×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Akupresura stopy - lecznicze działanie ucisku

Akupresura polega na stosowaniu ucisku na dany punkt ciała. Stosowana jest zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo (niweluje różnego rodzaju schorzenia). Jest niezastąpiona w leczeniu wielu schorzeń.

Akupresurę wykonuje się głównie na stopie, ze względu na rozległą ilość receptorów na jej powierzchni. By przyniosła ona jak najbardziej pożądane efekty, należy zwrócić szczególną uwagę na pełne rozluźnienie mięśni, kierunek ucisku oraz (jeśli pacjent cierpi na wiele schorzeń) na rozpoczęcie zabiegu od najbardziej uciążliwej jednostki chorobowej.

Bezpiecznym zabiegiem jest ten, w którym ucisk trwa nie dłużej niż 5 minut na jeden receptor. Reakcja organizmu na opisywany rodzaj masażu jest różna. Może dojść m.in. do opuchnięcia nadgarstków, powstania stanów podgorączkowych, czy nawet pogłębienia dolegliwości. Jest to jednak stan przejściowy i nie należy z tego powodu rezygnować z akupresury. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, więc długość zabiegu dobierana jest indywidualnie. Inaczej na akupresurę reaguje osoba młoda, inaczej starsza. Podobnie choleryk i flegmatyk.

Ucisk na charakterystyczne punkty na stopie może pozytywnie wpłynąć między innymi w przypadku chorób układu pokarmowego, jak i układu narządu ruchu lub układu krwionośnego. Jest niezastąpiona również w przypadkach, gdy występuje ograniczenie ruchu w stawach, którym towarzyszy ból.

By doświadczyć pozytywnych skutków akupresury nie trzeba jednak wybierać się do specjalisty. Jej naturalną formą jest chodzenie boso po trawie, piasku lub kamykach.


Podziel się: