Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?
Roman Wodowski

Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

Nowe regulacje prawne

Zgodnie z obowiązującym od 1 września 2015 roku Rozporządzeniem Ministra Edukacji uczeń może zostać zwolniony całkowicie z lekcji wychowania fizycznego lub zwolniony z wykonywania określonych ćwiczeń. Dotychczasowy system zwolnień był czarno-biały (uczeń był zdolny do uczestniczenia w zajęciach WF lub też całkowicie niezdolny).Obecnie lekarz określa nie tylko na jaki okres potrzebne jest zwolnienie, ale również czy jest to całkowite zwolnienie z zajęć WF, czy tylko z określonych ćwiczeń fizycznych. Na podstawie tej pisemnej opinii dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych w terminie do siedmiu dni roboczych od daty wpływu podania. Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) odbierają decyzję dyrektora w sekretariacie szkoły, a następnie o zwolnieniu ucznia z zajęć informowany jest nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia.

Czy lekarz okulista może wystawić takie zwolnienie?

Tak. Rozporządzenie Ministra Edukacji nie precyzuje, jaki lekarz powinien wystawić taką opinię lekarską. Może to zrobić lekarz, który ma po prostu odpowiednie kompetencje w tym zakresie, a więc nie tylko specjalista medycyny sportowej, ale także lekarz z danej dziedziny medycyny (również okulista).

Polecane dla Ciebie

Na jaki okres lekarz  okulista może wystawić takie zwolnienie?

Przepisy nie określają sztywno minimalnego okresu zwolnienia z WF, zatem mogą to być nawet pojedyncze zajęcia (np. jeśli dziecko ma zapalenie spojówek, a planowane jest pływanie na basenie). Maksymalny okres zwolnienia to natomiast cały rok szkolny.

Jakie schorzenia mogą być powodem całorocznego zwolnienia z WF?

Tutaj również przepisy pozostawiają lekarzowi pewną swobodę. Nie ma jednolitości poglądów w kwestii przeciwwskazań okulistycznych do uprawiania sportu. Każdy przypadek jest wnikliwie przez lekarza okulistę analizowany, gdyż udział w zajęciach WF jest nieodzownym elementem prawidłowego rozwoju dzieci, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie. Przeciwwskazaniem okulistycznym do uczestnictwa w zajęciach WF mogą być, między innymi, stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki, brak widzenia obuocznego, ograniczenia lub ubytki w polu widzenia, znaczny oczopląs. Należy jednak zwrócić uwagę, że i w tych przypadkach wiele zależy od rodzaju aktywności sportowej (np. widzenie obuoczne jest niezbędne w grach zespołowych). Noszenie okularów nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu, ale w  grach zespołowych  bezpieczniejsza jest korekcja wady wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Dyscypliną, w której wada wzroku bardzo przeszkadza, jest pływanie. Dostępne są już jednak specjalne okulary pływackie wyposażone w szkła korekcyjne. 

Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 10 czerwca 2015r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikacji  i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów  w szkołach publicznych ( Dz. U. z 2015 poz 843).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij