Wszystko co powinniśmy wiedzieć o świńskiej grypie
Odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące grypy.
Czym jest "świńska grypa"?
"Świńska grypa" to potoczna nazwa grypy wywołanej przez wirusa AH1N1. Jest zakaźną chorobą układu oddechowego wywołaną przez wirus grypy typu A. Podobnie jak u ludzi, wirusy wywołują u świń sezonowe epidemie grypy charakteryzujące się dużą liczbą zachorowań, ale niewielką śmiertelnością. Do tej pory wirus świńskiej grypy rzadko szerzył się między ludźmi. Stąd też utarła się nazwa "świńska grypa"
Jak dochodzi do zarażenia „świńską grypą”?
Do zarażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi. Wirus rozprzestrzenia się najczęściej drogą kropelkową, ale możliwe jest także zarażenie się poprzez dotyk. Wirus AH1N1 zostaje zniszczony dopiero po poddaniu go obróbce termicznej.
Jakie są objawy grypy AH1N1?
Objawy grypy świń są takie jak objawy „zwykłej” grypy i obejmują: gorączkę, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze i zmęczenie. Niektórzy pacjenci zgłaszali także, biegunkę i wymioty.
Czy szczepionka przeciwko grypie sezonowej zapewnia ochronę przed wirusem AH1N1?
Każda szczepionka na grypę, dostępna w sezonie 2010/2011, chroni zarówno przed grypą sezonową, jak i przed wirusem A/H1N1.
Co mogę zrobić? Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Przede wszystkim często myj dłonie, unikaj kontaktu z osobami, u których występują objawy podobne do grypy sezonowej (gorączka, osłabienie, kaszel, katar, ból gardła, u niektórych nudności, wymioty i biegunka). Ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu odporności naturalnej organizmu między innymi poprzez spożywanie pełnowartościowych produktów żywnościowych, odpoczynek po pracy, unikanie sytuacji stresowych. Jeśli czujesz się osłabiony, zapytaj lekarza lub farmaceutę, jak wspomóc kondycję Twojego organizmu.
Czy są leki na grypę AH1N1 i czy są dostępne w Polsce?
W leczeniu zaleca się dwa z obecnych na polskim rynku leków przeciwwirusowych: oseltamiwir i zanamiwir. Terapia jest najskuteczniejsza, jeśli jest podjęta w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów grypy. Jednak należy zaznaczyć, iż to lekarz musi zdecydować (oceniając objawy i ogólny stan chorego) jakie metody leczenia trzeba podjąć. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto zauważyć, że stosowanie tzw. przeciwgrypowych preparatów dostępnych bez recepty jedynie zmniejsza nasilenie objawów, ale nie ma wpływu na wirusa grypy.
Czy w obecnej sytuacji można podróżować?
WHO nie zaleca zamykania granic ani ograniczania regularnych podróży międzynarodowych. Jednak zaleca osobom chorym odłożenie podróży, a osobom, u których po podróży wystąpiły objawy choroby - udanie się do lekarza.
Podejrzewam, że mam grypę. Co powinienem zrobić? Kiedy należy skorzystać z porady lekarskiej?
Pamiętaj! Opisywane objawy mogą być również spowodowane przez wiele innych czynników. Nie popadaj w panikę! Osoby, u której wystąpiły objawy infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, katar, kaszel, bóle mięśniowe, ból gardła, itd.) powinny zgłosić się do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz dopiero po ustaleniu dodatniego wywiadu epidemiologicznego (pobyt na terenach wysokiego ryzyka grypy lub kontakt z osobą chorą na grypę) kieruje pacjenta do najbliższego oddziału zakaźnego, powiadamiając o tym właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną.