Lewatywa – kiedy się ją wykonuje? Jak zrobić lewatywę w domu?
Michał Posmykiewicz

Lewatywa – kiedy się ją wykonuje? Jak zrobić lewatywę w domu?

Lewatywa (inna nazwa to enema przeczyszczająca) jest zabiegiem medycznym, który polega na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego po to, aby usunąć zalegające w nim masy kałowe.

Wskazania do wykonywania lewatywy

Lewatywa jest zabiegiem medycznym i powinna być ona wykonywana z określonych wskazań. Przede wszystkim lewatywa jest wykonywana w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu uporczywych, nawracających zaparć, które nie chcą ustąpić pomimo właściwej lekkostrawnej i bogatobłonnikowej diety oraz właściwego leczenia farmakologicznego. W tej sytuacji lewatywę można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych.

Innym wskazaniem do wykonania lewatywy jest przygotowanie kobiety do porodu. Praktycznie każda kobieta poddaje się przed porodem zabiegowi lewatywy ze względów czysto higienicznych. Chodzi bowiem o to, że w czasie porodu, na skutek ogromnego parcia, jeśli w jelicie grubym zalegałby masy kałowe, zostałyby one wydalone w sposób nieświadomy przez kobietę, co byłoby bardzo niehigieniczne i nieestetyczne. Ponadto, lewatywa bardzo często jest też wykonywana przed różnego rodzaju zabiegami diagnostycznymi (miedzy innymi przed rektoskopią) i chirurgicznymi, które obejmują dolny odcinek jelita grubego. 

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania lewatywy?

Istnieją pewno sytuacje, w których wykonywanie lewatywy jest absolutnie przeciwwskazane. Przede wszystkim nie wolno wykonywać lewatywy, jeśli u pacjenta istnieje choćby cień podejrzenia perforacji, czyli pęknięcia jelita grubego. Ponadto przeciwwskazaniem do wykonywania lewatywy jest również obecność niedrożności jelit, jak również wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) w fazie zaostrzenia choroby.

Lewatywy nie powinno się też wykonywać u pacjenta, u którego obecne są bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, jak również niewiadomego pochodzenia nudności i wymioty. Zwykle nie wykonuje się też lewatywy u osób cierpiących z powodu niewydolności nerek oraz u sposób z niewydolnością układu krążenia. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonywania lewatywy jest krwawienie z przewodu pokarmowego, jak również objawy, które sugerowałyby stan zapalny wyrostka robaczkowego. Lewatywa jest również absolutnie przeciwwskazana u pacjentów odwodnionych.

Lewatywy nie stosuje się u dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia (u najmłodszych dzieci lewatywę można wykonać jedynie ewentualnie w warunkach szpitalnych pod stałym lekarskim nadzorem). 

Powiązane produkty

Czy lewatywa boli?

Wykonywanie lewatywy zwykle nie jest bolesne, aczkolwiek jest nieprzyjemne, zabieg jest dla pacjenta krępujący. Dlatego też lewatywę zawsze powinno się wykonywać w warunkach intymnych, za parawanem, tak aby nikt inny poza pacjentem i osobą wykonującą zabieg nie był przy tym obecny. 

Czasami może zdarzyć się, że lewatywa będzie bolesna. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy pacjent, u którego wykonywany jest zabieg, cierpi z powodu żylaków odbytu, zwłaszcza, jeśli są one akurat w stanie zapalnym. 

Czy lewatywa jest bezpieczna?

Tak, lewatywa jest bezpieczna pod warunkiem, że jest ona wykonywana z określonych wskazań i że przestrzega się przeciwwskazań do jej wykonywania. Absolutnie zatem nie powinno się wykonywać lewatywy u pacjentów w zaostrzeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, przy niedrożności lub perforacji jelita oraz w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z niewiadomej przyczyny z powodu bólów brzucha, nudności i wymiotów.

Wykonanie bowiem lewatywy w takich okolicznościach mogłoby być dla pacjenta niebezpieczne i mogłoby stanowić naprawdę poważne zagrożenia dla stanu jego zdrowia. 

Jak zrobić lewatywę w domu?

Jeśli musimy wykonać lewatywę w domu (dlatego, że cierpimy z powodu poważnego zaparcia lub też musimy przygotować się do zabiegu diagnostycznego na jelicie grubym), należy do tego celu wykorzystać specjalny roztwór, który można kupić bez recepty w aptece.

Absolutnie nie powinno się sporządzać roztworu do wykonania lewatywy domowymi metodami, bowiem po pierwsze taki roztwór, aby był skuteczny, musi mieć ściśle określony skład, a po drugie, lewatywa przygotowana domowym sposobem może być po prostu niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Kiedy już kupimy roztwór do wykonania lewatywy w domu i chcemy ja wykonać, najlepiej zrobić to w łazience. Powinniśmy wtedy położyć na podłodze ręcznik i ułożyć się na nim w pozycji na boku lub ewentualnie w pozycji kolankowo-łokciowej, wtedy można już wykonać zabieg. 

Czy lewatywa daje jakieś działania niepożądane?

Zdarza się, że po wykonaniu lewatywy może dojść u pacjenta do odwodnienia. Czasami również na skutek wykonania lewatywy może dojść do podrażnienia błony śluzowej odbytu, a jeśli lewatywa jest wykonywana zbyt często, wtedy też może zdarzyć się, że dojdzie do powstania zaburzeń czynności jelita grubego. 

Jak często robić lewatywę? Czy lewatywa jest zdrowa?

Lewatywę powinno się wykonywać wyłącznie ze ściśle określonych wskazań medycznych. Nie wolno jej przeprowadzać zbyt często, bowiem przede wszystkim może to doprowadzić do poważnych zaburzeń w pracy i funkcjonowaniu jelita grubego, jak również może dojść do poważnego w skutkach odwodnienia pacjenta.

Lewatywę należy wykonywać w warunkach domowych tylko po wyraźnym zaleceniu swojego lekarza prowadzącego.

Ostatnio bardzo modne stały się zabiegi hydrokolonoterapii, które maja na celu "oczyścić nasz organizm" z pasożytów, toksyn, grzybów, jak również wspomóc nasz układ odpornościowy, wyeliminować problemy skórne, bóle głowy oraz wyregulować nasza masę ciała. Zabiegi te jednak niestety nie dadzą nam pożądanego przez nas efektu, a jedynie opróżnią nasze jelito z mas kałowych. Dlatego trzeba wiedzieć, że lewatywa czy tzw. płukanie jelita, to po prostu zabieg medyczny, który lekarz zleca z określonych wskazań medycznych.

Lewatywa, poza tym, że przyczynia się do opróżniania z zalegających mas kałowych dolnego odcinka jelita grubego, nie jest cudownym zabiegiem, który w oszałamiający sposób wpłynie na lepszy stan naszego zdrowia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl