×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wybierz sposób porodu dla siebie

Poród to zakończenie etapu ciąży i jednocześnie cud narodzin nowego życia. Przed tym ważnym wydarzeniem warto wybrać szpital, lekarza oraz zastanowić się nad rodzajem porodu i ewentualnym znieczuleniem.

Poród to zakończenie etapu ciąży i jednocześnie cud narodzin nowego życia. Kiedy nasze babcie i mamy opowiadają jak ich maleństwa przychodziły na świat – lokalny szpital, zimna rutyna, przeraźliwy ból i okrutna samotność – niejednej z nas „jeży się włos na głowie”.

Dzisiaj przebieg porodu jest dokładnie taki sam, jak wtedy, lecz... coś się zmieniło - przyszłe mamy mają prawo wyboru szpitala, lekarza, znieczulenia oraz rodzaju porodu.

Może to być poród tradycyjny, rodzinny, domowy, w wodzie lub też poprzez cesarskie cięcie. Każdy z nich ma swoje zalety i wady oraz w mniejszym lub w większym stopniu jest bolesny i męczący. Jednakże wybrany indywidualnie przez przyszłą mamę, daje jej szansę na urodzenie dziecka w sposób wygodny, mniej dla niej bolesny, a przede wszystkim bardziej komfortowy psychicznie. Strach, wstyd, ból i poczucie osamotnienia w cierpieniu, odbiera bowiem siły i pewność siebie nawet najbardziej odważnym.

Poród siłami natury

Ten rodzaj porodu wybierany jest najczęściej. W zależności od wskazań lekarza i decyzji przyszłej mamy może mieć on różny przebieg. Można zdecydować się na klasyczny (tradycyjny) poród w szpitalu, w otoczeniu najbliższej rodziny lub tylko ojca dziecka. Można także spróbować porodu w wodzie czy we własnym domu, o ile nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza.

Obecnie najbardziej modnym rodzajem porodu jest poród rodzinny. Dziecko przychodzi na świat w specjalnym pokoju - sali szpitalnej, przypominającej domowe warunki. Oczywiście przez cały poród, przyszła mama jest pod obserwacją personelu medycznego, który minimalnie ingeruje w poród i tylko rutynowo (jeżeli wszystko przebiega prawidłowo) kontroluje ogólny stan i samopoczucie pacjentki. Oprócz tego, w narodzinach dziecka może towarzyszyć Ci partner lub inna bliska dla Ciebie osoba. Jej obecność doda Ci sił, a wsparcie - uczucie, że nie jest to tylko Twój poród, ale Wasz i Waszego dziecka. Pamiętaj, że w chwili, nawet najmniejszych komplikacji otrzymasz pomoc medyczną. 

Poród rodzinny, ceniony za swoją intymność i bardziej komfortowe warunki zyskuje coraz większe uznanie przyszłych mam. Niestety, często jest on płatny (zależy to od szpitala, średnio 50-400zł) i nie w każdym szpitalu istnieje możliwość jego przeprowadzenia. Dlatego, jeżeli zdecydujesz się na niego, zorientuj się czy w wybranym przez ciebie szpitalu takie porody się odbywają. Dobrze byłoby również, gdybyś zasięgnęła opinii innych mam, które rodziły wcześniej w tym szpitalu. Niektóre kliniki wymagają niekiedy ukończenia kursu w szkole rodzenia.  

Do mniej sławnych należy poród w wodzie. Może uczestniczyć w nim także, ojciec dziecka czy też bliska osoba. Przeprowadza się go między innymi w: Łodzi, Tychach, Lublinie, Pucku, Bytomiu, Oławie i Tarnowskich Górach. Jest on mniej bolesny, zwłaszcza w pierwszej fazie porodu, gdyż ciepła woda działa rozluźniająco i relaksacyjnie na mięśnie. Stąd też, ból wywołany przez skurcze staje się słabszy. Przebywanie w wodzie wpływa również na szyjkę macicy, która rozwiera się szybciej. Co więcej, woda powoduje, że poród postępuje sprawniej i jest mniej stresujący. 

Przebieg porodu w wodzie jest zależny od fazy porodu. W pierwszym etapie przyszła mama leży w basenie. Woda znajduje się na wysokości jej pępka i ma temperaturę od 36-37 oC. Poród rozpoczyna się w momencie, gdy szyjka macicy osiąga rozwarcie 5 cm. Kobieta wówczas, może przebywać w wodzie przez pół godziny, z 30-minutową przerwą, po której znów może wejść do wody. W drugiej fazie, dziecko przychodzi na świat. Rodzi się ono w wodzie. Tuż po urodzeniu, niemowlę nie może przebywać dłużej pod wodą niż jedna minuta. Maluchy, które przyszły na świat właśnie w ten sposób przeżywają mniejszy szok porodowy, gdyż zmiana środowiska w ich przypadku nie jest tak gwałtowna i odbywa się z wody do wody. To dlatego właśnie dzieciom urodzonym w wodzie nie towarzyszy „pierwszy krzyk”. Po porodzie, niemowlaka układa się zwykle na brzuchu mamy. Dzięki temu, zapobiega to wyziębieniu dziecka. Poza tym maluch czuje się bezpiecznie słysząc bicie serca matki, które dobrze już zna.  

Poród w wodzie jest bezpłatny i nie może być przeprowadzany w takich sytuacjach jak: poród przedwczesny, wady wrodzone u dziecka, brak postępu porodu, zastosowanie znieczulenia, w przypadku, gdy dziecko jest zbyt duże w stosunku do kanału rodnego (niewspółmierność główkowo-miednicowa) oraz jeżeli matka cierpi na infekcje, choroby układu krążenia czy schorzenia dermatologiczne.  

Bardzo dużo kobiet, mimo wszystko, decyduje się na poród tradycyjny – podobny do tego, jakie miały nasze babcie i mamy. W narodzinach twojego dziecka towarzyszy Ci personel medyczny, natomiast twój partner i rodzina oczekują „szczęśliwego rozwiązania” poza salą porodową. Podczas rodzenia jesteś sama, współpracujesz jedynie z przydzieloną dla ciebie położną i lekarzem. Coraz częściej jednak do porodu tradycyjnego wprowadza się modyfikację - dopuszcza się bowiem, możliwość obecności ojca dziecka lub bliskiej osoby podczas porodu. Poród tradycyjny jest także bezpłatny.

Najmniej popularną formą porodu jest poród w domu, ze względu na dość duże niebezpieczeństwo związane z powikłaniami podczas rozwiązania i brakiem odpowiedniego sprzętu medycznego na miejscu. Co prawda, jest to typ porodu najbardziej komfortowy – bez białych fartuchów i przerażająco pikających maszyn, tylko swoja łazienka, łóżko, ulubiony fotel. Jednak kosztem tego jest dużo większe ryzyko, niż w przypadku „szpitalnych porodów”. Niemniej jednak, jest to poród najstarszy, gdyż kobiety rodziły w ten sposób przez wieki.

Cesarskie cięcie

Porodem bez udziału natury jest popularna cesarka (cc). Zaliczana jest ona do porodów zabiegowych i wiąże się z ingerencją w organizm kobiety, związanym z przecięciem jej powłok brzusznych. Jest to zabieg chirurgiczny, w czasie którego jesteś znieczulona. Rodzaj znieczulenia zależy od tego czy było ono planowane, lub też czy jest to operacja ratunkowa. To, czy podczas zabiegu może być obecna bliska osoba, zależy od lekarza. Często decyzja o podjęciu cesarskiego cięcia, zachodzi podczas niespodziewanych powikłań porodowych (np. podczas nieprawidłowego ułożenia dziecka w macicy, czy też gdy pępowina owinęła się wokół szyi niemowlaka). Podczas zabiegu nic nie czujesz, a po operacji pozostaje blizna na brzuchu. Najczęściej biegnie ona poziomo tuż nad linią owłosienia łonowego.

Niekiedy cesarskie cięcie jest szczególnie konieczne w przypadku, gdy matka dziecka posiada dużą wadę wzroku grożącą odklejeniem się siatkówki, lub gdy choroba matki może spowodować komplikacje podczas porodu (np. cukrzyca, problemy kardiologiczne itp.), w czasie ciąży mnogiej czy łożyska przodującego. 

W każdym porodzie bardzo ważny jest kontakt i współpraca z położną. Pamiętaj, że musi ona wiedzieć jak najwięcej o twojej ciąży i o twoich problemach zdrowotnych (alergie, cukrzyca, astma, choroby zakaźne typu WZW i inne schorzenia), gdyż w przypadku jakichkolwiek komplikacji, najważniejsze jest szybkie opanowanie „niespodzianek”. Jest to ważne ponieważ, może się zdarzyć, że twój lekarz prowadzący nie będzie miał właśnie dyżuru i nikt nie przeczyta twojej karty zdrowia, bo będzie za mało czasu. Trudno jest powierzyć zaufanie obcej osobie, którą poznaje się najczęściej na chwilę przed porodem i która zadaje mnóstwo rutynowych i czasami denerwujących pytań, w momencie kiedy ty przeżywasz mordęgi, ale postaraj się na to zdobyć. Jeżeli chcesz, aby twoje krocze zostało ochronione lub chcesz być znieczulona, również powiedz o tym położnej – masz do tego pełne prawo. Jeżeli ojciec dziecka będzie obecny przy porodzie i będzie na tyle niezestresowany, żeby udzielić tych informacji, niech także pomoże. 

Pamietaj! Musisz być świadoma tego, że bez względu na to, co wydarzy się podczas porodu, tylko twoja partnerska postawa i chęć aktywnej współpracy z położną da ci motywację do podjęcia wysiłku. Nie musisz być mega silna psychicznie! Przed Tobą tysiące kobiet przeżyło mniej lub bardziej trudny poród, a teraz są „szczęśliwymi mamusiami”. Musisz być gotowa na wszystko! Na potworny ból, na wysiłek, na lęk, na łzy, na dużo krwi, na mdłości, na znieczulenie, na empatię i oziębłe traktowanie personelu medycznego, a także na wiele innych sytuacji, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Musisz zaufać instynktowi i uświadomić sobie, że to od ciebie najwięcej zależy, od twojego parcia, nabytej wiedzy podczas ciąży i wewnętrznego przygotowania na szok jaki możesz przeżyć. Wybór odpowiedniego sposobu rodzenia wesprze twoją wole walki, doda Ci pewności siebie i sprawi, że nie stracisz „zimnej krwi”, nawet gdy poczujesz że nie dasz rady. Masz więc wybór. Skorzystaj z niego, bo nasze babcie tego nie miały.


Podziel się: