Zachorowalność na grypę gwałtownie rośnie!
Michał Posmykiewicz

Zachorowalność na grypę gwałtownie rośnie!

Liczba zachorowań na grypę niepokojąco rośnie. Od początku września 2015 roku do końca stycznia 2016 roku zarejestrowano ponad milion sześćset przypadków grypy lub podejrzeń zachorowań na grypę, to o 5, 5 proc. więcej niż w zeszłym sezonie grypowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się przede wszystkim w ubiorze nieadekwatnym do warunków pogodowych i lekceważeniu corocznych szczepień.

Jak wynika z ostatnich meldunków epidemiologicznych opracowanych przez zespół Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, tylko w okresie od 1 do 7 lutego odnotowano w Polsce ponad 152,5 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Wzrost zachorowań w w ostatnim okresie sprawozdawczym jest szczególnie widoczny w województwach: pomorskim, mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim oraz łódzkim. Niepokojące statystyki powinny nas zmotywować do podjęcia wszelkich możliwych kroków mających na celu ochronę przed chorobą, a także zapobieganie rozprzestrzenianiu wirusa.

Co powinniśmy wiedzieć o grypie, aby móc się przed nią skutecznie bronić?

Grypa to choroba, którą wszyscy znamy i na ogół nas nie przeraża, a jedynie przysparza kilku dni złego samopoczucia. Raz na jakiś czas jednak pojawia się informacja, że grypa może być groźna dla zdrowia, a nawet życia. Czemu tak się dzieje, że czasem ta choroba powoduje ból mięśni i gorączkę, a kiedy indziej może doprowadzić nawet do śmierci?

Wirus grypy – to właśnie te niepozorne, niewidoczne gołym okiem cząsteczki są odpowiedzialne za całe zamieszanie. Wirus to nie organizm, ani nawet nie komórka. Jest to mała cząsteczka, która po wniknięciu do organizmu, dostaje się do komórki i namnaża. Odpowiednia liczba wytworzonych wirusów atakuje nosiciela i wywołuje objawy. No dobrze, ktoś zapyta, ale dlaczego przebieg grypy może być różny? Skąd jej odmiany? Odpowiedź na te pytania leży w zdolności wirusa grypy do zmian. Występują trzy podstawowe typy: A, B i C, które ponadto wykazują zmienność genetyczną.
To właśnie jest przyczyną, że raz na jakiś czas pojawia się grypa, na którą nie działają dostępne szczepionki i która atakuje ogromne ilości ludzi. Największe epidemie grypy w XX wieku wywołane były typem A.

Objawy grypy

Mimo, że chyba każdy w swoim życiu przez grypę przechodził myślę, że warto przypomnieć w jaki sposób zakażenie daje o sobie znać. Poniżej znajdują się najczęstsze objawy grypy:

 • Gorączka i dreszcze
 • Bóle mięśni i stawów
 • Ból głowy
 • Ból gardła
 • Kaszel, najczęściej suchy
 • Zmęczenie i brak apetytu

Powikłania grypy

Żadnej postaci grypy nie wolno bagatelizować, bo nawet w okresach bez zagrożenia szerokim rozprzestrzenianiem się choroby mogą pojawiać się groźne dla zdrowia powikłania infekcji. Związane mogą być między innymi z:

 • Układem oddechowym (zapalenie oskrzeli i płuc, rozwój astmy, nawet niewydolność oddechowa)
 • Układem krążenia (zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia)
 • Układem nerwowym (zapalenie mózgu, drgawki)
 • Układem moczowym (niewydolność nerek)
 • Oczami i uszami (zapalenie spojówek, zapalenie ucha środkowego)

Pamiętajmy o szczepieniach!

Na szczęście nie jesteśmy całkiem bezbronni wobec tego podstępnego i zmiennego zarazka. Posiadamy szczepionki, które jeżeli nie chronią całkowicie, to przynajmniej mogą osłabiać działanie wirusa grypy na organizm. Badania wykazały, że ochronę przed zachorowaniem uzyskuje ponad 75 % osób, które korzystają  ze szczepień ochronnych. Ponieważ, tak jak pisałem wcześniej, wirus grypy może ulegać mutacjom, szczepionki też są modyfikowane i właśnie dlatego szczepić się trzeba co roku.

Poza szczepionkami medycyna dysponuje jeszcze kilkoma preparatami, takimi jak inhibitory neuraminidazy, które utrudniają namnażanie się wirusów oraz inhibitory białka M2, które zmniejszają infekowanie komórek. Należy pamiętać, że leczenie jest najskuteczniejsze, gdy rozpocznie się je wcześnie, najlepiej wciągu 24 godzin od rozpoznania objawów grypy. Dlatego szczególnie w najbliższym czasie, gdy nie znamy jeszcze zakresu rozprzestrzeniającej się choroby, musimy pamiętać, by niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.

Jak zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę?

 • Pamiętaj o corocznych szczepieniach ochronnych. Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego (we wrześniu lub październiku), jednak warto podkreślić, że w późniejszym okresie nadal można i warto to zrobić.
 • W trakcie grypy lub przeziębienia zasłaniaj usta i nos chusteczką higieniczną, aby zapobiec szerzeniu infekcji. Jeśli skończyły Ci się chusteczki, staraj się kichać lub kasłać w zgięcie łokciowe - dzięki temu wirus nie przedostanie się na twoje dłonie i nie przeniesiesz go na inne osoby.
 • Pamiętaj o częstym myciu rąk! Jeśli nie masz dostępu do wody, skorzystaj z antybakteryjnego żelu lup płynu do rąk.
 • W środkach publicznego transportu oraz innych miejscach publicznych staraj się unikać bliskiego kontaktu z osobą zarażoną, a także dotyku elementów wyposażenia (poręczy, uchwytów).
 • W przypadku wystąpienia objawów sugerujących grypę zgłoś się do lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij