysiłkami.

Ogólne proporcje wykorzystywane w doborze długości aktywnego wypoczynku w przypadku sportowców wytrzymałościowych i szybkościowych przedstawia tabela poniżej:

  typ wytrzymałościowy typ szybkościowy
długość przebytego dystansu Proporcja trwania wysiłku do czasu aktywnego wypoczynku
5 m 1: 15 1: 12
10 m 1: 25  1: 20
20 m 1: 40 1: 32
30 m 1:  55 1: 42

Aby obliczyć czas aktywnego wypoczynku w przypadku obu typów motorycznych sportowców, należy posłużyć się ogólnym wzorem:

czas wykonywanego wysiłku na danym odcinku x proporcja trwania wysiłku do czasu aktywnego wypoczynku (dostosowana do dystansu oraz typu ćwiczącego) = czas aktywnego wysiłku

I tak dla przykładu:

  • dla typu wytrzymałościowego, po dystansie 10 metrów, gdzie wysiłek ten został wykonany w czasie dwóch sekund

2x 25= 50 sekund aktywnego wypoczynku.

  • dla typu szybkościowego, po pokonaniu dystansu 10 metrów w czasie 1,75 sekund:

1,75 x 20 = 35 sekund aktywnego wypoczynku.

Należy pamiętać, że zbyt krótki czas aktywnego wypoczynku może doprowadzić do wzrostu ilości kwasu mlekowego, co w konsekwencji objawia się zmęczeniem oraz wzmożonym obciążeniem energetycznym. 
 
Bibliografia: Wykłady prof. dr hab. J. Chmury


Podziel się: