Kangurowanie to zdrowie – rusza kampania informacyjna - portal DOZ.pl
Kangurowanie to zdrowie – rusza kampania informacyjna
Katarzyna Szulik

Kangurowanie to zdrowie – rusza kampania informacyjna

Kangurowaniem określa się kontakt z dzieckiem na zasadzie „skóra do skóry” już od pierwszych chwil jego życia. Dziś, w Światowym Dniu Kangurowania, rusza ogólnopolska kampania „Rodzice Kangury”, mająca informować o roli rodzicielstwa bliskości.

W teorii kangurowanie jest zalecane przez resort zdrowia i znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Mówi on, że jeśli tylko stan dziecka i matki na to pozwalają, powinni oni mieć prawo do nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry tuż po porodzie przez co najmniej dwie godziny.

Kangurowanie nie jest normą, choć być powinno

W praktyce wiele szpitali nie respektuje tego rozporządzenia, a nieświadome jego istnienia rodzące nie oponują, gdy tuż po porodzie dziecko jest zabierane na warzenie, mierzenie czy ocenę stanu zdrowia w skali Apgar. Część tych czynności można by wykonać w obecności mamy, na przykład kładąc noworodka na jej brzuchu, dzięki czemu kontakt byłby utrzymany. Takie postępowanie jest również zalecane w przepisach dotyczących postępowania z noworodkiem po porodzie. Stosownych informacji na ten temat większość rodziców nie otrzymuje także w szkołach rodzenia, gdzie nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi na omówienie kwestii roli bliskości rodzica i dziecka w jego dalszym rozwoju. 

NIK przyjrzała się temu, w jaki sposób szpitale realizują zalecenia ministerstwa i okazało się, że aż u 63 proc. rodzących kangurowanie trwało krócej niż 30 minut, przy czym stosunkowo częste jest też sprowadzanie kontaktu skóra do skóry do symbolicznych pięciu minut. Jedynie 11 proc. mam przyznało, że kangurowanie w ich przypadku trwało co najmniej dwie godziny. 

Kampania promuje rodzicielstwo bliskości

Kampania „Rodzice Kangury”, prowadzona z inicjatywy środowiska medycznego, ma przede wszystkim uświadamiać, że kontakt skóra do skóry tuż po porodzie to prawo każdej matki, a utrzymywanie go w późniejszym czasie przez obojga rodziców ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka i formowania się więzi emocjonalnej. Akcja ma także mówić o zaletach płynących z rodzicielstwa bliskości oraz kierować przekaz do środowiska medycznego, ponieważ to od jego przedstawicieli w dużej mierze zależy powodzenie takiej inicjatywy. 

Akcję mają wspierać osoby znane i popularne, również ze środowiska internetowego, które będą ją promować poprzez upublicznianie zdjęć, na których kangurują ze swoimi dziećmi. Odsłona kampanii kierowana do środowiska medycznego przewiduje natomiast ustalenie znaku jakości dla szpitali, które praktykują kangurowanie, a także organizację serii spotkań dotyczących roli kangurowania i rodzicielstwa bliskości. Osobna seria warsztatów kierowana będzie do rodziców odczuwających trudności emocjonalne związane z pojawieniem się dziecka. Kangurowanie może złagodzić objawy tzw. baby blues czy depresji poporodowej, ale trzeba pamiętać, że wspomniane trudności odczuwać mogą także rodzice wcześniaków lub dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, w przypadku których kontakt skóra do skóry tuż po porodzie jest utrudniony ze względów praktycznych. Elementem akcji mają być także szkolenia dla pielęgniarek i położnych, poszerzające ich wiedzę na temat kangurowania.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • SIDS – syndrom nagłej śmierci noworodków

  Śmierć łóżeczkowa oznacza nagłą śmierć na pozór zdrowego dziecka poniżej 1. roku życia podczas snu. Przyczyna zgonu maluszka nie zostaje jednoznacznie ustalona, lecz znane są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia SIDS. W jaki sposób można zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej?

 • ADHD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

  ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, obniżenia osiągnięć w nauce oraz problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Zapalenie piersi to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Podpowiadamy.

 • Ukąszenia owadów u dzieci – objawy i pierwsza pomoc. Co stosować na ugryzione miejsca?

  Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 

 • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

  Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka. 

 • Laktacja – co musisz o niej wiedzieć? Sposoby na pobudzenie laktacji

  Laktacja to zarazem jeden z najpiękniejszych, jak i najtrudniejszych momentów w życiu każdej mamy. Pierwsze karmienie, odruch ssania noworodka oraz towarzysząca temu bliskość to niezwykłe przeżycie, zapamiętywane na lata. Pomimo ogromu radości wielu mamom w tych momentach towarzyszą również strach i obawa, czy uda się sprostać wyzwaniu karmienia piersią. Co robić, jeśli pojawią się komplikacje podczas laktacji? Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

 • Wnętrostwo (niezstąpione jądro) – rodzaje, przyczyny, leczenie

  Wnętrostwo jest wadą rozwojową, która polega na braku jednego lub obu jąder w mosznie. Niezstąpione jądro może znajdować się np. w pachwinie lub brzuchu. Schorzenie może być groźne, ponieważ zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów jądra. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów, diagnostyki i leczenia wnętrostwa.

 • Siatki centylowe – czym są? Jak interpretować wyniki?

  Siatki centylowe są normami rozwoju dziecka i służą do oceny ich prawidłowego wzrastania. Regularne pomiary oraz nanoszenie danych na siatki centylowe zgodne z płcią i wiekiem dziecka pozwalają wykryć nieprawidłowości w rozwoju dziecka i odpowiednio wcześnie wdrożyć diagnostykę i leczenie choroby podstawowej np. niedoboru hormonu wzrostu. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij