Ponad pół miliona Polaków regularnie oddaje krew
Katarzyna Szulik

Ponad pół miliona Polaków regularnie oddaje krew

Dokładnie 600 tys. obywateli posiada status honorowego krwiodawcy i oddaje krew regularnie, w przypadku mężczyzn 6, a kobiet 4 razy do roku. Narodowe Centrum Krwiodawstwa zgromadziło spore zapasy, jednak w trakcie wakacji zapotrzebowanie na krew tradycyjnie jest większe.

W środę 4 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Krwiodawcy, ustanowiony na pamiątkę urodzin odkrywcy grup krwi Karla Landsteinera, uhonorowanego Nagrodą Nobla za to dokonanie w 1930 roku. 

Liczba krwiodawców w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie i pozwala zaspokoić bieżące zapotrzebowanie, jednak w czasie wakacji apele o oddawanie krwi się intensyfikują. Wynika to z jednej strony z większej liczby wypadków, z drugiej natomiast wiąże się z faktem, że część krwiodawców w tym okresie wyjeżdża na urlopy. Z tego względu Narodowe Centrum Krwiodawstwa cały zaś realizuje akcje mające zachęcać do oddawania krwi. Mowa między innymi o kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”, w ramach której po Polsce krążą busy będące mobilnymi punktami poboru krwi, docierające również do niewielkich miejscowości. 

Stacje krwiodawstwa nie mają preferencji dotyczącej grup krwi – przyjmą każdą, choć z praktycznego punktu widzenia najbardziej pożądaną jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ może być przetoczona każdemu biorcy. Jest niezwykle cenna, ale też bardzo rzadka, ponieważ ma ją zaledwie 6 proc. Polaków.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew może oddać każda zdrowa osoba między 18 a 65 roku życia, ważąca przynajmniej 50 kilogramów, która w chwili oddawania jest zupełnie zdrowa - przeciwwskazaniem może być nawet zwykłe przeziębienie. Dawcami nie mogą być osoby, którzy cierpią na choroby przewlekłe lub przebyły je w przeszłości. Przeciwwskazaniem jest także posiadanie tatuażu, ale tylko do 6 miesięcy po jego wykonaniu. Wbrew obiegowej opinii, w krwiodawstwie nie przeszkadza również terapia hormonalna, także związana z przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych.

Jednorazowo oddać można 450 ml krwi pełnej, jednak dawca może dzielić się nie tylko nią, ale również poszczególnymi składnikami krwi, takimi jak płytki krwi czy krwinki czerwone. Krew nie powinna być pobierana częściej niż 4 razy do roku w przypadku kobiet i 6 razy do roku w przypadku mężczyzn.

Sztuczna krew przyniesie przełom?

WHO aktywnie wspiera honorowych krwiodawców i dąży do tego, by do 2020 roku stanowili oni jedyne źródło krwi we wszystkich krajach. Obecnie taka sytuacja dotyczy 60 państw, a w kolejnych 40 krew pobierana jest również od członków rodzin pacjentów, a także oddawana za opłatą.

W ubiegłym roku w Wielkie Brytanii dokonano przełomowego odkrycia, które może pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania przynajmniej na rzadko występujące grupy krwi. Naukowcy z University of Bristol i NSH BLOOD and Transplant opracowali metodę wytwarzania dużych ilości sztucznej krwi z komórek macierzystych szpiku kostnego.

Zgodnie z doniesieniami PAP,  przy użyciu tej metody naukowcom udało się wyprodukować kilka litrów krwi w warunkach laboratoryjnych, ale realne jest dostosowanie technologii do potrzeb produkcji masowej. Będzie ona jednak bardzo kosztowna, dlatego ma służyć przede wszystkim wytwarzaniu rzadkich, deficytowych grup krwi. Naukowcy podkreślają również, że wytwarzana przez nich krew ma być jedynie uzupełnieniem zasobów pozyskiwanych od krwiodawców.

Źródło: PAP, TVN24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij