Lewatywa – kiedy się ją wykonuje? Jak zrobić lewatywę w domu?
Michał Posmykiewicz

Lewatywa – kiedy się ją wykonuje? Jak zrobić lewatywę w domu?

Lewatywa (inna nazwa to enema przeczyszczająca) jest zabiegiem medycznym, który polega na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego po to, aby usunąć zalegające w nim masy kałowe.

Wskazania do wykonywania lewatywy

Lewatywa jest zabiegiem medycznym i powinna być ona wykonywana z określonych wskazań. Przede wszystkim lewatywa jest wykonywana w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu uporczywych, nawracających zaparć, które nie chcą ustąpić pomimo właściwej lekkostrawnej i bogatobłonnikowej diety oraz właściwego leczenia farmakologicznego. W tej sytuacji lewatywę można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych.

Innym wskazaniem do wykonania lewatywy jest przygotowanie kobiety do porodu. Praktycznie każda kobieta poddaje się przed porodem zabiegowi lewatywy ze względów czysto higienicznych. Chodzi bowiem o to, że w czasie porodu, na skutek ogromnego parcia, jeśli w jelicie grubym zalegałby masy kałowe, zostałyby one wydalone w sposób nieświadomy przez kobietę, co byłoby bardzo niehigieniczne i nieestetyczne. Ponadto, lewatywa bardzo często jest też wykonywana przed różnego rodzaju zabiegami diagnostycznymi (miedzy innymi przed rektoskopią) i chirurgicznymi, które obejmują dolny odcinek jelita grubego. 

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania lewatywy?

Istnieją pewno sytuacje, w których wykonywanie lewatywy jest absolutnie przeciwwskazane. Przede wszystkim nie wolno wykonywać lewatywy, jeśli u pacjenta istnieje choćby cień podejrzenia perforacji, czyli pęknięcia jelita grubego. Ponadto przeciwwskazaniem do wykonywania lewatywy jest również obecność niedrożności jelit, jak również wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) w fazie zaostrzenia choroby.

Lewatywy nie powinno się też wykonywać u pacjenta, u którego obecne są bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, jak również niewiadomego pochodzenia nudności i wymioty. Zwykle nie wykonuje się też lewatywy u osób cierpiących z powodu niewydolności nerek oraz u sposób z niewydolnością układu krążenia. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonywania lewatywy jest krwawienie z przewodu pokarmowego, jak również objawy, które sugerowałyby stan zapalny wyrostka robaczkowego. Lewatywa jest również absolutnie przeciwwskazana u pacjentów odwodnionych.

Lewatywy nie stosuje się u dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia (u najmłodszych dzieci lewatywę można wykonać jedynie ewentualnie w warunkach szpitalnych pod stałym lekarskim nadzorem). 

Polecane dla Ciebie

Czy lewatywa boli?

Wykonywanie lewatywy zwykle nie jest bolesne, aczkolwiek jest nieprzyjemne, zabieg jest dla pacjenta krępujący. Dlatego też lewatywę zawsze powinno się wykonywać w warunkach intymnych, za parawanem, tak aby nikt inny poza pacjentem i osobą wykonującą zabieg nie był przy tym obecny. 

Czasami może zdarzyć się, że lewatywa będzie bolesna. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy pacjent, u którego wykonywany jest zabieg, cierpi z powodu żylaków odbytu, zwłaszcza, jeśli są one akurat w stanie zapalnym. 

Czy lewatywa jest bezpieczna?

Tak, lewatywa jest bezpieczna pod warunkiem, że jest ona wykonywana z określonych wskazań i że przestrzega się przeciwwskazań do jej wykonywania. Absolutnie zatem nie powinno się wykonywać lewatywy u pacjentów w zaostrzeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, przy niedrożności lub perforacji jelita oraz w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z niewiadomej przyczyny z powodu bólów brzucha, nudności i wymiotów.

Wykonanie bowiem lewatywy w takich okolicznościach mogłoby być dla pacjenta niebezpieczne i mogłoby stanowić naprawdę poważne zagrożenia dla stanu jego zdrowia. 

Jak zrobić lewatywę w domu?

Jeśli musimy wykonać lewatywę w domu (dlatego, że cierpimy z powodu poważnego zaparcia lub też musimy przygotować się do zabiegu diagnostycznego na jelicie grubym), należy do tego celu wykorzystać specjalny roztwór, który można kupić bez recepty w aptece.

Absolutnie nie powinno się sporządzać roztworu do wykonania lewatywy domowymi metodami, bowiem po pierwsze taki roztwór, aby był skuteczny, musi mieć ściśle określony skład, a po drugie, lewatywa przygotowana domowym sposobem może być po prostu niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Kiedy już kupimy roztwór do wykonania lewatywy w domu i chcemy ja wykonać, najlepiej zrobić to w łazience. Powinniśmy wtedy położyć na podłodze ręcznik i ułożyć się na nim w pozycji na boku lub ewentualnie w pozycji kolankowo-łokciowej, wtedy można już wykonać zabieg. 

Czy lewatywa daje jakieś działania niepożądane?

Zdarza się, że po wykonaniu lewatywy może dojść u pacjenta do odwodnienia. Czasami również na skutek wykonania lewatywy może dojść do podrażnienia błony śluzowej odbytu, a jeśli lewatywa jest wykonywana zbyt często, wtedy też może zdarzyć się, że dojdzie do powstania zaburzeń czynności jelita grubego. 

Jak często robić lewatywę? Czy lewatywa jest zdrowa?

Lewatywę powinno się wykonywać wyłącznie ze ściśle określonych wskazań medycznych. Nie wolno jej przeprowadzać zbyt często, bowiem przede wszystkim może to doprowadzić do poważnych zaburzeń w pracy i funkcjonowaniu jelita grubego, jak również może dojść do poważnego w skutkach odwodnienia pacjenta.

Lewatywę należy wykonywać w warunkach domowych tylko po wyraźnym zaleceniu swojego lekarza prowadzącego.

Ostatnio bardzo modne stały się zabiegi hydrokolonoterapii, które maja na celu "oczyścić nasz organizm" z pasożytów, toksyn, grzybów, jak również wspomóc nasz układ odpornościowy, wyeliminować problemy skórne, bóle głowy oraz wyregulować nasza masę ciała. Zabiegi te jednak niestety nie dadzą nam pożądanego przez nas efektu, a jedynie opróżnią nasze jelito z mas kałowych. Dlatego trzeba wiedzieć, że lewatywa czy tzw. płukanie jelita, to po prostu zabieg medyczny, który lekarz zleca z określonych wskazań medycznych.

Lewatywa, poza tym, że przyczynia się do opróżniania z zalegających mas kałowych dolnego odcinka jelita grubego, nie jest cudownym zabiegiem, który w oszałamiający sposób wpłynie na lepszy stan naszego zdrowia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij