W Polsce rośnie zagrożenie salmonellą
Katarzyna Szulik

W Polsce rośnie zagrożenie salmonellą

2017 rok może być rekordowy pod względem liczby stwierdzonych przypadków zakażenia salmonellą. Kraje Unii oskarżają Polskę o rozsiewanie jej wraz z jajami i mięsem drobiowym, które dostarczamy jako jeden z największych producentów we Wspólnocie. By ostudzić nastroje, polscy rolnicy zabiegają o powrót do stosowania formaldehydu w paszach.

Zgodnie z informacjami „Dziennika Gazety Prawnej”, tylko w lipcu ujawniono aż 1087 nowych zatruć salmonellą, a ich odsetek rośnie systematycznie od kilku miesięcy. W obliczu skali problemu Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza zwróciła się do resortu rolnictwa z prośbą o przywrócenie dodawania do pasz formaldehydu, co obecnie jest objęte zakazem w naszym kraju w związku z utratą jego statusu jako środka biobójczego.

Czy formaldehyd zagraża konsumentom?

Kontrowersje wokół formaldehydu wynikają z potwierdzonych naukowo i groźnych konsekwencji stosowania go. Ma on właściwości rakotwórcze i trujące, ale tylko w dawkach o wysokim stężeniu, których nie można uzyskać traktując go wyłącznie jako dodatek do pasz. 

W kontrolowanych ilościach formaldehyd wykazuje najwyższą skuteczność w walce z salmonellą spośród wszystkich dodatków paszowych i nie zagraża ludziom oraz zwierzętom karmionym wzbogaconą o niego paszą. Z tego powodu w 2014 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał formaldehydowi pozytywną rekomendację. 

Polskie służby uspokajają, choć zatrucia to fakt

Polskie służby weterynaryjne są jednak przeciwne powrotowi do formaldehydu. Z danych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach oraz Instytutu Zootechniki w Krakowie wynika, że problem z salmonellą jest marginalny. Resort rolnictwa przekonuje, że patogeny salmonelli w ostatnim czasie stwierdzono w nie więcej niż 2 proc. przebadanych próbek. 

Mimo uspokajających komunikatów problemu nie można zignorować. Świadczy o tym chociażby niedawne zatrucie salmonellą uczestników obozu harcerskiego w Zalesiu, o którym poinformowało radio RMF FM. Zakażenie bez wątpliwości potwierdzono u jednego z obozowiczów, natomiast dwoje kolejnych trafiło do szpitala z silnymi bólami brzucha i wymiotami. Lokalny sanepid nie stwierdził obecności salmonelli w obozowej kuchni, co może sugerować późniejsze zatrucie, ale nie zmienia faktu, że dzieci zostały narażone na kontakt z zakażonymi produktami. 

Czy zyskamy na skandalu z fipronilem?

Zagwarantowanie bezpieczeństwa polskich jaj i drobiu jest kluczowe nie tylko ze zdrowotnego, ale także ekonomicznego punktu widzenia. Jako jeden z wiodących producentów w UE musimy liczyć się ze spadkami sprzedaży w razie zagrożenia salmonellą, co już zaobserwowano. Na początku tego roku eksport polskich jaj i drobiu zmalał aż o jedną czwartą. Jeśli jednak uda się uspokoić konsumentów z Unii, Polska może liczyć na wzrost popularności wyrobów drobiowych na tle niedawnego skandalu z wykryciem w jajach fipronilu, silnego środka owadobójczego. 

Skażone nim jaja trafiły do 13 państw Unii Europejskiej, w tym do Polski z ferm w Belgii i Holandii. Stosowanie tego środka w przemyśle spożywczym jest zakazane, dlatego nie przedostał się do jaj razem z paszą, ale prawdopodobnie po użyciu go do dezynfekcji kurników. Fipronil nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, ale może negatywnie odbić się na zdrowiu, wywołując kłopoty z nerkami, tarczycą i wątrobą. Do odczucia takich skutków konieczne byłoby jednak spożycie co najmniej kilkunastu jaj. W obliczu tak ogromnej skali problemu jaja są błyskawicznie wycofywane ze sklepów w całej Europie. W Polsce nie trafiły do obiegu – zagrożenie stwierdzono jeszcze przed przekazaniem ich do sklepów i hurtowni i w porę zutylizowano. 

Źródło: Gazeta Prawna, Polityka

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij