×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nie mogę karmić piersią! Czy to zaszkodzi mojemu dziecku?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele nowych mam. Obecnie bowiem wszyscy: lekarze, położne, media, inne mamy twierdzą, że karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka i mleko modyfikowane nie może się z nim równać. Oczywiście, karmienie piersią to najbardziej naturalny i pożądany sposób karmienia, jednak nie można mówić, że sztuczne mleko jest złe. Bardzo często zdarza się, że nowa mama nie może karmić piersią i wtedy jest to jedyne rozwiązanie.

Sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe, są dość powszechne. Często kobieta nie ma pokarmu, co zdarza się szczególnie często po porodzie rozwiązanym drogą cięcia cesarskiego. Inna sytuacja to taka, w której nowa mama cierpi na przewlekłą chorobę, która pociąga za sobą konieczność przyjmowania na stałe leków mogących negatywnie wpływać na rozwój maluszka. Wtedy konieczne jest włączenie sztucznego karmienia.

Jak zatem dobrać właściwe dla swojego dziecka mleko?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby podawać dziecku mleko modyfikowane. Absolutnie nie wolno podawać maluszkowi pełnego mleka krowiego - wśród niektórych ludzi cały czas bowiem panuje przekonanie, że takie mleko jest najzdrowsze. Jest to absolutnie nieprawda, gdyż takie mleko może być przyczyną chorób u dziecka i nie nadaje się do spożywania przez nie. Natomiast mlek modyfikowanych na rynku jest dostępnych bardzo dużo: wszystkie mają bardzo podobny skład, producenci starają się, aby był on jak najbardziej zbliżony do składu mleka matki. Większość mlek poza podstawowymi witaminami i składnikami mineralnymi zawiera także specjalne kultury bakterii, które pomagają utrzymać właściwą mikroflorę jelitową, bardzo podobną do tej, jaka występuje u dzieci karmionych piersią oraz długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego dzieci oraz aktywują układ odpornościowy. Można kupić także mleka, które przeznaczone są dla maluszków zdrowych, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na białka mleka krowiego - są to preparaty, które zawierają w swym składzie hydrolizowane białka serwatkowe o obniżonych właściwościach alergizujących, które pozwalają budować tolerancję pokarmową, inne mleka to takie, które przeznaczone są dla dzieci ze skłonnością do ulewań czy też kolek.

Poza „zwykłymi” mlekami modyfikowanymi istnieją także produkty specjalistyczne. Są to preparaty mlekozastępcze przeznaczane dla dzieci, u których stwierdzono alergię na białko mleka krowiego (popularna skaza białkowa). Inne specjalistyczne preparaty są skierowane do dzieci z bardzo niską masą urodzeniową czy zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Jak widać zatem ilość dostępnych na rynku sztucznych mlek jest ogromna i każda mama znajdzie dla swojego maluszka najlepszy preparat. Warto wiedzieć, że pierwsze mleko, którym dziecko jest karmione, nosi nazwę” mleka początkowego” i jest stosowane do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia.

Jakie są zalety sztucznego karmienia?

Należy także pamiętać, że karmienie sztuczne niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Po pierwsze, każdy może karmić dziecko - kiedy mama jest zmęczona, może zastąpić ją tata lub inny członek rodziny. Ponadto, w przypadku sztucznego karmienia, łatwiej jest kontrolować ilość zjadanego przez dziecko pokarmu i tym sposobem można być pewnym, że dziecko jest najedzone. Należy po prostu przygotowywać porcje pokarmowe zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu. Dodatkowo sztuczne karmienie nie odbywa się na żądanie - dziecko jest karmione w odpowiednich odstępach czasu, które są stopniowo zwiększane w miarę rozwoju dziecka. Należy pamiętać, że jeśli dziecko zje daną porcję pokarmu kilkanaście minut później czy wcześniej, to naprawdę nie stanie się nic złego. Łatwiej jest także karmić dziecko w podróży czy chociażby na zakupach, gdzie karmienie naturalne dla wielu mam mogłoby być krępujące. Warto wiedzieć, że karmienie w podróży jest dodatkowo ułatwione możliwością zakupu tzw. mleka gotowego do spożycia, bez konieczności rozpuszczania w wodzie.  Ponadto także świeżo upieczona mama nie musi pilnować swojej diety, jak ma to miejsce w przypadku karmienia piersią.

Pamiętaj o odpowiednim „sprzęcie” do karmienia

Obecnie dostępnych jest wiele różnych butelek różnych firm - warto zawrócić przed zakupem uwagę czy dany produkt nie jest wyprodukowany w Chinach - wtedy mamy pewność, że materiał z którego wykonana jest butelka i smoczek jest zdrowy i nie będzie szkodliwy dla naszego maluszka. Butelki mają także możliwość dobrania odpowiedniego smoczka: z małym, średnim lub dużym przepływem. Jeśli maluszkowi nie odpowiada jeden rodzaj, można zamienić go na inny. Butelkę przed użyciem należy także odpowiednio przygotować - powinno się ją rozkręcić i zalać wrzątkiem, aby być pewnym, że będzie ona naprawdę czysta.

Widać zatem, że sztuczne karmienie nie jest takie złe, jak mogłoby się wydawać. Dzisiejsze mleka modyfikowane czy preparaty mlekozastępcze są naprawdę dobrej jakości i w pełni zaspokajają potrzeby żywieniowe dzieci. Dzieci nimi karmione rozwijają się prawidłowo, tak samo jak ich rówieśnicy karmieni piersią. Poza tym sztuczne mleko daje możliwość większego odpoczynku dla mamy, głównie przez dobranie korzystnych dla rodziców pór karmienia. Dlatego też  nie ma powodu do zmartwienia, jeśli nowa mama nie może karmić piersią - jej dziecko karmione sztucznym mlekiem będzie tak samo szczęśliwe  i pełne energii jak dzieci karmione piersią!

Podziel się: