W Polsce rośnie zagrożenie salmonellą
Katarzyna Szulik

W Polsce rośnie zagrożenie salmonellą

2017 rok może być rekordowy pod względem liczby stwierdzonych przypadków zakażenia salmonellą. Kraje Unii oskarżają Polskę o rozsiewanie jej wraz z jajami i mięsem drobiowym, które dostarczamy jako jeden z największych producentów we Wspólnocie. By ostudzić nastroje, polscy rolnicy zabiegają o powrót do stosowania formaldehydu w paszach.

Zgodnie z informacjami „Dziennika Gazety Prawnej”, tylko w lipcu ujawniono aż 1087 nowych zatruć salmonellą, a ich odsetek rośnie systematycznie od kilku miesięcy. W obliczu skali problemu Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza zwróciła się do resortu rolnictwa z prośbą o przywrócenie dodawania do pasz formaldehydu, co obecnie jest objęte zakazem w naszym kraju w związku z utratą jego statusu jako środka biobójczego.

Czy formaldehyd zagraża konsumentom?

Kontrowersje wokół formaldehydu wynikają z potwierdzonych naukowo i groźnych konsekwencji stosowania go. Ma on właściwości rakotwórcze i trujące, ale tylko w dawkach o wysokim stężeniu, których nie można uzyskać traktując go wyłącznie jako dodatek do pasz. 

W kontrolowanych ilościach formaldehyd wykazuje najwyższą skuteczność w walce z salmonellą spośród wszystkich dodatków paszowych i nie zagraża ludziom oraz zwierzętom karmionym wzbogaconą o niego paszą. Z tego powodu w 2014 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał formaldehydowi pozytywną rekomendację. 

Polskie służby uspokajają, choć zatrucia to fakt

Polskie służby weterynaryjne są jednak przeciwne powrotowi do formaldehydu. Z danych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach oraz Instytutu Zootechniki w Krakowie wynika, że problem z salmonellą jest marginalny. Resort rolnictwa przekonuje, że patogeny salmonelli w ostatnim czasie stwierdzono w nie więcej niż 2 proc. przebadanych próbek. 

Mimo uspokajających komunikatów problemu nie można zignorować. Świadczy o tym chociażby niedawne zatrucie salmonellą uczestników obozu harcerskiego w Zalesiu, o którym poinformowało radio RMF FM. Zakażenie bez wątpliwości potwierdzono u jednego z obozowiczów, natomiast dwoje kolejnych trafiło do szpitala z silnymi bólami brzucha i wymiotami. Lokalny sanepid nie stwierdził obecności salmonelli w obozowej kuchni, co może sugerować późniejsze zatrucie, ale nie zmienia faktu, że dzieci zostały narażone na kontakt z zakażonymi produktami. 

Czy zyskamy na skandalu z fipronilem?

Zagwarantowanie bezpieczeństwa polskich jaj i drobiu jest kluczowe nie tylko ze zdrowotnego, ale także ekonomicznego punktu widzenia. Jako jeden z wiodących producentów w UE musimy liczyć się ze spadkami sprzedaży w razie zagrożenia salmonellą, co już zaobserwowano. Na początku tego roku eksport polskich jaj i drobiu zmalał aż o jedną czwartą. Jeśli jednak uda się uspokoić konsumentów z Unii, Polska może liczyć na wzrost popularności wyrobów drobiowych na tle niedawnego skandalu z wykryciem w jajach fipronilu, silnego środka owadobójczego. 

Skażone nim jaja trafiły do 13 państw Unii Europejskiej, w tym do Polski z ferm w Belgii i Holandii. Stosowanie tego środka w przemyśle spożywczym jest zakazane, dlatego nie przedostał się do jaj razem z paszą, ale prawdopodobnie po użyciu go do dezynfekcji kurników. Fipronil nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, ale może negatywnie odbić się na zdrowiu, wywołując kłopoty z nerkami, tarczycą i wątrobą. Do odczucia takich skutków konieczne byłoby jednak spożycie co najmniej kilkunastu jaj. W obliczu tak ogromnej skali problemu jaja są błyskawicznie wycofywane ze sklepów w całej Europie. W Polsce nie trafiły do obiegu – zagrożenie stwierdzono jeszcze przed przekazaniem ich do sklepów i hurtowni i w porę zutylizowano. 

Źródło: Gazeta Prawna, Polityka

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij