Lewatywa – kiedy się ją wykonuje? Jak zrobić lewatywę w domu?
Lewatywa (inna nazwa to enema przeczyszczająca) jest zabiegiem medycznym, który polega na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego po to, aby usunąć zalegające w nim masy kałowe.
Wskazania do wykonywania lewatywy
Lewatywa jest zabiegiem medycznym i powinna być ona wykonywana z określonych wskazań. Przede wszystkim lewatywa jest wykonywana w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu uporczywych, nawracających zaparć, które nie chcą ustąpić pomimo właściwej lekkostrawnej i bogatobłonnikowej diety oraz właściwego leczenia farmakologicznego. W tej sytuacji lewatywę można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych.
Innym wskazaniem do wykonania lewatywy jest przygotowanie kobiety do porodu. Praktycznie każda kobieta poddaje się przed porodem zabiegowi lewatywy ze względów czysto higienicznych. Chodzi bowiem o to, że w czasie porodu, na skutek ogromnego parcia, jeśli w jelicie grubym zalegałby masy kałowe, zostałyby one wydalone w sposób nieświadomy przez kobietę, co byłoby bardzo niehigieniczne i nieestetyczne. Ponadto, lewatywa bardzo często jest też wykonywana przed różnego rodzaju zabiegami diagnostycznymi (miedzy innymi przed rektoskopią) i chirurgicznymi, które obejmują dolny odcinek jelita grubego.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania lewatywy?
Istnieją pewno sytuacje, w których wykonywanie lewatywy jest absolutnie przeciwwskazane. Przede wszystkim nie wolno wykonywać lewatywy, jeśli u pacjenta istnieje choćby cień podejrzenia perforacji, czyli pęknięcia jelita grubego. Ponadto przeciwwskazaniem do wykonywania lewatywy jest również obecność niedrożności jelit, jak również wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) w fazie zaostrzenia choroby.
Lewatywy nie powinno się też wykonywać u pacjenta, u którego obecne są bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, jak również niewiadomego pochodzenia nudności i wymioty. Zwykle nie wykonuje się też lewatywy u osób cierpiących z powodu niewydolności nerek oraz u sposób z niewydolnością układu krążenia. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonywania lewatywy jest krwawienie z przewodu pokarmowego, jak również objawy, które sugerowałyby stan zapalny wyrostka robaczkowego. Lewatywa jest również absolutnie przeciwwskazana u pacjentów odwodnionych.
Czy lewatywa boli?
Wykonywanie lewatywy zwykle nie jest bolesne, aczkolwiek jest nieprzyjemne, zabieg jest dla pacjenta krępujący. Dlatego też lewatywę zawsze powinno się wykonywać w warunkach intymnych, za parawanem, tak aby nikt inny poza pacjentem i osobą wykonującą zabieg nie był przy tym obecny.
Czasami może zdarzyć się, że lewatywa będzie bolesna. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy pacjent, u którego wykonywany jest zabieg, cierpi z powodu żylaków odbytu, zwłaszcza, jeśli są one akurat w stanie zapalnym.
Czy lewatywa jest bezpieczna?
Tak, lewatywa jest bezpieczna pod warunkiem, że jest ona wykonywana z określonych wskazań i że przestrzega się przeciwwskazań do jej wykonywania. Absolutnie zatem nie powinno się wykonywać lewatywy u pacjentów w zaostrzeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, przy niedrożności lub perforacji jelita oraz w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z niewiadomej przyczyny z powodu bólów brzucha, nudności i wymiotów.
Wykonanie bowiem lewatywy w takich okolicznościach mogłoby być dla pacjenta niebezpieczne i mogłoby stanowić naprawdę poważne zagrożenia dla stanu jego zdrowia.
Jak zrobić lewatywę w domu?
Jeśli musimy wykonać lewatywę w domu (dlatego, że cierpimy z powodu poważnego zaparcia lub też musimy przygotować się do zabiegu diagnostycznego na jelicie grubym), należy do tego celu wykorzystać specjalny roztwór, który można kupić bez recepty w aptece.
Kiedy już kupimy roztwór do wykonania lewatywy w domu i chcemy ja wykonać, najlepiej zrobić to w łazience. Powinniśmy wtedy położyć na podłodze ręcznik i ułożyć się na nim w pozycji na boku lub ewentualnie w pozycji kolankowo-łokciowej, wtedy można już wykonać zabieg.
Czy lewatywa daje jakieś działania niepożądane?
Zdarza się, że po wykonaniu lewatywy może dojść u pacjenta do odwodnienia. Czasami również na skutek wykonania lewatywy może dojść do podrażnienia błony śluzowej odbytu, a jeśli lewatywa jest wykonywana zbyt często, wtedy też może zdarzyć się, że dojdzie do powstania zaburzeń czynności jelita grubego.
Jak często robić lewatywę? Czy lewatywa jest zdrowa?
Lewatywę powinno się wykonywać wyłącznie ze ściśle określonych wskazań medycznych. Nie wolno jej przeprowadzać zbyt często, bowiem przede wszystkim może to doprowadzić do poważnych zaburzeń w pracy i funkcjonowaniu jelita grubego, jak również może dojść do poważnego w skutkach odwodnienia pacjenta.
Ostatnio bardzo modne stały się zabiegi hydrokolonoterapii, które maja na celu "oczyścić nasz organizm" z pasożytów, toksyn, grzybów, jak również wspomóc nasz układ odpornościowy, wyeliminować problemy skórne, bóle głowy oraz wyregulować nasza masę ciała. Zabiegi te jednak niestety nie dadzą nam pożądanego przez nas efektu, a jedynie opróżnią nasze jelito z mas kałowych. Dlatego trzeba wiedzieć, że lewatywa czy tzw. płukanie jelita, to po prostu zabieg medyczny, który lekarz zleca z określonych wskazań medycznych.