×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ponad pół miliona Polaków regularnie oddaje krew

Dokładnie 600 tys. obywateli posiada status honorowego krwiodawcy i oddaje krew regularnie, w przypadku mężczyzn 6, a kobiet 4 razy do roku. Narodowe Centrum Krwiodawstwa zgromadziło spore zapasy, jednak w trakcie wakacji zapotrzebowanie na krew tradycyjnie jest większe.

W środę 4 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Krwiodawcy, ustanowiony na pamiątkę urodzin odkrywcy grup krwi Karla Landsteinera, uhonorowanego Nagrodą Nobla za to dokonanie w 1930 roku. 

Liczba krwiodawców w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie i pozwala zaspokoić bieżące zapotrzebowanie, jednak w czasie wakacji apele o oddawanie krwi się intensyfikują. Wynika to z jednej strony z większej liczby wypadków, z drugiej natomiast wiąże się z faktem, że część krwiodawców w tym okresie wyjeżdża na urlopy. Z tego względu Narodowe Centrum Krwiodawstwa cały zaś realizuje akcje mające zachęcać do oddawania krwi. Mowa między innymi o kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”, w ramach której po Polsce krążą busy będące mobilnymi punktami poboru krwi, docierające również do niewielkich miejscowości. 

Stacje krwiodawstwa nie mają preferencji dotyczącej grup krwi – przyjmą każdą, choć z praktycznego punktu widzenia najbardziej pożądaną jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ może być przetoczona każdemu biorcy. Jest niezwykle cenna, ale też bardzo rzadka, ponieważ ma ją zaledwie 6 proc. Polaków.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew może oddać każda zdrowa osoba między 18 a 65 roku życia, ważąca przynajmniej 50 kilogramów, która w chwili oddawania jest zupełnie zdrowa - przeciwwskazaniem może być nawet zwykłe przeziębienie. Dawcami nie mogą być osoby, którzy cierpią na choroby przewlekłe lub przebyły je w przeszłości. Przeciwwskazaniem jest także posiadanie tatuażu, ale tylko do 6 miesięcy po jego wykonaniu. Wbrew obiegowej opinii, w krwiodawstwie nie przeszkadza również terapia hormonalna, także związana z przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych.

Jednorazowo oddać można 450 ml krwi pełnej, jednak dawca może dzielić się nie tylko nią, ale również poszczególnymi składnikami krwi, takimi jak płytki krwi czy krwinki czerwone. Krew nie powinna być pobierana częściej niż 4 razy do roku w przypadku kobiet i 6 razy do roku w przypadku mężczyzn.

Sztuczna krew przyniesie przełom?

WHO aktywnie wspiera honorowych krwiodawców i dąży do tego, by do 2020 roku stanowili oni jedyne źródło krwi we wszystkich krajach. Obecnie taka sytuacja dotyczy 60 państw, a w kolejnych 40 krew pobierana jest również od członków rodzin pacjentów, a także oddawana za opłatą.

W ubiegłym roku w Wielkie Brytanii dokonano przełomowego odkrycia, które może pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania przynajmniej na rzadko występujące grupy krwi. Naukowcy z University of Bristol i NSH BLOOD and Transplant opracowali metodę wytwarzania dużych ilości sztucznej krwi z komórek macierzystych szpiku kostnego.

Zgodnie z doniesieniami PAP,  przy użyciu tej metody naukowcom udało się wyprodukować kilka litrów krwi w warunkach laboratoryjnych, ale realne jest dostosowanie technologii do potrzeb produkcji masowej. Będzie ona jednak bardzo kosztowna, dlatego ma służyć przede wszystkim wytwarzaniu rzadkich, deficytowych grup krwi. Naukowcy podkreślają również, że wytwarzana przez nich krew ma być jedynie uzupełnieniem zasobów pozyskiwanych od krwiodawców.

Źródło: PAP, TVN24.pl


Podziel się: