Jak leczyć grypę?
Katarzyna Zybert

Jak leczyć grypę?

Gorączka, katar, kaszel, bóle mięśni i kości? Grypy, bo o niej mowa, nie można lekceważyć, ponieważ jest przyczyną groźnych dla zdrowia powikłań - poznaj sposoby walki z infekcją.

Głównym miejscem, gdzie dochodzi do zmian podczas infekcji jest nabłonek układu oddechowego. Może też jednak dojść do zmian na skutek obecności wirusa w innych tkankach np. serca, mózgu czy tkance chłonnej. Wydzielina z dróg oddechowych zawiera duże ilości wirusa. Zakażenie szerzy się bezpośrednio z osoby na osobę, drogą kropelkową lub poprzez zakażone przedmioty.

Osoba zakażona zaraża otoczenie 1-6 dni (zwykle 2-3 dni) przed wystąpieniem objawów choroby i kilka dni po ich ustąpieniu. Wirus dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe. Grypa jest bardzo zaraźliwą chorobą, dlatego też w krótkim czasie dochodzi do wysokiej liczby zachorowań. W okresie kilku tygodni epidemii może ulec nawet do 10% danej populacji. Co ciekawe, według badań naukowych, wzrost zachorowań u dzieci poprzedza wzrost zachorowań u dorosłych.

Choroba o wielu obliczach

Infekcja może mieć przebieg od bezobjawowej, po ciężką postać stanowiąca zagrożenie dla zdrowia lub nawet zakończyć się śmiercią. Śmiertelność nie jest jednak wielka - wynosi poniżej 0,01%.

Objawy choroby są zwykle mało charakterystyczne, podobne przy zakażeniu typem A, B i C jak i podczas innych infekcji wirusowych. Są to zarówno objawy ogólne: złe samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśniowe, gorączka, dreszcze, zwiększona potliwość, zawroty głowy, wymioty, powiększenie węzłów chłonnych, jak i objawy miejscowe: pieczenie i łzawienie spojówek, zapalenie spojówek, ból i zapalenie gardła, uczucie zatkania nosa, wodnisty katar, suchy, często męczący kaszel.

Nie zawsze choroba szybko mija

Powikłania w stosunku do liczby zachorowań występują dość rzadko, tym niemniej mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Mogą być one konsekwencją działania wirusa lub dołączenia się zakażenia bakteryjnego. Wśród wielu powikłań pogrypowych najczęściej obserwuje się zapalenie płuc i oskrzeli, ropnie płuc, zaburzenia oddychania, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, schorzenia neurologiczne. Powikłania częściej występują u małych dzieci (szczególnie poniżej 4 lat), osób w wieku podeszłym, a także u cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego (jak astma, mukowiscydoza), nerek czy krwi. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu powikłań jest także terapia sterydowa czy choroba nowotworowa.

Gdy już zachorujemy

Leczenie grypy jest podobne jak w wielu innych infekcjach wirusowych. Podczas infekcji wskazane jest leżenie w łóżku, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, spożywanie dużej ilości płynów, które tracone są w większej ilości niż zwykle z powodu gorączki i wzrostu potliwości. Podwyższoną ciepłotę ciała należy obniżać środkami przeciwgorączkowymi. 

Ból gardła może być  zwalczany poprzez kilkakrotne w ciągu doby płukania gardła (preparaty ziołowe, soda oczyszczona, sól kuchenna), aerozole, tabletki do ssania. Katar leczymy środkami działającymi na śluzówkę nosa, ułatwiającymi odpływ wydzieliny poprzez udrożnienie przewodów nosowych. Należy jednak pamiętać, by nie stosować ich dłużej niż 3-4 dni. Jeśli wydzielina w przewodach nosowych jest gęsta można zastosować środki rozluźniające ją np. sól fizjologiczną. W przypadku występowania powikłań bakteryjnych na zalecenie lekarza stosuje się antybiotykoterapię. Istnieją leki działające bezpośrednio na wirusa grypy. Mechanizm działania tych leków nie jest jednak do końca zbadany. Zastosowanie ich ma sens wyłącznie w przypadku, gdy zakażenie wirusowe z całą pewnością spowodowane jest wirusem grypy, a nie innym powodującym podobne objawy. Udokumentowanie tego wymaga wysoko specjalistycznych badań. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij