Xenna, zioła na zaparcia, fix, 20 szt.

senes, saszetki, zaparcia

11,69 zł
Cena za szt.: 0,58 zł
Sprawdź warianty
20 szt.
11,69 zł
0,58 zł / szt.
40 szt.
17,99 zł
0,45 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty XENNA

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Producent

USP ZDROWIE SP.ZO.O.
Poleczki 35
Warszawa

Opis

Xenna to lek w postaci ziół do zaparzania w torebkach. Produkt leczniczy zawiera liść senesu i stosuje się w zaparciach jako środek przeczyszczający.

Skład

Substancją czynną jest liść senesu (Sennae folium).

1 saszetka zawiera 0,9-1,1 g Cassia angustifolia Vahl folium i/lub Cassia senna L. folium (liść senesu), co odpowiada 30 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na sennozyd B.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się doraźnie, doustnie. Podczas leczenia zaleca się przyjmować zwiększoną ilość płynów bezkofeinowych. Lek można zastosować tylko wtedy, gdy zmiana diety, a następnie środki łagodnie przeczyszczające (np. pęczniejące) nie dały pożądanych efektów.

Xenna usuwa zaparcia po ok. 8-12 godzinach. Należy przyjmować najmniejszą ilość naparu powodującą zmiękczenie stolca i nie przekraczać maksymalnej dawki (1 saszetka) w ciągu doby.

Przyjmowanie dłużej niż 1-2 tyg. wymaga nadzoru lekarskiego jeśli objawy nie ustępują.

Dorośli, osoby starsze i młodzież powyżej 12 lat: 1 raz dziennie 1 saszetkę zalać szklanką wrzącej wody (ok. 200 mi) i pozostawić do zaparzenia na 10 min. Pić od pół do całej szklanki naparu jednorazowo przed snem. Zawsze pić świeży napar.

Działanie

Xenna działa dwukierunkowo. Powoduje szybszy pasaż jelitowy oraz zmniejszenie wchłaniania płynów w jelicie, więc lek powoduje usunięcie zalegających mas kałowych. Ponadto Xenna wzmaga wydzielanie płynów w jelicie, co powoduje zmiękczenie stolca. Efekt występuje po około 8 do 12 godzin po spożyciu, co wynika z czasu przesuwania się treści pokarmowej w jelicie i przebiegu metabolizmu leku do uzyskania składników aktywnych.

Wskazania

Lek stosuje się jako ziele o właściwościach  przeczyszczających, które podaje się w doraźnym leczeniu zaparć.

Przeciwwskazania

Kiedy nie należy stosować leku Xenna:

 • jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na senes i sennozydy.
 • jeśli występuje zwężenie i niedrożność jelit, zmniejszenie siły skurczu mięśni gładkich jelit (atonia jelit), ostre stany zapalne w jamie brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego), choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
 • jeśli występują niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej.
 • w stanach odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana:

 • reakcje uczuleniowe (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka),
 • liście senesu mogą powodować bóle brzucha, skurcze i wydalanie płynnych stolców w szczególności u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego; objawy te mogą jednak występować również jako konsekwencja indywidualnego przedawkowania i należy wtedy zmniejszyć dawki.,
 • przewlekłe stosowanie może powodować wydalanie białka z moczem (albuminurię) i krwiomocz (hematurię), przebarwienie błony śluzowej jelita grubego - okrężnicy (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu.
 • Podczas stosowania może wystąpić nieistotne klinicznie żółte lub czerwonobrązowe (zależne od pH) przebarwienie moczu wywołane obecnością metabolitów leku.
 • Przewlekłe przyjmowanie lub nadużywanie może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej czy nawet toksycznego zapalenia wątroby. Biegunka może powodować hipokaliemię (obniżenie stężenia potasu w surowicy krwi).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jak wszystkie środki przeczyszczające, liście senesu nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem w przypadku ciężkich zaparć powodujących powstawanie tzw. „kamieni kałowych” oraz w przypadkach niezdiagnozowanych ostrych lub przewlekłych schorzeń żołądkowo-jelitowych, np. ból brzucha, nudności, wymioty, ponieważ objawy te mogą oznaczać potencjalną lub istniejącą niedrożność jelit (ileus). Jeśli leki przeczyszczające są potrzebne codziennie powinna być zdiagnozowana przyczyna zaparć. Należy unikać długotrwałego ich przyjmowania.

Osoby nietrzymające stolca powinny zwrócić uwagę na higienę osobistą podczas stosowania preparatów z liści senesu.

Pacjenci ze schorzeniami nerek powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwe zaburzenia elektrolitowe.

Przechowywanie:

 • Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Xenna może wchodzić w interakcje z:

 • innymi lekami podawanymi doustnie (także antykoncepcyjnymi) - zmniejszenie wchłaniania,
 • lekami przeciwarytmicznymi, glikozydami nasercowymi oraz lekami wydłużającymi odcinek QT - jeśli wystąpi niskie stężenie potasu we krwi,
 • lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami, przetworami z korzenia lukrecji - mogą wywołać hipokaliemię.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Xenna w czasie ciąży oraz karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Cechy produktu

 • Główny składnik
Polecane artykuły
 • Zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej objawia się występowaniem przewlekłego bólu w okolicy podbrzusza. Charakterystyczne jest nasilenie dolegliwości w pozycji stojącej czy po stosunku. Najczęściej schorzenie dotyczy kobiet, które rodziły wielokrotnie, a także ciężarnych. Poznaj wszystkie objawy PCS i dowiedz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie zespołu biernego przekrwienia miednicy mniejszej.

 • Choroba Whipple’a (zwana inaczej lipodystrofią jelitową) to rzadka wieloukładowa infekcja, która może wpływać na różne narządy w organizmie, w tym jelita, wątrobę, układ limfatyczny i układ nerwowy. Główną przyczyną tej choroby są bakterie z rodzaju Tropheryma. Objawy choroby Whipple’a mogą obejmować bóle brzucha, zaparcia, utratę masy ciała, zmęczenie, dreszcze i gorączkę. Choroba ta jest rzadka i występuje głównie u białych mężczyzn w średnim wieku.

 • Śluz w kale występuje fizjologicznie (prawidłowo) u każdego człowieka. Jeśli jest to niewielka ilość, która jest niemal niezauważalna gołym okiem, nie ma powodów do niepokoju. Naszą uwagę powinna zwrócić sytuacja, gdy do śluzu w kale dochodzą inne objawy alarmowe, które mogą sugerować stany zapalne czy chorobę nowotworową w obrębie jelit. Jeśli ilość śluzu jest duża lub towarzyszą mu niepokojące dolegliwości, warto udać się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Jak wygląda śluz w kale i co oznacza? Jakie są jego przyczyny?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij