Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?
Nowe regulacje prawne
Zgodnie z obowiązującym od 1 września 2015 roku Rozporządzeniem Ministra Edukacji uczeń może zostać zwolniony całkowicie z lekcji wychowania fizycznego lub zwolniony z wykonywania określonych ćwiczeń. Dotychczasowy system zwolnień był czarno-biały (uczeń był zdolny do uczestniczenia w zajęciach WF lub też całkowicie niezdolny).Obecnie lekarz określa nie tylko na jaki okres potrzebne jest zwolnienie, ale również czy jest to całkowite zwolnienie z zajęć WF, czy tylko z określonych ćwiczeń fizycznych. Na podstawie tej pisemnej opinii dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych w terminie do siedmiu dni roboczych od daty wpływu podania. Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) odbierają decyzję dyrektora w sekretariacie szkoły, a następnie o zwolnieniu ucznia z zajęć informowany jest nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia.
Czy lekarz okulista może wystawić takie zwolnienie?
Tak. Rozporządzenie Ministra Edukacji nie precyzuje, jaki lekarz powinien wystawić taką opinię lekarską. Może to zrobić lekarz, który ma po prostu odpowiednie kompetencje w tym zakresie, a więc nie tylko specjalista medycyny sportowej, ale także lekarz z danej dziedziny medycyny (również okulista).
Na jaki okres lekarz okulista może wystawić takie zwolnienie?
Przepisy nie określają sztywno minimalnego okresu zwolnienia z WF, zatem mogą to być nawet pojedyncze zajęcia (np. jeśli dziecko ma zapalenie spojówek, a planowane jest pływanie na basenie). Maksymalny okres zwolnienia to natomiast cały rok szkolny.
Jakie schorzenia mogą być powodem całorocznego zwolnienia z WF?
Tutaj również przepisy pozostawiają lekarzowi pewną swobodę. Nie ma jednolitości poglądów w kwestii przeciwwskazań okulistycznych do uprawiania sportu. Każdy przypadek jest wnikliwie przez lekarza okulistę analizowany, gdyż udział w zajęciach WF jest nieodzownym elementem prawidłowego rozwoju dzieci, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie. Przeciwwskazaniem okulistycznym do uczestnictwa w zajęciach WF mogą być, między innymi, stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki, brak widzenia obuocznego, ograniczenia lub ubytki w polu widzenia, znaczny oczopląs. Należy jednak zwrócić uwagę, że i w tych przypadkach wiele zależy od rodzaju aktywności sportowej (np. widzenie obuoczne jest niezbędne w grach zespołowych). Noszenie okularów nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu, ale w grach zespołowych bezpieczniejsza jest korekcja wady wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Dyscypliną, w której wada wzroku bardzo przeszkadza, jest pływanie. Dostępne są już jednak specjalne okulary pływackie wyposażone w szkła korekcyjne.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikacji i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych ( Dz. U. z 2015 poz 843).