Kangurowanie to zdrowie – rusza kampania informacyjna
Katarzyna Szulik

Kangurowanie to zdrowie – rusza kampania informacyjna

Kangurowaniem określa się kontakt z dzieckiem na zasadzie „skóra do skóry” już od pierwszych chwil jego życia. Dziś, w Światowym Dniu Kangurowania, rusza ogólnopolska kampania „Rodzice Kangury”, mająca informować o roli rodzicielstwa bliskości.

W teorii kangurowanie jest zalecane przez resort zdrowia i znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Mówi on, że jeśli tylko stan dziecka i matki na to pozwalają, powinni oni mieć prawo do nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry tuż po porodzie przez co najmniej dwie godziny.

Kangurowanie nie jest normą, choć być powinno

W praktyce wiele szpitali nie respektuje tego rozporządzenia, a nieświadome jego istnienia rodzące nie oponują, gdy tuż po porodzie dziecko jest zabierane na warzenie, mierzenie czy ocenę stanu zdrowia w skali Apgar. Część tych czynności można by wykonać w obecności mamy, na przykład kładąc noworodka na jej brzuchu, dzięki czemu kontakt byłby utrzymany. Takie postępowanie jest również zalecane w przepisach dotyczących postępowania z noworodkiem po porodzie. Stosownych informacji na ten temat większość rodziców nie otrzymuje także w szkołach rodzenia, gdzie nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi na omówienie kwestii roli bliskości rodzica i dziecka w jego dalszym rozwoju. 

NIK przyjrzała się temu, w jaki sposób szpitale realizują zalecenia ministerstwa i okazało się, że aż u 63 proc. rodzących kangurowanie trwało krócej niż 30 minut, przy czym stosunkowo częste jest też sprowadzanie kontaktu skóra do skóry do symbolicznych pięciu minut. Jedynie 11 proc. mam przyznało, że kangurowanie w ich przypadku trwało co najmniej dwie godziny. 

Kampania promuje rodzicielstwo bliskości

Kampania „Rodzice Kangury”, prowadzona z inicjatywy środowiska medycznego, ma przede wszystkim uświadamiać, że kontakt skóra do skóry tuż po porodzie to prawo każdej matki, a utrzymywanie go w późniejszym czasie przez obojga rodziców ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka i formowania się więzi emocjonalnej. Akcja ma także mówić o zaletach płynących z rodzicielstwa bliskości oraz kierować przekaz do środowiska medycznego, ponieważ to od jego przedstawicieli w dużej mierze zależy powodzenie takiej inicjatywy. 

Akcję mają wspierać osoby znane i popularne, również ze środowiska internetowego, które będą ją promować poprzez upublicznianie zdjęć, na których kangurują ze swoimi dziećmi. Odsłona kampanii kierowana do środowiska medycznego przewiduje natomiast ustalenie znaku jakości dla szpitali, które praktykują kangurowanie, a także organizację serii spotkań dotyczących roli kangurowania i rodzicielstwa bliskości. Osobna seria warsztatów kierowana będzie do rodziców odczuwających trudności emocjonalne związane z pojawieniem się dziecka. Kangurowanie może złagodzić objawy tzw. baby blues czy depresji poporodowej, ale trzeba pamiętać, że wspomniane trudności odczuwać mogą także rodzice wcześniaków lub dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, w przypadku których kontakt skóra do skóry tuż po porodzie jest utrudniony ze względów praktycznych. Elementem akcji mają być także szkolenia dla pielęgniarek i położnych, poszerzające ich wiedzę na temat kangurowania.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

 • Chustonoszenie okiem fizjoterapeuty – jak prawidłowo nosić dziecko w chuście?

  Chustowanie to sposób noszenia niemowląt, który polega na zamotaniu dziecka w specjalnie do tego celu przeznaczoną chustę, za pomocą odpowiednich wiązań. Istnieje kilka rodzajów chusty, najczęściej polecane, zwłaszcza dla początkujących, są chusty długie, tkane splotem skośno-krzyżowym, wykonane z bawełny. Pozwalają ona bowiem uzyskać idealną pozycję dziecka (jest to tzw. pozycja żabki), odciążającą jego kręgosłup i zapewniającą właściwe ułożenie stawów biodrowych. Kiedy można rozpocząć chustonoszenie? Jak prawidłowo zamotać chustę? Jakie istnieją rodzaje wiązań chusty do noszenia dziecka?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij