Kangurowanie to zdrowie – rusza kampania informacyjna
Katarzyna Szulik

Kangurowanie to zdrowie – rusza kampania informacyjna

Kangurowaniem określa się kontakt z dzieckiem na zasadzie „skóra do skóry” już od pierwszych chwil jego życia. Dziś, w Światowym Dniu Kangurowania, rusza ogólnopolska kampania „Rodzice Kangury”, mająca informować o roli rodzicielstwa bliskości.

W teorii kangurowanie jest zalecane przez resort zdrowia i znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Mówi on, że jeśli tylko stan dziecka i matki na to pozwalają, powinni oni mieć prawo do nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry tuż po porodzie przez co najmniej dwie godziny.

Kangurowanie nie jest normą, choć być powinno

W praktyce wiele szpitali nie respektuje tego rozporządzenia, a nieświadome jego istnienia rodzące nie oponują, gdy tuż po porodzie dziecko jest zabierane na warzenie, mierzenie czy ocenę stanu zdrowia w skali Apgar. Część tych czynności można by wykonać w obecności mamy, na przykład kładąc noworodka na jej brzuchu, dzięki czemu kontakt byłby utrzymany. Takie postępowanie jest również zalecane w przepisach dotyczących postępowania z noworodkiem po porodzie. Stosownych informacji na ten temat większość rodziców nie otrzymuje także w szkołach rodzenia, gdzie nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi na omówienie kwestii roli bliskości rodzica i dziecka w jego dalszym rozwoju. 

NIK przyjrzała się temu, w jaki sposób szpitale realizują zalecenia ministerstwa i okazało się, że aż u 63 proc. rodzących kangurowanie trwało krócej niż 30 minut, przy czym stosunkowo częste jest też sprowadzanie kontaktu skóra do skóry do symbolicznych pięciu minut. Jedynie 11 proc. mam przyznało, że kangurowanie w ich przypadku trwało co najmniej dwie godziny. 

Kampania promuje rodzicielstwo bliskości

Kampania „Rodzice Kangury”, prowadzona z inicjatywy środowiska medycznego, ma przede wszystkim uświadamiać, że kontakt skóra do skóry tuż po porodzie to prawo każdej matki, a utrzymywanie go w późniejszym czasie przez obojga rodziców ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka i formowania się więzi emocjonalnej. Akcja ma także mówić o zaletach płynących z rodzicielstwa bliskości oraz kierować przekaz do środowiska medycznego, ponieważ to od jego przedstawicieli w dużej mierze zależy powodzenie takiej inicjatywy. 

Akcję mają wspierać osoby znane i popularne, również ze środowiska internetowego, które będą ją promować poprzez upublicznianie zdjęć, na których kangurują ze swoimi dziećmi. Odsłona kampanii kierowana do środowiska medycznego przewiduje natomiast ustalenie znaku jakości dla szpitali, które praktykują kangurowanie, a także organizację serii spotkań dotyczących roli kangurowania i rodzicielstwa bliskości. Osobna seria warsztatów kierowana będzie do rodziców odczuwających trudności emocjonalne związane z pojawieniem się dziecka. Kangurowanie może złagodzić objawy tzw. baby blues czy depresji poporodowej, ale trzeba pamiętać, że wspomniane trudności odczuwać mogą także rodzice wcześniaków lub dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, w przypadku których kontakt skóra do skóry tuż po porodzie jest utrudniony ze względów praktycznych. Elementem akcji mają być także szkolenia dla pielęgniarek i położnych, poszerzające ich wiedzę na temat kangurowania.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ciemiączko u dziecka – gdzie się znajduje i kiedy zarasta? Jak o nie dbać?

  Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

 • Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka

  Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij